Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Brod pomalu ruší bezplatná parkovací stání, automaty dostane další ulice

  8:43
Z Havlíčkova Brodu mizí plíživým tempem bezplatná parkovací stání. Od května se bude nově platit na několika místech v ulici P. F. Ledvinky nad klášterem. Radnice navíc uvažuje, že zpoplatní budovaný parkovací dům u krajské knihovny i budoucí záchytné parkoviště na „cirkusplace“.
Malé parkovací automaty už stojí například u nádraží, polikliniky, pošty nebo před sídlem ČSSZ. Nově přibudou i v ulici P. F. Ledvinky.

Malé parkovací automaty už stojí například u nádraží, polikliniky, pošty nebo před sídlem ČSSZ. Nově přibudou i v ulici P. F. Ledvinky. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

„Od návštěvníků bývalého kláštera, kde je například finanční úřad a spoustu dalších státních institucí, v poslední době dostáváme stížnosti, že nemají kde zaparkovat. Proto zpoplatníme šest míst v ulici P. F. Ledvinky,“ vysvětlil místostarosta Libor Honzárek.

Radnice v Havlíčkově Brodě je zastáncem teorie, že jestliže jsou parkovací místa zpoplatněna, nestojí na nich auta dlouho a rychleji se vystřídají. Řidiči by tak snáze měli najít volné místo. Navíc placeným stáním se mnozí snaží vyhnout.

„Poplatek je jediný způsob, jak parkování regulovat,“ opakuje Honzárek.

Šest parkovacích stání ve spodní části ulice nechá radnice osadit malými automaty na mince, takzvanými citymetery. Ty už několik let slouží například před nádražím, u polikliniky, České správy sociálního zabezpečení, pošty nebo v horní části Dobrovského ulice.

Pro město je podle Honzárka toto řešení výhodnější. Malé měřiče, každý pro jedno parkovací místo, má od společnosti v nájmu, který hradí podílem z vybraných peněz.

Malé automaty neberou karty a netisknou žádné lístečky

Jenže právě odchod peněz do soukromé firmy mnoha řidičům vadí. A jmenují i další nedostatky malých automatů. „Na rozdíl od klasických velkých tyto berou jen mince. To znamená mít je neustále po kapsách,“ namítá řidič Pavel Smetana. Automaty neberou karty ani bankovky, platit nejde ani pomocí SMS.

Problémem je podle Smetany i to, že citymeter netiskne žádný doklad jako důkaz, že řidič skutečně zaplatil. „Na hodinách se odpočítává čas. Jak doběhne, rozsvítí se nuly. Stačí, když přetáhnu parkování o pár vteřin, zrovna je u toho hlídka městské policie a už je z toho problém,“ dodává.

Ale funguje to i naopak. Pokud někdo odjede z místa dřív, má další řidič zaplacené třeba i desítky minut.

Zpoplatnit v širším centru města dalších šest míst se nezdá být tolik. Jenže podobným způsobem radnice postupuje už několik let a každým rokem jich pár přidá, od jednotek po desítky. Stání, za která je nutno zaplatit, tak pomalu, ale jistě vytlačují bezplatné parkování.

Platit se bude i u knihovny, aby tu auta nestála celý den

Platit s největší pravděpodobností budou muset řidiči i na nově chystaných parkovištích. I když o tom ještě nebylo rozhodnuto, vyplývá to z náznaků vedení města.

Téměř jisté to bude v parkovacím domě u nové krajské knihovny. „Předpokládáme to. Nechceme, aby zde vozy stály několik dní v kuse. Poplatek bude ale jen regulační, podobně jako na parkovišti na místě bývalého autobusového nádraží u stavební školy, nesmí řidiče odradit,“ zmínil místostarosta Honzárek.

Kryté patrové parkoviště má nabídnout kolem stovky míst, další stovka bude pod širým nebem. Město se na jinak krajské investici podílí několika desítkami milionů korun.

„Předpokládáme, že parkovací dům bude dokončen do konce roku 2019, knihovna do června 2020,“ prohlásil podle zápisu z jednání výboru pro životní prostředí vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš. Protože je parkovací dům součástí knihovny, je pravděpodobné, že se otevře až v příštím roce.

Kvůli parkovišti na „cirkusplace“ si ŘSD vyžádalo dokumentaci

Už letos by radnice chtěla alespoň provizorně umožnit parkování na takzvaném „cirkusplace“ u Masarykovy ulice a řeky vedle fotbalového areálu. I sem by se měly vejít na dvě stovky vozů. A i zde by řidiči nejspíš platili.

„Rada města o tom teprve rozhodne. Pokud by poplatek byl, tak nejspíš jen symbolické dvě koruny za hodinu. V první fázi by byl příjezd volný, bez závory, která je třeba v Husově ulici,“ podotkl místostarosta.

Pro zřízení tohoto parkoviště už podle něho město má předběžný souhlas policie. Ta posuzovala možnost odbočení z Masarykovy ulice na stávající rampu směřující k pozemkům.

Zcela vyhráno ale stále není. „Ředitelství silnic a dálnic si vyžádalo kompletní dokumentaci. Tu musíme nejprve zpracovat,“ dodal Honzárek.

V loňském roce řidiči na parkovném městu zaplatili celkem pět a tři čtvrtě milionu korun. „Za dalších 212 tisíc korun si pořídili parkovací karty. Těmi si řidiči předplatili parkovné, nejedná se o vyhrazené parkovací místo,“ doplnila mluvčí radnice Alena Doležalová.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Těžký pád ukončil maraton v Jihlavě. Chuť závodit se vytratila

Skoro jako by jubilejní 10. ročník tradičního vytrvalostního závodu horských kol Jihlavská 24 MTB někdo zaklel. Nejprve...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Sousedem Zemana za 13 milionů korun. Prodává se mlýn u „jezevce z Vysočiny“

V Novém Veselí na Žďársku je na prodej bývalý mlýn v sousedství někdejší tvrze, v níž má byt prezident Miloš Zeman....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Neptunova kašna na jihlavském náměstí je prázdná, voda nedoteče do trysek

Jedním z typických znaků jihlavského Masarykova náměstí jsou dvě kašny chrlící vodu. Zatímco kašna Amfitrité v dolní...

Komplikovaný průjezd Přibyslaví se ještě zhoršil, náměstí uzavřela pouť

Řidiči projíždějící Přibyslaví se v těchto dnech musejí obrnit zvláštní dávkou trpělivosti. Čekají na ně hned dvě...

Světlá pouť přece jen uspořádá, proti jejímu konání v parku stojí petice

Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou, jedna z největších v republice, letos bude. Oproti původním předpokladům se...

Řidič slyšel podezřelé bouchání, v návěsu na nábytku vezl pět migrantů

Pět migrantů bez jakýchkoliv dokladů dopadli na parkovišti na D1 na Vysočině policisté. Tři Indové, jeden Pákistánec a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...