Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Po 31 letech zopakují pochod Havlíčkovy mládeže, který zburcoval StB

  12:07
Příslušníci Veřejné bezpečnosti, agenti Státní bezpečnosti, vrtulník i kožené brašny s utajeným nahrávacím zařízením. Dnes je tomu jednatřicet let od takzvaného pochodu Havlíčkovy mládeže. V roce 1989 akce mladých lidí zburcovala režim. Letos ji chtějí aktivisté zopakovat.

Pavel Šimon je na snímku z pochodu v popředí. Jeho, Petra Novotného, Petra Hrabalíka a další mladé lidi v roce 1988 spojoval kladný vztah k nezávislé kultuře. | foto: Archiv Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod

Pavla Šimona, Petra Novotného, Petra Hrabalíka a další svobodně smýšlející mladé lidi na Havlíčkobrodsku v roce 1988 spojoval kladný vztah k nezávislé kultuře. Účastnili se undergroundových koncertů, společných setkávání i demonstrací.

Zajímali se o myšlenky Karla Havlíčka Borovského a jeho články o komunismu, liberální demokracii a svobodě tisku. Impulzem k jejich iniciativě byla právě s Havlíčkem spojená kauza. Na opravu jeho zpustlého domu v rohu havlíčkobrodského náměstí poslala peníze mecenáška z Ameriky. Peníze ale státní aparát zpronevěřil a památka dál chátrala.

V listopadu 1988 v brodském klubu Osma založili iniciativu Havlíčkova mládež. „Havlíček se ve své době snažil nabádat k tomu, aby se konaly kroky v rámci daných a platných zákonů. Říkal jsem si, ano, my můžeme dělat spoustu věcí, aby na nás nemohli, ale které jim zároveň budou vadit,“ popisoval před časem pro projekt Paměť národa Petr Novotný.

Členové Havlíčkovy mládeže proto dělali přesně to, co komunistický režim po mládeži chtěl. Jenže to dělali po svém, mimo struktury Socialistického svazu mládeže (SSM), nezávisle. To stačilo, aby se stali vnitřním nepřítelem a přiváděli představitele SSM k nepříčetnosti.

Například organizovali brigády, úklid parku a další obdobné akce. Při tom šířili letáky, podepisovaly se petice. Veřejnosti byla jejich činnost dobře viditelná a sympatická. A Havlíčkova mládež tím zároveň brala vítr z plachet komunistické propagandě.

Nad hlavami helikoptéra a v cíli spousta příslušníků

Stačilo pár měsíců a o Havlíčkově mládeži se mluvilo na celostátní úrovni. Hlavně pro havlíčkobrodskou buňku Státní bezpečnosti nebylo příjemnou vizitkou, že jméno města opakovaně znělo ve vysílání Svobodné Evropy.

Přesně 29. července 1989, v den výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského, mládež uspořádala pochod z brodského náměstí k jeho rodnému domku v Havlíčkově Borové. Účastnila se ho zhruba stovka lidí. Událost tehdy vyvolala velkolepé bezpečnostní manévry.

„Upřímně jsem nečekal, že zájem Státní bezpečnosti bude takový, jaký byl. Celý pochod byl monitorovaný policií,“ vzpomíná na pochod Pavel Šimon.

Účastníci šli z Havlíčkova Brodu směrem na Pohled, Stříbrné Hory a Žižkovo Pole, celkem zhruba 21 kilometrů. Cestou plánovali několik zastávek v obcích, diskuse s lidmi. Mezi pochodujícími kolovaly archy s peticemi občanských výzev, jako například Několik vět.

„V Havlíčkově Borové bylo plno uniformovaných i neuniformovaných policistů. Někteří z nich měli kožené kabely, v kterých byla zabudována oka kamer. Tajně si tak natáčeli všechny účastníky pochodu a do toho nám nad hlavou lítala helikoptéra,“ popisoval Novotný.

Znovu na trasu po jednatřiceti letech

Státní bezpečnost dokonce přímo do průvodu nasadila svého konfidenta. Ten měl proud lidí pokud možno směřovat mimo osídlená území, aby se co nejméně dostal do kontaktu s obyčejnými lidmi na vesnicích.

V Borové pak následovala lustrace účastníků, kontrola občanských průkazů. Iniciátory pochodu si bezpečnost opakovaně zvala k výslechům. Pavel Šimon byl později zatčen a strávil několik dní v cele.

Na pochod z roku 1989 chtějí letos mladí lidé navázat. V plánu mají uspořádat pochod ve stopách minulé generace.

„Chtěl jsem to už loni, ale bohužel, nestihli jsme to přesně na třicetileté výročí. Tak první pochod uspořádáme až letos,“ vysvětluje pořadatel Rostislav Šíma.

Zhruba třicetiletý muž pracoval na projektu Paměť národa a s účastníky tehdejšího pochodu mluvil a je v kontaktu. I proto ho napadlo pochod obnovit.

„Jsem z generace, která události z konce osmdesátých let nezažila, ale s několika svými vrstevníky se o ně poměrně hodně zajímám. Bylo by skvělé tímto způsobem propojit tehdejší a dnešní generaci,“ říká Šíma.

Letos pouze zkušební verze, ve velkém až za rok

Pochod Havlíčkovy mládeže po třiceti a jednom roku se uskuteční v sobotu 8. srpna. Přidat se může kdokoliv, kdo bude mít chuť i náladu. Vycházet bude od Havlíčkova domu na brodském Havlíčkově náměstí v deset hodin.

V Borové pak bude připravena návštěva rodného domku Havlíčka, diskuse s pamětníky původního pochodu a také má být pořízena společná fotografie letošních a tehdejších účastníků. Ta byla před zraky agentů a příslušníků pořízena i před 31 roky.

„Cílem celé akce není jen tento čin veřejnosti připomenout, ale zapojit a obeznámit mladší generaci s tehdejším tichým protirežimním odporem havlíčkobrodské iniciativy,“ dodal Rostislav Šíma.

On sám má s pochodem do budoucna velké plány. „Letos to bude jen zkušební verze. Něco většího připravíme příští rok na dvousté výročí narození Karla Havlíčka Borovského,“ slibuje Šíma. K pochodu se mají přidat i další akce a koncert.

  • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošta v Jihlavě chce odejít ze sídlišť do polí za městem, lidé protestují

Česká pošta v Jihlavě plánuje radikální změny. Státní podnik chce od listopadu uzavřít dvě pobočky v nejobydlenějších...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Na Žďársku vznikají přírodní učebny, děti se o krajině učí pod širým nebem

Učit se o přírodě v přírodě. Nezkoumat živočichy jen na obrázcích, ale sledovat je v jejich přirozeném prostředí. A...

V Bystřici si připomenou návštěvu prezidenta T. G. Masaryka z roku 1928

Špalíry lidí lemovaly cestu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Horácku v červnu 1928. Deset let po vzniku...

Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod, dostal milion korun

Historickým městem roku 2020 se dnes stal Havlíčkův Brod. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky a odměnu milion...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...