Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Žďárská poliklinika za koronaviru živoří, ani lékaři se odměn nedočkali

  8:44
Výpadky příjmů a zároveň zvýšené náklady. Tak dopadla pandemie koronaviru na žďárskou polikliniku, která poskytuje zdravotnické služby obyvatelům města i řady okolních spádových obcí. A ačkoliv byli její zaměstnanci přímo vystaveni riziku nákazy, žádné odměny se nedočkali.

Budova polikliniky ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Poliklinika většinu svých prostor sice pronajímá lékařům a dalším subjektům, provozuje ale i vlastní oddělení, například rehabilitační či radiologické. Do ztrát se tato městská příspěvková organizace loni nedostala jen díky svým rezervám z minulých období.

Slíbenou podporu státu v podobě kompenzační vyhlášky nepovažuje ředitelka polikliniky Ilona Komínková za dostačující.

„A ostatní státní podpory se bohužel ambulantních zařízení netýkaly. Museli jsme se se ztrátami vyrovnat sami. Ač byli naši zaměstnanci přímo vystaveni riziku nákazy, žádné odměny se nedočkali. Situace pro ně nebyla a stále není jednoduchá, možnému riziku jsou vystaveni neustále,“ uvedla Komínková s tím, že si nasazení a odvedené práce zhruba čtyř desítek zaměstnanců polikliniky velmi cení.

Zatímco zpočátku pandemie docházelo k uzavřením soukromých ambulancí a redukci samotného provozu polikliniky, nyní jsou podmínky fungování nastaveny tak, aby byla omezení pro veřejnost co nejmenší.

Některé procedury byly zcela zrušeny

„Všechny naše provozy teď fungují, zrušeny byly pouze některé procedury na rehabilitaci, například inhalace či služby pro samoplátce. Ambulantní lékaři, kteří jsou na poliklinice v pronájmu, informují klienty o svém provozu prostřednictvím našich webových stránek. Většinou pacienty objednávají, aby zamezili jejich shromažďování v čekárnách,“ přiblížila Komínková.

Poliklinika se již také nepotýká s nedostatkem ochranných pomůcek. „Už jich máme dostatek, ale samozřejmě jejich pořizování znamená zvýšené náklady. Stejné je to i s dezinfekcí prostor. Nyní využíváme pomoci hasičů, kteří dokážou s použitím nového přístroje společné prostory vydezinfikovat v poměrně krátkém čase,“ popsala ředitelka.

Zařízení podle jejích slov pocítilo i propad daňových příjmů, což snížilo i příspěvek na provoz od zřizovatele. Snahou polikliniky je tedy neustálé hledání dalších zdrojů příjmů, jež by vylepšily hospodaření.

„V roce 2020 se nám povedlo uzavřít významné nájemní smlouvy na provoz naší laboratoře se společností MeDiLa a na provoz lékárny se společností Nobis Lékárny. I díky těmto smlouvám máme garantován další příjem financí tak nezbytných k provozu,“ podotkla Komínková.

Enormní zájem o respirátory

Partnerskou lékárnu polikliniky navštíví nyní podle jejího provozovatele denně přes tři sta padesát zákazníků, převážně z řad pacientů polikliniky. Jejich počet má stále stoupající tendenci.

Hojně poptávaným zbožím jsou vzhledem k probíhající pandemii covidu-19 ochranné pomůcky a související sortiment.

„Vnímáme větší poptávku po dezinfekčních gelech, rouškách a antigenních testech na covid–19. Samostatnou kapitolu samozřejmě tvoří respirátory FFP2, o něž je enormní zájem. S ohledem na současnou situaci patří do kategorie častěji poptávaného zboží i vitamíny na podporu imunity,“ přiblížila vedoucí lékárny Renata Valehrachová.

Lidé ze Žďáru i okolních obcí stále častěji využívají i možnost dovážky léků domů. Služba slouží pacientům, kteří se ocitli v karanténě a léky z receptu jim nemá kdo vyzvednout. Po telefonu jen nadiktují kód e-receptu a případně i seznam volně prodejných přípravků, jež chtějí doručit s předepsanými léky.

„Zároveň se s pacientem domluvíme na čase doručení a úhradě zboží. Samotné předání probíhá zásadně bezkontaktně,“ zdůraznila Renata Valehrachová.

Na žádné nové vybavení letos nebude

I vzhledem k napjaté finanční situaci neplánuje poliklinika na tento rok nákup žádného nového vybavení. Bude mimo jiné splácet úvěr, který si vloni vzala na pořízení skiagrafického rentgenu. Moderní přístroj za 6,3 milionu korun již slouží pacientům.

„Letos se zaměříme spíše na opravy. Chtěli bychom vymalovat alespoň část budovy. I přes výpadek příjmů nyní město zafinancovalo do instalace protipožárního elektronického systému pro zajištění bezpečnosti budovy. Některé výmalby jsou v důsledku těchto prací v nevyhovujícím stavu, a bude tedy nutné postupně vymalovat všechny společné prostory,“ dodala k plánům Ilona Komínková. Elektronická signalizace vyšla na necelého 1,2 milionu korun.

Pro letošek je v rozpočtu města na provozní výdaje polikliniky vyčleněno zhruba 1,8 milionu korun. V této částce je zahrnuta rovněž podpora lékařské pohotovostní služby.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Obchvat Brodu je nutné dokončit, naznali úředníci. Jeho stavba opět běží

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak by se dalo charakterizovat současné dění kolem stavby jihovýchodního obchvatu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejmelka si zvykl i na poušť: Arizona nebyla láska na první pohled

Premium Před rokem se balil do Ameriky, kde chtěl zkusit své štěstí v boji o sen všech hokejistů v podobě NHL. Dnes je Karel...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ve sběrném dvoře uspějí lidé z Brodu jen s občankou, karty si půjčovali

Obyvatele Havlíčkova Brodu čekají další změny při nakládání s odpadem. Od července se na sběrný dvůr už nedostanou,...

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Programátor v sobě probudil lásku ke dřevu, vyrábí misky, kříže a dekorace

V bezmála tři sta let staré chalupě na okraji Rudolce na Žďársku vznikají pod rukama Jiřího Šperla dřevěné misky všech...

Žďár pomůže přátelům na Ukrajině, do Chustu pošle stanici na čerpání vody

Shánějí pleny a výživu pro nejmenší děti a řeší potíže s distribucí pitné vody. Tyto problémy teď nejvíc tíží...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...