Nová lékárna ve Žďáře nad Sázavou přispěje na chod místní polikliniky

  8:39aktualizováno  8:39
Novou lékárnu v příštím roce otevřou v budově žďárské polikliniky, která je příspěvkovou organizací města. Nahradí tam pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) sídlící v prostorách u hlavního vchodu do budovy.

Město v současnosti přispívá na provoz žďárské polikliniky 2,2 milionu korun ročně. Uzavření smlouvy na provoz lékárny přinese zhruba 300 tisíc korun ročně navíc. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

„O tom, kam bude naše pobočka přemístěna, aktuálně vedeme intenzivní jednání s možnými pronajímateli. Nejpozději od února 2020 již ale bude na nové adrese. Naší snahou je, aby nedošlo k přerušení poskytovaných služeb a servisu pro klienty,“ informoval mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Důvodem ukončení provozu pobočky na dosavadním místě je právě záměr polikliniky využít prostor k provozu zdravotnického zařízení.

Nová lékárna Nobis by měla převzít prostory v březnu 2020, její otevření je pak naplánováno na zhruba polovinu příštího roku. Mezi ní a poliklinikou má fungovat partnerství založené na principu vzájemné podpory. Lékárna Nobis se zavázala mimo smluvní nájem dotovat každoročním finančním darem provoz polikliniky. Její zaměstnanci zase budou pacienty odkazovat na partnerskou lékárnu. Ve vzájemné propagaci mají také spolupracovat nová lékárna a současná výdejna zdravotnických potřeb, umístěná v suterénu polikliniky.

„Myšlenka lékárny na poliklinice není nová, vybudování plánovali i předchozí ředitelé. Byl proto vypsán záměr na pronájem, do kterého se však jiné subjekty nepřihlásily. Tato lékárna měla dlouhodobý, seriózní zájem a v avizovaném záměru byla jediným u chazečem,“ popsala ředitelka polikliniky Ilona Komínková.

Partnerská lékárna je podle jejích slov také jednou z cest, jak si může příspěvková organizace navýšit příjmy a vylepšit tak i komfort pro pacienty. „Město v současnosti přispívá na provoz polikliniky 2,2 milionu korun ročně. Vybavení organizace ale potřebuje neustálou obnovu, musíme dodržovat pravidelné technické kontroly. Zvyšují se požadavky na hygienu, bezpečnost a hlavně na platy zaměstnanců. Abychom zajistili pacientům komfort, hledáme nové zdroje financování. Pro polikliniku přináší uzavření smlouvy na provoz lékárny zhruba 300 tisíc korun ročně navíc, oproti stávajícímu nájemci,“ sdělila Komínková s tím, že také nutné úpravy s budováním lékárny si bude plně hradit nový nájemce.

Stávající lékárna funguje 27 let

Po otevření partnerské lékárny budou však v areálu polikliniky fungovat hned dvě taková zařízení jen pár desítek metrů od sebe. V budově, jež přímo navazuje na polikliniku, ale patří soukromému vlastníkovi již 27 let slouží pacientům Lékárna u Asklepia. „Pro mě i našich třináct zaměstnankyň byl tento krok nepříjemným překvapením. V minulosti jsme totiž poliklinice již několikrát spolupráci nabízeli, ale bez úspěchu,“ vyjádřil se Vilém Frendl, jeden z majitelů.

Jak moc ovlivní nová konkurence provoz jeho zařízení, si zatím odhadnout netroufá. Vyloučit však nelze ani propouštění. „Ale věřím, že lidé už jsou zvyklí k nám chodit a oceňují individuální přístup našich zaměstnankyň, stejně jako fakt, že pacientům vždy dáváme léky, které jim lékař skutečně předepsal, ne nějaké alternativy. Jako jedni z mála máme i vlastní kvalitní laboratoř, nemusíme si tak produkty nechat posílat odjinud,“ uvedl Frendl.

Po Úvalech Žďár

Nobis plánuje pro začátek zaměstnat šest pracovníků. „Podle následného provozu se rozhodneme, zda přibudou další. Hned po schválení projektu radou města jsme zaznamenali enormní zájem uchazečů o zaměstnání, a to zejména z řad obyvatel Žďáru,“ uvedl Jiří Mareš, spolumajitel společnosti Nobis Lékárny.

Firma kromě žďárské pobočky provozuje od roku 2013 jednu lékárnu podobného typu v Úvalech u Prahy.

„Poté, co jsme nabyli dlouholeté zkušenosti z rodinného podnikání ve zdravotnictví a s provozem lékárenského zařízení, jsme přemýšleli, jak naše podnikání dál posunout. Vypracovali jsme si detailní rešerši poliklinických zařízení na českém trhu s potenciálem na vybudování nové lékárny. Na základě této rešerše jsme došli k zjištění, že Poliklinika Žďár nad Sázavou je velmi významným poskytovatelem zdravotnických služeb v dané oblasti. Ale lékárnu ve vlastních prostorách neprovozuje,“ popsal Mareš. „Oslovili jsme tedy s naší nabídkou nejprve vedení polikliniky a poté i města. Projekt prodiskutovalo zastupitelstvo a následně byl schválen i radou,“ doplnil spolumajitel.

Sdílení po ekonomické stránce

Pacienti podle Mareše budou moci i ušetřit díky nové lékárně, která bude disponovat veškerým zázemím včetně laboratoře na individuálně připravované léčivé výrobky. „Nově vzniklé konkurenční prostředí bude nepochybně motivací pro poskytování lékárenských služeb na co nejvyšší úrovni. Samozřejmě bude ovlivňovat i cenovou politiku lékáren. Zároveň nejsme součástí žádného lékárenského řetězce, pacienti nemusí mít obavy, že by u nás dostali generika namísto lékařem předepsaných léků,“ uvedl Jiří Mareš.

Novinkou oproti stávající situaci je však podle něj skutečnost, že jako partnerská lékárna polikliniky bude sdílet její osud, zejména po ekonomické stránce. „Proto je pro nás rozvoj polikliniky ruku v ruce s rozvojem lékárny absolutní prioritou. Lékárna se stane dalším zdrojem financování nákladného provozu polikliniky, zavázali jsme se hradit výrazně vyšší nájemné než ostatní nájemci a dále na chod polikliniky budeme přispívat i formou smluvně definovaných příspěvků,“ dodal Jiří Mareš.

Že by byl Žďár lékárnami zahlcený, se nebojí ani vedení města. Podle údajů radnice je v něm aktuálně takovýchto zařízení celkem šest.

„Například Děčín má padesát tisíc obyvatel a je tam v provozu dvacet lékáren, to znamená jedna na dva a půl tisíce obyvatel. Ve světě je doporučovaný počet jedna lékárna na tři tisíce obyvatel. Z toho plyne, že jedna nebo dvě lékárny se ve Žďáře zajisté ještě uživí,“ vypočítal žďárský starosta Martin Mrkos.

Nedávné srovnání podle něj v počtu lékáren na tisíc obyvatel řadí Žďár až na 172. místo v republice a čtrnácté v kraji.

  • Nejčtenější

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz