Čekají dopravní kolaps. Brodu se raději vyhněte, vyzvalo vedení města

  10:52aktualizováno  10:52
Bude to vyvrcholení letošních dopravních komplikací v Havlíčkově Brodě. K několika uzavřeným místním komunikacím se v pondělí přidá opětovná oprava Lidické ulice. Ta slouží jako tranzitní průjezd městem, prochází jí silnice první třídy od Jihlavy na Kolín. Radnice nabádá, aby se řidiči Brodu vyhnuli.

Od konce minulého týdne řidiči v Brodě trpí. Kvůli rekonstrukci plynovodu musela být uzavřena Dolní ulice v centru města. Z náměstí či Žižkovy se motoristé na druhou stranu Sázavy dostanou jen po Masarykově ulici.

Značné problémy to od čtvrtka způsobuje na křižovatkách. S dlouhými kolonami a desítkami minut zdržení řidiči bojují v ulicích Husova, Havlíčkova nebo Beckovského. Masarykova jen stěží veškerou dopravu pojme.

Stále to však není nic proti tomu, co město čeká v následujících týdnech. V pondělí začne oprava Lidické, hlavního tahu směrem na Jihlavu. Cesta potřebuje nový povrch.

Práce se budou dělat po polovinách. Provoz bude v oblasti křižovatky s ulicí U Borové řízen kyvadlově světelnou signalizací. Když to tak bylo naposledy, stály kolony od Jihlavy až několik kilometrů před Brodem.

„Chtěli bychom řidiče, ale i cestující autobusovou dopravou požádat o trpělivost. Kdo bude projíždět od Jihlavy na Kolín, měl by se městu raději úplně vyhnout,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Fotogalerie

Oprava Lidické ulice je investicí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Za poslední roky se však opakuje už poněkolikáté.

Vozovka není stavěná na tak velkou zátěž, denně po ní projede až patnáct tisíc vozidel, velkou část tvoří těžké kamiony. V asfaltu se tvoří koleje a vyboulená místa, povrch vozovky se místy rozpadá.

„Závady jsou v únosnosti konstrukce vozovky. Budeme dělat opravu spočívající v položení tkaniny ze skelných vláken pro vyztužení i ložné a obrusné vrstvy,“ informoval Miroslav Lev z jihlavské správy ŘSD.

Upozornil však, že oprava bude jen provizorní a po otevření jihovýchodního obchvatu bude následovat kompletní rekonstrukce včetně podloží.

Práce se uskuteční za provozu. „Nejsme schopni převést takové množství dopravy jinam. Říjen jsme vybrali proto, že je provoz nižší, vymizela rekreační doprava,“ dodal Lev.

Aktuální překážky v dopravě v Havlíčkově Brodě

  • Ulice Waldhauserova a Sekaninova – kvůli opravě vozovek a sítí uzavřeny do 15. prosince
  • Ulice Barbory Kobzinové – kvůli rekonstrukci plynovodu uzavřena do 18. října
  • Mírová ulice – kvůli kompletní rekonstrukci uzavřena do 31. října
  • Dolní ulice – kvůli opravě plynovodu uzavřena do 31. října
  • Chotěbořská ulice – kvůli opravě plynovodu uzavřena od 8. října do 13. listopadu
  • Lidická ulice – kvůli opravě povrchu vozovky omezení od 7. října nejméně do 21. října

Zhruba týden by se měl opravovat směr na Jihlavu, následovat bude i směr na Kolín. „Práce jsou naplánované vždy na sedm dní pro každý směr, máme tam i nějakou rezervu. Pokud nás nebude zlobit počasí, měli bychom mít hotovo 21. října,“ vzkázal Jiří Ambrož z dodavatelské firmy Strabag.

Doprava bude svedena vždy na polovinu vozovky. Po té řidiči dojedou ke křižovatce s ulicí U Borové, kde je u přechodu pro chodce ostrůvek. „To je místo, kde budou zásadnější komplikace,“ poznamenal Richard Peška ze společnosti Vyznač projektující dopravní značení.

Právě v tomto úseku budou instalovány provizorní semafory a ostrůvek se bude objíždět kyvadlově.

„Světelná křižovatka u hotelu Slunce bude přeprogramována, vypadne ze systému zelené vlny. Systém bude nově nastaven tak, aby preferoval provoz od Kolína na Jihlavu. Aby se nestávalo, že auta budou stát ve světelné křižovatce,“ doplnil Peška.

Vozy přijíždějící k Brodu od Jihlavy budou mít kratší interval zelené. Z centra města rovněž nebude možné odbočit na Jihlavu.

Řidiči, kteří tudy budou mít namířeno, projedou ulicemi Nádražní, Havířská a Průmyslová. Na silnici první třídy se napojí až na konci Brodu. Uzavřena budou i vyústění místních komunikací na opravovanou část Lidické.

V Brodě tedy v následujícíh týdnech extrémním způsobem vyvrcholí stavební sezona, která se zpočátku tak nabitá nezdála. Rekonstruovat se původně tolik nemělo. Uzavírka Dolní ulice, stejně jako omezení v Lidické však přibylo až během roku.

„Na příští rok chystáme kompletní rekonstrukci Dolní a Žižkovy ulice v centru města. Chceme začít hned na jaře, jakmile to počasí dovolí. Proto jsme se rozhodli opravit plynovod už letos, aby nás to pak nezdržovalo,“ vysvětlila uzavírku Dolní ulice Irena Šedová z odboru dopravy krajského úřadu.

Ten je v případě Dolní ulice investorem. Po dokončení bude v ulicích Žižkova, Dolní a Na Ostrově trvale jednosměrný provoz.

Autobusy budou poprvé jezdit do ulice Boženy Němcové

Současné práce mají trvat do konce října. V posledním týdnu se k nynějšímu omezení má přidat i část Dolní ulice v úseku pod náměstím. Bude to znamenat, že Havlíčkovo náměstí nebude možné Dolní ulicí opustit.

To ovlivní i spoje MHD. Autobusy městské dopravy vůbec poprvé v historii budou jezdit ulicí Boženy Němcové kolem kostela, kde bude i provizorní zastávka.

Při současné uzavírce Dolní ulice mnoho řidičů žádá otevření mostu přes Sázavu u Rica. Spojka Plovárenské a Bělohradské ulice slouží jen pro pěší. Podle Libora Honzárka to tak i zůstane. „Otevření mostu pro automobily je rizikové. Chodí tudy obrovské množství lidí a nejsme schopni zabezpečit, aby se tam vešli,“ sdělil místostarosta.

„V minulosti jsme sem za velké peníze dávali chodník a zábradlí, ale neosvědčilo se to,“ dodal vedoucí městského odboru dopravy Martin Stehno.

Aby toho na řidiče v Brodě nebylo málo, od úterý 8. října bude na více než měsíc uzavřena i Chotěbořská ulice. I zde to bude kvůli opravě plynovodu. „Uzavřená část bude od křižovatky s ulicí P. F. Ledvinky po obchvat. Toto omezení máme v plánu už od jara,“ oznámil Stehno.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Žďár zavede příští rok chytré semafory, zrychlí městskou dopravu

Rychlejší průjezd autobusů MHD, plynulejší provoz i snazší řešení kolizních situací na silnicích. Taková proměna...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Výlov je pro rybáře srdeční záležitostí, ani dospat před ním nemohou

Vstávat časně ráno, brodit se v bahně a studené vodě, tahat sítě a kádě. To je jen zlomek toho, co musejí absolvovat...

Na Vysočině vznikají tři soukromé domovy pro seniory, klienty nezruinují

Téměř čtyři sta míst v domovech pro seniory přibude v nejbližších letech na Vysočině. Společnost SeneCura, soukromý...

Najdete na iDNES.cz