Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová lékárna ve Žďáře nad Sázavou přispěje na chod místní polikliniky

  8:39
Novou lékárnu v příštím roce otevřou v budově žďárské polikliniky, která je příspěvkovou organizací města. Nahradí tam pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) sídlící v prostorách u hlavního vchodu do budovy.

Město v současnosti přispívá na provoz žďárské polikliniky 2,2 milionu korun ročně. Uzavření smlouvy na provoz lékárny přinese zhruba 300 tisíc korun ročně navíc. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

„O tom, kam bude naše pobočka přemístěna, aktuálně vedeme intenzivní jednání s možnými pronajímateli. Nejpozději od února 2020 již ale bude na nové adrese. Naší snahou je, aby nedošlo k přerušení poskytovaných služeb a servisu pro klienty,“ informoval mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Důvodem ukončení provozu pobočky na dosavadním místě je právě záměr polikliniky využít prostor k provozu zdravotnického zařízení.

Nová lékárna Nobis by měla převzít prostory v březnu 2020, její otevření je pak naplánováno na zhruba polovinu příštího roku. Mezi ní a poliklinikou má fungovat partnerství založené na principu vzájemné podpory. Lékárna Nobis se zavázala mimo smluvní nájem dotovat každoročním finančním darem provoz polikliniky. Její zaměstnanci zase budou pacienty odkazovat na partnerskou lékárnu. Ve vzájemné propagaci mají také spolupracovat nová lékárna a současná výdejna zdravotnických potřeb, umístěná v suterénu polikliniky.

„Myšlenka lékárny na poliklinice není nová, vybudování plánovali i předchozí ředitelé. Byl proto vypsán záměr na pronájem, do kterého se však jiné subjekty nepřihlásily. Tato lékárna měla dlouhodobý, seriózní zájem a v avizovaném záměru byla jediným u chazečem,“ popsala ředitelka polikliniky Ilona Komínková.

Partnerská lékárna je podle jejích slov také jednou z cest, jak si může příspěvková organizace navýšit příjmy a vylepšit tak i komfort pro pacienty. „Město v současnosti přispívá na provoz polikliniky 2,2 milionu korun ročně. Vybavení organizace ale potřebuje neustálou obnovu, musíme dodržovat pravidelné technické kontroly. Zvyšují se požadavky na hygienu, bezpečnost a hlavně na platy zaměstnanců. Abychom zajistili pacientům komfort, hledáme nové zdroje financování. Pro polikliniku přináší uzavření smlouvy na provoz lékárny zhruba 300 tisíc korun ročně navíc, oproti stávajícímu nájemci,“ sdělila Komínková s tím, že také nutné úpravy s budováním lékárny si bude plně hradit nový nájemce.

Stávající lékárna funguje 27 let

Po otevření partnerské lékárny budou však v areálu polikliniky fungovat hned dvě taková zařízení jen pár desítek metrů od sebe. V budově, jež přímo navazuje na polikliniku, ale patří soukromému vlastníkovi již 27 let slouží pacientům Lékárna u Asklepia. „Pro mě i našich třináct zaměstnankyň byl tento krok nepříjemným překvapením. V minulosti jsme totiž poliklinice již několikrát spolupráci nabízeli, ale bez úspěchu,“ vyjádřil se Vilém Frendl, jeden z majitelů.

Jak moc ovlivní nová konkurence provoz jeho zařízení, si zatím odhadnout netroufá. Vyloučit však nelze ani propouštění. „Ale věřím, že lidé už jsou zvyklí k nám chodit a oceňují individuální přístup našich zaměstnankyň, stejně jako fakt, že pacientům vždy dáváme léky, které jim lékař skutečně předepsal, ne nějaké alternativy. Jako jedni z mála máme i vlastní kvalitní laboratoř, nemusíme si tak produkty nechat posílat odjinud,“ uvedl Frendl.

Po Úvalech Žďár

Nobis plánuje pro začátek zaměstnat šest pracovníků. „Podle následného provozu se rozhodneme, zda přibudou další. Hned po schválení projektu radou města jsme zaznamenali enormní zájem uchazečů o zaměstnání, a to zejména z řad obyvatel Žďáru,“ uvedl Jiří Mareš, spolumajitel společnosti Nobis Lékárny.

Firma kromě žďárské pobočky provozuje od roku 2013 jednu lékárnu podobného typu v Úvalech u Prahy.

„Poté, co jsme nabyli dlouholeté zkušenosti z rodinného podnikání ve zdravotnictví a s provozem lékárenského zařízení, jsme přemýšleli, jak naše podnikání dál posunout. Vypracovali jsme si detailní rešerši poliklinických zařízení na českém trhu s potenciálem na vybudování nové lékárny. Na základě této rešerše jsme došli k zjištění, že Poliklinika Žďár nad Sázavou je velmi významným poskytovatelem zdravotnických služeb v dané oblasti. Ale lékárnu ve vlastních prostorách neprovozuje,“ popsal Mareš. „Oslovili jsme tedy s naší nabídkou nejprve vedení polikliniky a poté i města. Projekt prodiskutovalo zastupitelstvo a následně byl schválen i radou,“ doplnil spolumajitel.

Sdílení po ekonomické stránce

Pacienti podle Mareše budou moci i ušetřit díky nové lékárně, která bude disponovat veškerým zázemím včetně laboratoře na individuálně připravované léčivé výrobky. „Nově vzniklé konkurenční prostředí bude nepochybně motivací pro poskytování lékárenských služeb na co nejvyšší úrovni. Samozřejmě bude ovlivňovat i cenovou politiku lékáren. Zároveň nejsme součástí žádného lékárenského řetězce, pacienti nemusí mít obavy, že by u nás dostali generika namísto lékařem předepsaných léků,“ uvedl Jiří Mareš.

Novinkou oproti stávající situaci je však podle něj skutečnost, že jako partnerská lékárna polikliniky bude sdílet její osud, zejména po ekonomické stránce. „Proto je pro nás rozvoj polikliniky ruku v ruce s rozvojem lékárny absolutní prioritou. Lékárna se stane dalším zdrojem financování nákladného provozu polikliniky, zavázali jsme se hradit výrazně vyšší nájemné než ostatní nájemci a dále na chod polikliniky budeme přispívat i formou smluvně definovaných příspěvků,“ dodal Jiří Mareš.

Že by byl Žďár lékárnami zahlcený, se nebojí ani vedení města. Podle údajů radnice je v něm aktuálně takovýchto zařízení celkem šest.

„Například Děčín má padesát tisíc obyvatel a je tam v provozu dvacet lékáren, to znamená jedna na dva a půl tisíce obyvatel. Ve světě je doporučovaný počet jedna lékárna na tři tisíce obyvatel. Z toho plyne, že jedna nebo dvě lékárny se ve Žďáře zajisté ještě uživí,“ vypočítal žďárský starosta Martin Mrkos.

Nedávné srovnání podle něj v počtu lékáren na tisíc obyvatel řadí Žďár až na 172. místo v republice a čtrnácté v kraji.

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dalším výprasku mění Zbrojovka trenéra, na lavičku půjde i Psotka

15. dubna 2024  15:56,  aktualizováno  16:41

Čtvrtá porážka v řadě, celkově sedm zápasů bez výhry a pád do bojů o udržení ve druhé fotbalové...

U Jihlavy vznikla farmářská samoobsluha. Platí se do kasičky či QR kódem

15. dubna 2024  15:53

Netradiční Samoobslužný krámek je novinkou v Hybrálci u Jihlavy. Od léta do podzimu v dřevěném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čelní srážka s kamionem pick-up sešrotovala, jeho řidič se vážně zranil

15. dubna 2024  16:27

Hlavní silniční tah mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem v pondělí odpoledne uzavřela vážná dopravní...

Hospodaření Brodu překvapilo i samu radnici. Zůstaly jí desítky milionů

19. dubna 2024  11:05

Rozpočet na rok 2023 měl být původně v Havlíčkově Brodě poměrně nudný. Příjmy a výdaje ve shodné...

Kouč Jihlavy: Zase jsme prohráli, ale neklepu se v rohu. Spartu B už porazíme

19. dubna 2024  9:22

Fotbalisté FC Vysočina prožili ve středu svoje další jarní druholigové zklamání, z Brna si do...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Hasiči nacvičovali ve studni záchranu lidí z hloubky, rovnou ji vyčistili

18. dubna 2024  17:26

Žďárští profesionální hasiči trénovali ve čtvrtek odpoledne záchranu lidí z hloubky. Aby prostředí...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...