Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Pohřební věnec a osmadvacet sebevražd. Gymnazisté pojali tabla morbidně

  19:50
Pro jedny výborná studentská recese s nádechem černého humoru. Pro druhé vrchol nevkusu a neúcta k lidskému životu. Maturitní tabla dvou tříd studentů jihlavského gymnázia vyvolávají hodně odlišné názory. A velkou polemiku rozpoutala i na sociálních sítích.

Na prvním z kontroverzních tabel, které patří třídě 4C4, je velký pohřební věnec, u něhož jsou položená plyšová zvířátka a vyhořelé smuteční svíce.

Ještě drsnější kalibr vytáhla třída 6A6, jejíž studenti se nechali nafotit coby oběti sebevraždy. S odvoláním na nechvalně proslavený 27 Club, což je skupina vlivných hudebníků, kteří svůj život zakončili v sedmadvaceti letech. V ní figurují jména Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain a Amy Winehouse

„Na rozdíl od členů 27 Clubu jsme nikdy nebyli a ani nebudeme slavní a bohatí, přesto jsme zde a budeme žít své životy dál, třebas i neúspěšné maturitě navzdory,“ píší studenti na svém tablu. „Chtěli bychom apelovat na všechny z vás, aby nikdy nesklouzli na takto morbidní dráhu života potažmo takto ubohý způsob jeho ukončení. Věřte nám, zoufalejší životní situaci než teď zažíváme my ani ne měsíc před maturitou, si lze těžko představit.“

Už tu byl trabant i kadibudka, studenti se snaží o originalitu

Vedení jihlavské střední školy považuje zmiňovaná tabla za snahu projevit originalitu. „Studenti gymnázia jsou hodně kreativní, takže už jde málo co vymyslet, abyste překonali to, co už tu bylo,“ říká ředitel školy Pavel Suk.

„Měli jsme tu trabant, kadibudku, popelnici a podobně. Všechno beru jako studentskou recesi,“ připojila se zástupkyně Štěpánka Poulová.

Co je 27 Club

  • Jako 27 Club (Klub 27), někdy též Forever 27 Club (Klub navždy 27) je mezi fanoušky označována skupina vlivných rockových a bluesových hudebníků, jejichž život skončil neočekávaně v sedmadvaceti letech. Příčiny jejich úmrtí byly v některých případech poněkud záhadné. Dalším pojítkem mezi členy klubu bylo časté užívání drog, které bylo se všemi úmrtími více či méně spojeno.
  • Popudem k vytvoření klubu bylo úmrtí neobvyklého počtu významných sedmadvacetiletých hudebníků během pouhých dvou let. Patřili k nim Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin a Jim Morrison. Ti všichni zemřeli v období let 1969 až 1971. Brian Jones a Jim Morrison zemřeli dokonce ve stejný den (3. července) s dvouletým rozdílem, mezi smrtí Jimiho Hendrixe a Janis Joplin uběhlo jen 16 dní.
  • Později k nim byl vzhledem ke své popularitě a faktu, že též zemřel na vrcholu své kariéry, přiřazen Kurt Cobain, jenž zemřel v roce 1994. (Podle knihy Těžší než nebe prý, když zemřel, jeho sestra prohlásila, že si jako kluk přál stát se členem Klubu 27). Amy Winehouse zemřela v červenci 2011.

zdroj: cs.wikipedia.org

Kolemjdoucí však především tablo umístěné u hlavního vchodu do budovy vnímají kontroverzně. „Sama jsem asi o pět let dál a myslím, že to není úplně vhodné,“ uvedla na dotaz redaktora MF DNES Dominika Krejcarová.

„Po přečtení to asi nějaký smysl dává. Ale vzhledem k tomu, že tudy chodí malé děti, si nemyslím, že to jsou prezentovatelné fotky,“ myslí si Krejcarová. 

Jinou formu by volila i další studentka vysoké školy Veronika Sokolová. „Je to neobvyklé, ale až tolik se mi to nelíbí. Kdybych dělala tablo, bylo by to pro mě za hranou,“ uvažuje dívka.

To Pavel Zacha tablo hodnotí až po přečtení přiloženého textu. „A pak to na mě působí sympaticky, je z toho cítit zodpovědnost za to ublížení,“ říká Pavel Zacha.

Stejně se studenti třídy A6A snažili argumentovat i na schůzce s ředitelem školy. „Žáci nepřijali moji připomínku, že je to nevhodné, poněkud morbidní. Když jsem jim říkal, že bude tolik lidí v Kraji Vysočina, v Jihlavě, kteří to zhlédnou, nepřečtou si text a budou to vnímat negativně, nesouhlasili se mnou,“ popisuje ředitel.

„Když jsme jim argumentovali, že sem chodí malé děti kvůli přijímačkám, že se to rodičům nebude líbit, stáli si za svým,“ pokračuje Poulová.

Sami studenti mluvili i o snaze vzdělávat. „Důvodem výběru tématu tabla byl počet žáků v naší třídě, který je identický s dosaženým věkem neblaze proslulých členů klubu. Těmito fotkami jsme nechtěli nijak nabádat k užívání drog ani pobuřovat veřejnost,“ píší na tablu.

„Když jsem slyšela jejich vysvětlení, přijde mi to rozumné. Jinak ale je to tablo přes čáru,“ říká Poulová.

Tablo nevybočuje z režimu dnešní doby

Vedení gymnázia se záležitostí bude ještě zabývat. „Když jsem objevil smuteční věnec, ještě jsem hodně váhal. Po objevení druhého tabla jsem si řekl, že je to výzva i pro mé kolegy. Schválně mě zajímá, kolik z nich mi přijde říct, že s tím souhlasí, nebo nesouhlasí. Protože škola má ovlivňovat chování a jednání žáků i mimo výuku,“ říká ředitel Suk.

„Nikdo za mnou nepřišel, nikdo to nechtěl řešit. A já to zřejmě budu probírat na závěrečné radě na konci školního roku. Protože jinak máme dost úkolů, než abychom se zabývali lapáliemi,“ tvrdí ředitel školy.

Jak na vás působí sebevražedné tablo?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 28. května 2018. Anketa je uzavřena.

přijatelné 3193
za hranou 1388

„V současné chvíli se soustředíme na maturitní zkoušky a přijímací řízení. Dostat sem 150 dětí není otázka toho, že jeden den uděláte přijímačky a druhý den jsou přijatí ve škole. Je to všechno tak komplikované, že budu rád, když na konci května budu vědět, že budeme mít koho učit,“ podotkl Suk.

Přestože s drsnou prezentací svých studentů nesouhlasí, má pro ni pochopení. „Dávám těm dětem možnost vyjádřit se, jak to cítí. Tablo je na první pohled morbidní. Když to ale člověk rozebere, studenty asi pochopí. Podívejte se, co nám nabízí televizní noviny, co televizní program po desáté večer, kdy Drákula je nejjemnější odvar,“ uvědomuje si ředitel.

„Takže to vnímám jen jako důsledek změny výchovy našich dětí, změny působení okolí na náš život. Ať jsou to média, knihy a podobně. Když se na to podíváte tímto pohledem, to tablo nijak nevybočuje z režimu dnešní doby,“ myslí si Suk.

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V se volí v obvodu Jihlava.

Seznamy kandidátů: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Politologové: Úspěch Nagyové zařídil Babiš. Souboj s Vystrčilem bude těsný

Premium Do druhého kola senátních voleb v Jihlavě postoupí současný šéf horní komory Miloš Vystrčil a Jana Nagyová obžalovaná v...

Vlekaři na Vysočině zvažují kvůli drahé elektřině sezonu bez zasněžování

S velkými obavami hledí na nadcházející sezonu provozovatelé lyžařských areálů. Starosti jim dělají vysoké ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pracovníci jindřichohradecké úzkokolejky v insolvenci nedostali výplaty

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), nezaplatila svým pracovníkům v září výplaty. Firma, která na sebe...

Vsetín zdolal béčko Pardubic a zůstal stoprocentní, Jihlava stále bez výhry

Hokejisté Vsetína zvítězili ve 3. kole první ligy doma nad Pardubicemi B 3:1 a bez ztráty bodu vedou tabulku. Bez...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystrčil ANO a Nagyovou porazil, v druhém kole čeká střet dvou světů

V prvním kole senátních voleb na Jihlavsku přesvědčivě zvítězil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu a bývalý místopředseda...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Dva atletické oddíly se v Brodě dohadují kvůli využívání nového stadionu

Neobvyklý spor dvou atletických oddílů se rozhořel v Havlíčkově Brodě. Už měsíce se zástupci tělovýchovných jednot...

Stavba žďárského domova pro seniory má zpoždění, hrozilo zřícení stropů

Již letos v létě se měli v novém domově pro seniory ve Žďáře nad Sázavou zabydlovat první klienti. Moderní...

Meziříčí se vrací k proměně Náměstí, obsahovat má zvon i otočné lavičky

Reálnou podobu již získala dlouhé roky plánovaná rekonstrukce Náměstí ve Velkém Meziříčí. Vedení města má k dispozici...

Varhanní koncerty v rámci festivalu rozezní kostely po celé Vysočině

Pět míst a pět výjimečných varhanních koncertů čeká v následujících týdnech milovníky hudby na Vysočině. Pokračuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...