Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. února 2024 Liliana

Nová lékárna ve Žďáře nad Sázavou přispěje na chod místní polikliniky

  8:39
Novou lékárnu v příštím roce otevřou v budově žďárské polikliniky, která je příspěvkovou organizací města. Nahradí tam pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) sídlící v prostorách u hlavního vchodu do budovy.

Město v současnosti přispívá na provoz žďárské polikliniky 2,2 milionu korun ročně. Uzavření smlouvy na provoz lékárny přinese zhruba 300 tisíc korun ročně navíc. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

„O tom, kam bude naše pobočka přemístěna, aktuálně vedeme intenzivní jednání s možnými pronajímateli. Nejpozději od února 2020 již ale bude na nové adrese. Naší snahou je, aby nedošlo k přerušení poskytovaných služeb a servisu pro klienty,“ informoval mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Důvodem ukončení provozu pobočky na dosavadním místě je právě záměr polikliniky využít prostor k provozu zdravotnického zařízení.

Nová lékárna Nobis by měla převzít prostory v březnu 2020, její otevření je pak naplánováno na zhruba polovinu příštího roku. Mezi ní a poliklinikou má fungovat partnerství založené na principu vzájemné podpory. Lékárna Nobis se zavázala mimo smluvní nájem dotovat každoročním finančním darem provoz polikliniky. Její zaměstnanci zase budou pacienty odkazovat na partnerskou lékárnu. Ve vzájemné propagaci mají také spolupracovat nová lékárna a současná výdejna zdravotnických potřeb, umístěná v suterénu polikliniky.

„Myšlenka lékárny na poliklinice není nová, vybudování plánovali i předchozí ředitelé. Byl proto vypsán záměr na pronájem, do kterého se však jiné subjekty nepřihlásily. Tato lékárna měla dlouhodobý, seriózní zájem a v avizovaném záměru byla jediným u chazečem,“ popsala ředitelka polikliniky Ilona Komínková.

Partnerská lékárna je podle jejích slov také jednou z cest, jak si může příspěvková organizace navýšit příjmy a vylepšit tak i komfort pro pacienty. „Město v současnosti přispívá na provoz polikliniky 2,2 milionu korun ročně. Vybavení organizace ale potřebuje neustálou obnovu, musíme dodržovat pravidelné technické kontroly. Zvyšují se požadavky na hygienu, bezpečnost a hlavně na platy zaměstnanců. Abychom zajistili pacientům komfort, hledáme nové zdroje financování. Pro polikliniku přináší uzavření smlouvy na provoz lékárny zhruba 300 tisíc korun ročně navíc, oproti stávajícímu nájemci,“ sdělila Komínková s tím, že také nutné úpravy s budováním lékárny si bude plně hradit nový nájemce.

Stávající lékárna funguje 27 let

Po otevření partnerské lékárny budou však v areálu polikliniky fungovat hned dvě taková zařízení jen pár desítek metrů od sebe. V budově, jež přímo navazuje na polikliniku, ale patří soukromému vlastníkovi již 27 let slouží pacientům Lékárna u Asklepia. „Pro mě i našich třináct zaměstnankyň byl tento krok nepříjemným překvapením. V minulosti jsme totiž poliklinice již několikrát spolupráci nabízeli, ale bez úspěchu,“ vyjádřil se Vilém Frendl, jeden z majitelů.

Jak moc ovlivní nová konkurence provoz jeho zařízení, si zatím odhadnout netroufá. Vyloučit však nelze ani propouštění. „Ale věřím, že lidé už jsou zvyklí k nám chodit a oceňují individuální přístup našich zaměstnankyň, stejně jako fakt, že pacientům vždy dáváme léky, které jim lékař skutečně předepsal, ne nějaké alternativy. Jako jedni z mála máme i vlastní kvalitní laboratoř, nemusíme si tak produkty nechat posílat odjinud,“ uvedl Frendl.

Po Úvalech Žďár

Nobis plánuje pro začátek zaměstnat šest pracovníků. „Podle následného provozu se rozhodneme, zda přibudou další. Hned po schválení projektu radou města jsme zaznamenali enormní zájem uchazečů o zaměstnání, a to zejména z řad obyvatel Žďáru,“ uvedl Jiří Mareš, spolumajitel společnosti Nobis Lékárny.

Firma kromě žďárské pobočky provozuje od roku 2013 jednu lékárnu podobného typu v Úvalech u Prahy.

„Poté, co jsme nabyli dlouholeté zkušenosti z rodinného podnikání ve zdravotnictví a s provozem lékárenského zařízení, jsme přemýšleli, jak naše podnikání dál posunout. Vypracovali jsme si detailní rešerši poliklinických zařízení na českém trhu s potenciálem na vybudování nové lékárny. Na základě této rešerše jsme došli k zjištění, že Poliklinika Žďár nad Sázavou je velmi významným poskytovatelem zdravotnických služeb v dané oblasti. Ale lékárnu ve vlastních prostorách neprovozuje,“ popsal Mareš. „Oslovili jsme tedy s naší nabídkou nejprve vedení polikliniky a poté i města. Projekt prodiskutovalo zastupitelstvo a následně byl schválen i radou,“ doplnil spolumajitel.

Sdílení po ekonomické stránce

Pacienti podle Mareše budou moci i ušetřit díky nové lékárně, která bude disponovat veškerým zázemím včetně laboratoře na individuálně připravované léčivé výrobky. „Nově vzniklé konkurenční prostředí bude nepochybně motivací pro poskytování lékárenských služeb na co nejvyšší úrovni. Samozřejmě bude ovlivňovat i cenovou politiku lékáren. Zároveň nejsme součástí žádného lékárenského řetězce, pacienti nemusí mít obavy, že by u nás dostali generika namísto lékařem předepsaných léků,“ uvedl Jiří Mareš.

Novinkou oproti stávající situaci je však podle něj skutečnost, že jako partnerská lékárna polikliniky bude sdílet její osud, zejména po ekonomické stránce. „Proto je pro nás rozvoj polikliniky ruku v ruce s rozvojem lékárny absolutní prioritou. Lékárna se stane dalším zdrojem financování nákladného provozu polikliniky, zavázali jsme se hradit výrazně vyšší nájemné než ostatní nájemci a dále na chod polikliniky budeme přispívat i formou smluvně definovaných příspěvků,“ dodal Jiří Mareš.

Že by byl Žďár lékárnami zahlcený, se nebojí ani vedení města. Podle údajů radnice je v něm aktuálně takovýchto zařízení celkem šest.

„Například Děčín má padesát tisíc obyvatel a je tam v provozu dvacet lékáren, to znamená jedna na dva a půl tisíce obyvatel. Ve světě je doporučovaný počet jedna lékárna na tři tisíce obyvatel. Z toho plyne, že jedna nebo dvě lékárny se ve Žďáře zajisté ještě uživí,“ vypočítal žďárský starosta Martin Mrkos.

Nedávné srovnání podle něj v počtu lékáren na tisíc obyvatel řadí Žďár až na 172. místo v republice a čtrnácté v kraji.

  • Nejčtenější

A kam dál, Nové Město? Další mistrovství snad za 15 let, poháry každoročně

20. února 2024  10:58

Nadchli diváckou kulisou, která vykompenzovala i velké komplikace s přípravou tratí. A tak zákonitě...

Romská taneční zábava skončila hromadnou bitkou na jihlavském náměstí

20. února 2024  9:02

Centrum Jihlavy zažilo další hromadnou šarvátku. V sobotu před čtvrtou hodinou ráno se v dolní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V třebíčském babyboxu našli chlapce. Pupečník měl zavázaný tkaničkou od bot

23. února 2024  21:44

Do babyboxu v Třebíči v pátek večer někdo odložil novorozeného chlapce. Měl pupečník zavázaný...

Někdo pravděpodobně vraždil na Jihlavsku. Policie nařídila pitvu

25. února 2024  9:49

Během páteční noci 23. února dostala policie oznámení o nálezu mrtvého muže v Kostelci na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odhodlané, ale šokované. Jak Francouzky dobyly biatlonový šampionát

19. února 2024  10:47

Posledním nedělním závodem završily absolutní dominanci na mistrovství světa. Vždyť francouzským...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Nešetři na sobě, je to tvé tělo, radí zájemcům o cvičení fitness trenér

25. února 2024  10:19

Dobře ví, co lidské tělo potřebuje, aby bylo fit. Prošla mu rukama spousta lidí, kteří měli...

Někdo pravděpodobně vraždil na Jihlavsku. Policie nařídila pitvu

25. února 2024  9:49

Během páteční noci 23. února dostala policie oznámení o nálezu mrtvého muže v Kostelci na...

Házenkáři Veselí před důležitou bitvou o play off: Musíme nechat na hřišti všechno!

24. února 2024  13:34

Už jen čtyři zápasy mají házenkáři Nového Veselí na to, aby před koncem základní části dokázali...

Nejčastější věta? Nechtějte být stará. Taxikář pro seniory musí být i psycholog

24. února 2024  9:10

Není taxikář jako taxikář. Řidička Radka Fialová z Jihlavy má specifickou klientelu. Jsou to...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...