Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Po 31 letech zopakují pochod Havlíčkovy mládeže, který zburcoval StB

  12:07
Příslušníci Veřejné bezpečnosti, agenti Státní bezpečnosti, vrtulník i kožené brašny s utajeným nahrávacím zařízením. Dnes je tomu jednatřicet let od takzvaného pochodu Havlíčkovy mládeže. V roce 1989 akce mladých lidí zburcovala režim. Letos ji chtějí aktivisté zopakovat.

Pavel Šimon je na snímku z pochodu v popředí. Jeho, Petra Novotného, Petra Hrabalíka a další mladé lidi v roce 1988 spojoval kladný vztah k nezávislé kultuře. | foto: Archiv Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod

Pavla Šimona, Petra Novotného, Petra Hrabalíka a další svobodně smýšlející mladé lidi na Havlíčkobrodsku v roce 1988 spojoval kladný vztah k nezávislé kultuře. Účastnili se undergroundových koncertů, společných setkávání i demonstrací.

Zajímali se o myšlenky Karla Havlíčka Borovského a jeho články o komunismu, liberální demokracii a svobodě tisku. Impulzem k jejich iniciativě byla právě s Havlíčkem spojená kauza. Na opravu jeho zpustlého domu v rohu havlíčkobrodského náměstí poslala peníze mecenáška z Ameriky. Peníze ale státní aparát zpronevěřil a památka dál chátrala.

V listopadu 1988 v brodském klubu Osma založili iniciativu Havlíčkova mládež. „Havlíček se ve své době snažil nabádat k tomu, aby se konaly kroky v rámci daných a platných zákonů. Říkal jsem si, ano, my můžeme dělat spoustu věcí, aby na nás nemohli, ale které jim zároveň budou vadit,“ popisoval před časem pro projekt Paměť národa Petr Novotný.

Členové Havlíčkovy mládeže proto dělali přesně to, co komunistický režim po mládeži chtěl. Jenže to dělali po svém, mimo struktury Socialistického svazu mládeže (SSM), nezávisle. To stačilo, aby se stali vnitřním nepřítelem a přiváděli představitele SSM k nepříčetnosti.

Například organizovali brigády, úklid parku a další obdobné akce. Při tom šířili letáky, podepisovaly se petice. Veřejnosti byla jejich činnost dobře viditelná a sympatická. A Havlíčkova mládež tím zároveň brala vítr z plachet komunistické propagandě.

Nad hlavami helikoptéra a v cíli spousta příslušníků

Stačilo pár měsíců a o Havlíčkově mládeži se mluvilo na celostátní úrovni. Hlavně pro havlíčkobrodskou buňku Státní bezpečnosti nebylo příjemnou vizitkou, že jméno města opakovaně znělo ve vysílání Svobodné Evropy.

Přesně 29. července 1989, v den výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského, mládež uspořádala pochod z brodského náměstí k jeho rodnému domku v Havlíčkově Borové. Účastnila se ho zhruba stovka lidí. Událost tehdy vyvolala velkolepé bezpečnostní manévry.

„Upřímně jsem nečekal, že zájem Státní bezpečnosti bude takový, jaký byl. Celý pochod byl monitorovaný policií,“ vzpomíná na pochod Pavel Šimon.

Účastníci šli z Havlíčkova Brodu směrem na Pohled, Stříbrné Hory a Žižkovo Pole, celkem zhruba 21 kilometrů. Cestou plánovali několik zastávek v obcích, diskuse s lidmi. Mezi pochodujícími kolovaly archy s peticemi občanských výzev, jako například Několik vět.

„V Havlíčkově Borové bylo plno uniformovaných i neuniformovaných policistů. Někteří z nich měli kožené kabely, v kterých byla zabudována oka kamer. Tajně si tak natáčeli všechny účastníky pochodu a do toho nám nad hlavou lítala helikoptéra,“ popisoval Novotný.

Znovu na trasu po jednatřiceti letech

Státní bezpečnost dokonce přímo do průvodu nasadila svého konfidenta. Ten měl proud lidí pokud možno směřovat mimo osídlená území, aby se co nejméně dostal do kontaktu s obyčejnými lidmi na vesnicích.

V Borové pak následovala lustrace účastníků, kontrola občanských průkazů. Iniciátory pochodu si bezpečnost opakovaně zvala k výslechům. Pavel Šimon byl později zatčen a strávil několik dní v cele.

Na pochod z roku 1989 chtějí letos mladí lidé navázat. V plánu mají uspořádat pochod ve stopách minulé generace.

„Chtěl jsem to už loni, ale bohužel, nestihli jsme to přesně na třicetileté výročí. Tak první pochod uspořádáme až letos,“ vysvětluje pořadatel Rostislav Šíma.

Zhruba třicetiletý muž pracoval na projektu Paměť národa a s účastníky tehdejšího pochodu mluvil a je v kontaktu. I proto ho napadlo pochod obnovit.

„Jsem z generace, která události z konce osmdesátých let nezažila, ale s několika svými vrstevníky se o ně poměrně hodně zajímám. Bylo by skvělé tímto způsobem propojit tehdejší a dnešní generaci,“ říká Šíma.

Letos pouze zkušební verze, ve velkém až za rok

Pochod Havlíčkovy mládeže po třiceti a jednom roku se uskuteční v sobotu 8. srpna. Přidat se může kdokoliv, kdo bude mít chuť i náladu. Vycházet bude od Havlíčkova domu na brodském Havlíčkově náměstí v deset hodin.

V Borové pak bude připravena návštěva rodného domku Havlíčka, diskuse s pamětníky původního pochodu a také má být pořízena společná fotografie letošních a tehdejších účastníků. Ta byla před zraky agentů a příslušníků pořízena i před 31 roky.

„Cílem celé akce není jen tento čin veřejnosti připomenout, ale zapojit a obeznámit mladší generaci s tehdejším tichým protirežimním odporem havlíčkobrodské iniciativy,“ dodal Rostislav Šíma.

On sám má s pochodem do budoucna velké plány. „Letos to bude jen zkušební verze. Něco většího připravíme příští rok na dvousté výročí narození Karla Havlíčka Borovského,“ slibuje Šíma. K pochodu se mají přidat i další akce a koncert.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Z Nagyové se mi chce plakat. Čeká mě ještě týden polopravd a lží, říká Vystrčil

Čekám další polopravdy a nepravdy, aby to působilo negativně, předvídá před druhým kolem senátních voleb na Jihlavsku...

Politologové: Úspěch Nagyové zařídil Babiš. Souboj s Vystrčilem bude těsný

Premium Do druhého kola senátních voleb v Jihlavě postoupí současný šéf horní komory Miloš Vystrčil a Jana Nagyová obžalovaná v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystrčil ANO a Nagyovou porazil, v druhém kole čeká střet dvou světů

V prvním kole senátních voleb na Jihlavsku přesvědčivě zvítězil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu a bývalý místopředseda...

Vlekaři na Vysočině zvažují kvůli drahé elektřině sezonu bez zasněžování

S velkými obavami hledí na nadcházející sezonu provozovatelé lyžařských areálů. Starosti jim dělají vysoké ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pracovníci jindřichohradecké úzkokolejky v insolvenci nedostali výplaty

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), nezaplatila svým pracovníkům v září výplaty. Firma, která na sebe...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

Mizející horník hlídá v Bystřici novou expozici připomínající těžbu uranu

Socha s názvem Mizející horník „hlídá“ Park horníků v Bystřici nad Pernštejnem. Upravený prostor u polikliniky doplnila...

Varhanní koncerty v rámci festivalu rozezní kostely po celé Vysočině

Pět míst a pět výjimečných varhanních koncertů čeká v následujících týdnech milovníky hudby na Vysočině. Pokračuje...

Pelhřimovský bazén zavádí čipové hodinky, nabídnou rychlejší odbavení

Rychlejší a pohodlnější odbavení návštěvníků má přinést změna, kterou zavádějí v pelhřimovském bazénu. Lidé si tam...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...