Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zelená hora slaví dvě výročí, Žďárští se dosud přou kvůli jejímu odlesnění

  16:21
Tři sta let uplynulo od momentu, kdy architekt Jan Blažej Santini-Aichel začal stavět poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v dnešním Žďáře nad Sázavou. A letos to bude 25 let od doby, kdy se tato stavba dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Obě výročí si Žďár o víkendu připomene.

„Když Československo přistoupilo po sametové revoluci k mezinárodní Úmluvě o ochraně světového dědictví UNESCO, na jejímž základě se sestavuje seznam světového dědictví, koncepčně se přemýšlelo, co by tehdejší ČSFR k zápisu na tento seznam navrhla. Byli jsme tehdy totiž jednou z posledních zemí, která seznam nespoluvytvářela,“ připomíná Věra Kučová z Národního památkového ústavu, která má na starosti památky s mezinárodním statusem, jak k zápisu Zelené hory došlo.

Hned po roce 1989 proto širší expertní tým vybral okruh zhruba deseti nejvýznamnějších míst a památek, z nichž by se nominace připravovaly.

„Mezi nimi byl Karlštejn, Zelená hora nebo bylo zvažováno i další Santiniho dílo, Kladruby u Stříbra, “ připomíná Kučová.

Karlštejn byl součástí první vlny nominací, společně s Prahou, Českým Krumlovem a Telčí. Historická jádra těchto tří měst se na seznam dostala jako první položky za Českou republiku v prosinci 1992.

„S procesem nominací jsme tehdy neměli dost strategických zkušeností. Karlštejn byl v první vlně prezentován zejména jako středověká památka, byla podceněna příležitost pozitivně popsat i přínos 19. století (kdy došlo vlivem purismu k výrazným zásahům, pozn. red.),“  popisuje Kučová, jak se místo hradu založeného Karlem IV. dostala do středu pozornosti Santiniho perla na kraji Žďáru.

Karlštejn v tu dobu nebyl v procesu hodnocení doporučen k zápisu - ostatně mezi českými památkami UNESCO není dodnes. „Stále jej máme v národním potenciálu pro možné přepracování. Mezitím se začalo pracovat na dalších nominacích, včetně Žďáru nad Sázavou,“ líčí Věra Kučová.

„Experti dali nakonec více šancí Santiniho originální stavbě na ‚zelené louce‘ před jeho transformací středověkého kláštera, jakým je případ Kladrub. Kdybychom tu dokumentaci dělali nyní, možná bychom to postavili jako sérii vzájemně se doplňujících Santiniho tvůrčích postupů a byly by tam obě památky spolu,“ spekuluje památkářka.

K prosazení po rozdělení federace přispěl velvyslanec ve Francii

MF DNES se spojila s bývalým velvyslancem ČR v Paříži Jaroslavem Šedivým. Právě on byl jednou z postav, která pomohla kostelu ve tvaru hvězdy prorazit do světa o něco dříve.

Když se Československo rozdělilo od ledna 1993 na dva státy, měla česká strana podle Šedivého jmenovat také nového zástupce v UNESCO, jež sídlí ve francouzské metropoli. „Na můj návrh v Praze rozhodli, že tuto agendu lze přidat do činnosti velvyslanectví, které jsem v té době v Paříži vedl,“ vzpomíná Jaroslav Šedivý.

Velvyslancem byl od června 1990 do prosince 1994, později byl krátce ministrem zahraničí v Klausově a Tošovského vládě. Nyní mu je 89 let a žije v Praze.

Dostat památku na prestižní seznam znamená zaujmout a přesvědčit mezinárodní expertní komisi UNESCO. „V době, kdy jsem se tím začal zabývat, byl právě v jednání náš návrh na zapsání Karlštejna a připravovaly se též návrhy na kostel sv. Jana Nepomuckého a rovněž Kutná Hora,“ připomíná diplomat.

Podle Šedivého vzpomínek nebyl Karlštejn kvůli porušení historické čistoty zásahy v 19. století v listopadu 1993 předložen Generální konferenci UNESCO.

Pomohla známost s ředitelem UNESCO i s majitelem zámku

Jaroslav Šedivý měl díky velmi dobrým vztahům s generálním ředitelem UNESCO Federikem Mayorem a kontaktům v expertní skupině výborný přehled o vývoji, takže o zamítnutí Karlštejna věděl ještě před oficiálním zveřejněním.

Výběr z programu Santiniho slavnosti ve Žďáře

Pátek 6. září

  • od 18:00 na náměstí Republiky – taneční kavárna (Tata Band, Jan Smigmator);
  • Pocta Santinimu - příjezd opata Vejmluvy, architekta Santiniho a starosty města, adorace Zelené hory, vytyčení půdorysu a představení základního kamene; taneční zábava

Sobota 7. září

  • 14:30 - Putování za Santinim (prohlídka areálu zámku v doprovodu expertů J. Kotalíka a V. Vlnase)
  • 16:30 - mše svatá v poutním kostele
  • 17:45 - Muzeum nové generace (komentovaná prohlídka s Constantinem Kinským)
  • 20:00 - koncert Musica Animata
  • 21:30 - laserová animace u Konventního rybníka

Neděle 8. září

  • 9:00 - mše svatá v bazilice Nanebevzetí Panny Marie

„Ještě v této fázi hodnocení jsem bez dohody s pražským ústředím předložil nový návrh, tentokrát na Santiniho kostel,“ prozradil diplomat.

Z Francie se totiž Šedivý dobře znal s Radslavem Kinským, jenž po sametové revoluci dostal od státu zpátky mimo jiné žďárský zámek, který dnes spravuje jeho syn Constantin.

„Zavolal jsem Radslavu Kinskému, byl okamžitě pro tento krok, potřeboval jsem jenom náš původně předběžný návrh doplnit o další historické a umělecké argumenty, což on s profesorem (Mojmírem) Horynou zařídil. Patrně i s lehkou podporou Mayora, ale především pro kvalitní text, byl náš návrh na zápis do seznamu projednán též na Generální konferenci koncem roku 1993,“ popisuje diplomat.

Jinak by se na Zelenou horu dostalo až v dalším kole nejdříve za dva roky. Samotného zápisu se Zelená hora a její příznivci dočkali v prosinci 1994.

O odlesnění Zelené hory se mnozí Žďárští přou dodnes

V této době byl žďárským starostou Jaromír Brychta. Na radnici se teprve rozkoukával. „Byl jsem ve funkci sotva tři týdny, nastoupil jsem 1. prosince, Zelená hora pak byla přijata 19. prosince na výjezdním zasedání UNESCO v thajském Phuketu,“ vybavuje si i po letech.

Během posledních 25 let si Santiniho perla prošla i několika kontroverzními momenty. Žďárští se dosud přou o to, zda bylo správné odlesnění. „Já jsem ráda, že se například podařilo poutní kostel uvolnit z lesíku a stal se znovu dominantou krajiny jako v době, kdy jej Santini vytvářel,“ má jasno Věra Kučová.

Postupně byly také vymístěny hroby z přeplněného nepůvodního hřbitova, který navíc vyvýšením terénu ohrožoval ambit. „Zrušení hřbitova byla jedna z podmínek UNESCO,“ připomíná Brychta.

Před pěti lety vrátil stát poutní kostel církvi. Farnost se pak pustila s pomocí dotací do obnovy památky, kterou navštíví přes 30 tisíc lidí ročně. V době, kdy bude areál za tři roky slavit 300 let od vysvěcení kostela, se bude podoba kostela maximálně blížit té z časů Santiniho.

Autor:
  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Hasiči bojují na Vysočině s požárem kravína, jedenáct zvířat uhynulo

S požárem kravína bojují od sobotního dopoledne hasiči v obci Samšín na Pelhřimovsku. Na místo vyjelo celkem deset jednotek, kterým se zhruba za hodinu podařilo zabránit dalšímu šíření plamenů. Podle...

27. července 2024  11:27

Každý začátek je těžký, vzkazuje mladým emeritní primář. Sloužil 46 let

Emeritní primář Karel Kalla je nejdéle sloužícím primářem v historii pelhřimovské nemocnice. Neuvěřitelných 46 let v ní šéfoval oddělení klinické biochemie. A pozor, i ve svých 87 letech, zůstává...

27. července 2024  9:34

Miniatura Slovanské epopeje malovaná pírkem havrana se dostala do knihy rekordů

V pelhřimovské expozici je v současné době k vidění i slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy. Tedy přesněji řečeno její miniaturní provedení od jihlavského akademického malíře Jana Jiřího Rathsama....

26. července 2024  15:53

Malého chlapce pokousal na hlavě pes, hocha přepravil do nemocnice vrtulník

V Hodicích na Jihlavsku pes vážně pokousal malého chlapce. Událost se stala v pondělí večer. Záchranáři zraněného hocha letecky převezli s vážným zraněním do nemocnice v Brně. O napadení informoval...

26. července 2024  15:18

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....