Na dvou jihlavských sídlištích zaparkují auto už jen místní občané

  5:21aktualizováno  5:21
Pendleři, kteří dojíždějí do Jihlavy za prací, přišli o desítky parkovacích míst, kde mohli nechat auto zadarmo stát. Krajské město udělalo opatření ve prospěch obyvatel sídlišť U Pivovaru a Srázná. Ti si mohou stání koupit za 80 korun měsíčně. Změna začala platit prvního května.

Rezidenční karty si musí pořídit lidé žijící ve Srázné ulici. Jen s těmito kartami bude možné stát jak přímo v ulici, tak i na parkovištích uvnitř sídliště. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Už ve středu se objevily na jihlavských sídlištích Srázná a U Pivovaru nové značky. Povolení zaparkovat tam budou mít pouze majitelé rezidentských karet. Zóna D1 vznikla U Pivovaru a D2 na Srázné.

Kde se dá parkovat zdarma

Takových míst v krajském městě postupně ubývá. Stále se však ještě dají nalézt.

Parkoviště na třídě Legionářů Nachází se naproti bývalé nemocnici, je často zaplněné.

Parkoviště v Havlíčkově ulici Vedle obchodu Maxi, dříve Billa. Také často plné.

Nad zoo - u Brněnské ulice je plácek s výmoly nad starým vchodem do zoologické zahrady. Vjezd je z Brněnské ulice.

U městského nádraží I tady už se místa hojně zaplňují. Navíc se tu staví nový jihlavský dopravní uzel - terminál.

Parkoviště OC City Park Otevřeno je až od 9. hodiny. Jinak má největší kapacitu ze všech bezplatných parkovišť v Jihlavě.

Plochy u obchodních domů U Teska nebo Kauflandu Jsou ovšem už dál od centra města, avšak s dostupností MHD.

Za oprávnění parkovat v dané lokalitě zaplatí obyvatelé domů 80 korun měsíčně na první auto, za druhý vůz v rodině se bude hradit 240 korun za měsíc. Podnikatelé v těchto oblastech musí počítat s náklady 1 600 korun za měsíc.

Na nové značky byly už počátkem týdne v zemi připravené patky. A obyvatelé sídlišť už chodí na odbor dopravy pro karty.

"Zatím máme 35 karet vydaných pro Sráznou a 46 pro sídliště U Pivovaru. Lidé ale ještě budou chodit," řekl vedoucí radničního odboru dopravy Ján Tinka.

Předpokládá, že karet bude podobně jako v městské památkové rezervaci vydáno více, než jaký bude počet parkovacích stání.

"Kdo tam bydlí, má na kartu ze zákona nárok. My se neorientujeme podle počtu míst a neuděláme stop stav. Myslím, že na Srázné a U Pivovaru to bude s parkováním místních obyvatel v pohodě," doplnil Tinka. V sousední městské památkové rezervaci bylo vydáno o 20 procent karet víc, než je míst.

Při cestě do práce platit 20 korun za hodinu stání? To nejde

"Není to dobré. Na počet bytů je tady ve vnitrobloku nedostačující počet parkovacích míst. Nevím, jestli se bude dát stát ve Srázné ulici. To uvidíme, jak to dopadne," přemítal obyvatel sídliště Srázná Luboš Rychetský.

"Když přijíždíme v deset hodin večer, tak tady nemáme šanci zaparkovat. Ráno kolem půl sedmé to jde, ale o půl deváté je to už zase beznadějné," popsal situaci Rychetský. "Zatím nevíme, jak to tady s parkováním bude. Informace máme pouze z doslechu," řekl Michal Veselý ze Srázné.

O novém opatření nevěděl ani Vladimír Koten. Ten je z Horního Kosova na okraji Jihlavy. "Od středy tady už nebudu moct parkovat?" divil se Koten. "Dávat 20 korun za hodinu na placeném parkovišti jinde ve městě, to bych dělat nemohl," pravil Koten.

Ve Srázné ulici má zaměstnání. "Na bezplatném parkovišti u tiskáren asi bude už brzo ráno plno," dodal muž z Horního Kosova.

"Parkovacích míst tady na sídlišti mohlo být víc. Trochu na úkor trávníku," poznamenal Miloš ze sídliště Srázná. Příjmení nechtěl zveřejnit.

Jihlava chce chránit své obyvatele před přespolními

"Situaci na obou sídlištích budeme monitorovat. Když budou rezidenční stání plná, tak budeme muset zóny rozšířit. Pokud tam bude volno, můžeme do těch zón zahrnout i lidi z jiných ulic," řekl Ján Tinka z odboru dopravy.

"Budeme shromažďovat podněty od občanů. Volali mi už lidé z Dvořákovy nebo Křížové ulice, že na těch sídlištích stávali," zmínil Tinka.

Na náměstí Svobody by se mělo moci parkovat už jen s kotoučem.

Na náměstí Svobody by se mělo moci parkovat už jen s kotoučem.

Město zřejmě bude rezidentské zóny za 80 korun měsíčně dále rozšiřovat. "Chce chránit své obyvatele před přespolními," dodal šéf odboru dopravy.

O parkování na sídlištích debatovali na svém posledním zasedání jihlavští zastupitelé. "Na bezplatných místech je velký přetlak. Druhý problém je v tom, že řidiči nerespektují předpisy. Běžně se stojí v křižovatkách," upozornila Božena Kremláčková z opoziční KSČM.

O poplatku za rezidenční stání 80 korun za měsíc řekla, že je to další daň pro občany za to, že bydlí ve středu města. "Zarazilo nás také, že na náměstí Svobody (sousedí se sídlištěm Srázná - pozn. redakce) bude stání na parkovací kotouč," dodala Kremláčková.

Obyvatelé sídlišť o rezidenční místa žádali už před pěti lety

Podle náměstka primátora Josefa Kodeta o zavedení rezidentských míst lidé ze sídlišť sami žádali už asi před pěti lety.

"Jiná regulace než přes peníze nejde. Těch 80 korun měsíčně je symbolická částka. To opatření neděláme kvůli tomu, aby razantně zvýšilo příjmy pokladny města," řekl mimo jiné na zastupitelstvu Kodet (KDU-ČSL).

Ve Srázné ulici se bude podle primátora Jaroslava Vymazala v příštích letech více investovat. "V příštím roce bychom chtěli zařadit do rozpočtu rekonstrukci kanalizace, inženýrských sítí a povrchu silnice. Ve Srázné je také tankodrom. Je to nutné spravit," uvedl Vymazal (ODS).

Ve městě mají brzy vzniknout nová parkoviště poblíž Globusu a za domem kultury. Rezidentské karty jsou výhledově zvažovány například i pro ulice
17. listopadu, Fritzova, lokalitu mezi Keťáskem a bývalou nemocnicí i pro část Havlíčkovy ulice.

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Investor mění plány. Jihlavské centrum Aventin bude menší, přibude zeleň

Svah na západním okraji města Jihlavy mezi Hosovem a Horním Kosovem, kde by...

Krajské město Vysočiny trhá svůj vlastní rekord. Zatímco obchodní centrum City Park v Hradební ulici v době své...

Frekventovaná jihlavská ulice je v šachu. Úpravy se protáhnou do října

Rekonstrukce páteřní jihlavské silnice se zdržela v krajském městě Vysočiny z...

Chaos a stavební pauza v rozkopané rušné Hradební ulici v Jihlavě jsou dalším dopadem sporu, komu patří kanalizační a...

Najdete na iDNES.cz