Předválečná autíčka od firmy Husch či unikáty v chodbě prototypů dětských modelů aut, o kterých bylo rozhodnuto, že se nikdy sériově vyrábět nebudou.
Nebo nákladní auta s „obřími“ světlomety na korbách, desítky let stará umělohmotná autíčka v duchu někdejších vizí budoucnosti automobilismu. Či naprostí veteráni v podobě dřevěných a plechových hraček neznámých výrobců z období prvních let minulého století.
Tohle všechno mohou od nynějška vidět návštěvníci v pátek otevřeného Muzea autíček v nově zrekonstruovaném zámku v Přísece u Jihlavy. „Soustředili jsme zde deset tisíc exponátů, troufám si říct, že tato kolekce nemá v tuzemsku obdobu. Představujeme zde například devadesát procent historické české a slovenské produkce od první republiky do roku 1991,“ řekl majitel muzea Radek Bukovský.
Ten je jednatelem společnosti Abrex, který se výrobou modelů aut zabývá. V kavárně ve dvoře zámku je v prosklených vitrinách kromě jiného možné vidět i kompletní sortiment výrobků této firmy.
„Největšími unikáty jsou zde v muzeu předválečná tuzemská autíčka od firem Husch, Šerý či Zbrojovky Vsetín, ale i prototypy autíček výrobců Ites, Směr nebo Koh-i-Noor. Máme tady i vzácný předválečný německý elektricky ovládaný tank jako hračku či plechovou francouzskou autodráhu s autíčky ze stejné doby,“ doplnil Bukovský.
Hvězdou je nákladní auto Stella. Není k vidění jinde na světě
Ačkoli on sám i jeho kolegové a spolutvůrci muzea jsou sběrateli autíček, k vytvoření muzejní kolekce museli odkoupit významné sbírky i od jiných sběratelů.
„Máme zde kolekci od sběratele Václava Bednáře z Plzně, kterého jsme přesvědčili, aby nám prodal svou sbírku včetně nákladního automobilu Stella. To je autíčko, které jsem nikdy nikde jinde než u něj neviděl, on ho kdysi sehnal náhodně v Itálii. To je jeden z mnoha exponátů, o kterém si myslím, že už bych ho neměl možnost sehnat,“ pověděl Bukovský.
„Byl jsem přesvědčen panem Bukovským a manželkou, že doma vidím svou sbírku jenom já, kdežto tady to budou moci vidět tisíce návštěvníků,“ řekl s úsměvem Bednář. „Když seženu nějaký další exponát - a pár dalších už zase mám - půjde opět sem,“ dodal sběratel.
Ačkoli v tuzemsku zřejmě není možné vidět ucelenější kolekci domácí produkce, Bukovský přiznává, že ani tak není soubor kompletní. „Někde nám chybí nějaká barva autíčka. Nebo chybí krabička. Ta zpravidla bývá mnohokrát dražší než samo autíčko. Pochopitelně děti krabičky nepotřebovaly, takže ty zpravidla po koupi hračky skončily někde ve smetí,“ vysvětlil Bukovský.
Muzeum bude otevřeno vyjma některých svátků a Vánoc denně. Majitelé by chtěli dosáhnout ročně sedmdesáti tisíc návštěvníků.