Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vysočina je zřejmě na vrcholu epidemie, má plné nemocnice a málo vakcín

  12:03
Pravděpodobně na vrcholu aktuální vlny epidemie onemocnění covid-19 se nyní ocitá Vysočina. Dokládá to počet hospitalizovaných pacientů a v některých nemocnicích i stoprocentní obsazenost lůžek. Oproti tomu se do kraje dostává málo vakcín. Očkovací centra nemají čím očkovat a omezují provoz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Měli jsme o víkendu nemocnice prakticky obsazené, a to jak na standardních lůžkách, tak na lůžkách intenzivní péče. Teď se situace mírně zlepšila. Část lůžek se uvolnila, ale je to opravdu pouze v jednotkách čísel,“ popsal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

Aktuálně je v pěti krajských nemocnicích s covidem-19 hospitalizováno 86 lidí na lůžkách intenzivní péče. „Dalších 350 covid pozitivních pacientů máme na standardních lůžkách. Obsazenost je 80 procent,“ nahlédl do aktuální statistiky Novotný.

Nejhorší situace byla o víkendu a pak ještě v pondělí. „Na intenzivní péči jsme měli v neděli 103 lidí, v sobotu dokonce 104. Nyní se to trochu uvolnilo - bohužel úmrtími,“ přiblížil náměstek hejtmana.

Na 100 procentech obsazenosti intenzivní péče byly o víkendu nemocnice v Novém Městě na Moravě, Třebíči a také v Jihlavě. „Havlíčkobrodská nemocnice měla jenom jedno volné místo na intenzivní péči a v Pelhřimově to byla tři místa,“ dodal Novotný.

Situaci se daří zvládat i vzájemnou výpomocí

Dlouhodobě nejvytíženější nemocnicí je v tomto smyslu novoměstská. Tam totiž byla stoprocentní obsazenost jak na jednotkách intenzivní péče, umělé plicní ventilaci, tak na standardních lůžkách.

„V tuto chvíli se v Novém Městě jedno lůžko na intenzivní péči uvolnilo. Jinak je ale plná umělá plicní ventilace i standardní lůžka,“ upozornil ve čtvrtek dopoledne Novotný.

Nedostatek lůžek řeší nemocnice na Vysočině vzájemnou výpomocí. „Zatím jsme museli z Nového Města převážet na umělou plicní ventilaci jednoho pacienta. Přesouvali jsme ho do nemocnice v Havlíčkově Brodě,“ uvedla mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

Kraj Vysočina, který ve čtvrtek jednal o situaci na pravidelném krizovém štábu, neuvažuje o vyhlášení stavu hromadného postižení osob. Nutná není ani mezikrajová výpomoc.

„Pokračovat chceme dál stejně nastavenou strategií. Situace se daří zvládat díky úsilí krajského koordinátora intenzivní péče a všech intenzivistů, kteří se snaží s lůžky pracovat a navzájem si pomáhají,“ pověděl Novotný.

Podle krajského hygienika Jiřího Kose epidemická situace na Vysočině stagnuje. „Pohybujeme se nyní kolem 500 nových případů za den. Pokud se to o Velikonocích nějak nezvrhne, očekávám, že následně by mohl počet nových případů pomalu klesat,“ pravil náměstek.

Očkovací centra musela omezit provoz

Nepříznivá situace panuje v případě vakcinace proti covidu-19. Není totiž čím očkovat.

„Před čtrnácti dny jsme dostali jedenáct plat vakcíny, o týden později jenom čtyři, tento týden šest a na příští týden je plánovaný stejný počet. Pak bychom se měli opět dostat až na jedenáct plat a postupně by se měl tento počet navyšovat. Ale uvidíme, jak to bude,“ řekl Novotný.

Velkokapacitní očkovací centra na Vysočině musela kvůli tomu zredukovat počet očkovacích dnů a nyní se zaměřují především na revakcinaci druhou očkovací dávkou.

„Potřebujeme mít vakcíny především na druhé dávky. Proto velmi obezřetně organizujeme nové termíny očkování,“ připomíná Novotný a předpokládá, že se nyní vakcinace na čtrnáct dní zpomalí.

Na Vysočině funguje celkem pět velkokapacitních očkovacích center. Hejtmanství nadále jedná s menšími městy, která chtějí mít vlastní očkovací centrum. Taková místa už fungují například v Třešti a v Telči. Přidat by se chtělo například Velké Meziříčí.

Zásadní pro vznik takového centra je zajištění zdravotnického personálu. To je i důvodem, proč Velké Meziříčí ustupuje od svého záměru vytvořit vakcinační středisko v Kulturním domě Jupiter a jedná o umístění v soukromé nemocnici Mostiště.

Na příští týden svolávají ve Velkém Meziříčí kvůli tomu mimořádné zastupitelstvo. Rozhodovat se bude o poskytnutí finančních prostředků nemocnici ve výši dvou milionů korun.

„Tato částka zajistí očkování 150 lidí denně. Očkovací místo bude fungovat nejméně do konce června. Kapacita by měla zajistit proočkovanost obyvatel Velkého Meziříčí i přilehlého okolí do letních prázdnin,“ uvedla Zuzana Najtová z velkomeziříčské radnice.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

21. června 2024  14:23

Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun....

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Finále se v Brodě vysílá, nesmíme zklamat, hecoval Beránek. Přivezl pohár

20. června 2024  20:44

Co by to bylo za národní mužstvo, kdyby v něm chyběl hráč z Havlíčkova Brodu. Tuto hlášku pronesl...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...