Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z Havlíčka Borovského si každá doba brala, co se jí hodilo, říká historik

  9:19
Havlíčkův rok. Takové přízvisko nese letošek pro část Vysočiny. Celý rok 2021 má totiž patřit Karlu Havlíčku Borovskému. Spisovatel, satirik, politik a novinář má letos (půl)kulatá výročí. V říjnu uplyne 200 let od jeho narození, v prosinci 170 let od jeho deportace do Brixenu a v červenci 165 let od úmrtí.
Karel Havlíček Borovský

Karel Havlíček Borovský | foto: Repro: Archiv MF DNES

Karel Havlíček Borovský se narodil 31. října 1821 v Borové u Přibyslavi. Přestože se nedožil ani 35 let, patřil k nejvýznamnějším českým národním buditelům 19. století.

Jeho jméno se objevuje v názvech hned dvou sídel - Havlíčkovy Borové a Havlíčkova Brodu. A právě v nich si lidé připomenou osobnost Havlíčka nejvíce.

Sochu Karla Havlíčka Borovského v havlíčkobrodském parku Budoucnost už pro neznalého není snadné nalézt. Ze všech stran je obrostlá hustým houštím a vysokými stromy.

Během celého roku by se mělo odehrávat velké množství nejrůznějších akcí, které budou satirikovi věnovány. Pořádat je budou obce, muzea, knihovny a celá řada dalších organizací a spolků.

„Když se tady před sto lety slavilo výročí sta let od jeho narození, bylo v Borové čtyřicet tisíc lidí. Takové to letos určitě nebude, je jiná doba. Ale už kvůli současné politické kultuře je potřeba si takovou osobnost připomenout,“ říká starosta Havlíčkovy Borové Přemysl Tonar.

Naučná stezka i štafeta z Brixenu

Obec s necelou tisícovkou obyvatel se stará o jeho rodný dům kousek od náměstí. V něm je od roku 1931 stálá expozice o životě a díle slavného rodáka. Během letošního roku by měly přibýt i další upomínky na slavnou osobnost.

„Chtěli bychom zřídit novou naučnou stezku s přibližně sedmi zastaveními. Vedla by po místech, která jsou s jeho životem u nás spojená,“ poodhalil Tonar.

Informační tabule by měla být například u staré školy, do níž Havlíček v pěti letech nastoupil, nebo u kostela a fary, kam jako dítě docházel za farářem Janem Brůžkem.

Stezka by mohla procházet i novou alejí, kterou by Borovští na památku svého nejznámějšího rodáka rádi vysadili. Podél cesty směrem k lesu by chtěli ve dvou řadách vysázet celkem 200 třešní. Úřad věří, že lidé budou ochotni si stromky „adoptovat“ za finanční příspěvek.

„Momentálně se snažíme stromky k sadbě zajistit, ale je to nedostatkové zboží. Uvidíme, zda se sázení podaří už v dubnu, nebo budeme čekat do podzimu. Každopádně by měly lemovat cestu, z níž je neobvyklý výhled na obec,“ dodal starosta Havlíčkovy Borové.

Na sklonku léta by se měly odehrát dvoudenní Havlíčkovské slavnosti, Česká národní banka bude vydávat pamětní mince a s Českou televizí se obec dohodla na vysílání dokumentů.

A v plánu je i neobvyklá štafeta z Brixenu do Havlíčkovy Borové. „Běžci se budou střídat zhruba po deseti kilometrech, za den by chtěli zvládnout alespoň sto kilometrů. Poběží se během prázdnin, trasa už je vytyčena,“ informoval Přemysl Tonar.

Otevře se nová Cesta epigramů

Další řadu akcí a připomenutí chystá ve spolupráci s dalšími pořadateli i Havlíčkův Brod. Ve městě Havlíček chodil na gymnázium a vrátil se do něj na konci roku 1851, než byl poslán do vyhnanství. V tu dobu byl v nemilosti režimu, který mu zakázal vydávání protivládních periodik a poslal ho k soudu. Ten Havlíček sice vyhrál, uchýlil se ale do ústraní.

Havlíčkův Brod by chtěl oslavy oficiálně zahájit už 8. května, v rámci Trhu řemesel. „Kromě jiného by vystoupil se svým pásmem věnovaným Karlu Havlíčkovi folklorní soubor Kalamajka,“ uvedla mluvčí radnice Alena Doležalová.

Ještě tentýž měsíc by měla být otevřena Cesta epigramů. Naučnou stezku připravuje hlavně Okrašlovací spolek Budoucnost. Přístupná by měla být do konce roku.

Hlavní program oslav Brod plánuje na Den evropského dědictví, který letos připadá na 11. září. Vedle otevřených památek a připomínek - zejména těch spojených s Havlíčkem - má být největším lákadlem večerní tematický videomapping.

Velká slavnost v Batelově, i v něm Havlíček tvořil

K oslavám se přidá i Batelov na Jihlavsku. Karla Havlíčka Borovského si připomene na konci května. „Mělo by to být velkou slavností v rámci ukončení rekonstrukce náměstí,“ přiblížil batelovský starosta Jiří Doležal.

V Batelově Havlíček často pobýval a tvořil během studentských let. Městys mu tu na památku nechal zřídit naučnou stezku s deseti zastaveními. Informační tabule na nich připomínají novinové stránky a obsahují i Havlíčkovy epigramy a citáty, stejně tak ilustrace z dobového tisku.

O to, aby se veškeré akce od sebe alespoň trochu odlišovaly a termínově nekryly, se stará hlavní pořadatel a koordinátor oslav, havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny. „Pracujeme na tom už dva roky, chceme do oslav zahrnout doslova všechno možné, co je s Havlíčkem spjato,“ vysvětluje ředitel muzea Michal Kamp.

Na počátku května chce zařízení vydat speciální brožuru. V ní budou všechny připravované akce popsané, uvedeny budou jejich termíny a zaměření. Pro zájemce by se měla stát jakýmsi průvodcem po zbývajících osmi měsících Havlíčkova roku.

Vrcholem bude rekonstrukce Havlíčkovy deportace

Vedle toho ale muzeum chystá i své vlastní připomínky. Ve spolupráci s Akademií věd ČR připravuje konferenci o Havlíčkovi. Samozřejmostí bude vedle stálé expozice i tematická výstava.

„Chceme ji zaměřit hlavně na to, jak byl Havlíček vnímán v jednotlivých obdobích. Každá doba si totiž z jeho odkazu brala jen to své, co se jí zrovna hodilo,“ říká Kamp.

Vrcholem pak má být hraná rekonstrukce Havlíčkovy deportace do Brixenu z domu na brodském náměstí. Scénka by měla vycházet z historických poznatků a měla by tehdejší události věrně kopírovat. Kočár s policejním důstojníkem a doprovodem pro něho přijel 16. prosince kolem třetí hodiny v noci.

Plánovaných akcí a připomenutí je ještě mnohem víc. Zda se všechny podaří v celém rozsahu uspořádat, však nezáleží jen na jejich pořadatelích.

„I když do té doby zbývá relativně ještě hodně času, bude záležet i na případných protiepidemických opatřeních. Dnes nemůžeme vyloučit, že nám organizaci za pár měsíců či půl roku výrazně nezkomplikují,“ upozornil ředitel brodského muzea.

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dalším výprasku mění Zbrojovka trenéra, na lavičku půjde i Psotka

15. dubna 2024  15:56,  aktualizováno  16:41

Čtvrtá porážka v řadě, celkově sedm zápasů bez výhry a pád do bojů o udržení ve druhé fotbalové...

U Jihlavy vznikla farmářská samoobsluha. Platí se do kasičky či QR kódem

15. dubna 2024  15:53

Netradiční Samoobslužný krámek je novinkou v Hybrálci u Jihlavy. Od léta do podzimu v dřevěném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čelní srážka s kamionem pick-up sešrotovala, jeho řidič se vážně zranil

15. dubna 2024  16:27

Hlavní silniční tah mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem v pondělí odpoledne uzavřela vážná dopravní...

Hospodaření Brodu překvapilo i samu radnici. Zůstaly jí desítky milionů

19. dubna 2024  11:05

Rozpočet na rok 2023 měl být původně v Havlíčkově Brodě poměrně nudný. Příjmy a výdaje ve shodné...

Kouč Jihlavy: Zase jsme prohráli, ale neklepu se v rohu. Spartu B už porazíme

19. dubna 2024  9:22

Fotbalisté FC Vysočina prožili ve středu svoje další jarní druholigové zklamání, z Brna si do...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Hasiči nacvičovali ve studni záchranu lidí z hloubky, rovnou ji vyčistili

18. dubna 2024  17:26

Žďárští profesionální hasiči trénovali ve čtvrtek odpoledne záchranu lidí z hloubky. Aby prostředí...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...