Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Čekají dopravní kolaps. Brodu se raději vyhněte, vyzvalo vedení města

  10:52
Bude to vyvrcholení letošních dopravních komplikací v Havlíčkově Brodě. K několika uzavřeným místním komunikacím se v pondělí přidá opětovná oprava Lidické ulice. Ta slouží jako tranzitní průjezd městem, prochází jí silnice první třídy od Jihlavy na Kolín. Radnice nabádá, aby se řidiči Brodu vyhnuli.

Od konce minulého týdne řidiči v Brodě trpí. Kvůli rekonstrukci plynovodu musela být uzavřena Dolní ulice v centru města. Z náměstí či Žižkovy se motoristé na druhou stranu Sázavy dostanou jen po Masarykově ulici.

Značné problémy to od čtvrtka způsobuje na křižovatkách. S dlouhými kolonami a desítkami minut zdržení řidiči bojují v ulicích Husova, Havlíčkova nebo Beckovského. Masarykova jen stěží veškerou dopravu pojme.

Stále to však není nic proti tomu, co město čeká v následujících týdnech. V pondělí začne oprava Lidické, hlavního tahu směrem na Jihlavu. Cesta potřebuje nový povrch.

Práce se budou dělat po polovinách. Provoz bude v oblasti křižovatky s ulicí U Borové řízen kyvadlově světelnou signalizací. Když to tak bylo naposledy, stály kolony od Jihlavy až několik kilometrů před Brodem.

„Chtěli bychom řidiče, ale i cestující autobusovou dopravou požádat o trpělivost. Kdo bude projíždět od Jihlavy na Kolín, měl by se městu raději úplně vyhnout,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Fotogalerie

Oprava Lidické ulice je investicí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Za poslední roky se však opakuje už poněkolikáté.

Vozovka není stavěná na tak velkou zátěž, denně po ní projede až patnáct tisíc vozidel, velkou část tvoří těžké kamiony. V asfaltu se tvoří koleje a vyboulená místa, povrch vozovky se místy rozpadá.

„Závady jsou v únosnosti konstrukce vozovky. Budeme dělat opravu spočívající v položení tkaniny ze skelných vláken pro vyztužení i ložné a obrusné vrstvy,“ informoval Miroslav Lev z jihlavské správy ŘSD.

Upozornil však, že oprava bude jen provizorní a po otevření jihovýchodního obchvatu bude následovat kompletní rekonstrukce včetně podloží.

Práce se uskuteční za provozu. „Nejsme schopni převést takové množství dopravy jinam. Říjen jsme vybrali proto, že je provoz nižší, vymizela rekreační doprava,“ dodal Lev.

Aktuální překážky v dopravě v Havlíčkově Brodě

 • Ulice Waldhauserova a Sekaninova – kvůli opravě vozovek a sítí uzavřeny do 15. prosince
 • Ulice Barbory Kobzinové – kvůli rekonstrukci plynovodu uzavřena do 18. října
 • Mírová ulice – kvůli kompletní rekonstrukci uzavřena do 31. října
 • Dolní ulice – kvůli opravě plynovodu uzavřena do 31. října
 • Chotěbořská ulice – kvůli opravě plynovodu uzavřena od 8. října do 13. listopadu
 • Lidická ulice – kvůli opravě povrchu vozovky omezení od 7. října nejméně do 21. října

Zhruba týden by se měl opravovat směr na Jihlavu, následovat bude i směr na Kolín. „Práce jsou naplánované vždy na sedm dní pro každý směr, máme tam i nějakou rezervu. Pokud nás nebude zlobit počasí, měli bychom mít hotovo 21. října,“ vzkázal Jiří Ambrož z dodavatelské firmy Strabag.

Doprava bude svedena vždy na polovinu vozovky. Po té řidiči dojedou ke křižovatce s ulicí U Borové, kde je u přechodu pro chodce ostrůvek. „To je místo, kde budou zásadnější komplikace,“ poznamenal Richard Peška ze společnosti Vyznač projektující dopravní značení.

Právě v tomto úseku budou instalovány provizorní semafory a ostrůvek se bude objíždět kyvadlově.

„Světelná křižovatka u hotelu Slunce bude přeprogramována, vypadne ze systému zelené vlny. Systém bude nově nastaven tak, aby preferoval provoz od Kolína na Jihlavu. Aby se nestávalo, že auta budou stát ve světelné křižovatce,“ doplnil Peška.

Vozy přijíždějící k Brodu od Jihlavy budou mít kratší interval zelené. Z centra města rovněž nebude možné odbočit na Jihlavu.

Řidiči, kteří tudy budou mít namířeno, projedou ulicemi Nádražní, Havířská a Průmyslová. Na silnici první třídy se napojí až na konci Brodu. Uzavřena budou i vyústění místních komunikací na opravovanou část Lidické.

V Brodě tedy v následujícíh týdnech extrémním způsobem vyvrcholí stavební sezona, která se zpočátku tak nabitá nezdála. Rekonstruovat se původně tolik nemělo. Uzavírka Dolní ulice, stejně jako omezení v Lidické však přibylo až během roku.

„Na příští rok chystáme kompletní rekonstrukci Dolní a Žižkovy ulice v centru města. Chceme začít hned na jaře, jakmile to počasí dovolí. Proto jsme se rozhodli opravit plynovod už letos, aby nás to pak nezdržovalo,“ vysvětlila uzavírku Dolní ulice Irena Šedová z odboru dopravy krajského úřadu.

Ten je v případě Dolní ulice investorem. Po dokončení bude v ulicích Žižkova, Dolní a Na Ostrově trvale jednosměrný provoz.

Autobusy budou poprvé jezdit do ulice Boženy Němcové

Současné práce mají trvat do konce října. V posledním týdnu se k nynějšímu omezení má přidat i část Dolní ulice v úseku pod náměstím. Bude to znamenat, že Havlíčkovo náměstí nebude možné Dolní ulicí opustit.

To ovlivní i spoje MHD. Autobusy městské dopravy vůbec poprvé v historii budou jezdit ulicí Boženy Němcové kolem kostela, kde bude i provizorní zastávka.

Při současné uzavírce Dolní ulice mnoho řidičů žádá otevření mostu přes Sázavu u Rica. Spojka Plovárenské a Bělohradské ulice slouží jen pro pěší. Podle Libora Honzárka to tak i zůstane. „Otevření mostu pro automobily je rizikové. Chodí tudy obrovské množství lidí a nejsme schopni zabezpečit, aby se tam vešli,“ sdělil místostarosta.

„V minulosti jsme sem za velké peníze dávali chodník a zábradlí, ale neosvědčilo se to,“ dodal vedoucí městského odboru dopravy Martin Stehno.

Aby toho na řidiče v Brodě nebylo málo, od úterý 8. října bude na více než měsíc uzavřena i Chotěbořská ulice. I zde to bude kvůli opravě plynovodu. „Uzavřená část bude od křižovatky s ulicí P. F. Ledvinky po obchvat. Toto omezení máme v plánu už od jara,“ oznámil Stehno.

 • Nejčtenější

Na jediném místě v Česku se „těží“ zlato a stříbro, z elektroniky a šperků

Zlato ani stříbro už se nikde v České republice netěží. Přesto existuje místo, kde lze tyto ryzí kovy získat. Nachází...

Jsi frajer, slyšel fotbalista. Kvůli zranění soupeře zastavil gólovou akci

Nedělní zápas 22. kola I. A třídy skupiny B mezi Budišovem-Náramčí a béčkem FC Žďár přinesl kromě divokého výsledku 2:7...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud poslal obchvat Havlíčkova Brodu k ledu. Řeší se, co bude dál

Stavební úřad začne posuzovat, které práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude nutné zastavit a které budou...

Spoj do Brna na Vysočině skončí, úřad zakázal vozit cestující jen po kraji

Spor mezi dopravní společností United Buses a krajskými úředníky na Vysočině pokračuje. Nyní jde o linku přes Dačice,...

Ve vojenské ubytovně na Třebíčsku bydlí romští uprchlíci, v obci je klid

Vojenská ubytovna v Kramolíně na Třebíčsku, která byla vytipovaná pro nouzové ubytování romských uprchlíků, v pátek...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Třebíč na náměstí vysadila deset stromů navíc, památkáři ji potrestali

Kvůli deseti stromům, které nechala radnice v Třebíči vysadit navíc při rekonstrukci Karlova náměstí, zřejmě přijde...

Města na Vysočině zkouší bojovat s plevelem v ulicích bez chemie

Technické služby ve městech ve zvýšené míře zaměstnává likvidace plevele. Nevítané rostliny se objevují na hřištích,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve vojenské ubytovně na Třebíčsku bydlí romští uprchlíci, v obci je klid

Vojenská ubytovna v Kramolíně na Třebíčsku, která byla vytipovaná pro nouzové ubytování romských uprchlíků, v pátek...

V Jihlavě pět let jako voják sloužil van Beethoven, synovec skladatele

Gustav Mahler, Jan Václav Stamic i Bedřich Smetana. Všichni tito tři významní hudební skladatelé mají určitou spojitost...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...