Jihlavská zoo se stala největším světovým chovatelem záludných velemyší

  17:23aktualizováno  17:23
Zoologická zahrada v Jihlavě se může pyšnit jedním celosvětovým unikátem. Je největším chovatelem velemyší obláčkových mimo jejich domovské Filipíny. Nyní se chov rozrostl o pět mláďat. Starání se o tato zvířata však není jen tak. Velemyši totiž rozhodně na mazlení nejsou.

Na první pohled svou hustou a huňatou srstí připomínají roztomilé medvídky koala a díky své černé masce kolem očí dokonce malé pandy. Ale pozor, zdání klame. Tato zvířata mohou být pěkně záludná.

„Umí vyskočit až půl metru do výšky, brání se dlouhými a ostrými drápy a také pěkně koušou. Pohladit se nenechají,“ vypráví jejich chovatelka z jihlavské zoologické zahrady Marie Obrdlíková.

Fotogalerie

Sama má už dvě nepříjemné zkušenosti s jejich kousnutím. „Stalo se to při čištění jejich boxu, kdy jsem neodhadla vzdálenost. Vyskočila po mě a kousla do ramene a do ruky,“ líčí a zároveň jedním dechem dodává, že velemyši obláčkové nejsou útočné, nicméně si umí razantně bránit svůj prostor.

Jihlavská zoologická zahrada patří k velmi úspěšných chovatelům těchto vzácných zvířat pocházejících z Filipín. Společně s Pražskou zoo je chová od roku 2008. Jen o fous jihlavské zoo v roce 2008 uteklo republikové prvenství v odchovu, které nakonec získala Praha.

Nicméně za deset let, co tito hlodavci v Jihlavě žijí, má zoo podle mluvčího Martina Maláče největší chov velemyší obláčkových mimo jejich domovské Filipíny. Zoologickou zahradou za tu dobu prošlo 80 jedinců.

Milují jitrocel, batáty a topinambury, nepohrdnou ani sarančaty

Momentálně v Jihlavě chovají 17 těchto hlodavců, včetně současných pěti mláďat. Ta pak míří do všech koutů světa. „Nejdál od nás putovala do zoo v Bronxu v USA, dále například do Jeruzaléma, Moskvy a Rigy,“ vypočítává Maláč.

Základ jejich stravy v jihlavské zoo tvoří batáty, jablka, hrozny, banány a čínské zelí. „K tomu jim dáváme v létě hodně trávy. Mají velmi rádi jitrocel a dále větve. Preferují maliník, ale mají rádi i kaštan nebo jasan. Sladkého ovoce dáváme jenom malinko - třeba dvě kuličky hroznů na hlavu, aby nám neztloustli,“ usmívá se.

Nejrychleji prý zmizí tráva a větve. Milují také batáty i topinambury. „Jednou týdně jim dodáváme i sarančata a šváby. To také rychle mizí,“ dodává Obrdlíková.

Velemyši obláčkové mohou vážit 2 až 2,5 kilogramů a dosahují délky 60 až 90 centimetrů, přičemž velkou část tvoří dlouhý ocas. Žijí v korunách stromů a v dutinách si staví hnízda.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Zdař Bůh, havíři! Jihlava si připomíná dávnou hornickou slávu

Jihlava si během víkendových slavností s názvem Havíření připomněla svou dávnou...

Zdař Bůh! Starobylý havířský pozdrav od pátku burácí Jihlavou, která si celý víkend připomíná svou dávnou stříbrnou...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Prostorný rodinný dům
Prostorný rodinný dům

Veselská, Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou 1
5 300 000 Kč

Najdete na iDNES.cz