Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 26. února 2021 Dorota

Čekají dopravní kolaps. Brodu se raději vyhněte, vyzvalo vedení města

  10:52
Bude to vyvrcholení letošních dopravních komplikací v Havlíčkově Brodě. K několika uzavřeným místním komunikacím se v pondělí přidá opětovná oprava Lidické ulice. Ta slouží jako tranzitní průjezd městem, prochází jí silnice první třídy od Jihlavy na Kolín. Radnice nabádá, aby se řidiči Brodu vyhnuli.

Od konce minulého týdne řidiči v Brodě trpí. Kvůli rekonstrukci plynovodu musela být uzavřena Dolní ulice v centru města. Z náměstí či Žižkovy se motoristé na druhou stranu Sázavy dostanou jen po Masarykově ulici.

Značné problémy to od čtvrtka způsobuje na křižovatkách. S dlouhými kolonami a desítkami minut zdržení řidiči bojují v ulicích Husova, Havlíčkova nebo Beckovského. Masarykova jen stěží veškerou dopravu pojme.

Stále to však není nic proti tomu, co město čeká v následujících týdnech. V pondělí začne oprava Lidické, hlavního tahu směrem na Jihlavu. Cesta potřebuje nový povrch.

Práce se budou dělat po polovinách. Provoz bude v oblasti křižovatky s ulicí U Borové řízen kyvadlově světelnou signalizací. Když to tak bylo naposledy, stály kolony od Jihlavy až několik kilometrů před Brodem.

„Chtěli bychom řidiče, ale i cestující autobusovou dopravou požádat o trpělivost. Kdo bude projíždět od Jihlavy na Kolín, měl by se městu raději úplně vyhnout,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Fotogalerie

Oprava Lidické ulice je investicí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Za poslední roky se však opakuje už poněkolikáté.

Vozovka není stavěná na tak velkou zátěž, denně po ní projede až patnáct tisíc vozidel, velkou část tvoří těžké kamiony. V asfaltu se tvoří koleje a vyboulená místa, povrch vozovky se místy rozpadá.

„Závady jsou v únosnosti konstrukce vozovky. Budeme dělat opravu spočívající v položení tkaniny ze skelných vláken pro vyztužení i ložné a obrusné vrstvy,“ informoval Miroslav Lev z jihlavské správy ŘSD.

Upozornil však, že oprava bude jen provizorní a po otevření jihovýchodního obchvatu bude následovat kompletní rekonstrukce včetně podloží.

Práce se uskuteční za provozu. „Nejsme schopni převést takové množství dopravy jinam. Říjen jsme vybrali proto, že je provoz nižší, vymizela rekreační doprava,“ dodal Lev.

Aktuální překážky v dopravě v Havlíčkově Brodě

 • Ulice Waldhauserova a Sekaninova – kvůli opravě vozovek a sítí uzavřeny do 15. prosince
 • Ulice Barbory Kobzinové – kvůli rekonstrukci plynovodu uzavřena do 18. října
 • Mírová ulice – kvůli kompletní rekonstrukci uzavřena do 31. října
 • Dolní ulice – kvůli opravě plynovodu uzavřena do 31. října
 • Chotěbořská ulice – kvůli opravě plynovodu uzavřena od 8. října do 13. listopadu
 • Lidická ulice – kvůli opravě povrchu vozovky omezení od 7. října nejméně do 21. října

Zhruba týden by se měl opravovat směr na Jihlavu, následovat bude i směr na Kolín. „Práce jsou naplánované vždy na sedm dní pro každý směr, máme tam i nějakou rezervu. Pokud nás nebude zlobit počasí, měli bychom mít hotovo 21. října,“ vzkázal Jiří Ambrož z dodavatelské firmy Strabag.

Doprava bude svedena vždy na polovinu vozovky. Po té řidiči dojedou ke křižovatce s ulicí U Borové, kde je u přechodu pro chodce ostrůvek. „To je místo, kde budou zásadnější komplikace,“ poznamenal Richard Peška ze společnosti Vyznač projektující dopravní značení.

Právě v tomto úseku budou instalovány provizorní semafory a ostrůvek se bude objíždět kyvadlově.

„Světelná křižovatka u hotelu Slunce bude přeprogramována, vypadne ze systému zelené vlny. Systém bude nově nastaven tak, aby preferoval provoz od Kolína na Jihlavu. Aby se nestávalo, že auta budou stát ve světelné křižovatce,“ doplnil Peška.

Vozy přijíždějící k Brodu od Jihlavy budou mít kratší interval zelené. Z centra města rovněž nebude možné odbočit na Jihlavu.

Řidiči, kteří tudy budou mít namířeno, projedou ulicemi Nádražní, Havířská a Průmyslová. Na silnici první třídy se napojí až na konci Brodu. Uzavřena budou i vyústění místních komunikací na opravovanou část Lidické.

V Brodě tedy v následujícíh týdnech extrémním způsobem vyvrcholí stavební sezona, která se zpočátku tak nabitá nezdála. Rekonstruovat se původně tolik nemělo. Uzavírka Dolní ulice, stejně jako omezení v Lidické však přibylo až během roku.

„Na příští rok chystáme kompletní rekonstrukci Dolní a Žižkovy ulice v centru města. Chceme začít hned na jaře, jakmile to počasí dovolí. Proto jsme se rozhodli opravit plynovod už letos, aby nás to pak nezdržovalo,“ vysvětlila uzavírku Dolní ulice Irena Šedová z odboru dopravy krajského úřadu.

Ten je v případě Dolní ulice investorem. Po dokončení bude v ulicích Žižkova, Dolní a Na Ostrově trvale jednosměrný provoz.

Autobusy budou poprvé jezdit do ulice Boženy Němcové

Současné práce mají trvat do konce října. V posledním týdnu se k nynějšímu omezení má přidat i část Dolní ulice v úseku pod náměstím. Bude to znamenat, že Havlíčkovo náměstí nebude možné Dolní ulicí opustit.

To ovlivní i spoje MHD. Autobusy městské dopravy vůbec poprvé v historii budou jezdit ulicí Boženy Němcové kolem kostela, kde bude i provizorní zastávka.

Při současné uzavírce Dolní ulice mnoho řidičů žádá otevření mostu přes Sázavu u Rica. Spojka Plovárenské a Bělohradské ulice slouží jen pro pěší. Podle Libora Honzárka to tak i zůstane. „Otevření mostu pro automobily je rizikové. Chodí tudy obrovské množství lidí a nejsme schopni zabezpečit, aby se tam vešli,“ sdělil místostarosta.

„V minulosti jsme sem za velké peníze dávali chodník a zábradlí, ale neosvědčilo se to,“ dodal vedoucí městského odboru dopravy Martin Stehno.

Aby toho na řidiče v Brodě nebylo málo, od úterý 8. října bude na více než měsíc uzavřena i Chotěbořská ulice. I zde to bude kvůli opravě plynovodu. „Uzavřená část bude od křižovatky s ulicí P. F. Ledvinky po obchvat. Toto omezení máme v plánu už od jara,“ oznámil Stehno.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

 • Nejčtenější

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

Vedle chrámu svatého Mikuláše na náměstí získal Humpolec novou dominantu v centru. Zhruba 300 metrů od zmíněného...

Hudebkám odešla část žáků. Nevyhovuje jim distanční výuka a plné školné

Premium Základním uměleckým školám na Vysočině začali v pololetí ubývat žáci. Důvodem je distanční výuka, která ne každému...

Z dírek v ledu na rybníce tahali rybáři žravé pstruhy a siveny

Vojtův rybník ve Víru na Bystřicku je jednou z několika mála vodních ploch na Vysočině, kde lze v zimě provozovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Počet dětí bez jízdenky v Jihlavě rostl, revizoři ale rodiče neinformovali

V loňském roce po propuknutí pandemie koronaviru přibylo v Jihlavě dětí do patnácti let, které revizoři zjistili v MHD...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

 • Další z rubriky

Aby důchodci nemuseli na polikliniku, převzala Senior Point knihovna

Zázemí, poradenství a až to epidemiologická situace dovolí, tak i besedy a nejrůznější vzdělávací i společenské akce...

Počet dětí bez jízdenky v Jihlavě rostl, revizoři ale rodiče neinformovali

V loňském roce po propuknutí pandemie koronaviru přibylo v Jihlavě dětí do patnácti let, které revizoři zjistili v MHD...

Žďár nechce platit miliony za čističku, tak ji převede do svazu vodovodů

Modernizace i navýšení kapacity a účinnosti žďárské čistírny odpadních vod za čtvrt miliardy korun začne letos a potrvá...

Nohavica, No Name, ani Wohnout nebudou, Bernard Fest se s předstihem ruší

Je sice teprve konec února, ale organizátoři oblíbeného hudebního festivalu Bernard Fest v Humpolci již teď oznámili,...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...