Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Zapáchající rybník byl zrušen, teď chce Chotěboř na jeho místě park

  8:41
Až do konce 60. let minulého století býval nedaleko náměstí v Chotěboři na Havlíčkobrodsku rybník. Pak ho vedení města nechalo zavézt a zrušit. Nyní by se prostor v centru měl změnit znovu. Radnice plánuje plochu zúhlednit, o pomoc žádá architekty i veřejnost.

Až do přelomu 60. a 70. let minulého století na této ploše býval obecní rybník. Dnes je místo něj zelená louka. Radnice nyní přemýšlí, jak celé prostranství zúhlednit. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Zhruba před dvěma roky si chotěbořská radnice nechala vypracovat základní studie na revitalizaci několika veřejných ploch ve městě. Jednou z nich byl právě i rozlehlý prostor kolem ulic Slavíčkova, Na Hlavaticích a Buttulova.

Kdysi tu býval Obecní rybník. Desítky let je ale celá plocha prakticky prázdná. Dnes jsou na místě rybníka křižovatka ulic a na centrum města nezvykle rozlehlé louky, sem tam doplněné křovinami a stromy. Na prostranství, jakkoli by to k tomu vybízelo, nestojí ani žádné stavení.

„Máme základní představu, jak by měl být tento prostor upraven. Jen musí projektant vymyslet, jak to všechno skloubit dohromady. I když je to poměrně velká plocha, požadavků na její využití je spousta,“ konstatoval chotěbořský starosta Tomáš Škaryd.

Radnice chce na pozemku v první řadě vybudovat retenční nádrž, která by zadržovala dešťové srážky. Zatím není zcela jisté, zda bude podzemní, nebo v podobě přírodního jezírka.

Nádrž, hasiči, park, parkoviště, hřiště...

„V Chotěboři chybí dešťová kanalizace. Srážková voda je odváděna splaškovou kanalizaci a při větších deštích to dělá problémy v čistírně odpadních vod. Do nové retenční nádrže bychom chtěli tudíž svést srážkovou vodu z poměrně širokého okolí,“ uvedl starosta.

Dalším požadavkem, kterému město chce dostát, je využití plochy hasiči. Ti na zdejším trávníku trénují požární sport a pořádají soutěže. A tak by to mělo zůstat i do budoucna. „Chtěli bychom jim tu zřídit upravenou stometrovou trať,“ přiblížil Škaryd.

K tomu by radnice ráda část plochy přetvořila v parčík, v němž by nechyběly vodní prvky. Další díl by mohlo ukrojit dětské hřiště, uvažuje se i o větším parkovišti. „Když se na náměstí konají různé akce, slouží tato lokalita jako odstavná plocha pro parkování. Chtěli bychom to částečně zachovat,“ poznamenal Škaryd.

K tomu všemu radnice vyhlásila anketu, co dalšího by na místě bývalého Obecního rybníka mohlo být. Dotazník mohou občané vyplnit přímo na městských webových stránkách. „Celkovou koncepci necháme na profesionálech. Ale s drobnějšími prvky by lidé mohli pomoci,“ řekl starosta.

Kde budou záhony či toalety?

V dotazníku mohou lidé odpovídat například na dotazy, zda by v lokalitě uvítali umístění uměleckého díla či pítka, jak by na zdejších pozemcích trávili čas, zda by sem zašli třeba grilovat. Městský úřad se ptá i na zájem o umístění záhonů letniček nebo veřejných toalet. Zároveň chce slyšet názor na odstranění či ponechání dřevin.

Radnice si na sbírání a zpracování podkladů dává ještě necelý měsíc. Už koncem června by ráda na jejich základě vypsala architektonickou soutěž na podobu celé lokality.

Kdy dojde k samotné realizaci, zatím není zcela jasné. Rozhodovat budou mimo jiné i náklady a případná úspěšnost žádosti o dotaci. „Předpokládáme, že se můžeme vcelku snadno dostat na sumu 15 milionů korun. Pokud bychom volili podzemní retenční nádrž, jen ta může vyjít na třetinu celkových nákladů,“ odhaduje starosta Škaryd.

A jak vzápětí dodává, podzemní nádrž se momentálně rýsuje jako varianta pravděpodobnější. „V lokalitě není žádný přítok ani odtok vody. Pokud bude v jezírku bez pohybu, obáváme se, jak bude po nějaké době vypadat,“ naznal.

Rybníky se plnily splašky a voda zapáchala

Právě stav rybníka i kvalita a zápach vody byl podle něj i podle vedoucího chotěbořského městského muzea Michala Rozhoně důvodem, proč byl rybník ve druhé polovině minulého století zrušen a zavezen. „V té době se z podobných důvodů ve městě rušilo rybníků více,“ uvedl Rozhoň.

Chotěboř neleží prakticky na žádném vodním toku. „Potoky, které v zástavbě v minulosti bývaly, byly při rozrůstání města zatrubněny,“ podotkl Tomáš Škaryd. Původní kanalizace směřovala do rybníků, ty ale ztratily svou průtočnou funkci. A postupně se plnily splašky, voda zapáchala.

„Obecní rybník na konci své životnosti vypadal opravdu hrozně,“ potvrdil Michal Rozhoň, který se rovněž domnívá, že právě kvalita vody byla důvodem pro zrušení rybníka.

Nicméně v pamětních knihách města se mu nepodařilo žádné zmínky o zrušení Obecního rybníka dohledat. I období první úpravy a vysušení této lokality odhaduje pouze z fotografií, a to na přelom 60. a 70. let minulého století.

  • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

Pošta v Jihlavě chce odejít ze sídlišť do polí za městem, lidé protestují

Česká pošta v Jihlavě plánuje radikální změny. Státní podnik chce od listopadu uzavřít dvě pobočky v nejobydlenějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Z pokut za rychlost těžila i firma. Starostu viní ze způsobení škody městu

Nečekaný vývoj nabralo policejní prošetřování úsekového měření rychlosti v chotěbořských místních částech Bílek a...

Historická divadelní opona už visí nad jevištěm, diváci ji spatří v září

Po mnoha desítkách let se havlíčkobrodská historická divadelní opona, která byla před pěti lety nalezena v depozitáři...

Pacienti s lupénkou se mohou s lékaři jihlavské nemocnice spojit na dálku

Pacienti v době pandemie koronaviru odsouvali návštěvy u specialistů i prohlídky u praktických lékařů. V jihlavské...

Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod, dostal milion korun

Historickým městem roku 2020 se dnes stal Havlíčkův Brod. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky a odměnu milion...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....