Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Žlutá pro nejmenší. Inspirací pro novou značku byly Beatě Rajské děti

  9:06
Elegance, styl, vzdušnost a světlo dýchá z prostor, v nichž má nyní ve Žďáře nad Sázavou zázemí pro svoji tvorbu módní návrhářka Beata Rajská. V rozhovoru prozradí, že jí k novým kolekcím inspirovaly děti i folklor, co ji vedlo k vytvoření nové značky a jaký úraz jí ukázal, že je třeba relaxovat.

Beata Rajská ve svém žďárském ateliéru, který otevřela loni na podzim. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Stěhování je vždycky novým impulzem, byla to pro mě i mé kolegyně vzpruha,“ vysvětluje Rajská, proč se pro změnu rozhodla.

Ve Žďáře nad Sázavou jste nedávno přestěhovala dílnu zpod Zelené hory do obchodního centra u Kina Vysočina. Jak jste spokojená s jejím fungováním?
Konečně mám prostory, jaké jsem si představovala. Je to kulturní prostředí pro střihačku, krejčové, asistentky, zkrátka pro celý můj tým. Když zasvítí sluníčko, je radost podívat se na dílnu francouzského stylu, do kterého jsem se ji snažila vyladit. Člověk vnímá tu atmosféru. Skvělé je také to, že tu máme větší prostor, takže se sem všechny krásně vejdeme.

Beata Rajská

  • Jedna z nejznámějších českých módních návrhářek se narodila v Liptovském Mikuláši v roce 1962.
  • Absolvovala trenčínskou Střední průmyslovou školu oděvní a pak Filozofickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě. Už jako studentka získala celou řadu ocenění ve světě módy.
  • Nyní žije ve Žďáře nad Sázavou, odkud jezdí do Prahy, v obou místech má zázemí pro svou práci.
  • V roce 2001 založila vlastní firmu Beata Rajská - design.
  • Napsala knihu Ústřižky Beaty Rajské, která humornou formou pojednává o jejím vnímání života i odlišného světa mužů a žen.

Poslední vaše cesty byly do Maďarska, Slovenska, Polska, máte spoustu jiné práce. Jak všechno stíháte?
Čím méně času mám, tím lépe se ho snažím zorganizovat. Akcí, na které chodím, je daleko méně než dříve, protože jsem si jednoho dne řekla, že je potřeba i relaxovat. Takže teď volné chvilky šetřím a hlavně si vybírám, kam jdu. Ani setkání nemůžu mít tolik jako v minulosti, protože pokud chcete být všude, je to vyčerpávající.

Co se stalo toho jednoho dne, odkdy jste se rozhodla více relaxovat?
Stal se mi v březnu úraz na lyžích. Měla jsem napsané rehabilitace a na ty zkrátka jít musíte. Donutí vás to cvičit a ten čas si najít. I to mi pomohlo si uvědomit, že si jej vyšetřit lze a že je to potřeba.

Na čem momentálně pracujete?
Právě před chvílí jsem „zametala“ dílnu vlečkou šatů, protože chystáme šaty na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. V Karlových Varech představíme také novou značku Ž_utā beata rajska.

Proč zrovna takový název?
Zjistila jsem, že děti poznávají jako první barvu žlutou. Slyšela jsem slovo „žu-tá“. Mně se to moc líbilo, tak jsem se toho chytila. Řekla jsem si, že to nebude žádné jméno, že to bude pojmenování barvy. A myslím, že to zní dobře. Neznamená to ovšem, že od tohoto momentu budu šít výhradně dětské věci.

A jak vás napadlo vytvořit novou značku?
Vzniklo to vlastně úplnou náhodou. Když se měla narodit přátelům z Karlových Varů holčička, přemýšlela jsem, jaké dárky pro ni připravit. Nakonec jsem dala své sestře uplést dětské deky. Ty dečky byly fakt skvělé, přátelé dokonce říkali, že to byl nejlepší dárek, co dostali. Že jej můžete mít všude s sebou, brali si je s sebou v kočárku, na cestování a tak různě. A navíc si pochvalovali, jak se velmi lehce udržují. No a pak jsem zjistila, že některé kamarádky potřebují dárky pro děti.

Takže se u vás nyní dají zakoupit také dětské deky?
Ano, i ty vyrábíme a dají se u mě zakoupit. I když momentálně je mám v salonu v Praze.

Otevření ateliéru Rajské

Módní návrhářka Beata Rajská otevřela ve Žďáře nad Sázavou svůj nový ateliér.
Módní návrhářka Beata Rajská otevřela ve Žďáře nad Sázavou svůj nový ateliér.
Módní návrhářka Beata Rajská (vpravo v zrcadle) otevřela ve Žďáře nad Sázavou...
Módní návrhářka Beata Rajská otevřela ve Žďáře nad Sázavou svůj nový ateliér.

Kromě dek nabízíte i stylově oblečené panenky...
Ty patří do kolekce, která vznikla právě tím, že další přátelé potřebovali pro své děti, děti přátel nebo vnoučata dárek. A tak mne napadlo, že je mohou obdarovat speciální sadou obsahující kufřík, krabici, dečku, právě onu panenku, popřípadě polštářek a peřinku do kočárku. Děti si ty věci mohou tahat, jako například vlasy panenky z vlny, a vyhrají si s tím. Já jsem totiž až trošku nepřejícná k hračkám, které nepodněcují fantazii. Měla jsem jako malá ráda například krabice, do kterých se daly dávat další menší. Nebo panenku, na kterou se dalo šít. A tak jsem vymyslela loutkářskou panenku, jež nese název Bíba. A právě tu najdete ve zmiňované kolekci, kterou chceme oficiálně představit ve Varech spolu s novou značkou Ž_utā. Jinak k tomu tématu děti mám ještě jednu perličku, a to, že jedno z prvních slov naší vnučky bylo slovo „šatý“. (úsměv)

Na čem dále pracujete?
Samozřejmě připravujeme kolekci na rok 2017. Loni jsem byla dost ve světě, letos jsem hodně přibrzdila a i inspirace přišla z tuzemska. Zaměřila jsem se na folklor, přičemž na některé materiály přenášíme staré vzory. V tomhle je mi hodně nápomocná textilka Veba, která dneska tiskne materiály na jednu řadu do kolekce. Takže v současné době mám na kolenou výšivky mojí maminky i kroje z Moravy a Slovenska. Pokud mám chviličku, tak se dívám na věci související s touto tematikou. Je fakt, že jde o téma, které vás dokáže strhnout do velkého připodobňování, což je nebezpečné, protože dnešní doba je daleko jiná - a já navíc chci, aby šlo o folklor Beaty Rajské. (úsměv)

Prozradíte, do jakých barev novou kolekci vyladíte?
Základní barvy jsou žlutá a modrá. A látky, které nám už nyní tkají, jsou černé a bílé. Možná se divíte, že tam nemám červenou? No, každý návrhář zpracuje inspiraci jinak. Zrovna na výstavě Retro v Národním muzeu jsem viděla, jak téma retro může každý pojmout jinak. Někdo se inspiruje 50. lety, někdo hippies, 60. a 70. léty... Vystavovala tam i pražská škola, která stejný motiv ztvárnila úplně odlišně, než bych to udělala já, a to je dobře!

15. října 2015

Sice tuhle otázku nemáte ráda, ale... co se bude nosit letos v létě?
Opravdu ji nesnáším. (smích) Dělám oblečení pro každý den. Myslím si, že každý má být individualitou a vybrat si, co se mu líbí. Když bude půlka města nosit úzké džíny a široká trička, noste je klidně taky, když chcete. Ale proč si nevzít naopak džíny do zvonu s úzkým tričkem? Já třeba málo chodím pěšky, jako relax ale beru, když nemusím řídit auto. A tak jsem jednou šla přes křižovatku, bylo krásně, měla jsem na sobě šaty... a potěšilo mne, že se někteří pánové, i ti s partnerkou po boku, otáčeli. A to je, myslím, o tom, že nejsem splynutá s davem. Troufnu si říci, že když vám šaty, co máte na sobě, sedí, tak vás „vynesou“. Potom je věk trošku podružný. A jinak k tomu, co se bude nosit. Konfekce nabízí hodně 60. a 70. léta, hippies styl. Butiky a návrháři pak mají 50. léta. Vůbec ale neuděláte chybu, když si vyberete třeba osmdesátky, akorát potlačte „kredencová“ ramena a snižte mrkvové kalhoty. Ale hlavně: noste to pro radost, nebuďte otroky toho, co vám diktuje nikoli módní, ale mediální diktát.

Anebo je možné navštívit odborníka, pokud si člověk neví s oblékáním rady...
Stále platí, že někdo cit pro estetiku a eleganci má, kdežto jiný potřebuje pomoci. V ten moment je dobré navštívit stylistu či návrháře. Jenom člověk musí vědět, že ten dotyčný s ním nemanipuluje, protože to je nejhorší. Musíte cítit, že jste tam sama za sebe a je to o vás.

Vyrážíte z Česka také do zahraničí. Všímáte si často, jak se v jiných zemích lidé oblékají?
Vnímám to podprahově jako kolorit země či města. Nedávno jsem navštívila po dlouhé době Bulharsko i Polsko. Zrovna tyhle dvě země se nebojí vybočit z řady a nepodléhají diktátu dnešního mediálního světa. Ale co mne v souvislosti se zahraničím spíše napadlo, je to, co se často řeší - hubenost modelek. Na přehlídce v Moskvě, kde jsem měla skvělou agenturu, měly ty nejhubenější modelky nejvíce práce. Takže trend zde je jasný - extrémně hubené holky. Já přitom třeba menší velikost než je šestatřicet, vyhazuji. Jinak nedávno jsem si říkala, že skončily doby, kdy holky před přehlídkami vymetají bistra. Dnes si s sebou nosí krabičky se svými jídly a jsou ve zdravém stravování velmi disciplinované. Štíhlost přitom není kult jen dnešní doby, i v 50. letech byly v kurzu hubené ženy. A víme také velmi dobře, jak musí vypadat baletky, aby něco dokázaly.

Vy sama jste stále štíhlá.
To už taky není, co bývalo. Nepatřím mezi disciplinované lidi, co celý život jedí střídmě a cvičí. Už kolikrát jsem si říkala, že nad mými návyky by spousta odborníků brečela. Dneska už se sice snažím třeba uvařit si vajíčka ke snídani, abych měla základ. Protože, když jsem zaměstnaná, tak si na jídlo zkrátka nevzpomenu, pokud nemám pracovní oběd nebo volno a kolem sebe přátele nebo rodinu, se kterou se najíme společně. A samozřejmě, když už vidím, že se mi šaty špatně dopínají, vím, že bych se sebou měla něco dělat. Tak se aspoň proběhnu.

Nedávno jste vypsala soutěž pro maturantky, jejíž hlavní cenou jsou šaty z vaší dílny.
To vzniklo tak, že jsem dělala určitou bilanci. A sice, že šaty od Beaty Rajské si kupuje soběstačná žena s příjmy. Pokud jde o oděv na běžné nošení, tak ona ví, že ho díky nadčasovosti může nosit do práce a jinam i několik let. Mám také klienty, kteří za odměnu dcerám po studiu věnují šaty. A tak jsem si říkala, že by bylo fajn motivovat studentky, které příští rok maturují a jejichž rodiče na koupi šatů nemají peníze. Tímto způsobem vznikla výzva, aby nakreslily nebo popsaly své vysněné maturitní oblečení a vysvětlily, proč chtějí zrovna takové. S podmínkou, že to musí být ručně na papíře, ne psané na počítači či na stroji.

Hlavním důvodem bylo tedy někomu pomoci, podobně jako jste se před časem zapojila do projektu, kdy jste učila šít oblečení africké ženy, aby si tímto způsobem vydělaly na živobytí. Baví vás pomáhat?
Jsou věci, kde pomáhám, ale bohužel nemůžu vyhovět všem. Shodou okolností mám tento týden v kalendáři, že moje víra je životní, ne nedělní. Není to víra v Boha nebo náboženství, i když i to svým způsobem uznávám. Mám víru v dobro, lidi, a že se člověk snaží chovat k lidem slušně. Když třeba vidím zamračenou paní, tak se na ni usměju a ona se usměje na mne. Je to tak strašně málo, co pro sebe můžeme udělat, a člověku to zlepší den. Když si někdy dělám takové své vnitřní hodnocení, tak si vždycky říkám, že když mi to budou v pekle nebo v nebi sčítat, budou snad klady převažovat. (úsměv)

Po vaší první knize Ústřižky Beaty Rajské jste plánovala pokračování. Kdy se na něj mohou vaši fanoušci těšit?
Je stále v plánu. Že napíšu další díl jsem slíbila i klientovi, kterému nedávno zemřela maminka. Říkal, že ji Ústřižky dokázaly rozesmát. I naše paní sousedka mi povídala, že když má smutnou náladu, čtení mé knihy jí ji zlepší. Už kvůli těmto lidem pokračování chystám, jakmile budu mít hotové studijní povinnosti.

A co dalšího máte v diáři pro letošek?
V létě bych chtěla vyrazit na Maltu, i když cestování mám v plánu hodně omezit. V srpnu se chystám nafotit kalendář. Kde, to ještě přemýšlím. Čeká mě velká autorská přehlídka v Praze i již tradiční přehlídka v Liberci 25. srpna. Plánuji však daleko více relaxovat a věnovat se hlavně rodině a studiu.

  • Nejčtenější

Na jediném místě v Česku se „těží“ zlato a stříbro, z elektroniky a šperků

Zlato ani stříbro už se nikde v České republice netěží. Přesto existuje místo, kde lze tyto ryzí kovy získat. Nachází...

Jsi frajer, slyšel fotbalista. Kvůli zranění soupeře zastavil gólovou akci

Nedělní zápas 22. kola I. A třídy skupiny B mezi Budišovem-Náramčí a béčkem FC Žďár přinesl kromě divokého výsledku 2:7...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud poslal obchvat Havlíčkova Brodu k ledu. Řeší se, co bude dál

Stavební úřad začne posuzovat, které práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude nutné zastavit a které budou...

Budoucnost romských uprchlíků ve vojenské ubytovně obestírá mlčení

Čtyřiadvacet romských uprchlíků z Ukrajiny už skoro týden obývá vojenskou ubytovnu v Kramolíně na Třebíčsku. Místní z...

Ve vojenské ubytovně na Třebíčsku bydlí romští uprchlíci, v obci je klid

Vojenská ubytovna v Kramolíně na Třebíčsku, která byla vytipovaná pro nouzové ubytování romských uprchlíků, v pátek...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Humpolec by rád koupil a provozoval Spolkový dům, o ceně zatím licituje

Historickou budovu Spolkového domu z konce 19. století plánuje koupit město Humpolec od soukromého vlastníka. Záměr již...

Města na Vysočině zkouší bojovat s plevelem v ulicích bez chemie

Technické služby ve městech ve zvýšené míře zaměstnává likvidace plevele. Nevítané rostliny se objevují na hřištích,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár splní dávný závazek a vybuduje novou propojku kolem nákupního parku

Dlouho připravovaná propojka Brněnské a Jamské ulice kolem nákupního parku ve Žďáře nad Sázavou by se měla začít stavět...

Budoucnost romských uprchlíků ve vojenské ubytovně obestírá mlčení

Čtyřiadvacet romských uprchlíků z Ukrajiny už skoro týden obývá vojenskou ubytovnu v Kramolíně na Třebíčsku. Místní z...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK PŘÍPRAVY VÝROBY (38.-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 38 000 - 50 000 Kč

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...