Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Klášter rozšířil prohlídkovou trasu, turisté uvidí poklady premonstrátů

  15:56aktualizováno  15:56
Byla to slavnostní chvíle za účasti opata, když premonstráti z kláštera v Nové Říši na Jihlavsku slavnostně otevřeli klášterní obrazárnu a klenotnici. Ty se nově stávají součástí prohlídkové trasy klášterem. Až návštěvník uvidí stříbrné a zlaté bohoslužebné předměty, dozajista se mu zatají dech.

Návštěvníci budou moci na nové prohlídkové trase vidět obnovovanou klášterní knihovnu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Návštěvníci novoříšského kláštera mohou nyní nově vidět také vzácné knihy, obrazy i liturgické předměty. Součástí prohlídkové trasy je i expozice, shrnující více než deset let archeologických výzkumů v prostoru kláštera.

„Otevřeli jsme výstavní prostory prelatury, kde je nově instalována klenotnice či knihovna. Předměty v klenotnici pochází z našich farností Dlouhá Brtnice, Stará Říše, Nová Říše, Krasonice a Rozseč, a dále ze Křtin, Šaratice a jejich okolí. Tyto předměty byly uloženy v depozitu u nás v klášteře, nyní budou trvale vystaveny,“ řekl Marian Rudolf Kosík, opat novoříšského premonstrátského kláštera.

Nejzajímavějšími předměty nové části prohlídkové trasy jsou podle něj i některé obrazy, dosud uložené v depozitáři. Malby postupně prochází restaurováním.

„V klenotnici nyní vystavujeme například liturgické předměty - monstrance, kalichy či relikviáře, které se používaly pouze při slavných bohoslužbách, přičemž na některé nepřišla řada ani jednou za rok,“ podotkl opat Kosík.

Lidé mohou vidět v nové podobě například slavnou klášterní knihovnu doplněnou o expozici knihovny telčské jezuitské koleje, ložnici opata či expozici o díle básníka Otokara Březiny, který v letech 1888 - 1901 v Nové Říši působil.

Klášter vadil nacistům i později komunistům

Klášter byl založen původně jako ženský roku 1211. Ten zanikl v roce 1597. V roce 1641 do kláštera přišli premonstráti z opatství v Zábrdovicích. Za druhé světové války se klášter pokoušeli zlikvidovat nacisté, kteří část řeholníků zavraždili. Po válce byl klášter obnoven. V roce 1950 jej pro změnu uzavřeli komunisté. Poté prostory kláštera fungovaly jako vojenský sklad. Premonstráti se sem vrátili až v roce 1991.

Majetek řádu se ve většině podle Kosíka podařilo uchránit. „Majetek v podobě uměleckých předmětů zabralo Uměleckoprůmyslové muzeum, obrazy byly umístěny v depozitu na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, nábytek na hrádku Roštejn... Protože existovaly soupisy, kde co je, tak se to v roce 1991 dalo dohledat. Mnohé se ztratilo, ale podstatné se vrátilo,“ přiblížil Kosík.

Klášterní knihovnu zachránila Moravská zemská knihovna, tehdy Univerzitní knihovna v Brně. „Knihy už byly nachystané do stoupy na starý papír. Knihovna naštěstí zasáhla a knihy se podařilo uchránit,“ vylíčil opat Kosík.

Knihovna s tisíci vzácných svazků je sama o sobě jedním z nejatraktivnějších míst kláštera. „Poslední průzkumy ukázaly, že regály knihovny pocházejí z jezuitské koleje v Telči. Knihy byly zakoupeny z této jezuitské knihovny a získány také ze zrušeného kláštera v Louce. Mnohá tematika se u těch knih opakuje, dnes jsou to především cenné historické předměty,“ popsal Kosík.

Cenné ručně malované knihy jsou ve střeženém sále

Novoříšská klášterní knihovna se ve skutečnosti skládá ze čtyř sálů, přičemž pro návštěvnický provoz je zpřístupněn ten vizuálně nejatraktivnější s knihami z let 1600 až 1800. „Nejcennější knihy máme ve střeženém sále: například ručně psaný malovaný breviář z roku 1480 či misál z roku 1504,“ přiblížil Kosík.

Prohlídková trasa bude zpřístupněna do 1. července na požádání na základě předběžné domluvy. A od prvního července už budou pravidelně čtyři prohlídky denně zajišťovat studenti. Podrobnosti jsou uvedeny na webových stránkách kláštera.

Celkem jsou v klášteře přístupné tři prohlídkové trasy. Zahrnují kromě bývalé prelatury a knihovny také chrám svatých Petra a Pavla a kapli svaté Anny.

Klášterní areál prochází postupnou obnovou, které využívají archeologové k průzkumům. „Nejdůležitějším objevem byly základy původního zdejšího kostela z první poloviny 13. století, zasvěceného svatému Petrovi. Zajímavý byl i hřbitov, zaniklý v 15. století, který za husitských válek prohořel až do deseticentimetrové hloubky, takže oheň spálil i kosti nebožtíků,“ přiblížil archeolog David Zimola.

  • Nejčtenější

Ve Větrném Jeníkově je dalších třináct lidí pozitivních na koronavirus

Dalších 13 obyvatel pozitivních na koronavirus odhalili hygienici ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Zatím tam...

Aspoň budu mít co vyprávět, říká překážkář Svoboda o rvačce se zloději

Premium Před pár dny si překážkář z Budišova na Třebíčsku Petr Svoboda zašel v Praze do jednoho z tamních železářství. A když...

V třebíčském rybníku Kuchyňka se v neděli utopil osmnáctiletý mladík

Policejní potápěči našli v neděli před 23:00 v rybníku Kuchyňka v Třebíči mrtvého osmnáctiletého muže. Jeho kamarád,...

Ve Větrném Jeníkově odhalil test covid, podstoupí je další obyvatelé

U jednoho obyvatele Větrného Jeníkova na Jihlavsku byla v neděli zjištěna nákaza covid-19. Lidí, kteří mají příznaky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maršálkovi z Prosetína pečou 5 tisíc kremrolí týdně, hodí se jim i kombajn

Bez nadsázky by se dalo říci, že v Prosetíně na Bystřicku mají nejvoňavější poštu a koloniál široko daleko. Obojí totiž...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Ve Větrném Jeníkově odhalil test covid, podstoupí je další obyvatelé

U jednoho obyvatele Větrného Jeníkova na Jihlavsku byla v neděli zjištěna nákaza covid-19. Lidí, kteří mají příznaky...

Pelhřimov ukázal možnou rekonstrukci bazénu, i s venkovním koupalištěm

Tak dlouho volali obyvatelé Pelhřimova po vybudování venkovního koupaliště, až se ho možná dočkají. Tamní radnice...

Maršálkovi z Prosetína pečou 5 tisíc kremrolí týdně, hodí se jim i kombajn

Bez nadsázky by se dalo říci, že v Prosetíně na Bystřicku mají nejvoňavější poštu a koloniál široko daleko. Obojí totiž...

Mezi Jihlavou a Žďárem přibyla další uzavírka, obchvat Veselí finišuje

Na hlavním tahu mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou musejí řidiči počítat s uzavírkou. Začala hned zkraje letních...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...