Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na cyklostezce jsou zase kameny. Už tam zůstanou, říká majitel pozemku

  8:20
Na jedné straně vlastník pozemku, který si hodlá oplotit kus cyklotrasy vedoucí z Jihlavy až do Rakouska, na druhé vedení obce, rozhořčení cyklisté a majitelé chat. Celý spor o cestu u Velkého Beranova pomalu ale jistě směřuje k soudní dohře.

Cyklisté proplétající se kolem obrovských kamenů, bruslaři snažící se o totéž a rodiče, kteří si přes hradbu z balvanů předávali kočárek i s dítětem. Takový pohled byl o prodlouženém víkendu k vidění na cyklostezce vedoucí z Jihlavy do rakouského Raabsu.

Majitel úseku u Velkého Beranova Rostislav Prokeš totiž cyklotrasu znovu zahradil velkými kameny. A­ stejně jako už mnohokrát argumentuje tím, že je to jeho právo, neboť se jedná o soukromý pozemek.

„Tahle záležitost se táhne už roky. Poprvé jsem žádal o objízdnou trasu kvůli těžbě v roce 2013, jenže všichni si mě furt přehazují jak horký brambor,“ zlobí se Prokeš. „Já do svého lesa nemůžu sáhnout pilou, protože kdybych to udělal, tak dole někoho zabiju. Denně mi utíká pět kubíků dřeva. Jen si to spočítejte,“ argumentuje.

Proto se rozhodl, že kameny už­ na cestě u Bradla zůstanou. „Proč bych je měl odklízet, já si to tam čistím kvůli stavbě oplocenky. Je to můj pozemek,“ trvá na svém.

Turistům, cyklistům ani chatařům se ale jeho postoj ani trochu nelíbí. „Mám na stole desítky stížností a nevím, co s tím mám dělat,“ zoufá si Jan Plevčík, starosta Velkého Beranova, pod který problematický úsek cesty spadá.

„Kraj nám to vzal, dal to na starost magistrátu v Jihlavě a ten si rozhoduje, jak chce. Stejně jako odbor životního prostředí. A celé to končí tak, že lidi pak kvůli cyklostezce nadávají mně,“ rozčiluje se.

Je to tady jako v Kocourkově, zlobí se starosta

Magistrát Jihlavy se však od problému s cyklostezkou distancuje. „V ­podstatě to jde mimo nás. Ať už mimo Jihlavu, tak mimo dobrovolný svazek. My s tím nemáme absolutně nic společného. Aspoň o tom nevím,“ říká náměstek primátora pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

„Tohle si musí řešit obec Velký Beranov. A také majitelé objektů, které se v té lokalitě nachází. Nás to ­může tak akorát mrzet. Stejně jako všechny ostatní, protože je to nezodpovědné jednání toho člověka,“ dodává.

Žádný posun se tak v nejbližší době zřejmě v případu cyklotrasy očekávat nedá. „Opravdu nevím, co s tím,“ krčí rameny Plevčík. Hned vzápětí však už s pořádnou razancí dodává. „Nebo vlastně vím. Pokud kameny do úterka z cesty nezmizí, tak tam pošlu traktor a nechám je jednoduše odtáhnout,“ má jasno.

Jenže podobná hra už se ve zmiňovaném úseku předváděla několikrát. „Co vám mám povídat, je to Kocourkov. My kameny odtáhneme, on je zase naveze zpátky,“ rozčiluje se velkoberanovský starosta.

„Každopádně jinak to nepůjde a začneme se i soudit. Nic jiného dělat nemůžeme. S panem Prokešem se totiž mluvit nedá, protože u něj jsme všichni blbci, kteří se ho jenom snaží okrást,“ doplňuje Plevčík.

Sám Prokeš by prý celou věc vyřešil během chvilky. „Petrovický mlýn má pět přístupových cest a­ chatová oblast Kosov ještě o jednu víc. Tak nevím, proč tam musí vést sedmá. Ať prostě posunou značení o dvě stě metrů a je to. Chataři i cyklisti si jenom udělají objížďku do kopce,“ předkládá svoji variantu.

Květnová barikáda pana Prokeše

„To je s odpuštěním taková volovina, co on říká. K Petrovickému mlýnu jiná cesta nevede. Jet se tam dá jen z vrchu z Jeclova, ale ta cesta je hrozná. Navíc tam se to zase nelíbí paní Zimolové, které ten úsek patří,“ oponuje Plevčík. „My zkrátka musíme trvat na tom, že jde o účelovou komunikaci a tudíž, že část cesty u Bradla je pro všechny,“ hlásí.

„Nebrání jenom nám chatařům, ale všem svým sousedům, co mají lesy kolem. Ti nemají kudy odvážet popadané stromy. Je to prostě blázen,“ říká jeden z chatařů, který si nepřál být jmenován. Jeho identitu redakce zná.

Kromě kamenů se ale na cyklotrase objevily o víkendu také dva plakáty s textem: Toto je ta květnová barikáda pana Prokeše. Jejich součástí je navíc plná adresa, telefonní číslo majitele pozemku a výzva, aby mu lidé volali a ptali se, proč cestu kameny zatarasil. „Já to tam nedal a ani nevím, kdo by to mohl být. Každopádně mi to přijde vtipný, aspoň se něco děje,“ myslí si chatař.

„Ne, nikdo mi nevolal, ani nepřišel. A kdyby mi chtěl někdo nadávat, tak riskuje, že jednu dostane. Pokud ale přijde a bude mluvit věcně, tak mu ukážu všechny papíry, které k tomu mám. Předložím mu jeden po druhém,“ vzkazuje Prokeš.

  • Nejčtenější

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlapadla čeří vodu rybníka Hastrman kousek od havlíčkobrodského náměstí

Jízda na šlapadlech není na městských rybnících v kraji Vysočina příliš rozšířená. Od letošního července však mají takovou možnost nově například návštěvníci a obyvatelé Havlíčkova Brodu.

15. července 2024  15:19

Hrad Kámen uzavřely opravy, turisté však mohou využít náhradní program

Nové fasády, opravené hradby, ale i nové interiéry, které budou následně zaplněny moderními expozicemi, včetně unikátní sbírky historických motocyklů. To vše samozřejmě i s interaktivními prvky. Tak...

20. července 2024  10:14

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...