Obyvatelé centra, které je zamořené chemickými látkami z někdejší varny drog i průmyslové kovovýroby, stále nemají výsledky podrobných rozborů. Jsou přitom nutné pro další řešení problému a pro rozhodování úřadů (o problému zde).
Tento týden však přece jen nastal posun. Pracovníci odborné firmy Ekomonitor začali odebírat první vzorky. Ve středu odpoledne byli kupříkladu i na křižanovské faře, která přes zahradu sousedí právě s odhaleným drogovým doupětem.
„Odebrali vzorky ze studny a zase odešli. Nic složitého. Důležité bude, co ve vzorcích odhalí,“ říká křižanovský farář Václav Hejč.
Administrátor farnosti je v novém působišti teprve od letošního srpna, mnohem více tak byl látkám unikajícím z varny vystaven jeho předchůdce.
Fara, stejně jako například ulice Budín, už je nově připojena na nezávadný vodovod.
Už mělo být hotovo
Problémy se týkají jak lokality Budín, kterou znečistily chlorované uhlovodíky (mezi nimiž jsou i karcinogeny) uniklé z kovovýroby, tak i bezprostředního okolí varny drog na Benešově náměstí.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) už před měsícem avizovala, že výsledky podrobnějšího monitoringu budou hotové do konce listopadu. Jenže se tak nestalo.
V pondělí inspektoři jednali s vedením městyse a vybranou odbornou firmou. „Kompletní analýzy ještě nebyly dodány. Byl dohodnut další postup a zpřesnění lokalit pro odběr vzorků,“ reagovala na dotaz MF DNES mluvčí ČIŽP Jana Jandová.
Od odhalení varny pervitinu přitom uplynulo už osm měsíců. A zatímco vietnamští pachatelé od dubna sedí ve vazbě, úřady řeší, jak postupovat s ekologickou zátěží.
Podle prvotních zpráv policie vařili Asiaté zhruba dva roky kvalitní pervitin v bývalé masně v centru městyse. Varna byla maskovaná prodejnou potravin.
„Vzhledem k tomu, že tento stav trvá už osm měsíců, jsem skeptická. Pořád si připadáme úplně na začátku,“ kritizuje místostarostka Radomíra Schmidová.
„Kraj i obec s rozšířenou působností (Velké Meziříčí, pozn. red.) mlčí. Jediný, kdo se toho chopil, byla inspekce životního prostředí. Doufám, že se s ní posuneme dál. Mělo být zahájeno aspoň správní řízení se znečišťovatelem, viník je jasný,“ dodala místostarostka.
Podle mluvčí Jandové věnuje ČIŽP monitoringu situace v Křižanově velkou pozornost. „Krajský úřad, přesněji hejtman Kraje Vysočina, nevyhlásil krizový stav, tudíž musí být situace řešena v rámci standardních úředních postupů,“ zdůvodňuje Jandová.
Chybí rozkaz „Spěchejte!“
Kraj se už dříve hájil, že pro vyhlášení krizového stavu nenastaly zákonné důvody.
Podle Jiřího Kosa z vedení krajské hygienické stanice je problém v tom, že chybí zastřešující mechanismus. „Policie si vyřeší svoje, hasiči zlikvidují chemikálie a většinou to v této fázi končí,“ uvedl hygienik . „Není tu nikdo, kdo by to přes paragrafy řídil a říkal Spěchejte,“ upozornil.
Pravomoci například k vystěhování lidí z okolí či zlikvidování zamořeného objektu nemají ani hygienici. „Jedná se strašně dlouho a je to těžkopádné, obtížně se předávají informace. Chybí mechanismus, který by takové situace řešil. Je to celý balík problémů,“ poukazuje Jiří Kos. V Křižanově navíc situaci komplikuje to, že jsou dva různé zdroje znečištění.
Podle ČIŽP prvotní rozbory z jara letošního roku pouze naznačily druh znečištění a aktuální odběry a podrobné rozbory vzorků napoví i jeho rozsah. Jde však zatím pouze o kontrolu vody. Kromě studní specializovaná firma zkontroluje i říčku Libochovku a rybník.
Podle místostarostky Schmidové dřívější kontrolní rozbory studní odhalily, že je v Budíně znečištěno třináct z osmnácti kontrolovaných studní. Na tom se zřejmě podílela starší kovovýroba.
Vedení Křižanova mezitím absolvovalo další kolečko jednání s institucemi včetně ombudsmanky a hlavní hygieničky. A přizvalo si na pomoc právníky. Cítí, že s advokáty organizace Frank Bold, která pod jednou značkou zahrnuje iaktivity bývalého Ekologického právního servisu, bude silnější.
Podle právníků je kauza precedentní. „Takto komplexně ještě problematika bývalé varny na území České republiky nebyla řešena. Když se věc bude vyvíjet dobře, možná se časem dočkáme i stanovení nových limitů pro některé další zdraví ohrožující látky a nastavení kompetencí úřadů, což může velmi pomoci v dalších případech,“ míní právník Libor Jarmič.
Inspekce životního prostředí očekává, že výsledky kompletní analýzy rozborů bude s Křižanovskými řešit v lednu.
15. září 2016 |