Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Škrábou a trhají vlasy, popisuje konflikty v ženské věznici ředitelka

  9:28
Ačkoliv pochází z Tišnova, je spojená s ženskou věznicí ve Světlé nad Sázavou už od jejího vzniku. Monika Myšičková prošla nejrůznějšími pozicemi až na post ředitelky věznice. Jak se sama přesvědčila, práce na místě, kde jsou samé ženy, je specifická. Není jednoduchá a také není pro každého.

Monika Myšičková pracuje v ženské věznici ve Světlé od roku 2000. Letos se stala její ředitelkou - poté, co uspěla ve výběrovém řízení. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ředitelkou věznice ve Světlé se Monika Myšičková stala na počátku letošního roku. Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal ji pověřil řízením věznice po odchodu její předchůdkyně Gabriely Slovákové. Myšičková pak uspěla ve výběrovém řízení a od dubna vede věznici jako pátá žena v pořadí.

Povězte, je cílenou snahou vězeňské služby, aby ženskou věznici vedla žena?
Cílený záměr to úplně není. Ale je pravdou, že generální ředitel vyslovil přání, aby ženskou věznici řídila žena. Je to z důvodů pochopení ženských problémů. Nicméně nebylo to dogma. Pokud by nebyl vhodný ženský kandidát, šlo by se cestou volby muže.

Mluvíte o ženských problémech. Co si pod tím lze představit?
Ženská věznice se liší tím, že ženy si nedokážou problémy mezi sebou vyřešit. To působí mnoho práce na straně odborných zaměstnanců. Přes ně řeší své psychické stavy a nálady. Nedokážou to ututlat, vše jde ven a naši zaměstnanci se tím musí zabývat. Ženy se mezi sebou také častěji fyzicky napadají.

Jak taková napadení vypadají?
U mužů, když už se napadnou, je útok razantnější. U žen to jsou škrábance a vytrhání si vlasů. Nejsou to útoky s dlouhou neschopností či většími zdravotními komplikacemi.

Monika Myšičková

 • Pochází z Tišnova. Je jí 43 let.
 • U ozbrojených složek pracuje přes dvacet let. V roce 1995 začínala u policie, na dvou pozicích u ní strávila skoro šest let.
 • Do věznice ve Světlé nad Sázavou nastoupila krátce po jejím otevření v roce 2000. Připravovala tu nové příslušníky. „Měla jsem na starosti odborné vzdělávání, tělesnou přípravu a střelby,“ říká Monika Myšičková.
 • Čtyři roky pak působila na oddělení prevence a stížností ve věznici. „To je policie uvnitř věznice. Řeší stížnosti odsouzených, prošetřuje podezření z trestné činnosti zaměstnanců,“ vysvětluje.
 • Od roku 2005 do roku 2010 pracovala jako vychovatelka ve světelské věznici. Poté se stala nejprve zástupkyní a následně i vedoucí oddělení výkonu vazby a trestu.
 • Ředitelkou věznice ve Světlé je od počátku roku 2019. Nejprve byla pověřena jejím řízením, plně do funkce byla jmenována na základě výběrového řízení k prvnímu dubnu.

Co takové incidenty nejčastěji způsobuje?
Dohadují se, protože jich je mnoho na ubytovně, mají konflikty, nesnesou se, řeší mezi sebou přátelské i lesbické vztahy. Řekla bych, že muži si věci řeší vnitřně sami v sobě nebo nálady nedávají najevo. To ženy neumí. Je to pak náročné pro psychology, speciální pedagogy i sociální pracovnice.

Mnohé ženy mají děti a rodiny, s nimiž jsou třeba spojeny více než muži. I to může při vyvolávání konfliktů hrát roli?
Ano. Zhruba sedmdesát procent odsouzených žen má děti. Nejsou to psychopatky, kterým je jedno, kde se jejich děti nacházejí a v jakém jsou stavu. Řeší to. Přemýšlí o tom, co bude po skončení trestu, zda budou mít možnost převzít si je do péče. To je mučí.

Jsou takové incidenty ve světelské věznici na každodenním pořádku?
Spíš je to každotýdenní pořádek. Agresivita a násilí se týká několika konkrétních lidí, v našem případě skupiny asi dvaceti konfliktních afektovaných žen. Z 850 našich vězeňkyň to není mnoho. Ale útoky se opakují.

Když už k takovým situacím dojde, jak se pak řeší?
Ženy musí projít psychologickým vyšetřením. Pokud je to vážnější, navštíví psychiatra. Někdy musí dokonce odjet na psychiatrii do Brna a vrací se zklidněné po medikaci. Útočnici musíme na nezbytně nutnou dobu izolovat od ostatních, aby nedocházelo k dalším útokům. Někdy to pomine rychle. Ukáže se třeba, že agresivitu způsobil špatný dopis z domova, špatné zprávy od dětí. Za pomocí terapií, kterých tu máme mnoho, se snažíme problém řešit. S těmi se tu pracuje velmi intenzivně.

Je v ženské věznici potřeba zaměstnat psychologů o to víc?
Místa jsou systemizovaná ve všech věznicích na počet odsouzených. V tomto ohledu přidáno nedostaneme. Jsme na tom dobře, máme šest míst psychologů. Teď se nám je podařilo všechna obsadit. Nároky na ně jsou tu obrovské, požadavků je mnoho. Podobně jako na terapeuty a vychovatele, kteří se těžko hledají.

Co psychologové řeší v ženské věznici nejčastěji?
Ženy je obecně více vyhledávají, vychází to z jejich přirozenosti. Chtějí si s nimi tak moc povídat, až je obtěžují. Je to mimo jiné dáno prostředím. Odsouzené přijedou z nástupní věznice sem do kmenové a vidí, že už se nedá nic dělat, že jsou ve vězení a čeká je třeba dlouhý trest. To na ně celkově dopadne.

Zmínila jste i terapeuty a vychovatele. Proč těch je nedostatek?
Terapeut je přísně vázán na terapeutický výcvik, kterého má mít 200 hodin, a to ne každý splňuje. A vychovatel, to je velice náročná práce hlavně na psychiku. Zajišťuje každodenní koloběh kolem odsouzených žen. Má na starosti kolektiv, ženy někam vede. Musí s nimi umět komunikovat, dát jim zdravý pohled na svět, připravuje je na konec trestu, na propuštění. Je to takový středobod.

Fotogalerie

Nedaří se tato místa ve Světlé zaplnit?
Momentálně nám chybí jeden vychovatel z šestatřiceti, což je velmi dobré.

Obecně, mají lidé zájem o práci ve věznici?
Mění se to. Loni v létě se nábor příliš nedařil. Teď nastává boom, jak u příslušníků pro dozorčí službu, tak u odborných zaměstnanců. Máme celkem 318 tabulkových míst, do konce června je budeme mít naplněná. V poslední době se vylepšily platové podmínky, začínáme konkurovat, proto došlo k nárůstu.

Na post ředitelky věznice nastupujete v době, kdy finišuje příprava stavby nové ubytovny. Zdárně ji dotáhnout bude vaším stěžejním úkolem?
Dokonce tím nejstěžejnějším. Stavba se dotkne celé věznice, všech zaměstnanců. Je to výzva. Bude to velmi moderní budova. V první řadě navýší kapacitu věznice o dvě stě míst pro odsouzené ženy, posuneme se ze současných 734. Ložnice by tu měly být po dvou, což je výhodné pro odborné zacházení. Zároveň ta stavba ale není moc šťastná.

Jak to?
Bude stát uprostřed věznice na malém prostoru bývalého hřiště a oddílu, který máme v buňkách. Bude se vytvářet samostatný vjezd. Očekáváme tu velký pohyb lidí. Klade to nároky na zajištění strážní služby a dozorčí službu. Získali jsme nějaká tabulková místa vysloveně vázaná na zajištění stavby. Za to jsem vděčná. Budou to opravdu obrovské nároky.

Asi nejen pro věznici, ale i pro stavební firmu…
Součástí dokumentace je samostatná kapitola bezpečnosti věznice. Vše, co bude muset firma splnit, jak budou její zaměstnanci poučováni, jak se tu budou pohybovat, jak vstupovat do věznice, vjíždět do ní vozidla, to je předem dané. Než stavba začne, musí být vykáceny topoly a odvezeny buňky současného oddílu. Pak se zřídí staveniště, strážní stanoviště, které na něj bude navazovat a bude zajišťovat bezpečnost pro stavbu a příchod i odchod lidí a materiálu. Ze začátku budou nákladní vozidla projíždět přes hlavní vchod, až záhy se udělá druhý vjezd přímo ke stavbě.

Nová budova ale jistě věznici zas posune o kus dál, že?
Bude mít řadu nových a potřebných věcí. Vzniknou v ní například multifunkční návštěvní prostory. Lepší prostředí bude hlavně pro děti. Ty za nic nemůžou, jaký život jim rodiče připravili, takový ho mají. Pokud tu mají maminku a jsou na návštěvě, je to pro ně obtížné, nevydrží tři hodiny sedět. Zřídíme venkovní hřiště napojené na venkovní návštěvní místnost. V několika návštěvních místnostech pak vybudujeme pěkné dětské koutky, aby to pro děti bylo více v klidu než u stolu.

Co ještě bude v nové budově?
Chceme tam dát specializované oddíly pro léčby drogově závislých, gamblerství a alkoholu. Ty jsou v republice zatím jen v Opavě. Tyto oddíly musí být menší a už tam nedostačují. V Opavě se dostávají ženy do pořadníků, tyto problémy je přitom třeba řešit akutně. Navíc závislých žen je čím dál víc. Zajímavostí budou i vycházkové dvory na střeše pro oddíl zvýšené ostrahy. Jde o ženy, které tu jsou za závažnou trestnou činnost.

Původně stavba měla začít na počátku druhé poloviny roku. Už víte, zda to tak bude?
Přesně to zatím nevíme, ale mělo by to být letos. Reálnější odhady se o něco posunuly, hovoří o podzimu. Jsme v situaci, kdy máme zadávací dokumentaci a bude vyhlášena soutěž na zhotovitele. Nikdo neví, jak dlouho bude trvat. Každopádně je žádané začít v roce 2019.

A dokončení? Nadělí si věznice dárek k výročí dvaceti let provozu, které připadá na listopad 2020?
To určitě ne, dokončení výstavby očekáváme v roce 2021.

Do věznice ve Velkých Přílepech u Prahy se vrátily ženy. Svatby jim povolí, sex ne (únor 2015):

10. února 2015

 • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

 • Další z rubriky

Lipnice platí daň za příliv turistů, musí zřídit více parkovacích ploch

Pro Lipnici nad Sázavou to byla loni rekordní turistická sezona. Do nejmenšího města na Vysočině přijelo nejvíc turistů...

Zdražily i kempy. I přes to hlásí rekordní zájem, některé už jsou plné

Rostoucí míra inflace i zvyšující se náklady za energie či potraviny donutily ke zvednutí cen i kempy na Vysočině....

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Studenti vyrobili pohon k vozíku pro bývalého spolužáka a dostali cenu

Dost nesvůj byl Štěpán Pejchl, když na žďárské střední průmyslové škole poprvé otestoval přídavný elektrický pohon ke...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...