Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čekají dopravní kolaps. Brodu se raději vyhněte, vyzvalo vedení města

  10:52
Bude to vyvrcholení letošních dopravních komplikací v Havlíčkově Brodě. K několika uzavřeným místním komunikacím se v pondělí přidá opětovná oprava Lidické ulice. Ta slouží jako tranzitní průjezd městem, prochází jí silnice první třídy od Jihlavy na Kolín. Radnice nabádá, aby se řidiči Brodu vyhnuli.

Od konce minulého týdne řidiči v Brodě trpí. Kvůli rekonstrukci plynovodu musela být uzavřena Dolní ulice v centru města. Z náměstí či Žižkovy se motoristé na druhou stranu Sázavy dostanou jen po Masarykově ulici.

Značné problémy to od čtvrtka způsobuje na křižovatkách. S dlouhými kolonami a desítkami minut zdržení řidiči bojují v ulicích Husova, Havlíčkova nebo Beckovského. Masarykova jen stěží veškerou dopravu pojme.

Stále to však není nic proti tomu, co město čeká v následujících týdnech. V pondělí začne oprava Lidické, hlavního tahu směrem na Jihlavu. Cesta potřebuje nový povrch.

Práce se budou dělat po polovinách. Provoz bude v oblasti křižovatky s ulicí U Borové řízen kyvadlově světelnou signalizací. Když to tak bylo naposledy, stály kolony od Jihlavy až několik kilometrů před Brodem.

„Chtěli bychom řidiče, ale i cestující autobusovou dopravou požádat o trpělivost. Kdo bude projíždět od Jihlavy na Kolín, měl by se městu raději úplně vyhnout,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Oprava Lidické ulice je investicí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Za poslední roky se však opakuje už poněkolikáté.

Vozovka není stavěná na tak velkou zátěž, denně po ní projede až patnáct tisíc vozidel, velkou část tvoří těžké kamiony. V asfaltu se tvoří koleje a vyboulená místa, povrch vozovky se místy rozpadá.

„Závady jsou v únosnosti konstrukce vozovky. Budeme dělat opravu spočívající v položení tkaniny ze skelných vláken pro vyztužení i ložné a obrusné vrstvy,“ informoval Miroslav Lev z jihlavské správy ŘSD.

Upozornil však, že oprava bude jen provizorní a po otevření jihovýchodního obchvatu bude následovat kompletní rekonstrukce včetně podloží.

Práce se uskuteční za provozu. „Nejsme schopni převést takové množství dopravy jinam. Říjen jsme vybrali proto, že je provoz nižší, vymizela rekreační doprava,“ dodal Lev.

Aktuální překážky v dopravě v Havlíčkově Brodě

  • Ulice Waldhauserova a Sekaninova – kvůli opravě vozovek a sítí uzavřeny do 15. prosince
  • Ulice Barbory Kobzinové – kvůli rekonstrukci plynovodu uzavřena do 18. října
  • Mírová ulice – kvůli kompletní rekonstrukci uzavřena do 31. října
  • Dolní ulice – kvůli opravě plynovodu uzavřena do 31. října
  • Chotěbořská ulice – kvůli opravě plynovodu uzavřena od 8. října do 13. listopadu
  • Lidická ulice – kvůli opravě povrchu vozovky omezení od 7. října nejméně do 21. října

Zhruba týden by se měl opravovat směr na Jihlavu, následovat bude i směr na Kolín. „Práce jsou naplánované vždy na sedm dní pro každý směr, máme tam i nějakou rezervu. Pokud nás nebude zlobit počasí, měli bychom mít hotovo 21. října,“ vzkázal Jiří Ambrož z dodavatelské firmy Strabag.

Doprava bude svedena vždy na polovinu vozovky. Po té řidiči dojedou ke křižovatce s ulicí U Borové, kde je u přechodu pro chodce ostrůvek. „To je místo, kde budou zásadnější komplikace,“ poznamenal Richard Peška ze společnosti Vyznač projektující dopravní značení.

Právě v tomto úseku budou instalovány provizorní semafory a ostrůvek se bude objíždět kyvadlově.

„Světelná křižovatka u hotelu Slunce bude přeprogramována, vypadne ze systému zelené vlny. Systém bude nově nastaven tak, aby preferoval provoz od Kolína na Jihlavu. Aby se nestávalo, že auta budou stát ve světelné křižovatce,“ doplnil Peška.

Vozy přijíždějící k Brodu od Jihlavy budou mít kratší interval zelené. Z centra města rovněž nebude možné odbočit na Jihlavu.

Řidiči, kteří tudy budou mít namířeno, projedou ulicemi Nádražní, Havířská a Průmyslová. Na silnici první třídy se napojí až na konci Brodu. Uzavřena budou i vyústění místních komunikací na opravovanou část Lidické.

V Brodě tedy v následujícíh týdnech extrémním způsobem vyvrcholí stavební sezona, která se zpočátku tak nabitá nezdála. Rekonstruovat se původně tolik nemělo. Uzavírka Dolní ulice, stejně jako omezení v Lidické však přibylo až během roku.

„Na příští rok chystáme kompletní rekonstrukci Dolní a Žižkovy ulice v centru města. Chceme začít hned na jaře, jakmile to počasí dovolí. Proto jsme se rozhodli opravit plynovod už letos, aby nás to pak nezdržovalo,“ vysvětlila uzavírku Dolní ulice Irena Šedová z odboru dopravy krajského úřadu.

Ten je v případě Dolní ulice investorem. Po dokončení bude v ulicích Žižkova, Dolní a Na Ostrově trvale jednosměrný provoz.

Autobusy budou poprvé jezdit do ulice Boženy Němcové

Současné práce mají trvat do konce října. V posledním týdnu se k nynějšímu omezení má přidat i část Dolní ulice v úseku pod náměstím. Bude to znamenat, že Havlíčkovo náměstí nebude možné Dolní ulicí opustit.

To ovlivní i spoje MHD. Autobusy městské dopravy vůbec poprvé v historii budou jezdit ulicí Boženy Němcové kolem kostela, kde bude i provizorní zastávka.

Při současné uzavírce Dolní ulice mnoho řidičů žádá otevření mostu přes Sázavu u Rica. Spojka Plovárenské a Bělohradské ulice slouží jen pro pěší. Podle Libora Honzárka to tak i zůstane. „Otevření mostu pro automobily je rizikové. Chodí tudy obrovské množství lidí a nejsme schopni zabezpečit, aby se tam vešli,“ sdělil místostarosta.

„V minulosti jsme sem za velké peníze dávali chodník a zábradlí, ale neosvědčilo se to,“ dodal vedoucí městského odboru dopravy Martin Stehno.

Aby toho na řidiče v Brodě nebylo málo, od úterý 8. října bude na více než měsíc uzavřena i Chotěbořská ulice. I zde to bude kvůli opravě plynovodu. „Uzavřená část bude od křižovatky s ulicí P. F. Ledvinky po obchvat. Toto omezení máme v plánu už od jara,“ oznámil Stehno.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Festival KoresponDance nabídne světové taneční špičky. Ochutnávka je už dnes

19. června 2024  15:02

Příval tance, pohybového divadla, nového cirkusu, ale i hip hopu či street dance. To vše v podání...

Rarita. Třináctiletá samice levharta perského v jihlavské zoo má první mládě

19. června 2024  11:22

Návštěvníci zoologické zahrady v Jihlavě by v příštích týdnech měli zpozornět. Ve venkovním výběhu...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY (40 - 50 000 Kč) + HOME OFFICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...