Za parkování v Havlíčkově Brodě lze platit v aplikaci, je dražší než lístek

  14:47aktualizováno  14:47
V Havlíčkově Brodě je možné na vybraných městských parkovištích platit za odstavení vozu nejen v automatu a prostřednictvím SMS, ale nově i pomocí speciální aplikace ParkSimply. Brod ji začal využívat jako teprve třetí město v republice.

Speciální aplikace ParkSimply dostupná pro systémy iOS i Android je určená přímo pro Havlíčkův Brod a je funkční od počátku července. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Radnice si od této novinky slibuje zrychlení a usnadnění placení.

Aplikace určená přímo pro Havlíčkův Brod je funkční od počátku července. Do provozu byla uvedena deset let poté, co město umožnilo platit za parkovaní pomocí SMS. Řidiči o ní ale zatím příliš nevědí. Zatím ji využívá minimum z nich.

„Sledujeme moderní trendy a naší snahou je vyvíjet taková řešení, která usnadní život řidičům, ale i ušetří peníze radnicím a čas například městské policii,“ vysvětluje v radničních novinách Petr Klička ze společnosti Globdata. Právě tato firma je autorem aplikace, v Brodě ale zajišťuje i SMS platby parkovného.

Vedení města je přesvědčeno o tom, že aplikace řidičům usnadní placení. Ti už nebudou muset hledat po kapsách drobné a chodit k parkovacímu automatu. Za parkování na vybraných parkovištích zaplatí pouze několika „kliky“ v chytrém telefonu přímo od volantu.

„Nový způsob je ještě o krok dokonalejší než placení dálkově esemeskami. Chceme jít trochu s dobou a malinko být i chytrým městem. Podpořit toto řešení nebyl žádný problém,“ vzkázal brodský místostarosta Libor Honzárek, do jehož gesce oblast dopravy spadá.

Aplikace ParkSimply je dostupná pro systémy iOS i Android. Pro pohodlnější práci vyžaduje oprávnění k přístupu k GPS. Nutné je rovněž zadání telefonního čísla.

Stačí vybrat způsob úhrady

Samotné placení pak probíhá v několika krocích. Uživatel vybere způsob úhrady buď prostřednictvím platební karty, nebo pomocí SMS, zadá parkoviště – buď nechá vybrat GPS lokátor, načte QR kód na parkovacím automatu, nebo vybere parkoviště ručně ze seznamu – a napíše registrační značku vozu. Poté klepne na položku „zvolit dobu parkování“, kde určí, jak dlouho bude na místě stát.

Kde se dá v Brodě pomocí aplikace platit parkovné

Ne všechna městská parkoviště jsou vhodná k tomu, aby se na nich dalo platit pomocí nové aplikace. Je to možné jen tam, kde není závora na vjezdu a výjezdu a kde funguje klasický parkovací automat. Není možné platit na stáních opatřených malým mincovým strojkem Citymeter.

Aplikací je momentálně možné platit na jedenácti místech. Jsou to: Havlíčkovo a Smetanovo náměstí, Kalinovo nábřeží, Trčkova a Štáflova ulice i sousední ulice Boženy Němcové a Na Valech, dolní parkoviště u plaveckého bazénu v Kotlině a parkoviště v ulicích Jihlavská (bývalé autobusové nádraží), Bělohradská (poblíž polikliniky) a u kulturního domu Ostrov (ulice Na Ostrově naproti mlýnu).

Pokud zvolí platbu platební kartou, bude muset při první platbě zadat její číslo a dobu platnosti. Jestliže bude uživatel chtít, platební karta se mu do aplikace uloží a vyplňování těchto údajů při další platbě už nebude potřeba.

Pokud lhůta pro parkování končí, aplikace na to řidiče upozorní. Stejným postupem je možné na dálku čas parkování prodloužit. Řidič přitom nemusí odbíhat z jednání či obchodu.

„Moc jsem tomu nevěřil, ale je to opravdu snadné a mnohem rychlejší než vyťukávat SMS zprávu v potřebném formátu. Líbí se mi to,“ konstatoval po prvním použití aplikace řidič Pavel Smetana.

Drobné mušky přesto našel. Tu největší spatřuje v tom, že aplikace má pro někoho možná až příliš vysokou základní sazbu. Na Havlíčkově náměstí je totiž potřeba zaplatit minimálně za první půlhodinu parkování, na dalších parkovištích za hodinu. „Chybí mi tam kratší doba, třeba jen deset patnáct minut. To obvykle na drobný nákup, skočení si do lékárny nebo do banky stačí. Už z principu by se mi nechtělo kvůli deseti minutám platit za celou hodinu. V dnešní době už by nemusel být problém aplikaci nastavit, aby účtovala třeba i po minutách,“ poznamenal Smetana.

Autoři aplikace tvrdí, že nový způsob platby parkovného usnadní a zrychlí práci i městské policii při kontrole, zda má to které auto zaplaceno. Ředitel brodské městské policie Jan Pavlík si to však nemyslí. Podle něj je naopak kontrola o něco málo složitější.

„Je to stejné jako s esemeskami. Pokud strážník nevidí za oknem auta lísteček, musí volat na služebnu operačnímu. Ten má přístup do systému a podle registrační značky může zkontrolovat, zda řidič zaplatil. Trvá to o něco déle než pohled na lístek za oknem vozu,“ popisuje Pavlík.

Platby přes SMS netáhnou

Podle údajů městského úřadu však parkovné na dálku pomocí SMS či nové aplikace hradí jen malá část řidičů. V loňském roce město na parkovném od řidičů vybralo celkem téměř 5,2 milionu korun. Z toho prostřednictvím SMS přišly platby za necelých 240 tisíc korun. O rok dříve činily esemesky bezmála 200 tisíc z celkových 4,7 milionu korun.

Letos do konce července řidiči v Brodě na parkovném zaplatili dohromady už přes tři miliony. SMS platby z toho činily 167 tisíc korun. Nově spuštěná aplikace ParkSimply v červenci přinesla do městské kasy prvních 186 korun.

Zájem řidičů o SMS či aplikaci je prozatím nižší možná i proto, že poplatek je v tomto případě o něco vyšší než v automatu, podle lokality zhruba o tři až deset korun při nejnižší sazbě. Zahrnuje totiž vedle samotného parkovného i odměnu provozovatelům aplikace.

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Další z rubriky

Čtyřkolka ve sněhu zapadávala, jihlavští běžkaři proto pořídili rolbu

Mnozí běžkaři nastupují hned do panenské stopy vyříznuté do čerstvého sněhu....

Lyžařská sezona je daleko, ale na Vysočině se už teď mají běžkaři na co těšit. Úpravci lyžařských stop se mohou už na...

Husice egyptská žije hlavně v Africe, ovšem oblíbila si i Žďár

Husice egyptská žije především na celém území Afriky, poslední roky se ale...

Husice egyptská, někdy nazývána také nilská, není na českých rybnících zrovna typickým vodním ptákem. Ve Žďáře nad...

Čtyři minuty, tři sestřely. I tak útočil legendární stíhač RAF

Rodák ze Svatého Kříže byl vůbec nejúspěšnějším československým stíhacím...

Kdyby jeho příběh vymýšlel scenárista hollywoodských velkofilmů, nemusel by se od reality příliš odklánět. Tak bohatý,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz