Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

Rakve, krev, upíři a hrůza. Hororová výstava na zámku je jen pro otrlé

  14:17
Je libo setkání s hrabětem Draculou, Čachtickou paní či katem Mydlářem? Nebo raději s Janem Aloisem Ulrichem z nedalekého Žďáru nad Sázavou, považovaným za posledního upíra v českých zemích? Zámek ve Velkém Meziříčí přeměnila neobvyklá výstava v sídlo plné strachu, napětí a hrůzy, kde se bojí malí i velcí.

Výstava, kterou uspořádalo velkomeziříčské muzeum, je určena jen pro opravdu odvážné návštěvníky. Ti se na ní seznámí s řadou temných a nechvalně proslulých postav z dějin i s literárními a filmovými díly, která o nich pojednávají.

A seznámení to je rozhodně intenzivní.

„Výstava s názvem Strašidelný zámek návštěvníky pohltí nejen věrohodnými instalacemi. Autentická je také díky speciálně vytvořeným figurám, kterým nechybí propracované detaily, jako jsou skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty. K umocnění zážitků slouží multimediální ‚oživlé‘ obrazy, kdy se portrét nevinně vyhlížející postavy před očima návštěvníků mění ve strach nahánějící bestii,“ vylíčila Lucie Pavelcová z Muzea Velké Meziříčí.

Hororová výstava na zámku ve Velkém Meziříčí.

Rozsáhlá expozice, kterou má muzeum zapůjčenou z Letohrádku Mitrovských v Brně, zabrala hned dva zámecké prostory. První část návštěvníci naleznou ve výstavním sále v přízemí, na druhou pak sestupují do sklepení zámku, které se nachází přímo pod sálem.

„A v prostorách sklepa na návštěvníky určitě dýchá ta pravá, syrová atmosféra,“ podotkla Lucie Pavelcová s tím, že jednotlivé historické postavy jsou prezentovány v naaranžovaných scénách.

Náhrobky, rakve i vana „krvavé hraběnky“

Na doprovodných panelech se potom návštěvníci seznamují s životními osudy postav a dozvědí se, kým byly, čím se nechvalně proslavily a jak byly za své činy potrestány.

Nechybí ani stylové rekvizity, jako jsou rakve, náhrobky, kříže nebo třeba i vana známé „krvavé hraběnky“ Alžběty Báthoryové alias Čachtické paní, která se podle legendy koupala v krvi svých obětí - mladých panen, aby si zachovala věčné mládí a krásu.

Kromě již zmíněných a mezi veřejností poměrně známých historických postav se ale příchozí dozvědí informace i o méně často prezentovaných osobách. Patří mezi ně kupříkladu Kateřina z Komárova, jíž se přezdívalo Karlštejnská paní, nebo ukrutná Anna Rosina Listius, která si, co se krutosti týče, s Čachtickou paní rozhodně nezadala. Na výstavě nemůže chybět ani šílený inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu, jehož má řada lidí spojeného s dílem Kladivo na čarodějnice.

„Do pochmurných dějin budou návštěvníci moci nahlédnout až do 15. května. A jelikož se výstava věnuje opravdu temné historii, dětem bude vstup doporučován minimálně od šesti let. Někteří rodiče však tuto hranici možná ještě zvýší - vždy záleží na jejich vlastním uvážení,“ upozornila Pavelcová.

Výstava je otevřena od úterý do pátku vždy mezi devátou hodinou ranní a polednem, poté od 13.00 do 16.00. V neděli lze přijít od třinácti do sedmnácti hodin; v sobotu a úterý je zavřeno.

Koho bude také možné potkat na výstavě

Krásná a vzdělaná manželka uherského palatina Stanislava III. Thurza Anna...

Anna Rosina Listius

Krásná a vzdělaná manželka uherského palatina Stanislava III. Thurza si prý v ničem nezadala s Alžbětou Báthoryovou. Byla v týrání svých poddaných snad ještě krutější než obávaná Čachtická paní a navíc se neomezovala pouze na mladé ženy, ale i na muže, děti a staré ženy. Pro svoji krutou povahu a sadistické sklony byla nazývána Šintavskou bosorkou.

Obklopena byla skupinou čarodějnic a traviček. Své oběti vědomě a dlouze trýznila na mučidlech ve sklepeních svých hradů. Při této činnosti se podle zápisů ve smolných knihách dostávala do jakéhosi transu, při kterém se potírala krví svých obětí. Ačkoliv o jejím řádění vědělo celé Slovensko, dokud se její činy týkaly „jen“ poddaných, nikdo s tím nic nedělal. 

Své hrozné činy totiž páchala v tajnosti. Ostatky umučených zakopávali služební potají s tím, že zemřeli na tyfus. Pak ale Anna Rosina, v roce 1637, sáhla i na osobu urozenou - zemanku Magdalénu Szolosi, kterou tak krutě ztýrala, že nešťastnice na následky mučení zemřela. V následném procesu proti sadistické vraždící šlechtičně vystoupilo osmdesát svědků. Nakonec se jí podařilo prokázat „jen“ dvanáct vražd a obviněna byla i z čarodějnictví a praktikování černé magie, za což byla odsouzena ke ztrátě majetku a setnutí hlavy. Díky vlivu její rodiny na královském dvoře jí Ferdinand III. udělil milost a rozsudek byl změněn na doživotní domácí vězení na jejím vlastním hradě Šintava.

Zdroj: Letohrádek Mitrovských Brno

Správce Jan Alois Ulrich

Vrchní správce žďárského velkostatku zemřel 22. února 1817. Mimořádně neoblíbený úředník se stal postavou mnoha příběhů. „Měl smůlu na dobu, ve které žil. Byly koaliční války, odvody, rekvizice. Většina vrchních úředníků to pak odskákala právě v pověstech. Zajímavé je, že Ulrich byl mezi lidmi tak moc zažitý ještě ve 20. století,“ popsal žďárský historik Stanislav Mikule. Podle některých verzí strašidlo, dle jiných dokonce poslední upír v českých zemích.

„Vzhledem k příběhům s ním spojeným bych ho označil za revenanta. Jako upíra ho proslavil Arnošt Vašíček ve Strážci duší,“ podotkl Mikule.

Obživlý Ulrich se po nocích proháněl na polích i zámeckou alejí na koni s býčí hlavou, pořádal vyjížďky v kočáře s ohnivým spřežením v noci a s bezhlavým ve dne nebo rozhazoval lejstra zámeckým úředníkům. Na mostě k dvoru Lyra pak trestal nepoctivé úředníky i řezníka Domina, který se se správcem rozhodl vypořádat. Ulrich jako důsledný úředník respektoval při svých posmrtných kouscích katastr Žďáru-Zámku. Přestal s tím až po otevření rakve, kde leželo nedotčené Ulrichovo tělo. Popravčí mu sťal hlavu, pak do ní nasypali pytlík máku a uložili ji zpět.

„Podle pověsti nebude svoje okolí děsit tolik let, kolik má v hlavě zrnek máku,“ vypráví Mikule. Není sice doloženo, zda byl pohřben na Dolním hřbitově, nebo na Zelené hoře, v každém případě po úpravách obou prostor byly podmínky pro Ulrichův návrat splněny. „Ale nebojte se, straší především nesvědomité úředníky,“ dodal historik. (bar)

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Hygienici našli na táborech na Vysočině 13 závad, žádný ale neuzavřeli

Nevyhovující hygienické limity pro pitnou vodu, chybějící nepropustné podložky u matrací a absence zábran u patrových...

Sto let po příjezdu spisovatele Haška ve Světlé nad Sázavou opraví nádraží

Se zpožděním, ale přece. Správa železnic nechá opravit památkově chráněnou nádražní budovu ve Světlé nad Sázavou. Pro...

Zámek v Náměšti nad Oslavou zve na jedinečnou výstavu cenných tapiserií

Na unikátní sbírku tapiserií nyní láká návštěvníky zámek v Náměšti nad Oslavou. Pro zájemce o užité umění připravil na...

Žďár zakázal pyrotechniku ve městě, výjimku má jen Silvestr a Nový rok

Zastupitelé ve Žďáru nad Sázavou zpřísnili regulaci hlučné zábavní pyrotechniky. Nově už nebude možné bez postihu...

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Studie: Sankce jsou pro Rusko drastické. Automobilový sektor je před kolapsem

Po několika měsících od počátku invaze na Ukrajinu přišli američtí výzkumníci s první komplexní analýzou hospodářských...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...