Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Rakve, krev, upíři a hrůza. Hororová výstava na zámku je jen pro otrlé

  14:17
Je libo setkání s hrabětem Draculou, Čachtickou paní či katem Mydlářem? Nebo raději s Janem Aloisem Ulrichem z nedalekého Žďáru nad Sázavou, považovaným za posledního upíra v českých zemích? Zámek ve Velkém Meziříčí přeměnila neobvyklá výstava v sídlo plné strachu, napětí a hrůzy, kde se bojí malí i velcí.

Výstava, kterou uspořádalo velkomeziříčské muzeum, je určena jen pro opravdu odvážné návštěvníky. Ti se na ní seznámí s řadou temných a nechvalně proslulých postav z dějin i s literárními a filmovými díly, která o nich pojednávají.

A seznámení to je rozhodně intenzivní.

„Výstava s názvem Strašidelný zámek návštěvníky pohltí nejen věrohodnými instalacemi. Autentická je také díky speciálně vytvořeným figurám, kterým nechybí propracované detaily, jako jsou skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty. K umocnění zážitků slouží multimediální ‚oživlé‘ obrazy, kdy se portrét nevinně vyhlížející postavy před očima návštěvníků mění ve strach nahánějící bestii,“ vylíčila Lucie Pavelcová z Muzea Velké Meziříčí.

Hororová výstava na zámku ve Velkém Meziříčí.

Rozsáhlá expozice, kterou má muzeum zapůjčenou z Letohrádku Mitrovských v Brně, zabrala hned dva zámecké prostory. První část návštěvníci naleznou ve výstavním sále v přízemí, na druhou pak sestupují do sklepení zámku, které se nachází přímo pod sálem.

„A v prostorách sklepa na návštěvníky určitě dýchá ta pravá, syrová atmosféra,“ podotkla Lucie Pavelcová s tím, že jednotlivé historické postavy jsou prezentovány v naaranžovaných scénách.

Náhrobky, rakve i vana „krvavé hraběnky“

Na doprovodných panelech se potom návštěvníci seznamují s životními osudy postav a dozvědí se, kým byly, čím se nechvalně proslavily a jak byly za své činy potrestány.

Nechybí ani stylové rekvizity, jako jsou rakve, náhrobky, kříže nebo třeba i vana známé „krvavé hraběnky“ Alžběty Báthoryové alias Čachtické paní, která se podle legendy koupala v krvi svých obětí - mladých panen, aby si zachovala věčné mládí a krásu.

Kromě již zmíněných a mezi veřejností poměrně známých historických postav se ale příchozí dozvědí informace i o méně často prezentovaných osobách. Patří mezi ně kupříkladu Kateřina z Komárova, jíž se přezdívalo Karlštejnská paní, nebo ukrutná Anna Rosina Listius, která si, co se krutosti týče, s Čachtickou paní rozhodně nezadala. Na výstavě nemůže chybět ani šílený inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu, jehož má řada lidí spojeného s dílem Kladivo na čarodějnice.

„Do pochmurných dějin budou návštěvníci moci nahlédnout až do 15. května. A jelikož se výstava věnuje opravdu temné historii, dětem bude vstup doporučován minimálně od šesti let. Někteří rodiče však tuto hranici možná ještě zvýší - vždy záleží na jejich vlastním uvážení,“ upozornila Pavelcová.

Výstava je otevřena od úterý do pátku vždy mezi devátou hodinou ranní a polednem, poté od 13.00 do 16.00. V neděli lze přijít od třinácti do sedmnácti hodin; v sobotu a úterý je zavřeno.

Koho bude také možné potkat na výstavě

Krásná a vzdělaná manželka uherského palatina Stanislava III. Thurza Anna...

Anna Rosina Listius

Krásná a vzdělaná manželka uherského palatina Stanislava III. Thurza si prý v ničem nezadala s Alžbětou Báthoryovou. Byla v týrání svých poddaných snad ještě krutější než obávaná Čachtická paní a navíc se neomezovala pouze na mladé ženy, ale i na muže, děti a staré ženy. Pro svoji krutou povahu a sadistické sklony byla nazývána Šintavskou bosorkou.

Obklopena byla skupinou čarodějnic a traviček. Své oběti vědomě a dlouze trýznila na mučidlech ve sklepeních svých hradů. Při této činnosti se podle zápisů ve smolných knihách dostávala do jakéhosi transu, při kterém se potírala krví svých obětí. Ačkoliv o jejím řádění vědělo celé Slovensko, dokud se její činy týkaly „jen“ poddaných, nikdo s tím nic nedělal. 

Své hrozné činy totiž páchala v tajnosti. Ostatky umučených zakopávali služební potají s tím, že zemřeli na tyfus. Pak ale Anna Rosina, v roce 1637, sáhla i na osobu urozenou - zemanku Magdalénu Szolosi, kterou tak krutě ztýrala, že nešťastnice na následky mučení zemřela. V následném procesu proti sadistické vraždící šlechtičně vystoupilo osmdesát svědků. Nakonec se jí podařilo prokázat „jen“ dvanáct vražd a obviněna byla i z čarodějnictví a praktikování černé magie, za což byla odsouzena ke ztrátě majetku a setnutí hlavy. Díky vlivu její rodiny na královském dvoře jí Ferdinand III. udělil milost a rozsudek byl změněn na doživotní domácí vězení na jejím vlastním hradě Šintava.

Zdroj: Letohrádek Mitrovských Brno

Správce Jan Alois Ulrich

Vrchní správce žďárského velkostatku zemřel 22. února 1817. Mimořádně neoblíbený úředník se stal postavou mnoha příběhů. „Měl smůlu na dobu, ve které žil. Byly koaliční války, odvody, rekvizice. Většina vrchních úředníků to pak odskákala právě v pověstech. Zajímavé je, že Ulrich byl mezi lidmi tak moc zažitý ještě ve 20. století,“ popsal žďárský historik Stanislav Mikule. Podle některých verzí strašidlo, dle jiných dokonce poslední upír v českých zemích.

„Vzhledem k příběhům s ním spojeným bych ho označil za revenanta. Jako upíra ho proslavil Arnošt Vašíček ve Strážci duší,“ podotkl Mikule.

Obživlý Ulrich se po nocích proháněl na polích i zámeckou alejí na koni s býčí hlavou, pořádal vyjížďky v kočáře s ohnivým spřežením v noci a s bezhlavým ve dne nebo rozhazoval lejstra zámeckým úředníkům. Na mostě k dvoru Lyra pak trestal nepoctivé úředníky i řezníka Domina, který se se správcem rozhodl vypořádat. Ulrich jako důsledný úředník respektoval při svých posmrtných kouscích katastr Žďáru-Zámku. Přestal s tím až po otevření rakve, kde leželo nedotčené Ulrichovo tělo. Popravčí mu sťal hlavu, pak do ní nasypali pytlík máku a uložili ji zpět.

„Podle pověsti nebude svoje okolí děsit tolik let, kolik má v hlavě zrnek máku,“ vypráví Mikule. Není sice doloženo, zda byl pohřben na Dolním hřbitově, nebo na Zelené hoře, v každém případě po úpravách obou prostor byly podmínky pro Ulrichův návrat splněny. „Ale nebojte se, straší především nesvědomité úředníky,“ dodal historik. (bar)

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Voráček: Hokej si zase užívám. Konec kariéry? Možná to zabalím ze dne na den

Jakub Voráček má za sebou první sezonu po návratu do Columbusu, kde před čtrnácti začínal svou kariéru v NHL. Tentokrát...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Telče se vrátila malířka velkých očí, obrazy vystavuje v Hasičském domě

Její obrazy visí v USA, Mexiku či Tel Avivu. Teď se mohou pokochat tvorbou výjimečné malířky Míly Doleželové i lidé na...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Santiniho šifra potrápí mozky turistů a provede je po stavbách architekta

Po putování za sochami Michala Olšiaka přichází žďárská destinační společnost Koruna Vysočiny s další novinkou....

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

V Meziříčí končí éra výstavby rodinných domů, místo toho přibude 180 bytů

Velké Meziříčí čeká velká bytová revoluce. V Čechových sadech bude soukromý investor postupně budovat celkem dvanáct...

Jihlava kvůli příspěvku nevstoupí do destinační kanceláře Srdce Vysočiny

Zastupitelé v krajském městě o jediný hlas neodsouhlasili účast Jihlavy v nově vznikající destinační kanceláři Srdce...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...