Zelená hora slaví dvě výročí, Žďárští se dosud přou kvůli jejímu odlesnění

  16:21
Tři sta let uplynulo od momentu, kdy architekt Jan Blažej Santini-Aichel začal stavět poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v dnešním Žďáře nad Sázavou. A letos to bude 25 let od doby, kdy se tato stavba dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Obě výročí si Žďár o víkendu připomene.

„Když Československo přistoupilo po sametové revoluci k mezinárodní Úmluvě o ochraně světového dědictví UNESCO, na jejímž základě se sestavuje seznam světového dědictví, koncepčně se přemýšlelo, co by tehdejší ČSFR k zápisu na tento seznam navrhla. Byli jsme tehdy totiž jednou z posledních zemí, která seznam nespoluvytvářela,“ připomíná Věra Kučová z Národního památkového ústavu, která má na starosti památky s mezinárodním statusem, jak k zápisu Zelené hory došlo.

Hned po roce 1989 proto širší expertní tým vybral okruh zhruba deseti nejvýznamnějších míst a památek, z nichž by se nominace připravovaly.

„Mezi nimi byl Karlštejn, Zelená hora nebo bylo zvažováno i další Santiniho dílo, Kladruby u Stříbra, “ připomíná Kučová.

Karlštejn byl součástí první vlny nominací, společně s Prahou, Českým Krumlovem a Telčí. Historická jádra těchto tří měst se na seznam dostala jako první položky za Českou republiku v prosinci 1992.

„S procesem nominací jsme tehdy neměli dost strategických zkušeností. Karlštejn byl v první vlně prezentován zejména jako středověká památka, byla podceněna příležitost pozitivně popsat i přínos 19. století (kdy došlo vlivem purismu k výrazným zásahům, pozn. red.),“  popisuje Kučová, jak se místo hradu založeného Karlem IV. dostala do středu pozornosti Santiniho perla na kraji Žďáru.

Karlštejn v tu dobu nebyl v procesu hodnocení doporučen k zápisu - ostatně mezi českými památkami UNESCO není dodnes. „Stále jej máme v národním potenciálu pro možné přepracování. Mezitím se začalo pracovat na dalších nominacích, včetně Žďáru nad Sázavou,“ líčí Věra Kučová.

„Experti dali nakonec více šancí Santiniho originální stavbě na ‚zelené louce‘ před jeho transformací středověkého kláštera, jakým je případ Kladrub. Kdybychom tu dokumentaci dělali nyní, možná bychom to postavili jako sérii vzájemně se doplňujících Santiniho tvůrčích postupů a byly by tam obě památky spolu,“ spekuluje památkářka.

K prosazení po rozdělení federace přispěl velvyslanec ve Francii

MF DNES se spojila s bývalým velvyslancem ČR v Paříži Jaroslavem Šedivým. Právě on byl jednou z postav, která pomohla kostelu ve tvaru hvězdy prorazit do světa o něco dříve.

Když se Československo rozdělilo od ledna 1993 na dva státy, měla česká strana podle Šedivého jmenovat také nového zástupce v UNESCO, jež sídlí ve francouzské metropoli. „Na můj návrh v Praze rozhodli, že tuto agendu lze přidat do činnosti velvyslanectví, které jsem v té době v Paříži vedl,“ vzpomíná Jaroslav Šedivý.

Velvyslancem byl od června 1990 do prosince 1994, později byl krátce ministrem zahraničí v Klausově a Tošovského vládě. Nyní mu je 89 let a žije v Praze.

Dostat památku na prestižní seznam znamená zaujmout a přesvědčit mezinárodní expertní komisi UNESCO. „V době, kdy jsem se tím začal zabývat, byl právě v jednání náš návrh na zapsání Karlštejna a připravovaly se též návrhy na kostel sv. Jana Nepomuckého a rovněž Kutná Hora,“ připomíná diplomat.

Podle Šedivého vzpomínek nebyl Karlštejn kvůli porušení historické čistoty zásahy v 19. století v listopadu 1993 předložen Generální konferenci UNESCO.

Pomohla známost s ředitelem UNESCO i s majitelem zámku

Jaroslav Šedivý měl díky velmi dobrým vztahům s generálním ředitelem UNESCO Federikem Mayorem a kontaktům v expertní skupině výborný přehled o vývoji, takže o zamítnutí Karlštejna věděl ještě před oficiálním zveřejněním.

Výběr z programu Santiniho slavnosti ve Žďáře

Pátek 6. září

  • od 18:00 na náměstí Republiky – taneční kavárna (Tata Band, Jan Smigmator);
  • Pocta Santinimu - příjezd opata Vejmluvy, architekta Santiniho a starosty města, adorace Zelené hory, vytyčení půdorysu a představení základního kamene; taneční zábava

Sobota 7. září

  • 14:30 - Putování za Santinim (prohlídka areálu zámku v doprovodu expertů J. Kotalíka a V. Vlnase)
  • 16:30 - mše svatá v poutním kostele
  • 17:45 - Muzeum nové generace (komentovaná prohlídka s Constantinem Kinským)
  • 20:00 - koncert Musica Animata
  • 21:30 - laserová animace u Konventního rybníka

Neděle 8. září

  • 9:00 - mše svatá v bazilice Nanebevzetí Panny Marie

„Ještě v této fázi hodnocení jsem bez dohody s pražským ústředím předložil nový návrh, tentokrát na Santiniho kostel,“ prozradil diplomat.

Z Francie se totiž Šedivý dobře znal s Radslavem Kinským, jenž po sametové revoluci dostal od státu zpátky mimo jiné žďárský zámek, který dnes spravuje jeho syn Constantin.

„Zavolal jsem Radslavu Kinskému, byl okamžitě pro tento krok, potřeboval jsem jenom náš původně předběžný návrh doplnit o další historické a umělecké argumenty, což on s profesorem (Mojmírem) Horynou zařídil. Patrně i s lehkou podporou Mayora, ale především pro kvalitní text, byl náš návrh na zápis do seznamu projednán též na Generální konferenci koncem roku 1993,“ popisuje diplomat.

Jinak by se na Zelenou horu dostalo až v dalším kole nejdříve za dva roky. Samotného zápisu se Zelená hora a její příznivci dočkali v prosinci 1994.

O odlesnění Zelené hory se mnozí Žďárští přou dodnes

V této době byl žďárským starostou Jaromír Brychta. Na radnici se teprve rozkoukával. „Byl jsem ve funkci sotva tři týdny, nastoupil jsem 1. prosince, Zelená hora pak byla přijata 19. prosince na výjezdním zasedání UNESCO v thajském Phuketu,“ vybavuje si i po letech.

Během posledních 25 let si Santiniho perla prošla i několika kontroverzními momenty. Žďárští se dosud přou o to, zda bylo správné odlesnění. „Já jsem ráda, že se například podařilo poutní kostel uvolnit z lesíku a stal se znovu dominantou krajiny jako v době, kdy jej Santini vytvářel,“ má jasno Věra Kučová.

Postupně byly také vymístěny hroby z přeplněného nepůvodního hřbitova, který navíc vyvýšením terénu ohrožoval ambit. „Zrušení hřbitova byla jedna z podmínek UNESCO,“ připomíná Brychta.

Před pěti lety vrátil stát poutní kostel církvi. Farnost se pak pustila s pomocí dotací do obnovy památky, kterou navštíví přes 30 tisíc lidí ročně. V době, kdy bude areál za tři roky slavit 300 let od vysvěcení kostela, se bude podoba kostela maximálně blížit té z časů Santiniho.

Autor:
  • Nejčtenější

Zavražděnému muži říkali bylinkář. Dealer, co měl rád chlapce, tvrdí sousedé

26. února 2024  16:42

Premium Policejní pásky na bráně i na dveřích. Rudá skvrna na dlažbě před garáží. Ještě v pondělí v poledne...

Své štěně nalezli mrtvé s broky v těle. Trest pro viníka požaduje i petice

26. února 2024  9:04

Čtrnáctiletá Eliška Šišková si psa přála dlouho. Loňské pořízení štěněte border kolie, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biatlon přinesl na Vysočinu miliardu. Aréna zvládne i tři světové akce ročně

27. února 2024  13:17

Co městu a kraji přineslo únorové mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě? Přinášíme...

Z vraždy na Jihlavsku obvinila policie 17letého mladíka, muže zabil kladivem

26. února 2024  10:24,  aktualizováno  12:11

Policie pokročila ve vyšetřování vraždy jednašedesátiletého muže v Kostelci u Jihlavy. Z ní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Skandál“ s červeným kobercem. Experiment stál kurátora galerie místo

28. února 2024

Premium Neotřelý červený koberec v úzké uličce ukončil kurátorskou činnost výtvarníka a pedagoga Víta...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Na Vysočině kvetou bledule o měsíc dřív, jezdí je obdivovat tisíce lidí

5. března 2024  6:50

Milovníci „bledulové turistiky“ mají nejvyšší čas vyrazit do terénu. Letošní rozmary počasí...

V první hokejové lize začalo předkolo, uspěly Slavia a béčko Pardubic

4. března 2024  21:35

Hokejisté Pardubic B a pražské Slavie využili domácího prostředí k úspěšnému vstupu do předkola...

Jihlava podlehla olomouckému béčku a ve druhé lize zůstala pátá

4. března 2024  19:11

Jihlavští fotbalisté podlehli v dohrávce 17. kola druhé ligy v Olomouci béčku Sigmy vysoko 0:3....

Dlouholetý šéf jihlavské městské policie skončil, po 26 letech odešel do penze

4. března 2024  16:13

Po dvaceti šesti letech skončil na pozici ředitele Městské policie Jihlava Jan Frenc. Minulý měsíc...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ PRO NOVÉ PROJEKTY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...