Havlíčkobrodské kulturní léto se přeměnilo na souboj o pivo

  13:59aktualizováno  13:59
Na jedné straně Rebel, na druhé Chotěboř. Dva pivovary se ucházely o pořádání letních akcí na opraveném havlíčkobrodském náměstí. Vyhráli domácí. I proto, že si někteří zastupitelé přáli, aby se na náměstí točil Rebel.
Pořádání Havlíčkobrodského kulturního léta přiklepli zastupitelé pivovaru Rebel. I proto, že někteří chtěli, aby se na náměstí točila "domácí" značka. (Ilustrační snímek)

Pořádání Havlíčkobrodského kulturního léta přiklepli zastupitelé pivovaru Rebel. I proto, že někteří chtěli, aby se na náměstí točila "domácí" značka. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Brodská radnice rozděluje granty, mimo jiné na letní zábavu na náměstí. V programu Havlíčkobrodského kulturního léta šlo o 150 tisíc korun. Do soutěže se pustily havlíčkobrodský pivovar Rebel a Havlíčkobrodská o.p.s., která program sestavovala loni.

Jeden jediný hlas v zastupitelstvu rozhodl, že letní náměstí připadne Rebelu. A to se Havlíčkobrodské o.p.s. nelíbí. "Loni nás město prosilo, abychom něco uspořádali, protože o to neměl nikdo zájem. Letos náš program schválila kulturní komise, na 99 procent jsme s tím počítali. Snad poprvé v historii se stalo, že zastupitelé rozhodli jinak, než navrhla komise," konstatoval šéf společnosti Jakub Baloun.

Kultura až na druhém místě

Pikantní je, že v celém rozhodování byla kultura až na druhém místě. Některým zastupitelům totiž v první řadě šlo o pivo, které se v létě bude na náměstí točit. "Není přeci možné, aby se na náměstí točila Chotěboř, když tu máme brodský pivovar Rebel," vysvětloval komunistický zastupitel Zdeněk Dobrý. V podobném duchu hovořili i další jeho kolegové.

Že si bude chtít Rebel točit při svých akcích brodský pivovar, bylo jasné. Havlíčkobrodská o.p.s. se zase spoléhá na pivovar Chotěboř. Ten patří společnosti Ross Holding, která je největším sponzorem Havlíčkobrodské o.p.s. a pivo Chotěboř na její akce dodává.

"Nikde v žádosti o grant na pořádání kulturního léta, kterou Havlíčkobrodská o.p.s. městu předložila, nebylo deklarováno, že se při akcích bude točit jen pivo Chotěboř. Pokud by zadavatel dal podmínku, že mají být zastoupeny všechny regionální značky, pořadatel by je přizval a neměl by s tím problém," podivuje se mluvčí společnosti Ross Zdena Stryková.

"Jako návštěvníkovi kulturních akcí je mi velmi líto, že se výběr pořadatele kulturního léta změnil na jakýsi souboj pivovarů. Je to nesmyslné a kultura tím jednoznačně trpí," dodala. Argumentuje přitom loňským ročníkem, kdy se na náměstí točily obě značky. Chotěboř v mobilním stánku, Rebel v kovovém, který se tolik opozici nelíbil a který na její nátlak radnice už letos instalovat nenechala.

"Nám šlo jen o určitý druh prezentace a patriotismu, že k městu máme vztah," vysvětlil předseda představenstva Rebelu Josef Petrlík, proč měl brodský pivovar letos zájem na náměstí být.

Podle něho se však nejedná o akci, na níž by pivovar vydělal. "Za celé léto se na náměstí vytočí piv jako za dva týdny v malé hospodě. Pro nás je to zanedbatelné množství," porovnal. Řeči o tom, že se souboj o kulturní léto změnil v boj dvou pivovarů, proto považuje za úsměvné.

Schéma akcí podobné jako loni

Jakubu Balounovi vadí ještě jedna věc. Tou je samotný kulturní program konkurenta. "Je to naše know-how z předchozího roku. Rebel ho jen okopíroval, nepřinesl nic nového," konstatoval. Jeho společnost loni pořádala kulturní středy, stejně jako to plánuje letos Rebel, jedná se i o podobný žánr.

Měšťanský pivovar připravil osm středečních večerů a jako bonus sobotní festival dětských dechovek. "Program je postavený tak, aby zaujal co nejširší věkovou kategorii. Nebude chybět pestrost, akčnost, dynamika. Jsme přesvědčení, že si každý přijde na své," podotkla ředitelka brodského pivovaru Jana Ambrožová.

Havlíčkobrodské kulturní léto začne 11. července a vyvrcholí v sobotu 1. září odpoledne festivalem dětských dechovek. Každá středa bude mít své téma a název. Kromě kapel různého žánru na návštěvníky čekají také sportovní a taneční výkony, ukázky bojových sportů, žonglérského umění nebo country stepu.

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Zavražděná z Havlíčkova Brodu pachatele dobře znala, obviněný je ve vazbě

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Vysočinským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, který na konci července zavraždil osmačtyřicetiletou ženu z...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Kůrovec omezuje i houbaře, ve zbylých lesích se pletou strojům při těžbě

Zbytky lesů na Vysočině jsou plné těžké techniky, která se snaží likvidovat...

Lesů je letos na Vysočině zase o velký kus méně, ale houby rostou. Houbařské sezona se opět potkává s likvidováním...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

Najdete na iDNES.cz