Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Přeplněná ženská věznice postaví nový pavilon, získá tím dvě stě míst

  8:39aktualizováno  8:39
Ženská věznice ve Světlé nad Sázavou oslaví koncem příštího roku dvacet let od otevření. Pokud se vydaří její nejoptimističtější plány, nadělí si ke kulatinám ohromný dar. Novou budovu, která by navýšila kapacitu věznice a pomohla řešit nedostatek míst v českém vězeňství.

Výhled z jednoho z nových pokojů na Světlou nad Sázavou. Ze zamřížovaného okna je vidět na hřiště. Ve druhé polovině letošního by právě na jeho místě měl začít vyrůstat nový vězeňský pavilon. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve věznicích v Česku bylo na počátku února téměř 22 tisíc vězňů, míst pro ně však je zhruba o tisícovku méně. Amnestie bývalého prezidenta Václava Klause z roku 2013 pomohla jen na chvíli, většina z 6 442 propuštěných vězňů se za mříže dříve či později vrátila.

Ve Světlé nad Sázavou si v jedné ze dvou čistě ženských věznic v Česku trest k počátku února odpykávalo 809 vězeňkyň. Kapacita zařízení přitom čítá 734 míst.

„Celkem 732 míst je určeno pro výkon trestu a dvě místa pro výkon vazby matky s dítětem do jednoho roku věku,“ upřesnila mluvčí světelské věznice Jana Rajdlová.

Překročení kapacity věznice je jedním z hlavních důvodů, proč Vězeňská služba ČR plánuje její rozšíření.

Fotogalerie

V letošním roce by chtěla zahájit stavbu nové ubytovny, která navýší celkovou kapacitu světelské věznice o 200 míst pro odsouzené ženy.

Budova by se měla stavět přímo v současném areálu věznice, zahájení výstavby je plánováno na druhou polovinu letošního roku. Přijít by měla přibližně na 165 milionů korun.

Ubytovna bude stát na místě, kde je dnes hřiště. „Nenaváže na současné ubytovny, které jsou navzájem propojené. Bude se jednat o samostatnou budovu, která bude splňovat nároky nejmodernějšího zabezpečení,“ popisuje Jana Rajdlová.

V moderním objektu má být zřízeno návštěvní centrum s multifunkčním sálem, zdravotnické středisko i autonomní kuchyňský blok. Strava má pak být odtud distribuována přímo na jednotlivé oddíly. Na střeše budovy budou vězeňkyně mít dokonce vycházkový prostor.

„Důvodem výstavby ubytovny je nedostatečná kapacita pro odsouzené ženy ve stávajících vězeňských zařízeních. Světelská věznice je dlouhodobě přeplněná,“ podotýká mluvčí Rajdlová.

Město uprchlický tábor odmítlo, rozšíření věznice však vítá

Rozšíření věznice vítá vedení Světlé nad Sázavou. Starosta Jan Tourek je spokojen hlavně s tím, že se rozroste počet pracovních míst. Ze současných 313 zaměstnanců se věznice po otevření nové budovy dostane na nějakých 340.

„Jsme velice rádi, že by k takovému nárůstu mělo dojít. Od počátku s věznicí úzce spolupracujeme a těší nás, že se jí tu daří,“ vyjádřil se Tourek.

Obyvatelé Světlé nad Sázavou jsou na věznici hrdí. Když v roce 1999 opuštěný areál, který původně sloužil jako škola v přírodě pro děti ze severních Čech, hledal využití, mělo tu původně vzniknout azylové centrum pro uprchlíky z Kosova. Po protestech od toho ministerstvo vnitra upustilo.

O areál nedlouho poté projevilo zájem ministerstvo spravedlnosti. Když tehdy přímo ve Světlé ministr spravedlnosti Otakar Motejl projekt představoval, vyprovázely ho ovace vestoje od stovek lidí ve zcela zaplněném sále.

Na tomtéž zasedání občané obdrželi letáky s konkrétní nabídkou práce i s kontaktním telefonem. Během pár dní o zaměstnání projevilo zájem 600 lidí. I to svědčilo o tom, s jakými nadějemi a očekáváním Světelští věznici vítali.

Kontrolou vězeňské služby budou procházet dělníci i materiál

I dnes z přítomnosti věznice Světlá těží. Nejen kvůli zlepšení zaměstnanosti a jistotě dlouhodobé práce. Ale třeba i tím, že si občas může vězeňkyně „vypůjčit“.

„Jednáme o tom, že bychom pár žen využili po několik víkendů na pomoc s úklidem města,“ dodal starosta.

Samotná výstavba nové ubytovny by podle mluvčí věznice měla trvat přibližně rok a půl. V ideálním případě by si tak zařízení dalo dárek k oslavám dvaceti let od otevření prvního oddělení. Výročí připadá přesně na 6. listopadu. V ten den v roce 2000 přijel první autobus s 34 odsouzenými ženami z Pardubic.

Pro stavební firmy bude nicméně zakázka na stavbu nové ubytovny nesmírně náročnou. Staveniště, i když bude od okolí odděleno, se totiž bude nacházet kompletně ve střeženém prostoru a nutné bude zajistit bezpečnost. Stavebníci se budou muset přizpůsobit pravidlům věznice.

„Konkrétní stavební práce a přesuny materiálu a strojů budou předem plánovány, a to právě s ohledem na zajištění bezpečnosti současného střeženého objektu. Stavba bude monitorována, při vstupu do věznice i odchodu z ní budou službu konajícími příslušníky kontrolováni zaměstnanci stavební firmy a kontrole budou podléhat i vozidla včetně dováženého materiálu,“ konstatovala mluvčí věznice Rajdlová.

  • Nejčtenější

Zemřel Jiří Stanislav, herec ze Supermana a spoluzakladatel muzea RAF

Ve věku nedožitých 74 let v sobotu náhle zemřel herec Jiří Stanislav. Po emigraci v roce 1968 se prosadil v zahraničí....

Hromadná nehoda se zraněnými uzavřela D1 u Humpolce, jezdilo se přes exit

Vážná nehoda zkomplikovala před polednem cestování po dálnici D1. Přímo u sjezdu na Humpolec se ve směru na Brno...

Viník se nevídaně snaží, za smrt po večírku padla mimořádně jen podmínka

Trest mimořádně snížený až pod hranici trestní sazby udělil Krajský soud v Pardubicích Jaroslavu Baušteinovi za...

Ztracený ráj trampů u Dalešické přehrady žije svým druhým životem

Premium Údolí Dalešické přehrady je okouzlující oblastí nejen pro rybáře či prostě milovníky vodních zátočin, divokých skal a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vraždy v Polné: proces s Hilsnerem zkoumají po 120 letech žalobci

Českobudějovické krajské státní zastupitelství se začalo zabývat rozsudkem píseckého soudu, který v listopadu 1900...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Vandalové poničili rozhlednu v Jihlavě, magistrát ji musel nechat uzavřít

I když je letní turistická sezona v plném proudu, pracovníci jihlavské radnice museli uzavřít rozhlednu v jihlavské...

Sázava je splavná i na svém horním toku, vodáci na to čekali roky

O řece Sázavě se mluví jako o jedné z nejkrásnějších řek. Milují ji vodáci, trampové i turisté. Vodákům však v...

Roky zavřený zámek Karlštejn známý z Četnických humoresek opět vítá hosty

Zámek Karlštejn u Svratky na hranicích Pardubického kraje a Vysočiny je po letech opět přístupný veřejnosti. Nový...

Zemřel Jiří Stanislav, herec ze Supermana a spoluzakladatel muzea RAF

Ve věku nedožitých 74 let v sobotu náhle zemřel herec Jiří Stanislav. Po emigraci v roce 1968 se prosadil v zahraničí....

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...