Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na Žďársku chovají ovce postaru. Zvířata na pastvině žijí i rodí jehňata

  10:02
Za dešťů, ve vichru, sněhu i vedru se po pastvinách v okolí Počítek na Žďársku prohánějí stáda ovcí. Zvířata masného a velmi odolného plemene Romney, jež tam už léta chová farmář Milan Daďourek, pobývají pod širým nebem celoročně. Stejně jako tomu je ve volné přírodě. A ovcím to viditelně prospívá.

Nejinak tomu bylo i letos zjara, kdy se s extrémními výkyvy počasí a nezvykle nízkými teplotami musely vyrovnávat nejen dospělé ovce, ale také čerstvě narozená jehňata. Na svět jich přišlo už ke třem stovkám, přičemž první začala přibývat 17. dubna. Hlavní ovčí babyboom nastal koncem měsíce a rození mláďat pokračuje i nyní.

„Letošní jaro bylo opravdu hodně chladné. Během dvou stěžejních týdnů, kdy se narodilo asi 90 procent mláďat, byla pouze dvě rána, kdy nemrzlo. A po dva dny probíhalo bahnění (rození jehňat - pozn. red.) vyloženě na sníh,“ shrnul Daďourek.

Mláďata, jež z vážných důvodů nemohou být s matkou, jsou odchovávána na umělém mléce. O ohradu se opírá chovatel Milan Daďourek.

V takových „sněhových případech“ jsou přírůstky i s matkami převezeny do zázemí v Počítkách. Snahou ale obecně je, aby tam zůstaly jen nezbytně dlouho, a vrátily se co nejdřív do stáda.

„Proto jsme na pastvině umístili i několik plastových přístřešků, co se používají třeba pro telata v kravínech. Když víme, že hlásí na noc mráz, ovce s čerstvě narozeným jehnětem v něm přečká to nejhorší, a přitom zůstane venku mezi svými,“ přiblížil Daďourek.

Když musí ovce pryč, je to znát na její psychice

Ovce se podle něj na pastvině prostě cítí lépe. Pokud ve vážných případech musí na delší dobu pod střechu mimo stádo, je to znát i na jejich psychice. Proto nemá-li matka a její mladé po porodu potíže a počasí nehrozí extrémy, veškerý rodinný život se odehrává pod širým nebem.

Období bahnění znamená pro ovčáka i jeho pomocníky každodenní přítomnost u zvířat, bez ohledu na klima. „Pravidelně je kontrolujeme ráno i odpoledne. Musí se projít celá pastvina, zjistit, jak prospívají mláďata, jak jsou na tom ovce, zda někde nenastaly nějaké problémy. Dle situace si pak rozdělíme práci,“ přiblížila Jana Padalíková z Farmy Počítky.

A práce je někdy nad hlavu. Letos se třeba během jednoho dne rozhodlo přivést své potomky na svět hned devatenáct ovcí. A ne vždy je porod nebo následná souhra matky s mládětem bez komplikací. Obzvláště jehnice - roční ovce mající jehně poprvé, mohou mít při bahnění potíže, a na svět je mláděti potřeba někdy pomoci. Pozornost vyžaduje i­ rození vícero mláďat – letos to byly na pastvině i dvoje čtyřčata.

Ovčák někdy musí řešit i smutné situace

Občas se stane, že některá ovce, zvlášť je-li to jehnice, od sebe například jedno z dvojčat odhání. I pak musí zasáhnout do jinak přirozeného děje farmáři. „Pokud se ji nepovede přesvědčit, snažíme se jehně podstrčit jiné ovci, která třeba o mládě přišla. Když se ani to nepovede, odchováváme tato jehňata sami na umělém ovčím mléce. To je ale vždy až ta poslední varianta,“ míní Daďourek.

Někdy musí řešit ovčák i smutné situace - jehně může zadávit pes, jemuž se povede proniknout do ohrady, případně také liška.

Na farmě nyní chovají kolem dvou stovek ovcí a dále přes sto beranů, kteří jsou ale nyní na jiné pastvině za vsí. „Není to proto, že by berani matky s jehňaty nějak ohrožovali, ale jednoduše jsou hodně žraví, takže by spásli většinu nejlepší trávy. Té je navíc letos kvůli chladnému jaru i tak málo,“ podotkl farmář.

Samci se samicemi se zase potkají na podzim v období říje, zpravidla v listopadu, kdy vybraný beran vyfasuje menší pastvinu a k ní harém čítající kolem čtyřiceti partnerek. Jak si budoucí rodiče vedou, může ovčák sledovat díky kšírům s křídou, jimiž je beran vybaven. Barevně označena je pak ovce, s níž už samec pracoval na zakládání další generace. Pokud si ovce s vybraným partnerem nepadne do oka, má možnost případně volit ještě ve druhém kole na společném zimovišti.

Ne všechna zvířata využívá Milan Daďourek pro vlastní chov. Někteří jeho berani putují například do chovů po celé republice i v cizině.

Stádo beranů opět obsadí Zelenou horu

Zhruba třicetihlavé stádo se na svahy kolem žďárské památky zapsané na seznamu UNESCO vrátilo po téměř dvou stoletích.

Zhruba dvacetihlavé stádo ovcí z Počítek oživilo loni severozápadní svah u kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Pro spásaní těžce přístupných travnatých ploch pod žďárskou památkou UNESCO byli zvoleni berani. Ti téměř nebečí, takže nedocházelo ani k narušování piety sousedního hřbitova. 

Jelikož se pastva poblíž kostela osvědčila, proběhne i letos, navíc ve větším. „Pasená plocha se rozšířila z 1,2 na 2,1 hektaru. Ovce letos budou moci až ke hřbitovní zdi, kde by měly mít klidovou zónu,“ uvedl žďárský starosta Martin Mrkos.

Oproti loňsku je připravena i stabilní ohrada ze štípaných akátových kůlů doplněných tyčovinou a farmářským pletivem s velkými oky, jež není příliš nápadné. 

„Zásadním přínosem zbudování stabilní ohrady je kromě její vyšší estetické hodnoty oproti ohradníkům i možnost průchodu ohradou a větší kontakt se zvířaty,“ zdůraznil Mrkos. Do ovčího revíru budou moci zájemci vstupovat díky takzvaným texaským branám. Jde o rošty k tomuto účelu běžně používané, jimž se zvířata vyhýbají, lidé po nich ale bez potíží přejdou. „Prosíme návštěvníky, aby při jejich přechodu přesto dbali zvýšené pozornosti a dávali pozor na své děti,“ upozornil starosta. Do ohrady by měli lidé vstupovat ideálně bez psů. Je-li ale průchod s nimi nutný, musí být s náhubkem a na vodítku.

Pastva na Zelené hoře má mimo jiné eliminovat obrůstající dřeviny původního lesa a nevhodné rostliny, třeba expanzivní trávu třtinu křovištní, jež utlačuje další vegetaci. Cílem je druhově pestrá a stabilní louka. Žádoucí druhy byly loni i dosety, v boji s těmi nežádoucími pomáhá i poloparazitický kokrhel luštinec.

„Novinkou je, že od letoška je plocha zařazena do monitoringu vědeckého výzkumu Vliv pastvy velkých zvířat na management trávo-bylinných společenstev prováděný týmem biologů Masarykovy a Jihočeské univerzity. „Byly definovány pokusné plochy, na nichž se bude během následujících čtyř až pěti let sledovat vývoj společenstev,“ objasnil Mrkos.

  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidič se s autobusem coural a míjel zastávky, nadýchal přes tři promile

23. května 2024  12:32

Policisté hledají svědky, kteří jeli v únoru linkovým autobusem z Kamenice do Jihlavy s opilým...

Podceňujeme význam kreativity, říká ilustrátorka a lektorka výtvarných kurzů

25. května 2024  9:08

Že chce svůj profesní život jednou zasvětit malování, to věděla Michaela Málková už od dětství. A...

Hastrman získá nová šlapadla. Parkovat budou u mola rybníka v parku Budoucnost

24. května 2024  14:22

Město Havlíčkův Brod na letní sezonu připraví jednu neobvyklou novinku. Na rybníce Hastrman v parku...

Vozím míček s pandou. Stolní tenistka Blašková o talismanu, studiu i partě

24. května 2024  11:34

Stolní tenistky Havlíčkova Brodu mohou dnes slavit extraligový titul. Po prvním finálovém duelu s...

Na Žďársku hořela střecha haly určené pro chov prasat, škoda je 4,5 milionu

24. května 2024  8:56,  aktualizováno  9:52

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Vysočiny zasahovalo v obci Jívoví na Žďársku...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...