Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Vysočina je zřejmě na vrcholu epidemie, má plné nemocnice a málo vakcín

  12:03
Pravděpodobně na vrcholu aktuální vlny epidemie onemocnění covid-19 se nyní ocitá Vysočina. Dokládá to počet hospitalizovaných pacientů a v některých nemocnicích i stoprocentní obsazenost lůžek. Oproti tomu se do kraje dostává málo vakcín. Očkovací centra nemají čím očkovat a omezují provoz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Měli jsme o víkendu nemocnice prakticky obsazené, a to jak na standardních lůžkách, tak na lůžkách intenzivní péče. Teď se situace mírně zlepšila. Část lůžek se uvolnila, ale je to opravdu pouze v jednotkách čísel,“ popsal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

Aktuálně je v pěti krajských nemocnicích s covidem-19 hospitalizováno 86 lidí na lůžkách intenzivní péče. „Dalších 350 covid pozitivních pacientů máme na standardních lůžkách. Obsazenost je 80 procent,“ nahlédl do aktuální statistiky Novotný.

Nejhorší situace byla o víkendu a pak ještě v pondělí. „Na intenzivní péči jsme měli v neděli 103 lidí, v sobotu dokonce 104. Nyní se to trochu uvolnilo - bohužel úmrtími,“ přiblížil náměstek hejtmana.

Na 100 procentech obsazenosti intenzivní péče byly o víkendu nemocnice v Novém Městě na Moravě, Třebíči a také v Jihlavě. „Havlíčkobrodská nemocnice měla jenom jedno volné místo na intenzivní péči a v Pelhřimově to byla tři místa,“ dodal Novotný.

Situaci se daří zvládat i vzájemnou výpomocí

Dlouhodobě nejvytíženější nemocnicí je v tomto smyslu novoměstská. Tam totiž byla stoprocentní obsazenost jak na jednotkách intenzivní péče, umělé plicní ventilaci, tak na standardních lůžkách.

„V tuto chvíli se v Novém Městě jedno lůžko na intenzivní péči uvolnilo. Jinak je ale plná umělá plicní ventilace i standardní lůžka,“ upozornil ve čtvrtek dopoledne Novotný.

Nedostatek lůžek řeší nemocnice na Vysočině vzájemnou výpomocí. „Zatím jsme museli z Nového Města převážet na umělou plicní ventilaci jednoho pacienta. Přesouvali jsme ho do nemocnice v Havlíčkově Brodě,“ uvedla mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

Kraj Vysočina, který ve čtvrtek jednal o situaci na pravidelném krizovém štábu, neuvažuje o vyhlášení stavu hromadného postižení osob. Nutná není ani mezikrajová výpomoc.

„Pokračovat chceme dál stejně nastavenou strategií. Situace se daří zvládat díky úsilí krajského koordinátora intenzivní péče a všech intenzivistů, kteří se snaží s lůžky pracovat a navzájem si pomáhají,“ pověděl Novotný.

Podle krajského hygienika Jiřího Kose epidemická situace na Vysočině stagnuje. „Pohybujeme se nyní kolem 500 nových případů za den. Pokud se to o Velikonocích nějak nezvrhne, očekávám, že následně by mohl počet nových případů pomalu klesat,“ pravil náměstek.

Očkovací centra musela omezit provoz

Nepříznivá situace panuje v případě vakcinace proti covidu-19. Není totiž čím očkovat.

„Před čtrnácti dny jsme dostali jedenáct plat vakcíny, o týden později jenom čtyři, tento týden šest a na příští týden je plánovaný stejný počet. Pak bychom se měli opět dostat až na jedenáct plat a postupně by se měl tento počet navyšovat. Ale uvidíme, jak to bude,“ řekl Novotný.

Velkokapacitní očkovací centra na Vysočině musela kvůli tomu zredukovat počet očkovacích dnů a nyní se zaměřují především na revakcinaci druhou očkovací dávkou.

„Potřebujeme mít vakcíny především na druhé dávky. Proto velmi obezřetně organizujeme nové termíny očkování,“ připomíná Novotný a předpokládá, že se nyní vakcinace na čtrnáct dní zpomalí.

Na Vysočině funguje celkem pět velkokapacitních očkovacích center. Hejtmanství nadále jedná s menšími městy, která chtějí mít vlastní očkovací centrum. Taková místa už fungují například v Třešti a v Telči. Přidat by se chtělo například Velké Meziříčí.

Zásadní pro vznik takového centra je zajištění zdravotnického personálu. To je i důvodem, proč Velké Meziříčí ustupuje od svého záměru vytvořit vakcinační středisko v Kulturním domě Jupiter a jedná o umístění v soukromé nemocnici Mostiště.

Na příští týden svolávají ve Velkém Meziříčí kvůli tomu mimořádné zastupitelstvo. Rozhodovat se bude o poskytnutí finančních prostředků nemocnici ve výši dvou milionů korun.

„Tato částka zajistí očkování 150 lidí denně. Očkovací místo bude fungovat nejméně do konce června. Kapacita by měla zajistit proočkovanost obyvatel Velkého Meziříčí i přilehlého okolí do letních prázdnin,“ uvedla Zuzana Najtová z velkomeziříčské radnice.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Obchvat Brodu je nutné dokončit, naznali úředníci. Jeho stavba opět běží

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak by se dalo charakterizovat současné dění kolem stavby jihovýchodního obchvatu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejmelka si zvykl i na poušť: Arizona nebyla láska na první pohled

Premium Před rokem se balil do Ameriky, kde chtěl zkusit své štěstí v boji o sen všech hokejistů v podobě NHL. Dnes je Karel...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Programátor v sobě probudil lásku ke dřevu, vyrábí misky, kříže a dekorace

V bezmála tři sta let staré chalupě na okraji Rudolce na Žďársku vznikají pod rukama Jiřího Šperla dřevěné misky všech...

Obchvat Brodu je nutné dokončit, naznali úředníci. Jeho stavba opět běží

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak by se dalo charakterizovat současné dění kolem stavby jihovýchodního obchvatu...

Ve sběrném dvoře uspějí lidé z Brodu jen s občankou, karty si půjčovali

Obyvatele Havlíčkova Brodu čekají další změny při nakládání s odpadem. Od července se na sběrný dvůr už nedostanou,...

Santiniho šifra potrápí mozky turistů a provede je po stavbách architekta

Po putování za sochami Michala Olšiaka přichází žďárská destinační společnost Koruna Vysočiny s další novinkou....

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...