Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Střetů se zvěří na silnicích přibývá, účinnost ohradníků s časem klesá

  14:13
Větší migrace zvěře za ubývající potravou, podzimní mlhy a dříve nastupující šero. To jsou hlavní faktory, které řadí podzim z hlediska střetů aut se zvěří k vůbec nejrizikovějším obdobím roku. Zvěř by mimo silnice měly držet i pachové ohradníky. Ty jsou účinné, ale zvířata si na ně časem zvyknou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Počet dopravních nehod se zvěří v celé republice dlouhodobě roste a ani Vysočina není výjimkou. Jenom od ledna do konce října evidují policisté v kraji už 1 605 srážek tohoto druhu.

„Právě střety s lesní zvěří tvoří v letošním roce téměř čtyřicet procent z celkového počtu dopravních nehod,“ vyčíslila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Za celý loňský rok, jenž byl přitom ovlivněný lockdowny a sníženým provozem, zaznamenali policisté 1 736 srážek vozidel se zvířaty. To je výrazně více než třeba v roce 2015, kdy se takových kolizí řešilo „pouze“ 1 010.

Meziroční nárůst je patrný i z nejnovějších výsledků takzvaného Srna indexu, který letos již popáté vydává Generali Česká pojišťovna společně s Centrem dopravního výzkumu. Skóre, sledující vždy období od dubna do září daného roku, pracuje s počtem nehod zanesených v policejních statistikách, výší škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech.

„Vysočina se letos zařadila mezi kraje, ve kterých došlo k nejvíce střetům vozidel se zvěří. S celkem 1 029 srážkami v období mezi dubnem a zářím letošního roku obsadila druhé místo za Středočeským krajem,“ přiblížil výsledky Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.

Srážka na každém pátém kilometru silnice

V přepočtu na délku silniční sítě, jež na Vysočině činí 5 074 kilometrů, tak ke srážce auta se zvěří dojde na přibližně každém pátém kilometru. Škody na zdraví, životě a majetku za sledované období se šplhají přes 50 milionů korun, v rámci republiky pak jdou do stovek milionů.

Srážky se zvěří

Počty střetů se zvěří v kraji:

  • rok 2015 - 1 010
  • rok 2016 - 1 074
  • rok 2017 - 1 210
  • rok 2018 - 1 327
  • rok 2019 - 1 752
  • rok 2020 - 1 736
  • rok 2021 (leden - říjen) - 1 605

Riziko střetu se zvěří je nejvyšší dvě hodiny po západu slunce a hodinu před jeho východem. Jsou to ranní hodiny, kdy počet střetů s vozidlem na podzim roste až čtyřnásobně. Nejhorší je celoročně období kolem 22. hodiny. Podle expertů z Centra dopravního výzkumu (CDV) 80 % všech srážek má na svědomí srnčí zvěř.

Zdroj: Policie ČR, CDV, Generali Česká pojišťovna

Ke zvyšování čísel dochází na Vysočině i přesto, že jsou rizikové silniční tahy už léta osazovány nejrůznějšími odpuzovači zvěře, jež mohou živočichy od komunikací odrazovat například pachem, světelnými efekty, případně i zvukem.

Na Vysočině ale převládají hlavně takzvané pachové ohradníky - podporované i krajem. Ty existují v různých variantách a s využitím různých preparátů. Pachové ohradníky jsou podle myslivců poměrně účinné, ale bohužel hlavně záhy po jejich zavedení.

„Podle našich zkušeností se tak dají srážky eliminovat třeba až o padesát procent. První tři roky mívají ostatně všechny nové metody skvělé výsledky, ale po čase si zvěř na změnu zvykne a účinnost těchto opatření postupně klesá. Aby bylo žádoucího efektu dosaženo, je navíc u pachových ohradníků nezbytná také pravidelná údržba,“ zdůraznil Stanislav Císař, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

Účinná látka se totiž musí do nosiče - speciální pěny doplňovat. Časem vyčpí, zvlášť za nepřízně počasí.

„Aplikovat by se měla nejdéle po šesti týdnech, a nikoli po delší době, jak uvádějí výrobci pachových koncentrátů,“ popsal Císař s tím, že takový systém je pak sice efektivní, avšak zároveň i finančně dost náročný.

Údržbu pachových ohradníků dotace nepokryje

Na ochranu silnic mysliveckým sdružením každoročně přispívá Kraj Vysočina.

„Pro letošek se opět jednalo o částku ve výši 250 tisíc korun,“ upřesnila krajská mluvčí Jitka Svatošová. Díky těmto penězům je pachovými odpuzovači zvěře olemováno cirka 125 kilometrů vysočinských komunikací. Nejvíce, téměř 34 kilometrů, je na Třebíčsku.

Suma však podle myslivců rozhodně nepokryje celkové náklady. Ze svého musejí mimo jiné uhradit dřevěné kolíky, na něž bývá pěna obvykle umisťována. Pokud navíc myslivci účinnou látku doplňují pravidelně, aby byl efekt maximální, vyjde podle Stanislava Císaře jeden kilometr pachových ohradníků na zhruba 3 500 korun ročně, přičemž dotace od kraje pokryje 2 007 korun z této částky.

Osvědčila se i metoda, kdy se k pachovým ohradníkům přidávají ještě modré odrazky.

„Ty odrážejí světla aut směrem od silnice do lesa nebo do polí a vytvářejí tak podél komunikace optický výstražný plot. Modré světlo zvěř odrazuje od vstupu do vozovky. Kde se používají obě kombinace metod, tam jsou nejlepší výsledky,“ uvedl jednatel.

Zdaleka ne všechny nehody jsou ohlášeny

V okrese Žďár nad Sázavou se střety obvykle týkají zhruba 1 700 kusů zvěře za rok. Nejčastěji pod koly aut končí, podobně jako tomu je i v dalších částech republiky, srnčí zvěř, zajíci, divoká prasata, dančí zvěř či lišky. Ale ne všechny střety jsou oznámeny a řešeny.

„Řada řidičů nehodu raději neohlásí, protože nemá havarijní pojištění nebo připojištění pro střet se zvěří, a velký počet zvířat tak po srážce uhyne v okolí silnice,“ líčí Císař. Výjimkou prý nejsou ani šoféři, kteří sražený kus odvezou a ponechají si jej. Toto jednání však může být hodnoceno jako pytláctví.

Podle Srna indexu je jednoznačně nejrizikovějším úsekem v kraji komunikace II/112 mezi Pelhřimovem a Červenou Řečicí. „Na zalesněném úseku silnice dlouhém 193 metrů ve sledovaném období od dubna do září došlo k osmi srážkám vozidel se zvěří o celkové škodě 699 800 korun,“ shrnul Jan Marek.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Miniatura Slovanské epopeje malovaná pírkem havrana se dostala do knihy rekordů

V pelhřimovské expozici je v současné době k vidění i slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy. Tedy přesněji řečeno její miniaturní provedení od jihlavského akademického malíře Jana Jiřího Rathsama....

26. července 2024  15:53

Malého chlapce pokousal na hlavě pes, hocha přepravil do nemocnice vrtulník

V Hodicích na Jihlavsku pes vážně pokousal malého chlapce. Událost se stala v pondělí večer. Záchranáři zraněného hocha letecky převezli s vážným zraněním do nemocnice v Brně. O napadení informoval...

26. července 2024  15:18

Sklárny ve Světlé postaví centrální sklad, výška 30 metrů se nelíbí všem

Průmyslová zóna na východním okraji Světlé nad Sázavou by se mohla výrazně rozrůst. Nové skladové prostory tu chce budovat sklárna Crystal Bohemia. Pro úspěšné zahájení výstavby je ale třeba změnit...

26. července 2024  12:02

Sprinterský talent Kubelík: V Paříži asi nervózní budu, pomáhá mi povídání

Příběh atleta Eduarda Kubelíka patří do kategorie těch, kterým na první poslech člověk skoro odmítá uvěřit. Kluk, kterého učitel tělocviku na podzim roku 2018 přemluvil, aby se zúčastnil...

26. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....