Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

Věznice chtěla nový pavilon jako dárek, přípravy však nabírají zpoždění

  12:30
Už loni na podzim měla podle původních předpokladů začít stavba nového pavilonu v areálu ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Do dnešního dne se tak ovšem nestalo. A za současné situace a za nouzového stavu ani není jasné, kdy náročná stavba vůbec začne.

Takto má podle vizualizace vypadat nová moderní ubytovna pro odsouzené ženy ve světelské věznici. | foto: Archiv Vězeňské služby ČR

Ženská věznice ve Světlé nad Sázavou se otevírala 6. listopadu roku 2000. A k dvacetiletému výročí si chtěla nadělit tolik potřebný dárek. První optimistické vize naznačovaly, že otevření nového pavilonu by právě tím dárkem mohlo být.

Jenže do data výročí zbývá už jen půl roku. Do země se přitom dosud nekoplo. Dokonce dosud nebylo ukončeno ani výběrové řízení na zhotovitele stavby. Přichází naopak obavy, aby se veškeré přípravy stihly a na výročí se alespoň začalo stavět.

„Dlouho se řešila projektová dokumentace. A vzhledem k upřesňujícím dotazům ze strany zájemců se rovněž výrazně posunulo výběrové řízení. V současné době jsme ve fázi vyhodnocování nabídek zaslaných stavebními firmami,“ vysvětluje zdržení mluvčí věznice Jana Rajdlová.

Do toho se navíc přimotal nouzový stav kvůli šíření nového koronaviru a s tím spojená opatření. Kdy by se mohlo začít stavět a kdy by mělo být hotovo, není v tuto chvíli nikdo schopen odhadovat. „Termín dokončení pavilonu bude osmnáct měsíců od zahájení stavby,“ připomíná mluvčí věznice.

Jedno z mála čistě ženských nápravných zařízení v republice nový pavilon potřebuje jako sůl. Světelská věznice je dlouhodobě přeplněná. Při kapacitě 794 míst - aby na jednu vězeňkyni vycházely alespoň čtyři metry čtvereční - si tu trest momentálně odpykává 825 žen.

Oddíl pro závislé i koutky a hřiště pro dětské návštěvy

„Bude to velmi moderní budova, která navýší kapacitu věznice o dvě stě míst pro odsouzené ženy. Ložnice by tu měly být po dvou, což je výhodné pro odborné zacházení,“ popsala před rokem, když na své místo nastupovala, ředitelka věznice Monika Myšičková. Ta zajištění stavby považovala za svůj stěžejní cíl.

V novém pavilonu mají vzniknout multifunkční návštěvní prostory, které nabídnou mnohem lepší prostředí pro děti. I ty do věznice míří, pokud tu za mřížemi mají maminku. Chodí s návštěvami a nebývá to pro ně jednoduché.

„Nevydrží tři hodiny sedět. Zřídíme proto venkovní hřiště napojené na venkovní návštěvní místnost. V několika návštěvních místnostech pak vybudujeme pěkné dětské koutky, aby to pro děti bylo více v klidu než u stolu,“ popsala Myšičková.

V nové budově by měly být i specializované oddíly pro léčby závislých na drogách, gamblerství a alkoholu. Ty jsou v rámci republiky zatím jen v Opavě a už tam prostorově nevyhovují. „Závislých žen je čím dál víc,“ podotkla ředitelka.

Zajímavostí nového pavilonu mají být i vycházkové dvory na střeše pro oddíl zvýšené ostrahy. „Jde o ženy, které tu jsou za závažnou trestnou činnost,“ konstatovala Myšičková.

Předpokládané náklady na vybudování pavilonu se pohybují kolem 170 milionů korun. Nová budova vyroste uvnitř areálu věznice na místě někdejšího asfaltového hřiště a oddílu umístěného v mobilních buňkách. Bude se jednat o samostatně stojící třípodlažní objekt ve tvaru kříže, nebude propojen s jinou budovou.

Při tělesné teplotě nad 37 °C nelze do věznice vstoupit

Stavba uvnitř areálu věznice však bude obnášet důslednou organizaci práce a dohled na bezpečnost. Ta se ještě znásobí, pokud bude stavba zahájena v době, kdy budou v platnosti současná protiepidemická opatření.

„Mimo jiné jde o povinné bezkontaktní měření tělesné teploty u všech osob, které vstupují do věznice. V případě, že je u příchozí osoby zjištěna teplota 37,5 °C a vyšší, nemůže vstoupit. Dále musí mít všechny osoby zakrytá ústa a nos rouškou a ruce si ošetřit desinfekčním prostředkem,“ popsala Jana Rajdlová.

I bez těchto opatření ale bude stavební firma pod přísným dohledem. Staveniště, i když bude od okolí odděleno, se bude nacházet kompletně ve střeženém prostoru a nutné bude zajistit bezpečnost. Stavebníci se budou muset přizpůsobit pravidlům věznice.

„Konkrétní stavební práce a přesuny materiálu a strojů budou předem plánovány, a to právě s ohledem na zajištění bezpečnosti současného střeženého objektu. Stavba bude monitorována, při vstupu do věznice i odchodu z ní budou službu konajícími příslušníky kontrolováni zaměstnanci stavební firmy a kontrole budou podléhat i vozidla včetně dováženého materiálu,“ už dříve oznámila Jana Rajdlová.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Na arénu chybí Jihlavě půl miliardy. Najde investora, nebo projekt ukončí

Jihlava procitá z nepříjemného překvapení. Nabídky na stavbu nové Horácké multifunkční arény jsou o půl miliardy vyšší,...

Žďár zakázal pyrotechniku ve městě, výjimku má jen Silvestr a Nový rok

Zastupitelé ve Žďáru nad Sázavou zpřísnili regulaci hlučné zábavní pyrotechniky. Nově už nebude možné bez postihu...

V době baroka člověk toužil hlavně po dobré smrti, vypráví žďárská výstava

Životní pouť barokního člověka představuje nová výstava Roky v baroku, kterou připravilo žďárské Regionální muzeum....

Děkuji klientům za to, že jim můžu pomáhat, říká oceněný dobrovolník

Doprovází imobilní seniory k nepříjemným vyšetřením u lékařů, bere je na vycházky. Dává jim oporu i pocit bezpečí....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Studie: Sankce jsou pro Rusko drastické. Automobilový sektor je před kolapsem

Po několika měsících od počátku invaze na Ukrajinu přišli američtí výzkumníci s první komplexní analýzou hospodářských...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...