Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S přípravou běžeckých stop na Novoměstsku letos pomohli i kritici tratí

  12:04
Svazek obcí Mikroregion Novoměstsko začal s úpravou lyžařských stop ve Žďárských vrších. Nově k tomu pomáhá čtyřkolka technických služeb a také dobrovolníci. Mnozí z nich vzešli z řad lidí, kteří v minulosti kvalitu tratí pro běžkaře kritizovali. Nyní i oni přidali ruku k dílu.
Minulá lyžařská sezona přilákala do oblíbených míst ve Žďárských vrších invazi běžkařů.

Minulá lyžařská sezona přilákala do oblíbených míst ve Žďárských vrších invazi běžkařů. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Minulá běžkařská sezona na Novoměstsku dostala přívlastek extrémní. V situaci, kdy byly kvůli protiepidemickým opatřením mimo provoz sjezdovky a jiná sportoviště a současně napadl dostatek sněhu, pořádali běžkaři na Žďárské vrchy doslova nájezdy.

Jaká bude letošní sezona, určí hlavně počasí. Úpravci stop hlásí, že jsou připraveni, což dokázali už v půlce prosince, než první strojově najeté stopy zmizely při oblevě.

„Oproti minulým rokům se údržba stop změní. Zapojí se do ní i naše technické služby s novou čtyřkolkou s pásy,“ představil klíčovou novinku novoměstský starosta Michal Šmarda.

Právě univerzální kapotovaná čtyřkolka, která i s přídavným zařízením stála kolem 600 tisíc korun a pro niž budou mít technické služby využití i v létě, by měla nejvíc pomoci v situaci, kdy na základní okruh nemůže hlavně kvůli nedostatečné vrstvě sněhu nebo měkkému podkladu vyjet velká rolba sportovního klubu z Vysočina Areny.

Úpravu tratí i letos koordinuje svazek obcí

O úpravu lyžařských stop se stará celá řada subjektů: kromě sportovního klubu a technických služeb ještě TJ Pohledec, TJ Řečice, firma Askino (Jiří Trnka) a Karel Janů ze Slavkovic. Zpravodajský servis zajišťuje novoměstské informační centrum na webu Lyžařské Novoměstsko (lyzovani.nmnm.cz).

„Stejně jako v minulých letech platí, že zastřešující organizací odpovědnou za koordinaci úpravy tratí, jejich letní přípravu, zajištění potřebných povolení majitelů pozemků a komunikaci s veřejností je svazek obcí Mikroregion Novoměstsko. Sportovní klub - stejně jako ostatní dodavatelé - provádí úpravu tratí vždy na objednávku mikroregionu a za předpokladu, že to umožňují sněhové podmínky a nehrozí poškození drahé techniky, která je k úpravě stop zapotřebí, a současně zemědělské půdy na lyžařských tratích,“ uvádí sportovní klub na webu Vysočina Areny.

Kvalita stop a četnost údržby měla v minulých letech řadu kritiků. Z některých se během léta stali dobrovolníci a zapojili se do příprav na novou sezonu.

„S ohledem na připomínky veřejnosti je oproti minulým rokům snahou údržbu stop výrazně zkvalitnit, a to včetně podzimní přípravy. Byla přijata dobrovolná nabídka výpomoci z řad lyžařské veřejnosti, při brigádách byl připraven základní okruh na Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Rokytno a okolo Fryšavy,“ informoval Miloš Brabec, předseda svazku obcí Mikroregion Novoměstsko a starosta Tří Studní.

Dobrovolníky to stálo mnoho hodin a sobot

Pomoc dobrovolníků oceňuje. „Když něco kritizuji a dokážu přijít s nápadem k řešení, je to fajn a ku prospěchu,“ podotkl Brabec.

Mezi kritiky údržby stop v předchozích letech patřil i Martin Křižovič. Nyní vyjadřuje uspokojení nad tím, že se podařilo vyvolat širokou diskusi a že připomínky zafungovaly.

„Po mnoha jednáních vedených i na radnici a s mikroregionem se dohodlo výrazné zlepšení organizace, doplnění techniky a spolupráce s dobrovolníky. Pevně věřím, že se to na kvalitě údržby projeví,“ přesvědčuje Křižovič, který teď funguje jako kontaktní osoba a pomocný koordinátor.

Společně s dalšími před zimou investoval do příprav ze svého času desítky brigádnických hodin. „Strávili jsme tím ve čtyřech lidech pět sobot,“ bilancuje. Nejviditelnějším příspěvkem je nový dřevěný most u Kadova, na mnoha místech také vysekali trávu na průjezdech lesem.

Zlepšení podle něj spočívá také v detailnějším sledování předpovědi počasí a vhodnějším načasování údržby, což ovlivní trvanlivost najetých tratí. Zároveň je potřeba vychovávat pěší turisty a pejskaře, kteří často vstupují do stop.

Na úvod sezony připravili 150 kilometrů stop

Šéf mikroregionu považuje za největší slabinu Novoměstska nutnost využívání soukromých pozemků.

„Lidé nás často srovnávají s lyžařskými centry, jako jsou Jizerské hory. Tam vyjede ratrak (rolba) a najíždí tratě převážně po svážnici státních lesů. My využíváme po dohodě soukromé pozemky, musíme brát ohledy na osevní plány zemědělců a majitele lesů. Každý si myslí, že stačí vzít běžky a jde se lyžovat. Ale příprava v letošním roce zabrala tři měsíce intenzivních jednání,“ poukazuje Miloš Brabec.

Dobrou zprávou je propojení novoměstských tratí s těmi žďárskými. „Se zemědělci ze Lhotky je domluvený průjezd ohradami. Myslím si, že jsme udělali kus práce a že spolupráce vydrží,“ doufá.

Začátek sezony v první půlce prosince byl nadějný. „Měl jsme obrovskou radost, že se hned na začátku podařilo připravit asi 150 kilometrů stop,“ vyzdvihl Brabec.

Loni vyšla strojová úprava stop na 240 tisíc korun. „Když se vydařila zima, jak jsme bývali na Novoměstsku zvyklí, stávala údržba 400 až 500 tisíc,“ porovnává.

Největšími přispěvateli jsou obce, zapojují se i hoteliéři, ale také jednotlivci, díky nimž se minulou sezonu povedlo vybrat 40 tisíc.

Největším problémem zůstává parkování

Bolavým místem zůstávají parkovací místa, což se projevilo hlavně během letošního extrémního zájmu. Z „běžkařských“ obcí se se záplavou turistů nejlépe popasovali asi ve Vlachovicích, kde vyhrnovali na pronajaté louce parkoviště pro zhruba 400 aut. Ani to však v některých dnech nestačilo.

„Jeden student vysoké školy se ve své práci zaměřuje na téma udržitelnosti lyžování na Novoměstsku včetně chytrého řešení parkování. Sklené, Fryšava, Tři Studně nebo Kadov nejsou nafukovací, jednorázově nejsou schopny takové množství turistů pojmout. Zároveň je potřeba brát ohled na místní,“ míní starosta Tří Studní.

Autor:
  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Stát zvýší počet podporovaných dopravních staveb kvůli rozšíření Dukovan

20. června 2024  12:19

Jihovýchodní obchvat Velkého Meziříčí se stane součástí takzvaných návozových tras pro jadernou...

Žďár mění koše v celém městě. Nové nádoby odolají vandalům a ponesou logo

20. června 2024  8:59

Odpadkové koše v celém Žďáře nad Sázavou budou nahrazeny novými exempláři s odlišným designem....

Hledám další výzvu, říká odcházející jihlavský kapitán Vedral

20. června 2024  7:48

Sedmadvacetiletému fotbalovému stoperovi Filipu Vedralovi končí smlouva v mateřském druholigovém...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...