Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čekají dopravní kolaps. Brodu se raději vyhněte, vyzvalo vedení města

  10:52
Bude to vyvrcholení letošních dopravních komplikací v Havlíčkově Brodě. K několika uzavřeným místním komunikacím se v pondělí přidá opětovná oprava Lidické ulice. Ta slouží jako tranzitní průjezd městem, prochází jí silnice první třídy od Jihlavy na Kolín. Radnice nabádá, aby se řidiči Brodu vyhnuli.

Od konce minulého týdne řidiči v Brodě trpí. Kvůli rekonstrukci plynovodu musela být uzavřena Dolní ulice v centru města. Z náměstí či Žižkovy se motoristé na druhou stranu Sázavy dostanou jen po Masarykově ulici.

Značné problémy to od čtvrtka způsobuje na křižovatkách. S dlouhými kolonami a desítkami minut zdržení řidiči bojují v ulicích Husova, Havlíčkova nebo Beckovského. Masarykova jen stěží veškerou dopravu pojme.

Stále to však není nic proti tomu, co město čeká v následujících týdnech. V pondělí začne oprava Lidické, hlavního tahu směrem na Jihlavu. Cesta potřebuje nový povrch.

Práce se budou dělat po polovinách. Provoz bude v oblasti křižovatky s ulicí U Borové řízen kyvadlově světelnou signalizací. Když to tak bylo naposledy, stály kolony od Jihlavy až několik kilometrů před Brodem.

„Chtěli bychom řidiče, ale i cestující autobusovou dopravou požádat o trpělivost. Kdo bude projíždět od Jihlavy na Kolín, měl by se městu raději úplně vyhnout,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Oprava Lidické ulice je investicí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Za poslední roky se však opakuje už poněkolikáté.

Vozovka není stavěná na tak velkou zátěž, denně po ní projede až patnáct tisíc vozidel, velkou část tvoří těžké kamiony. V asfaltu se tvoří koleje a vyboulená místa, povrch vozovky se místy rozpadá.

„Závady jsou v únosnosti konstrukce vozovky. Budeme dělat opravu spočívající v položení tkaniny ze skelných vláken pro vyztužení i ložné a obrusné vrstvy,“ informoval Miroslav Lev z jihlavské správy ŘSD.

Upozornil však, že oprava bude jen provizorní a po otevření jihovýchodního obchvatu bude následovat kompletní rekonstrukce včetně podloží.

Práce se uskuteční za provozu. „Nejsme schopni převést takové množství dopravy jinam. Říjen jsme vybrali proto, že je provoz nižší, vymizela rekreační doprava,“ dodal Lev.

Aktuální překážky v dopravě v Havlíčkově Brodě

  • Ulice Waldhauserova a Sekaninova – kvůli opravě vozovek a sítí uzavřeny do 15. prosince
  • Ulice Barbory Kobzinové – kvůli rekonstrukci plynovodu uzavřena do 18. října
  • Mírová ulice – kvůli kompletní rekonstrukci uzavřena do 31. října
  • Dolní ulice – kvůli opravě plynovodu uzavřena do 31. října
  • Chotěbořská ulice – kvůli opravě plynovodu uzavřena od 8. října do 13. listopadu
  • Lidická ulice – kvůli opravě povrchu vozovky omezení od 7. října nejméně do 21. října

Zhruba týden by se měl opravovat směr na Jihlavu, následovat bude i směr na Kolín. „Práce jsou naplánované vždy na sedm dní pro každý směr, máme tam i nějakou rezervu. Pokud nás nebude zlobit počasí, měli bychom mít hotovo 21. října,“ vzkázal Jiří Ambrož z dodavatelské firmy Strabag.

Doprava bude svedena vždy na polovinu vozovky. Po té řidiči dojedou ke křižovatce s ulicí U Borové, kde je u přechodu pro chodce ostrůvek. „To je místo, kde budou zásadnější komplikace,“ poznamenal Richard Peška ze společnosti Vyznač projektující dopravní značení.

Právě v tomto úseku budou instalovány provizorní semafory a ostrůvek se bude objíždět kyvadlově.

„Světelná křižovatka u hotelu Slunce bude přeprogramována, vypadne ze systému zelené vlny. Systém bude nově nastaven tak, aby preferoval provoz od Kolína na Jihlavu. Aby se nestávalo, že auta budou stát ve světelné křižovatce,“ doplnil Peška.

Vozy přijíždějící k Brodu od Jihlavy budou mít kratší interval zelené. Z centra města rovněž nebude možné odbočit na Jihlavu.

Řidiči, kteří tudy budou mít namířeno, projedou ulicemi Nádražní, Havířská a Průmyslová. Na silnici první třídy se napojí až na konci Brodu. Uzavřena budou i vyústění místních komunikací na opravovanou část Lidické.

V Brodě tedy v následujícíh týdnech extrémním způsobem vyvrcholí stavební sezona, která se zpočátku tak nabitá nezdála. Rekonstruovat se původně tolik nemělo. Uzavírka Dolní ulice, stejně jako omezení v Lidické však přibylo až během roku.

„Na příští rok chystáme kompletní rekonstrukci Dolní a Žižkovy ulice v centru města. Chceme začít hned na jaře, jakmile to počasí dovolí. Proto jsme se rozhodli opravit plynovod už letos, aby nás to pak nezdržovalo,“ vysvětlila uzavírku Dolní ulice Irena Šedová z odboru dopravy krajského úřadu.

Ten je v případě Dolní ulice investorem. Po dokončení bude v ulicích Žižkova, Dolní a Na Ostrově trvale jednosměrný provoz.

Autobusy budou poprvé jezdit do ulice Boženy Němcové

Současné práce mají trvat do konce října. V posledním týdnu se k nynějšímu omezení má přidat i část Dolní ulice v úseku pod náměstím. Bude to znamenat, že Havlíčkovo náměstí nebude možné Dolní ulicí opustit.

To ovlivní i spoje MHD. Autobusy městské dopravy vůbec poprvé v historii budou jezdit ulicí Boženy Němcové kolem kostela, kde bude i provizorní zastávka.

Při současné uzavírce Dolní ulice mnoho řidičů žádá otevření mostu přes Sázavu u Rica. Spojka Plovárenské a Bělohradské ulice slouží jen pro pěší. Podle Libora Honzárka to tak i zůstane. „Otevření mostu pro automobily je rizikové. Chodí tudy obrovské množství lidí a nejsme schopni zabezpečit, aby se tam vešli,“ sdělil místostarosta.

„V minulosti jsme sem za velké peníze dávali chodník a zábradlí, ale neosvědčilo se to,“ dodal vedoucí městského odboru dopravy Martin Stehno.

Aby toho na řidiče v Brodě nebylo málo, od úterý 8. října bude na více než měsíc uzavřena i Chotěbořská ulice. I zde to bude kvůli opravě plynovodu. „Uzavřená část bude od křižovatky s ulicí P. F. Ledvinky po obchvat. Toto omezení máme v plánu už od jara,“ oznámil Stehno.

  • Nejčtenější

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlapadla čeří vodu rybníka Hastrman kousek od havlíčkobrodského náměstí

Jízda na šlapadlech není na městských rybnících v kraji Vysočina příliš rozšířená. Od letošního července však mají takovou možnost nově například návštěvníci a obyvatelé Havlíčkova Brodu.

15. července 2024  15:19

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Hrad Kámen uzavřely opravy, turisté však mohou využít náhradní program

Nové fasády, opravené hradby, ale i nové interiéry, které budou následně zaplněny moderními expozicemi, včetně unikátní sbírky historických motocyklů. To vše samozřejmě i s interaktivními prvky. Tak...

20. července 2024  10:14

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...