Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Plánovaná cyklostezka „odnikud nikam“ by měla začínat uprostřed lesa

  15:00
Dlouhých patnáct let to trvalo, než Chotěboř konečně uspěla. Po nekonečných jednáních s armádou a několika ministerstvy i úřady se městu podařilo získat nevyužívanou železniční vlečku do místní části Bílek. Už příští rok z ní může být cyklostezka. Její zamýšlená podoba je však terčem kritiky.

Z přibližně tříkilometrové železniční vlečky k vojenskému areálu Bílek chce Chotěboř nechat vytrhat koleje a po náspu vést novou asfaltovou cyklostezku. | foto: toulafky.Rajce.iDNES.cz

Že se podařilo bývalou vlečku získat, považuje chotěbořský starosta Tomáš Škaryd za obrovský úspěch. „Vždyť se o to město snažilo nejméně od roku 2005 a pokaždé narazilo na řadu překážek,“ konstatoval. 

Radnice chtěla jednokolejnou trať i s pozemky pod ní zdarma. Později už byla svolná i k odkupu. Neustále ale narážela na problémy. Když se zdálo, že jednání směřují ke zdárnému konci, získala vlečku jiná státní instituce a s ní začínala jednání úplně nanovo.

„Ještě zcela vyhráno nemáme, vlečka dosud není fakticky naše. Převod musí doložkou potvrdit ministerstvo financí. Ale to je opravdu poslední fáze převodu a už by ji nemělo nic překazit,“ dodal starosta Škaryd. 

Od počátku snahy o získání železnice Chotěboř přesně ví, co s ní udělá. Co nejdříve nechá vytrhat koleje a po náspu povede asfaltovou cyklostezku.

„Cesta pro pěší a cyklisty z Chotěboře do Bílku není bezpečná. Vede po frekventované silnici. Dlouho jsme se snažili osadu spojit cyklostezkou jinudy, ale nebyla ochota soukromých vlastníků prodat pozemky. Vedení stezky po tělese bývalé vlečky je jedinou možností,“ vysvětluje chotěbořský starosta.

Cyklostezka by mohla sloužit od léta 2022

Ihned poté, co město skutečně vlečku získá do svého vlastnictví, nechá radnice vytrhat koleje a pražce. Podle Škaryda už zájemci o to jsou. Budou si moci nechat materiál, který jim může dále posloužit kupříkladu k renovacím a stavbám či ho mohou jinak zpeněžit.

Na násep pak dodavatelská firma položí asfalt. Projekt k tomu začne vznikat ihned po souhlasu ministerstva financí. „Projekt nebude náročný. Půjde jen o to kolejové lože upravit a natáhnout na něj asfalt,“ domnívá se starosta. 

Stavět by chtěl začít, co nejdříve to bude možné. Mluví dokonce o tom, že by k zahájení výstavby mohlo dojít do roka a v létě 2022 už by mohla stezka sloužit cyklistům, chodcům i inline bruslařům. A následující zimu s udržovanou stopou i běžkařům.Přestavbu je Chotěboř připravena hradit z vlastních peněz. Má na to již vyhrazenou částku, která by neměla přesáhnout deset milionů korun.

Jenže ne vše je tak růžové, jak se může zdát. Nová cyklostezka bude mít podstatný háček, kvůli kterému se Chotěboří a okolím šíří velká kritika. Cyklostezka totiž bude muset být mnohem kratší, než lidé očekávali. A podle kritiků povede odnikud nikam.

Město totiž získalo pouze vlečku k vojenskému areálu. Ale část z nádraží k areálu ACHP nikoli. V tom totiž sídlí společnost Cerea zabývající se mimo jiné výrobou zemědělských přípravků a krmiv. A ta vlečku stále využívá k dovozu hnojiv a materiálu.

Silvestrovský vtip? Kdepak

Místo čtyř kilometrů tak cyklostezka bude měřit jenom polovinu. A hlavně, bude začínat v lese dva kilometry od nádraží, kam lidé stejně musí dojet či dojít po hlavní silnici.

„Když jsem se dozvěděl, kde opravdu bude začínat, myslel jsem, že je to silvestrovský vtip,“ přispěchal s komentářem na Facebooku Miroslav Maša. „Pro děti ideální,“ rýpl si.

„Nedává mi smysl investovat tolik milionů do cyklotrasy, která nemůže být zatím napojena na Chotěboř,“ přidala se Marie Nývltová.

„Nechápu, k čemu to celé snažení o získání vlečky bylo. Vytvořit jednu z nejkratších cyklostezek v ČR se začátkem uprostřed lesa? Jen než se tam dostanete s kočárkem z Chotěboře...“ poukázal i Pavel Vencbauer.

Že začátek stezky nebude dokonalý, si uvědomuje i vedení města. Podle starosty Škaryda se do budoucna změní a napojí se na zástavbu. „Zatím bude třeba využívat stávající chodníky, silnici a lesní cestu,“ podotkl.

A podobné je to s ukončením stezky v Bílku. Asfaltová cesta má končit v lese zhruba 150 metrů před branou do vojenského prostoru jakousi točnou. „Bude sloužit pro bruslaře,“ poznamenal chotěbořský místostarosta David Šafránek.

Do Bílku se cyklisté a chodci dostanou tak, že kousek před vjezdem do lesa u vojenského areálu odbočí na krátkou polní cestu. Kdo bude mířit na výlet ještě dál, může se v Bílku podle starosty Škaryda napojit na síť dalších a z velké části nezpevněných cest. „Takto se bude možné dostat až na Žďársko,“ tvrdí.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Festival KoresponDance nabídne světové taneční špičky. Ochutnávka je už dnes

19. června 2024  15:02

Příval tance, pohybového divadla, nového cirkusu, ale i hip hopu či street dance. To vše v podání...

Rarita. Třináctiletá samice levharta perského v jihlavské zoo má první mládě

19. června 2024  11:22

Návštěvníci zoologické zahrady v Jihlavě by v příštích týdnech měli zpozornět. Ve venkovním výběhu...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...