Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zájemce o brodský kulturní dům Ostrov chce kromě veletrhu zvát i Gotta

  17:23
Velký sál Kulturního domu Ostrov, kde se koná mimo jiné i havlíčkobrodský Podzimní knižní veletrh, bude patřit Miroslavu Jinkovi. Kupní smlouvy jsou sepsané a obě strany je brzy podepíší. Radnice však chce využít všechny prostředky, aby tomu zabránila.

Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Nový majitel plánuje jednou měsíčně alespoň jedno velké představení, které největší sál ve městě vyprodá. "Karel Gott, Helena Vondráčková, Hana Zagorová nebo Lucie Bílá," namátkou vyjmenovává Miroslav Jinek, koho by do Kulturního domu Ostrov rád přilákal.

Miroslav Jinek křídlo s velkým sálem a příslušným zázemím kupuje. "Smlouvy jsou připravené. K jejich podpisu dojde během několika dní," ujistil.

Zda mu to vyjde, není jasné. Město se prodeji bude bránit. "Prodejem budeme poškozeni. Zmenší se hodnota našeho podílu ve společnosti KD Ostrov, které zůstane jen kinosál. Pokud k prodeji dojde, předáme věc právníkům, nevylučuji ani soudní dohru," prohlásil místostarosta Ivan Kuželka.

Když slovo dalo slovo...

Boj o druhý největší sál pro kulturu a společenské akce na Vysočině nabírá na obrátkách. Od počátku devadesátých let areál vlastní společnost Kulturní dům Ostrov. Většinu v ní mají dva textilní odborové svazy v Praze a Brodě.

Město, ačkoliv jako jediný společník přispívá více než milionem ročně na provoz, má jen pětinu a na valné hromadě jediný hlas z osmi.

Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě.

Kulturní dům Ostrov zastupuje jednatel Vladimír Stejskal. A ten rychle potřebuje peníze na modernizaci kinosálu. Proto i přes nevoli společníků prodává sál, umožňuje mu to výhodně nastavená společenská smlouva.

Prodej městu, které má o sál zájem, odmítl. Sál nabídl Jinkovi, který vlastní už sousední restauraci, bar a hernu.

"Město o nabídce ví minimálně od loňského léta. Protože ale nijak nereagovalo, zašel jsem za panem Stejskalem já, pobavili jsme se o tom a slovo dalo slovo," popisuje Miroslav Jinek. Cenu, za jakou sál kupuje, zveřejnit odmítl.

"Město nikdy oficiální nabídku na odkup velkého sálu nedostalo," brání se starosta Jan Tecl.

"Nedovedu si v tomto případě představit lepšího kupce, než je právě město. Jen to může garantovat zachování účelu sálu," zdůraznil.

Koncerty, plesy, veletrhy a výstavy

Miroslav Jinek chce kulturu na Ostrově pozvednout, dělat jí lépe než dosud. "Budu mít tým lidí, který se o kulturní a společenské programy bude starat," tvrdí. Minimálně jednou měsíčně by chtěl na koncerty zvát velké popové hvězdy.

Pokračovat podle něho budou i plesy, veletrhy a výstavy. "Každá akce nám přinese peníze. Rozhodně nebudu nic omezovat. Naopak, víc bych je chtěl propojit s gastronomickým provozem," slibuje.

I podmínky pronájmu sálu měnit nehodlá. S jediným rozdílem. "Asi nebudu chtít poskytovat slevy, které dosud měly městské organizace či školy," dodal.

Do budoucna by rád zlepšil i vzhled samotného kulturního domu. Už letos chce řešit nevhodné vytápění, modernizovat by chtěl interiéry, do dvou let plánuje opravit sociální zařízení. O dalších konkrétních krocích chce hovořit až po podpisu kupní smlouvy.

Vše zlé se děje až teď

Jak se dívá na snahu města prodej zastavit, nechtěl Jinek komentovat. "Trápí mě, že všechno zlé se děje, až když jsou na stole připravené smlouvy. Město přitom mělo dost času na řešení situace. Jsem z toho špatný, že je kolem toho takový humbuk," konstatoval.

Vedení města se s prodejem i přes schůzku s Miroslavem Jinkem nesmíří. V případě soukromého vlastníka totiž nemá jistotu, že sál bude pro kulturu a společenský život sloužit i za několik let. I proto se zastupitelé v pondělí večer usnesli, že o sál mají zájem, pokud se tak shodnou všichni společníci.

"Vím, že to nemá hlubší smysl. Ale občané alespoň uslyší jasné stanovisko města. Velký sál chceme," odůvodnil návrh zastupitel Zdeněk Kopecký.

  • Nejčtenější

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doprava zhoustne. Kvůli stavbě kruháče zavřou do září u Jihlavy nájezd na D1

V pondělí 15. července se z důvodu přestavby křižovatky na silnici I/38 u Jihlavy uzavře EXIT 112 na dálnici D1 ve směru na Prahu. „Předpokládáme, že konkrétně v tomto uzlu úplně uzavřeme nájezd do...

12. července 2024  15:17

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Havlíčkův Brod změní trasování MHD, přibudou i tři oboustranné zastávky

Po několika málo letech od velké autobusové revoluce se v Havlíčkově Brodě opět změní trasování některých linek městské hromadné dopravy (MHD). Spoje vůbec poprvé v historii začnou projíždět...

18. července 2024  8:42

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...