Neděle 7. června 2020, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. června 2020 Iveta, Slavoj

Penzisté z vísky na Vysočině se nenudí. Fotí filmové hvězdy v Praze

  15:44aktualizováno  15:44
Domov důchodců v Onšově na Pelhřimovsku se už dlouho svými aktivitami vymyká průměru. Není místem, kde se penzisté nudí. Už roky tam obyvatelé jezdí díky rotopedu po celém světě. Před časem si zahráli i v celovečerním filmu Roberta Sedláčka Největší z Čechů. A teď začali fotit celebrity.

Bolek Polívka a dva z fotografů z onšovského Domova důchodců. | foto: archiv domova důchodců v Onšově

Na začátku bývá trocha nervozity. Ruce začínajících fotografů se mírně chvějí, prsty chvilku hledají to správné tlačítko.

Není divu, neklid je pochopitelný. Penzisté vyjedou z vesnice na Vysočině do velké Prahy a vědí, že za pár hodin poprvé naživo uvidí slavné herce. Navíc je budou zblízka fotografovat. Před objektivem jim zapózují Ivana Chýlková, Juraj Kukura, Bolek Polívka či Ondřej Vetchý.

Ředitel Domova důchodců rád překvapuje

Po pár minutách se tréma vypaří. Netradiční fotografové se zapáleně ponoří do své práce a umělci pózují. Vtipkuje se, nálada je výborná.

Tak to většinou vypadá na fotografických zájezdech penzistů. Ti v projektu Vstupte mezi celebrity poznali a vyfotili za pár měsíců přední české umělce či vědce.

Fotogalerie

"Pan ředitel nám dělá taková překvapení. Říká nám je až na poslední chvíli. Takže nemáme čas o tom dopředu přemýšlet, což je lepší. Třeba v jedenáct dopoledne oznámil, že o půl třetí vyjíždíme fotit herce do pražského Činoherního klubu. Netušíme, co nás čeká, ale jdeme do toho. Víme, že se něco bude dít. Je to lepší než ležet na kavalci," usmívá se Jaroslava Bačáková z domova důchodců.

Kdysi vystudovala zemědělskou školu a později pracovala jako dělnice v kartáčovnách. Dnes už ví, že i focení ji velmi baví. Poznala, jak je milé mít před objektivem třeba Bolka Polívku. Sám přicházel s nápady, jak pózovat. Jednou uchopil dva kbelíky.

Podruhé se postavil mezi dva důchodce menší postavy, mezi nimiž vynikla jeho vytáhlá postava.

Svými žerty uvolňoval skupinu z Onšova. Když jednomu fotografovi pomáhala zaostřovat mladší kolegyně, Polívka si toho hned všiml. "To se vám to fotí, když vám objektiv hladí mladá holka," smál se herec.

Herci z Činoherního klubu si našli čas pro lidi z Onšova před divadelním představením Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho.

Herec Jaromír Dulava už se nechal nafotit v babičkovském šátku, v němž hraje. Vzal kolem ramen jednoho penzistu z Vysočiny, který byl asi o půl metru menší než Dulava. "Takovouhle ženskou jste ještě neměl, co?" smál se herec při pohledu dolů a trpělivě pózoval.

Onšovské zaregistroval v Činoherním klubu i herec Michal Pavlata, který přišel v kulichu. Jak uslyšel, že důchodci fotí celebrity, zvolal: "Pojďte sem, protože všichni jsme důchodci." A ochotně se zapojil do focení.

Projekt Vstupte mezi celebrity je součástí Univerzity volného času, která už v Onšově funguje mnoho let. Kromě focení si účastníci osvojí i práci s kamerou. Snímky se pak budou nabízet na prodejních výstavách v Česku i za hranicemi.

"Z výtěžku koupíme vozíček kamarádům, kteří jsou tady a už nemůžou chodit," plánuje Václav Jaroš, ředitel domova důchodců.

Dárek? Třeba let balonem

Na výstavě budou jak fotografie s životopisy umělců či vědců, tak informace o autorech snímků z Onšova. "Protože celebritou je každý člověk. Každý je originální a něčím výjimečná osobnost," nepochybuje Jaroš.

Celebritou je podle něho i Jiřina Kopřivová, která v onšovském domově žije už čtyřicet let. Září štěstím, když vypráví, jak v Praze fotila slavného herce Juraje Kukuru. Ještě víc se rozzáří, když povídá o tom, jaký dárek dostala po 40 letech strávených v domově. Letěla balonem, přestože se toho hodně bála. Ředitel Jaroš neskrývá potěšení nad tím, že se tento dárek opravdu povedl.

A považuje za celebrity i fotografky Venuši Stoklasovou a Boženu Faltínovou, které spolu v domově důchodců žijí na jednom pokoji.

První už hůře dýchá, protože má za sebou půl století kouření. Kdysi pracovala jako zdravotní sestra. Druhá již hůře chodí. Nevadí však, že už nemůžou ze zdravotních důvodů vyjíždět fotit.

Do Onšova zajeli naši špičkoví vědci Blanka Říhová s Rudolfem Zahradníkem a ochotně jim postáli před objektivem. "Byli velmi milí," shodly se fotografky.

Ředitel Jaroš si váží i místního učitele Evžena Nováka. Ten žije s manželkou v obci a není klientem domova důchodců. Své učitelské znalosti ovšem předává v Univerzitě volného času. A stal se i fotografem celebrit. V Praze fotil herečku Michaelu Maurerovou.

A byl to pro něho zážitek. Herečka pózovala na barovém pultu s doutníkem a vínem. Barmanovi se to sice moc nelíbilo, to ovšem fotografovi nevadilo.

Celý onšovský projekt zastřešil svým jménem muž, který hvězdám rozumí. "Je to hvězdář z astronomického ústavu, profesor Petr Harmanec. Projekt podporuje také herečka Táňa Fischerová, která k nám možná přijede," dodal ředitel Václav Jaroš.

A všem výše jmenovaným děkuje, že focení celebrit umožnili a podpořili. "Zvláštní poděkování patří koordinátorce našich akcí Mileně Čámkové, bez ní by se to nepovedlo," dodal ředitel.

Autor:
  • Nejčtenější

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

V zemině na stavbě obchvatu Brodu je arzen, zřejmě ze středověké těžby

Na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu vyvstal nový problém. Jak velký nakonec bude a jak stavbu ovlivní, se teprve ukáže....

Mezi tisíci kubíky dřeva. Turisté poprvé projdou krov kostela v Jihlavě

Vzhůru k výšinám za tajemstvím mistrů tesařů a pokrývačů. Tam se mohou nově vydat turisté a příznivci historie v...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK NÁSTROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz