VIDEO: Majitel pokácel stromy na mezinárodní cyklotrasu, spor pokračuje

  3:03aktualizováno  3:03
Frekventovaná cyklotrasa z Jihlavy do Třebíče je znovu zatarasená. Přes cestu leží kolem třiceti pokácených stromů. Letitý spor v lokalitě Bradlo tak má další pokračování. V minulosti už se na frekventované cyklotrase u Velkého Beranova objevily navezené balvany nebo hromady hlíny.

Majitel svažitého pozemku Rostislav Prokeš se o minulém víkendu pustil do boje s kůrovcem. Podle místních pokácel asi třicet stromů a nechal je ležet přes mezinárodní cyklotrasu vedoucí až do rakouského Raabsu.

„Zavolejte starostovi, já se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl MF DNES Rostislav Prokeš.

Fotogalerie

Zda jde opravdu o jeho stromy, říci nechtěl.

„Probíhá jednání, byl bych rád, aby se odehrálo v klidu. Nebudu nic komentovat,“ zopakoval pouze.

Vedení obce raději k cestě nechalo umístit zákazové cedule. „Je to takové preventivní opatření, aby byli lidé varováni a něco se nestalo,“ reagoval starosta Velkého Beranova Milan Pulicar.

Cedule s razítkem obce informuje o kácení v úseku mezi Bradlem a Petrovickým mlýnem, dopravu pak posílá objížďkou přes Jeclov.

Kácet se bude i jinde u trasy

I když je starosta s majitelem pozemku v neustálém kontaktu, nečeká, že by se problém se stromy vyřešil rychle.

„Majitel musí kůrovcové dřevo vytěžit, má pozemky asi na čtyřech místech. Navíc je tady více majitelů, kteří musejí kácet. Letos nebude vhodné po cestě jezdit, komplikace se můžou objevit i na jiných místech,“ upozorňuje starosta Pulicar.

Více očekává od schůzky s vedením spolku Dobrovolný svazek obcí - Cyklostezka Jihlava-Třebíč-Raabs.

„Chceme postupovat tak, aby se nikomu nic nestalo, pokusíme se trasu odklonit jinou cestou. Musíme se rozumně domluvit, aby byl pohyb po stezce bezpečný,“ doplnil Pulicar.

Cyklisty v úterý zatarasená trasa překvapila. „To snad někdo udělal naschvál! Jak to objedeme?“ divil se muž, který s kolegou smykem brzdil pod svahem u hromady pokácených stromů. Obejít se nedají. Z jedné strany je bažina u řeky, ze druhé strmá stráň.

Mladí cyklisté se přes klády s koly vzájemnou pomocí dostali. Větší problém měla dvojice důchodců, kteří k místu přijeli na kolech krátce po nich. Po chvíli obhlížení překážky se nakonec otočili a vrátili se zpátky k Bradlu.

Úřední ping-pong nemá vítěze

Problém se zatarasenou cyklostezkou se táhne minimálně pět let a dostal se až k soudu. S majitelem dotčeného pozemku, který nesouhlasí, aby cestu na jeho pozemku využívali cyklisté, chodci a také chataři se svými auty, se přou právě místní chataři, kteří při zabarikádování trasy přijdou o jednu ze dvou přístupových cest ke svým objektům.

„Pro ně je neprůjezdná cesta problém,“ uznává Pulicar.

V roce 2015 blokovaly cyklotrasu balvany:

I když se do případu v minulosti vložil jihlavský magistrát, krajský úřad a kauza se dostala k soudu, spor zatím nemá řešení. Přitom už v červnu 2015 jihlavský soud v předběžném opatření rozhodl, že balvany na cestě být nesmí, i když jde o soukromý pozemek.

„Přes pozemek vedla již v minulosti cesta, která byla užívána motorovými vozidly omezeným okruhem osob. Jednalo se o veřejně přístupnou účelovou komunikaci,“ upozornil soud. Vyšší instance však spor vrátila na začátek s tím, že případ musí řešit jiná instituce.

Prokeš v minulosti avizoval, že na cestu vysází stromky, pozemek oplotí, nebo že bude chatařům vydávat speciální povolenky.

Opakované zatarasení cesty komplikuje život místním i podnikatelům. „Je to vleklý problém. Pronajímáme tam dům, jediné štěstí je, že se k nám dá dostat i přes Jeclov, jinak bychom byli úplně odříznutí,“ líčí majitel Petrovického mlýna Daniel Rychnovský.

Chataři, kteří se s Rostislavem Prokešem přou, však dosud nemají žádný dokument, který by jim dal jednoznačně za pravdu. Spor má ještě řešit správní soud.

Problémové a sporné místo na cyklostezce z Jihlavy do Třebíče.

Problémové a sporné místo na cyklostezce z Jihlavy do Třebíče.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Na Žďársku havaroval autobus se 30 lidmi, záchranáři ošetřili šest dětí

Sypač nedal přednost autobusu.

U obce Sklené nad Oslavou na Žďársku dopoledne havaroval autobus se třiceti lidmi, převážně dětmi. Tři lehce zranění...

Další z rubriky

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Nemocnice čekají na informační systém, výběr dodavatele trvá tři roky

V Kardiocentru Vysočina sídlícím v jihlavské nemocnici umí upravit srdeční...

Na hejtmanství na Vysočině se dlouhodobě zaseklo důležité výběrové řízení, jehož výsledky by výrazně usnadnily práci...

Světelské sklárny přišly o největšího odběratele. Chystá se propouštění

Den otevřených dveří ve světelských sklárnách Crystalite Bohemia (27. 5. 2017).

Velice úspěšné období skláren Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku na čas končí. Kvůli masivnímu...

Najdete na iDNES.cz