Večer a v noci už se v Jihlavě bez platné jízdenky nikdo nesveze

  8:15aktualizováno  8:15
Zatímco například České Budějovice od podobného systému ustoupily, Jihlava nastupování předními dveřmi v MHD zavedla. Tato novinka se ovšem v krajském městě Vysočiny týká jen pozdně večerních a nočních spojů.

V jihlavské MHD se ve večerních hodinách nově nastupuje a vystupuje pouze předními dveřmi. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Byla sobota, pár minut po deváté hodině večer. Na zastávce u zimního stadionu zamířili dva mladíci ke středním dveřím trolejbusu a mačkali tlačítko, jak jsou zvyklí, aby se dveře otevřely.

Ale ono to nešlo! Řidič mladíky vyzval přes reproduktor, aby nastoupili předními dveřmi a prokázali se jízdenkou, nebo si ji u něj koupili.

Novinka v jihlavské MHD

  • S platností od 1. července je ve všech autobusových a trolejbusových linkách MHD v Jihlavě u spojů s označením N červené barvy v jízdním řádu (cca v době od 21 hodin do 4 hodin příštího dne) povolen nástup pouze předními dveřmi.
  • Cestující se musí u řidiče prokázat nabitou či předplacenou Jihlavskou kartu. Nebo si označí jízdenku, případně zaplatí jízdné u řidiče.
  • Papírovou jízdenku „přestupní“, pokud již byla označena v předchozím vozidle, cestující znovu neoznačuje, pouze ji předloží řidiči ke kontrole.

V jihlavské MHD funguje od 1. července novinka u pozdně večerních a nočních spojů – nástup jenom předními dveřmi.

Jak zjistil reportér MF DNES, zatím ne všichni řidiči na nový systém najeli. V sobotu večer se mu stávalo, že mohl nastoupit prostředními či zadními dveřmi. Například tomu tak bylo v autobuse 36 vezoucím lidi na noční směnu do průmyslové zóny.

Tento spoj je zatím brán jako „noční“, lze však předpokládat, že brzy dostane vzhledem k vytíženosti výjimku. Předpokládá to i řidič dopravního podniku Marek Řezáč.

„Říkal jsem to už v pátek řediteli, že u vozů jedoucích do zóny vznikají problémy. Tam je velká koncentrace lidí. Autobusy nabírají zpoždění. Pro některé zaměstnance je pět minut jízdy navíc hodně,“ uvedl.

Myslí si, že jihlavští cestující novince tak do měsíce přivyknou. „V noci ze čtvrtka na pátek více než půlka lidí netušila, že mají nastupovat předem. Ani se moc neví, že když máte časovou jízdenku třeba na měsíc, tak si u řidiče musíte Jihlavskou kartou pípnout,“ doplnil Řezáč.

Už zažil i incident, kdy se cestující neprokázali lístkem a on je nemohl svézt. „Jeden cestující dvakrát bouchnul pěstí do trolejbusu. A na náměstí jsem nevzal jednoho feťáka,“ pravil Řezáč. Jízdenky kontroluje, odhalil třeba už jednu třikrát cvaknutou.

V Brodě funguje stejný systém celý den

A tady je zkušenost jiného šoféra MHD, který v sobotu večer jezdil na lince C. „Nastoupili tři nepřizpůsobiví, evidentně bez jízdenek. Chtěl jsem lístky vidět, oni mi tvrdili, že mi nic nemusí ukazovat, že nejsem revizor. Tak jsem jim říkal, že zavolám městskou policii a oni, že jim to nevadí. Jenže než policie přijede, oni utečou,“ uvedl řidič. Informaci o vzniklé situaci předal i dispečerovi.

„Praha a Brno toto nastupování předem vůbec nemá. A vím, že nějaké menší město to mělo, ale ustoupilo od toho,“ doplnil.

Tím městem jsou České Budějovice. „Mnohdy se stávalo, že nástup předními dveřmi večer zdržoval odbavení cestujících a například návštěvníci města neznalí místních poměrů o této povinnosti někdy nevěděli. Zbytečně tak vznikaly komplikace, které nejsou v zájmu dopravce ani veřejnosti,“ vysvětloval loni zrušení nástupu předními dveřmi místopředseda představenstva budějovického dopravního podniku Slavoj Dolejš.

„Funguje to takhle normálně v Anglii i v problémových čtvrtích nebo v Hong Kongu, tak proč by nemohlo u nás,“ poznamenal naproti tomu v diskusi na webu vysocina.idnes.cz čtenář Tomáš Augustýn.

„Já občas jezdím do Havlíčkova Brodu a tam už delší dobu mají, že se musí nastupovat předními dveřmi. A celý den. Je to dobré opatření nejen proti černým pasažérům, ale i pro bezpečnost cestujících,“ uvedl Roman Frkala, který v sobotu večer jel trolejbusem z jihlavského hlavního nádraží.

Také on byl svědkem, jak někdy vzniká zmatek, když na zastávce zároveň cestující nastupují i vystupují. „Počkejte mi u prostředních a zadních dveří, já vás pustím ven,“ volal z kabiny trolejbusu řidič, zatímco měl otevřené jen přední dveře. Až lidé nastoupili, pustil ven ty, co chtěli vystoupit. Ti se před jeho výzvou už už chystali tlačit ven předem.

Nejčtenější

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Do pelhřimovského babyboxu odložila matka zdravého ročního chlapce

V Českých Budějovicích je babybox od dubna 2012.

Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého a podle odhadů patnácti až šestnáctiměsíčního...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Majitel největší sbírky Pragovek na světě má druhý zápis v knize rekordů

Sedmaosmdesátiletý Emil Příhoda vlastní největší světovou sbírku vozidel a...

Dvě unikátní auta zastavila na pelhřimovském náměstí - bývalý prezidentský vůz Praga Grand z roku 1918 a současný...

Další z rubriky

Na přibyslavské věži se nahnul kříž, horolezci jsou na něj zatím krátcí

Přibyslav, 21.1.2019, křížek, kostel Narození sv. Jana Křtitele, horolezci,...

Na věži u kostela svatého Jana Křtitele v Přibyslavi se o víkendu nahnul kříž. Dvoumetrový symbol je vychýlen ze své...

V třebíčské nemocnici raději zakázali návštěvy, obávají se chřipky

Ilustrační snímek

Počet chřipkových onemocnění na Vysočině dál narůstá. V kraji bylo ke konci uplynulého týdne hlášeno 1 136 případů...

Obyvatelé části Brodu sepsali petici kvůli příliš hlučné železnici

Problém s hlukem na železnici se v Havlíčkově Brodě týká lokality podél...

Podél železniční trati z Havlíčkova Brodu na Prahu vyrostly protihlukové stěny. Stalo se tak při modernizaci traťového...

Najdete na iDNES.cz