Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. března 2021 Kamil

Plánovaná cyklostezka „odnikud nikam“ by měla začínat uprostřed lesa

  15:00
Dlouhých patnáct let to trvalo, než Chotěboř konečně uspěla. Po nekonečných jednáních s armádou a několika ministerstvy i úřady se městu podařilo získat nevyužívanou železniční vlečku do místní části Bílek. Už příští rok z ní může být cyklostezka. Její zamýšlená podoba je však terčem kritiky.

Z přibližně tříkilometrové železniční vlečky k vojenskému areálu Bílek chce Chotěboř nechat vytrhat koleje a po náspu vést novou asfaltovou cyklostezku. | foto: toulafky.Rajce.iDNES.cz

Že se podařilo bývalou vlečku získat, považuje chotěbořský starosta Tomáš Škaryd za obrovský úspěch. „Vždyť se o to město snažilo nejméně od roku 2005 a pokaždé narazilo na řadu překážek,“ konstatoval. 

Radnice chtěla jednokolejnou trať i s pozemky pod ní zdarma. Později už byla svolná i k odkupu. Neustále ale narážela na problémy. Když se zdálo, že jednání směřují ke zdárnému konci, získala vlečku jiná státní instituce a s ní začínala jednání úplně nanovo.

„Ještě zcela vyhráno nemáme, vlečka dosud není fakticky naše. Převod musí doložkou potvrdit ministerstvo financí. Ale to je opravdu poslední fáze převodu a už by ji nemělo nic překazit,“ dodal starosta Škaryd. 

Od počátku snahy o získání železnice Chotěboř přesně ví, co s ní udělá. Co nejdříve nechá vytrhat koleje a po náspu povede asfaltovou cyklostezku.

„Cesta pro pěší a cyklisty z Chotěboře do Bílku není bezpečná. Vede po frekventované silnici. Dlouho jsme se snažili osadu spojit cyklostezkou jinudy, ale nebyla ochota soukromých vlastníků prodat pozemky. Vedení stezky po tělese bývalé vlečky je jedinou možností,“ vysvětluje chotěbořský starosta.

Cyklostezka by mohla sloužit od léta 2022

Ihned poté, co město skutečně vlečku získá do svého vlastnictví, nechá radnice vytrhat koleje a pražce. Podle Škaryda už zájemci o to jsou. Budou si moci nechat materiál, který jim může dále posloužit kupříkladu k renovacím a stavbám či ho mohou jinak zpeněžit.

Na násep pak dodavatelská firma položí asfalt. Projekt k tomu začne vznikat ihned po souhlasu ministerstva financí. „Projekt nebude náročný. Půjde jen o to kolejové lože upravit a natáhnout na něj asfalt,“ domnívá se starosta. 

Stavět by chtěl začít, co nejdříve to bude možné. Mluví dokonce o tom, že by k zahájení výstavby mohlo dojít do roka a v létě 2022 už by mohla stezka sloužit cyklistům, chodcům i inline bruslařům. A následující zimu s udržovanou stopou i běžkařům.Přestavbu je Chotěboř připravena hradit z vlastních peněz. Má na to již vyhrazenou částku, která by neměla přesáhnout deset milionů korun.

Jenže ne vše je tak růžové, jak se může zdát. Nová cyklostezka bude mít podstatný háček, kvůli kterému se Chotěboří a okolím šíří velká kritika. Cyklostezka totiž bude muset být mnohem kratší, než lidé očekávali. A podle kritiků povede odnikud nikam.

Město totiž získalo pouze vlečku k vojenskému areálu. Ale část z nádraží k areálu ACHP nikoli. V tom totiž sídlí společnost Cerea zabývající se mimo jiné výrobou zemědělských přípravků a krmiv. A ta vlečku stále využívá k dovozu hnojiv a materiálu.

Silvestrovský vtip? Kdepak

Místo čtyř kilometrů tak cyklostezka bude měřit jenom polovinu. A hlavně, bude začínat v lese dva kilometry od nádraží, kam lidé stejně musí dojet či dojít po hlavní silnici.

„Když jsem se dozvěděl, kde opravdu bude začínat, myslel jsem, že je to silvestrovský vtip,“ přispěchal s komentářem na Facebooku Miroslav Maša. „Pro děti ideální,“ rýpl si.

„Nedává mi smysl investovat tolik milionů do cyklotrasy, která nemůže být zatím napojena na Chotěboř,“ přidala se Marie Nývltová.

„Nechápu, k čemu to celé snažení o získání vlečky bylo. Vytvořit jednu z nejkratších cyklostezek v ČR se začátkem uprostřed lesa? Jen než se tam dostanete s kočárkem z Chotěboře...“ poukázal i Pavel Vencbauer.

Že začátek stezky nebude dokonalý, si uvědomuje i vedení města. Podle starosty Škaryda se do budoucna změní a napojí se na zástavbu. „Zatím bude třeba využívat stávající chodníky, silnici a lesní cestu,“ podotkl.

A podobné je to s ukončením stezky v Bílku. Asfaltová cesta má končit v lese zhruba 150 metrů před branou do vojenského prostoru jakousi točnou. „Bude sloužit pro bruslaře,“ poznamenal chotěbořský místostarosta David Šafránek.

Do Bílku se cyklisté a chodci dostanou tak, že kousek před vjezdem do lesa u vojenského areálu odbočí na krátkou polní cestu. Kdo bude mířit na výlet ještě dál, může se v Bílku podle starosty Škaryda napojit na síť dalších a z velké části nezpevněných cest. „Takto se bude možné dostat až na Žďársko,“ tvrdí.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Úřad se neptal. Cyklostezku vytyčil přes letité ploty a začal kácet

Premium O cyklostezce podél řeky v jihlavské Helenínské ulici se dlouho mluvilo. Nyní radnice stavbu zahájila. Jenže tak, že z...

Na bráchu se všichni ptají, je to fajn. Házenkářka Součková o slavném sourozenci

Premium „Pojď si s námi zahrát fotbal,“ vyzval starší sestru Tomáš Souček na chalupě nedaleko Havlíčkova Brodu. „Co s 12letou...

Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

Vedle chrámu svatého Mikuláše na náměstí získal Humpolec novou dominantu v centru. Zhruba 300 metrů od zmíněného...

Z Pelhřimova do Pelhřimova se jde přes jiné katastry, výjimku zatím nežádá

V nekomfortní a nepřehledné situaci se ocitli obyvatelé Pelhřimova v souvislosti s vládním nařízením o omezení pohybu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loučení legend bez diváků. Loni v Novém Městě končil Šlesingr, letos Moravec

Být to kdykoliv jindy, po novoměstské trati by ho zcela jistě hnal kupředu úžasný divácký kotel tradičně vroucí...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Kvůli stříhání elektrického vedení se na chvíli zastavila D1 u Koberovic

V neděli ráno byl v obou směrech na několik minut přerušen provoz na D1 u Koberovic nedaleko Humpolce. Energetici na...

Na Jihlavsku se letos podaří zachránit první dva podzemní kamenné sklepy

První dva historické kamenné sklepy, takzvané lochy, letos začnou opravovat obyvatelé osady Loučky patřící k Vílanci na...

Kontroly posilují vojáci, Žďár kvůli shlukování uzavřel skatepark

Celkem 350 policistů kontrolovalo v pondělí na Vysočině dodržování nových nařízení omezujících volný pohyb osob. Od...

Reynkův zámek má ožít už v létě, vznikne v něm Česko-francouzské centrum

Zámek v Petrkově u Havlíčkova Brodu, kde žil básník a grafik Bohuslav Reynek, má před sebou novou etapu života. Od...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...

Rodina bydlí v perfektním domě. Každý centimetr má své využití

Rok a půl sbírali manželé informace a vybírali, jaký typ stavby si pro svou rodinu postaví. Rozhodující byly návštěvy...