Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Estébáci schovali pistoli do zpovědnice. Opata poslal režim do vězení

  17:47
Byl předposlední prosincový den přelomového roku 1945. Tehdy před sedmdesáti lety se stal opatem kláštera v Nové Říši muž, který měl za sebou lágr v Osvětimi a před sebou dlouhý komunistický žalář ve Valdicích a Leopoldově. Augustin Machalka v Nové Říši zažil obklíčení v letech 1942 a 1950.

Právě v této chvíli ve středu 5. dubna 1950 dopoledne poslouchá novoříšský opat Augustin Machalka (vlevo), že jde na 25 let do vězení. Želivský opat Bohumil Vít Tajovský (také v bílém uprostřed) dostal 20 let. | foto: ČTK

Život budoucího opata Augustina Machalky se poprvé dostal do dramatické spirály v roce 1942, krátce po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tehdy bylo Machalkovi pětatřicet let. Jednoho květnového podvečera po atentátu přijely do Nové Říše desítky německých aut a v nich stovky vojáků.

Machalku zatkli Němci spolu s ostatními premonstráty přímo v klášteře. Jeden bývalý novic je totiž udal, že poslouchají v rozhlase zakázané zahraniční vysílání.

Tehdejší opat Pavel Souček (Machalkův předchůdce) se stačil ještě při odchodu poklonit a políbil práh kláštera. Dostal za to ihned bolestivou ránu.

Nacisté nasměrovali premonstráty přes Brno směrem do Osvětimi. Z kláštera vytvořili základnu Hitlerjugend. Pobyt ve vyhlazovacím táboře nepřežili kromě jiných opat Souček či převor Vavřinec Novotný z Nové Říše.

„Celkem pět řeholníků zahynulo v Osvětimi. Čtyři se vrátili z koncentračních táborů po osvobození,“ shrnul současný opat v Nové Říši Marian Rudolf Kosík, který se ohlédl za dějinami kláštera u příležitosti jeho výročí založení.

Augustin Machalka nakonec válku také přečkal, byl jedním z těch čtyř. A vrátil se do kláštera, ze kterého Němci stačili ukrást či zničit spoustu cenností.

Estébáci schovali v klášteře zbraně, pak je s humbukem našli

Po roce 1948 směřovali komunisté svoje úsilí ke zrušení klášterů. V Nové Říši vydržel nový opat Machalka jen necelých pět let - do zimy roku 1950. Osm let po nacistech obklíčili klášter začátkem února estébáci a milicionáři.

Estébáci podstrčili pod klekátko do novoříšského kláštera pistoli. To byl jeden z hlavních důkazů proti opatu Machalkovi.

Pak začala dlouhá prohlídka areálu, během níž hledači „vyrobili“ důvody, proč premonstráty zatknout. Podstrčili jim jednu pistoli pod klekátko do zpovědnice a dva samopaly ukryli do kamen a na skříň.

Pak vše s patřičným humbukem „odhalili“. Premonstráty zatkli a odvlekli z kláštera. Hned brzy na jaře téhož roku začal vykonstruovaný politický a proticírkevní proces.

Šlo o jakousi náhradu za plánovaný „monstrproces“ v případu takzvaného číhošťského zázraku, kde estébáci faráře Josefa Toufara dříve ubili, než postavili před soud.

Tři opati se sešli v jedné cele věznice v Leopoldově

A tak byl Machalka vmanipulován do pozice hlavního obžalovaného a hrozil mu trest smrti. Nakonec po lživé žalobě z vlastizrady dostal 25 let vězení. Kladli mu za vinu, že byl špionem Vatikánu a usiloval o státní ozbrojený převrat. Ve stejném procesu dostal dvacet let i Bohumil Vít Tajovský, opat želivského kláštera.

Opat Augustin Machalka během výpovědi před soudem.

Rozsudky si vyslechli ve středu 5. dubna 1950 dopoledne od předsedy státního soudu Jaroslava Nováka. „Pokusili se rozvrátit lidově demokratický řád. Vešli v přímý styk s cizími činiteli,“ stálo mimo jiné ve smyšleném rozsudku. Novák jim navíc udělil peněžité tresty a oznámil, že ztratili občanská práva.

Novoříšský a želivský opat se později sešli na jedné cele v Leopoldově i s opatem břevnovského kláštera Janem Anastázem Opaskem. Společně tam museli opravovat pytle na mouku či kompletovali součástky ke zbraním pro podnik Zbrojovka. Práci sabotovali a zbraně pak měly potíže s funkčností.

Krátce po rozsudku v roce 1950 komunisté zabírali kláštery a další majetek řeholníků. Přes dva tisíce jich bylo vykázáno z jejich domovských prostor.

Pádu režimu i návratu kláštera premonstrátům se opat dožil

Novoříšský opat Machalka byl propuštěn po deseti letech, ale do svého kláštera na Jihlavsko se nemohl vrátit. Musel přebývat v Radvanově na Táborsku, kde byl pod drobnohledem Státní bezpečnosti.

Nakonec se dožil pádu komunistického režimu v roce 1989 i toho, že klášter v Nové Říši přestal být v roce 1991 armádním skladem polní nemocnice a byl vrácen zpět premonstrátům. Předtím tam dlouho visel transparent s nápisem Se Sovětským svazem na věčné časy.

Třeba současný starosta Nové Říše Jaroslav Pachr si z dob socialismu pamatuje, že když některý místní mladík přijel z vojny domů na dovolenku či „opušťák“, chodil si do „armádního kláštera“ pro nutné razítko.

Opat Machalka zemřel třetího ledna roku 1996. Přesně padesát let a čtyři dny poté, co se stal opatem. V tom roce by mu bylo devadesát. „Snášejte se v lásce,“ opakoval před smrtí svým následovníkům v Nové Říši.

Autor:
  • Nejčtenější

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doprava zhoustne. Kvůli stavbě kruháče zavřou do září u Jihlavy nájezd na D1

V pondělí 15. července se z důvodu přestavby křižovatky na silnici I/38 u Jihlavy uzavře EXIT 112 na dálnici D1 ve směru na Prahu. „Předpokládáme, že konkrétně v tomto uzlu úplně uzavřeme nájezd do...

12. července 2024  15:17

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Havlíčkův Brod změní trasování MHD, přibudou i tři oboustranné zastávky

Po několika málo letech od velké autobusové revoluce se v Havlíčkově Brodě opět změní trasování některých linek městské hromadné dopravy (MHD). Spoje vůbec poprvé v historii začnou projíždět...

18. července 2024  8:42

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...