Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Přeplněná ženská věznice postaví nový pavilon, získá tím dvě stě míst

  8:39
Ženská věznice ve Světlé nad Sázavou oslaví koncem příštího roku dvacet let od otevření. Pokud se vydaří její nejoptimističtější plány, nadělí si ke kulatinám ohromný dar. Novou budovu, která by navýšila kapacitu věznice a pomohla řešit nedostatek míst v českém vězeňství.
Výhled z jednoho z nových pokojů na Světlou nad Sázavou. Ze zamřížovaného okna je vidět na hřiště. Ve druhé polovině letošního by právě na jeho místě měl začít vyrůstat nový vězeňský pavilon.

Výhled z jednoho z nových pokojů na Světlou nad Sázavou. Ze zamřížovaného okna je vidět na hřiště. Ve druhé polovině letošního by právě na jeho místě měl začít vyrůstat nový vězeňský pavilon. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve věznicích v Česku bylo na počátku února téměř 22 tisíc vězňů, míst pro ně však je zhruba o tisícovku méně. Amnestie bývalého prezidenta Václava Klause z roku 2013 pomohla jen na chvíli, většina z 6 442 propuštěných vězňů se za mříže dříve či později vrátila.

Ve Světlé nad Sázavou si v jedné ze dvou čistě ženských věznic v Česku trest k počátku února odpykávalo 809 vězeňkyň. Kapacita zařízení přitom čítá 734 míst.

„Celkem 732 míst je určeno pro výkon trestu a dvě místa pro výkon vazby matky s dítětem do jednoho roku věku,“ upřesnila mluvčí světelské věznice Jana Rajdlová.

Překročení kapacity věznice je jedním z hlavních důvodů, proč Vězeňská služba ČR plánuje její rozšíření.

V letošním roce by chtěla zahájit stavbu nové ubytovny, která navýší celkovou kapacitu světelské věznice o 200 míst pro odsouzené ženy.

Budova by se měla stavět přímo v současném areálu věznice, zahájení výstavby je plánováno na druhou polovinu letošního roku. Přijít by měla přibližně na 165 milionů korun.

Ubytovna bude stát na místě, kde je dnes hřiště. „Nenaváže na současné ubytovny, které jsou navzájem propojené. Bude se jednat o samostatnou budovu, která bude splňovat nároky nejmodernějšího zabezpečení,“ popisuje Jana Rajdlová.

V moderním objektu má být zřízeno návštěvní centrum s multifunkčním sálem, zdravotnické středisko i autonomní kuchyňský blok. Strava má pak být odtud distribuována přímo na jednotlivé oddíly. Na střeše budovy budou vězeňkyně mít dokonce vycházkový prostor.

„Důvodem výstavby ubytovny je nedostatečná kapacita pro odsouzené ženy ve stávajících vězeňských zařízeních. Světelská věznice je dlouhodobě přeplněná,“ podotýká mluvčí Rajdlová.

Město uprchlický tábor odmítlo, rozšíření věznice však vítá

Rozšíření věznice vítá vedení Světlé nad Sázavou. Starosta Jan Tourek je spokojen hlavně s tím, že se rozroste počet pracovních míst. Ze současných 313 zaměstnanců se věznice po otevření nové budovy dostane na nějakých 340.

„Jsme velice rádi, že by k takovému nárůstu mělo dojít. Od počátku s věznicí úzce spolupracujeme a těší nás, že se jí tu daří,“ vyjádřil se Tourek.

Obyvatelé Světlé nad Sázavou jsou na věznici hrdí. Když v roce 1999 opuštěný areál, který původně sloužil jako škola v přírodě pro děti ze severních Čech, hledal využití, mělo tu původně vzniknout azylové centrum pro uprchlíky z Kosova. Po protestech od toho ministerstvo vnitra upustilo.

O areál nedlouho poté projevilo zájem ministerstvo spravedlnosti. Když tehdy přímo ve Světlé ministr spravedlnosti Otakar Motejl projekt představoval, vyprovázely ho ovace vestoje od stovek lidí ve zcela zaplněném sále.

Na tomtéž zasedání občané obdrželi letáky s konkrétní nabídkou práce i s kontaktním telefonem. Během pár dní o zaměstnání projevilo zájem 600 lidí. I to svědčilo o tom, s jakými nadějemi a očekáváním Světelští věznici vítali.

Kontrolou vězeňské služby budou procházet dělníci i materiál

I dnes z přítomnosti věznice Světlá těží. Nejen kvůli zlepšení zaměstnanosti a jistotě dlouhodobé práce. Ale třeba i tím, že si občas může vězeňkyně „vypůjčit“.

„Jednáme o tom, že bychom pár žen využili po několik víkendů na pomoc s úklidem města,“ dodal starosta.

Samotná výstavba nové ubytovny by podle mluvčí věznice měla trvat přibližně rok a půl. V ideálním případě by si tak zařízení dalo dárek k oslavám dvaceti let od otevření prvního oddělení. Výročí připadá přesně na 6. listopadu. V ten den v roce 2000 přijel první autobus s 34 odsouzenými ženami z Pardubic.

Pro stavební firmy bude nicméně zakázka na stavbu nové ubytovny nesmírně náročnou. Staveniště, i když bude od okolí odděleno, se totiž bude nacházet kompletně ve střeženém prostoru a nutné bude zajistit bezpečnost. Stavebníci se budou muset přizpůsobit pravidlům věznice.

„Konkrétní stavební práce a přesuny materiálu a strojů budou předem plánovány, a to právě s ohledem na zajištění bezpečnosti současného střeženého objektu. Stavba bude monitorována, při vstupu do věznice i odchodu z ní budou službu konajícími příslušníky kontrolováni zaměstnanci stavební firmy a kontrole budou podléhat i vozidla včetně dováženého materiálu,“ konstatovala mluvčí věznice Rajdlová.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Pelhřimov chce vrátit náměstí zpět do minulosti a vysázet na něm stromy

Více zeleně, stínu, míst k odpočinku i atraktivnější vzhled historického centra města. To si vedení Pelhřimova slibuje...

Vodaři na Žďársku mají nové vedení, chce kanalizaci i do menších obcí

Investice do odkanalizování menších obcí nebo do řešení nedostatku kvalitní vody i mimo velká města žďárského regionu....

Loučení se zimou má v Ransku podobu bílých koberců z bledulí jarních

Na Vysočině mohou lidé rok co rok touto dobou obdivovat bleduloviště. A to na celé řadě míst. Známá je například...

Velké Meziříčí má nové byty pro seniory, ti si je okamžitě rozebrali

Budova bývalého internátu Střední školy řemesel a služeb ve Velkém Meziříčí se proměnila v nový bytový dům pro seniory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...