Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Na Žďársku chovají ovce postaru. Zvířata na pastvině žijí i rodí jehňata

  10:02
Za dešťů, ve vichru, sněhu i vedru se po pastvinách v okolí Počítek na Žďársku prohánějí stáda ovcí. Zvířata masného a velmi odolného plemene Romney, jež tam už léta chová farmář Milan Daďourek, pobývají pod širým nebem celoročně. Stejně jako tomu je ve volné přírodě. A ovcím to viditelně prospívá.

Nejinak tomu bylo i letos zjara, kdy se s extrémními výkyvy počasí a nezvykle nízkými teplotami musely vyrovnávat nejen dospělé ovce, ale také čerstvě narozená jehňata. Na svět jich přišlo už ke třem stovkám, přičemž první začala přibývat 17. dubna. Hlavní ovčí babyboom nastal koncem měsíce a rození mláďat pokračuje i nyní.

„Letošní jaro bylo opravdu hodně chladné. Během dvou stěžejních týdnů, kdy se narodilo asi 90 procent mláďat, byla pouze dvě rána, kdy nemrzlo. A po dva dny probíhalo bahnění (rození jehňat - pozn. red.) vyloženě na sníh,“ shrnul Daďourek.

Mláďata, jež z vážných důvodů nemohou být s matkou, jsou odchovávána na umělém mléce. O ohradu se opírá chovatel Milan Daďourek.

V takových „sněhových případech“ jsou přírůstky i s matkami převezeny do zázemí v Počítkách. Snahou ale obecně je, aby tam zůstaly jen nezbytně dlouho, a vrátily se co nejdřív do stáda.

„Proto jsme na pastvině umístili i několik plastových přístřešků, co se používají třeba pro telata v kravínech. Když víme, že hlásí na noc mráz, ovce s čerstvě narozeným jehnětem v něm přečká to nejhorší, a přitom zůstane venku mezi svými,“ přiblížil Daďourek.

Když musí ovce pryč, je to znát na její psychice

Ovce se podle něj na pastvině prostě cítí lépe. Pokud ve vážných případech musí na delší dobu pod střechu mimo stádo, je to znát i na jejich psychice. Proto nemá-li matka a její mladé po porodu potíže a počasí nehrozí extrémy, veškerý rodinný život se odehrává pod širým nebem.

Období bahnění znamená pro ovčáka i jeho pomocníky každodenní přítomnost u zvířat, bez ohledu na klima. „Pravidelně je kontrolujeme ráno i odpoledne. Musí se projít celá pastvina, zjistit, jak prospívají mláďata, jak jsou na tom ovce, zda někde nenastaly nějaké problémy. Dle situace si pak rozdělíme práci,“ přiblížila Jana Padalíková z Farmy Počítky.

A práce je někdy nad hlavu. Letos se třeba během jednoho dne rozhodlo přivést své potomky na svět hned devatenáct ovcí. A ne vždy je porod nebo následná souhra matky s mládětem bez komplikací. Obzvláště jehnice - roční ovce mající jehně poprvé, mohou mít při bahnění potíže, a na svět je mláděti potřeba někdy pomoci. Pozornost vyžaduje i­ rození vícero mláďat – letos to byly na pastvině i dvoje čtyřčata.

Ovčák někdy musí řešit i smutné situace

Občas se stane, že některá ovce, zvlášť je-li to jehnice, od sebe například jedno z dvojčat odhání. I pak musí zasáhnout do jinak přirozeného děje farmáři. „Pokud se ji nepovede přesvědčit, snažíme se jehně podstrčit jiné ovci, která třeba o mládě přišla. Když se ani to nepovede, odchováváme tato jehňata sami na umělém ovčím mléce. To je ale vždy až ta poslední varianta,“ míní Daďourek.

Někdy musí řešit ovčák i smutné situace - jehně může zadávit pes, jemuž se povede proniknout do ohrady, případně také liška.

Na farmě nyní chovají kolem dvou stovek ovcí a dále přes sto beranů, kteří jsou ale nyní na jiné pastvině za vsí. „Není to proto, že by berani matky s jehňaty nějak ohrožovali, ale jednoduše jsou hodně žraví, takže by spásli většinu nejlepší trávy. Té je navíc letos kvůli chladnému jaru i tak málo,“ podotkl farmář.

Samci se samicemi se zase potkají na podzim v období říje, zpravidla v listopadu, kdy vybraný beran vyfasuje menší pastvinu a k ní harém čítající kolem čtyřiceti partnerek. Jak si budoucí rodiče vedou, může ovčák sledovat díky kšírům s křídou, jimiž je beran vybaven. Barevně označena je pak ovce, s níž už samec pracoval na zakládání další generace. Pokud si ovce s vybraným partnerem nepadne do oka, má možnost případně volit ještě ve druhém kole na společném zimovišti.

Ne všechna zvířata využívá Milan Daďourek pro vlastní chov. Někteří jeho berani putují například do chovů po celé republice i v cizině.

Stádo beranů opět obsadí Zelenou horu

Zhruba třicetihlavé stádo se na svahy kolem žďárské památky zapsané na seznamu UNESCO vrátilo po téměř dvou stoletích.

Zhruba dvacetihlavé stádo ovcí z Počítek oživilo loni severozápadní svah u kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Pro spásaní těžce přístupných travnatých ploch pod žďárskou památkou UNESCO byli zvoleni berani. Ti téměř nebečí, takže nedocházelo ani k narušování piety sousedního hřbitova. 

Jelikož se pastva poblíž kostela osvědčila, proběhne i letos, navíc ve větším. „Pasená plocha se rozšířila z 1,2 na 2,1 hektaru. Ovce letos budou moci až ke hřbitovní zdi, kde by měly mít klidovou zónu,“ uvedl žďárský starosta Martin Mrkos.

Oproti loňsku je připravena i stabilní ohrada ze štípaných akátových kůlů doplněných tyčovinou a farmářským pletivem s velkými oky, jež není příliš nápadné. 

„Zásadním přínosem zbudování stabilní ohrady je kromě její vyšší estetické hodnoty oproti ohradníkům i možnost průchodu ohradou a větší kontakt se zvířaty,“ zdůraznil Mrkos. Do ovčího revíru budou moci zájemci vstupovat díky takzvaným texaským branám. Jde o rošty k tomuto účelu běžně používané, jimž se zvířata vyhýbají, lidé po nich ale bez potíží přejdou. „Prosíme návštěvníky, aby při jejich přechodu přesto dbali zvýšené pozornosti a dávali pozor na své děti,“ upozornil starosta. Do ohrady by měli lidé vstupovat ideálně bez psů. Je-li ale průchod s nimi nutný, musí být s náhubkem a na vodítku.

Pastva na Zelené hoře má mimo jiné eliminovat obrůstající dřeviny původního lesa a nevhodné rostliny, třeba expanzivní trávu třtinu křovištní, jež utlačuje další vegetaci. Cílem je druhově pestrá a stabilní louka. Žádoucí druhy byly loni i dosety, v boji s těmi nežádoucími pomáhá i poloparazitický kokrhel luštinec.

„Novinkou je, že od letoška je plocha zařazena do monitoringu vědeckého výzkumu Vliv pastvy velkých zvířat na management trávo-bylinných společenstev prováděný týmem biologů Masarykovy a Jihočeské univerzity. „Byly definovány pokusné plochy, na nichž se bude během následujících čtyř až pěti let sledovat vývoj společenstev,“ objasnil Mrkos.

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Soud zbavil obvinění dozorce ze světelské věznice, odsouzenou nemučili

Okresní soud v Havlíčkově Brodě zprostil sedm dozorců ze světelské ženské věznice obžaloby z mučení a jiného nelidského...

Lipnice platí daň za příliv turistů, musí zřídit více parkovacích ploch

Pro Lipnici nad Sázavou to byla loni rekordní turistická sezona. Do nejmenšího města na Vysočině přijelo nejvíc turistů...

Zdražily i kempy. I přes to hlásí rekordní zájem, některé už jsou plné

Rostoucí míra inflace i zvyšující se náklady za energie či potraviny donutily ke zvednutí cen i kempy na Vysočině....

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...