Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Židé ukryli cennosti v domě, objevené poklady zabavili Němci i komunisté

  8:48
Alespoň symbolicky se po více než tři čtvrtě století do svých domovských měst vrátili jeho někdejší obyvatelé. Ve Žďáře nad Sázavou i Novém Městě na Moravě slavnostně odhalili kameny zmizelých neboli stolpersteiny. Mosazné destičky umístěné v dlážděných chodnících připomínají oběti holokaustu.

Ve zrekonstruované Nádražní ulici ve Žďáře je umístěno celkem osmnáct kamenů zmizelých. Připomínají konkrétní oběti holokaustu. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Ač se to všeobecně příliš neví, ve Městě Žďáře, ze kterého vznikl v roce 1949 po spojení s obcí Zámek Žďár dnešní Žďár nad Sázavou, žila početná židovská komunita.

„První židovské rodiny sem přišly na konci 18. století. Nejdříve do Zámku Žďáru, kde bylo více příležitostí, a později i do samotného města,“ připomíná historik Regionálního muzea Miloslav Lopaur.

A zanechali hlubokou stopu. Například Hochnerovi později vybudovali jednu z prvních továren - sirkárnu. Ve větším počtu se začali Židé do Žďáru stěhovat na konci 19. století.

„Působili v mnohých spolcích, jako byli hasiči, sokolové nebo divadelní spolek Sázavan. Přispěli k rozmachu hospodářství, především obuvnického průmyslu,“ připomíná historik.

Historik Miloslav Lopaur při odhalení kamenů zmizelých připomněl žďárské oběti holokaustu také obrazově.

Na Sternovy, Lengsfeldovy, Bergmannovy, Weinrebovy nebo Eberovy se však ve Žďáře vesměs zapomnělo.

„Přitom zde žilo zhruba 30 židovských obyvatel, kteří měli na náměstí modlitebnu a dočasně i vlastní školu, a to u Sternů,“ zmiňuje Lopaur dnešní takzvaný Modrý dům na náměstí Republiky.

Před válkou se židovská komunita výrazně rozrostla, protože se město stalo útočištěm pro několik rodin z Jihlavska. Jenže ani tady nebyli v bezpečí.

Válku přežilo jen devět lidí z přibližně osmi desítek

Kdo nestihl před nacisty včas utéct nebo se schovat, nepřežil. Osvětim, Lublin, Dachau, Izbica, Zamość, to byly jejich konečné stanice.

„Válku přežilo ze zhruba osmdesáti lidí jen devět,“ zmínil historik Lopaur. „Například vyhlášený zubař Leopold Eber se po více než tři roky schovával, jednu chvíli dokonce i v hnoji,“ dodává Lopaur.

Jména obětí zapadla často i proto, že jejich domy zmizely při asanaci, která výrazně změnila tvář rozrůstajícího se průmyslového města.

K připomínce žďárských Židů přispěl výrazně badatel Vít Koudela, který se tématu věnuje už přes deset let. Hlavně díky němu ožilo několik zajímavých příběhů, spojených například s obuvnickou rodinou Lengsfeldových.

Jejich dům v Nádražní ulici stojí dodnes, proto jsou stolpersteiny, připomínající kromě Lengsfeldových také Böhmovy, Löwyovy a Deutschovy, kteří v domě na začátku války také žili, umístěny zde.

Skříňku se šperky a penězi sebral nacistický dozorce

„Karel Lengsfeld dům koupil a rozšířil směrem do Sadové ulice a navíc přistavěl celé jedno patro, kde bylo sídlo firmy a kde rodina také bydlela v místech pozdější prodejny rybářských potřeb,“ popisuje Lopaur.

Když na konci války stavěli lidé v Nádražní ulici barikády ze dřeva a kamení, narazili kopáči při budování základů na kovový předmět. „Byla to masivní, pevně okovaná a uzamčená skříňka,“ popisuje František Mokrý ve své publikaci Ševci a boty ve Žďáře.

„Dělníci se zarazili a chtěli nález zatajit. Ale už zde byl německý dozorce, který rozkázal skříňku vyndat a násilím otevřít. Byla plná zlatých šperků, peněz, stříbrných předmětů. Dozorce vše zabavil. Co se s věcmi stalo, nikdo neví,“ napsal Mokrý, velký znalec starého Žďáru.

O dalším osudu pokladu nevědí ani dnešní historici a badatelé. Jakékoliv zmínky v oficiálních pramenech totiž chybí, historka koluje pouze mezi pamětníky.

„Lengsfeldovi zřejmě část cenností svých a dalších rodin ukryli ve sklepení v době, kdy Židé museli v roce 1940 odevzdat svůj majetek,“ míní historik Lopaur. Nebýt kopání barikád, zůstaly by ve skrýši zasahující ze suterénu domu do ulice, třeba až dodnes.

Kameny zmizelých mají i Bradyovi v Novém Městě

Další cennosti se shodou náhod našly v padesátých letech i přímo v patře domu Lengsfeldových. Poklad objevil při práci jistý malíř, který je podle svědectví pamětníků odevzdal na okresním národním výboru. Tam jejich stopa končí.

Zatímco ve ždárské Nádražní ulici bylo umístěno 18 kamenů zmizelých, v centru Nového města na Moravě se jich objevilo osm. Tři patří Bradyovým, pět Skuteckým.

„Zde bydlela Hana Bradyová,“ stojí na mosazné destičce umístěné v chodníku před domem číslo popisné 13, ve kterém trávila dětství usměvavá Hanička se svými rodiči a bratrem Jiřím.

Třináctiletá dívka byla zavražděna nacisty 23. října 1944 v Osvětimi. Dívku proslavil o mnoho let později její kufřík, který se dochoval (později však shořel) a stal se jedním ze symbolů holokaustu.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole se rozhodovalo v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Na kampani Nagyové se rozdával salám, Vystrčil vsadil na koncert

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová se v Jihlavě před volebním víkendem nepřímo utkali v závěrečné „bitvě“ o Senát. Dosavadní...

Vystrčil obhájil Senát a dojal se, Nagyovou mrzely tvrdé útoky od koalice

Nejsledovanější a nejdramatičtější duel letošních senátních voleb je u konce. Ze druhého kola vyšel v jihlavském obvodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od...

Loutkovodič, loutky a poddaní, řekl Vystrčil o kampani ANO před volbami

Jako náročnou a velmi neobvyklou hodnotí Miloš Vystrčil předvolební kampaň, která předcházela jeho vítězství v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vsetín utrpěl první ztrátu s Jihlavou, o neporazitelnost přišel i Přerov

Vsetínští hokejisté prohráli v 6. kole první ligy v repríze finále minulé sezony v Pelhřimově s Jihlavou 1:2 a...

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Jihlava sloučí informační centra, přesune je do nového sídla mimo náměstí

Až se za pár měsíců budou návštěvníci Jihlavy shánět po tom, kde najdou turistické informační centrum (TIC), neobjeví...

Lesní družstvo chce v Přibyslavi stavět ukázkové bytovky z vlastního dřeva

V Přibyslavi by v budoucnu mohly vyrůst dvě nové bytovky. Ne ovšem ledajaké. Vybudovány by měly být z dřevěných CLT...

Žďár chce vyrábět svou energii, pokryje střechy zelení a solárními panely

Na svých budovách má město Žďár nad Sázavou zhruba 4,5 hektaru střech. Tyto plochy by podle radnice rozhodně neměly...

Žďárská knihovna učí čtenáře, jak rozpoznat falešné zprávy

Sedm knihoven z celé republiky bylo oceněno za svoje inspirativní aktivity v oblasti mediálního vzdělávání. Tato...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...