Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

Festival dokumentů začal, zájemce zve na 277 filmů i do virtuální reality

  8:44
Úvodní festivalový den má za sebou 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Diváci v kinech viděli první snímky, zúčastnili se prvních diskusí v rámci Inspiračního fóra a na večerním slavnostním zahájení festivalu se udílela také první ocenění.

Do vyzdobené Jihlavy se začali sjíždět první návštěvníci a hosté 23. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlav. Akce potrvá do 29. září. K promítnutí je připraveno 277 filmů, ovšem na programu jsou i diskuse či akce pro děti. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dokumentárních snímků bude letos v Ji.hlavě uvedeno 277. Z toho 91 ve světové premiéře, 47 v premiéře mezinárodní a 17 premiér bude evropských. Přitom o účast na festivalu usilovalo 3 700 filmů.

Fotogalerie

Diváci tentokrát uvidí o něco méně snímků než v předchozích letech.

„Rozhodli jsme se zmenšit jejich počet, abychom vytvořili prostor pro reprízy. Snažili jsme se vyjít vstříc divákům, kteří se nedostali do kina, aby je mohli vidět. Sekci Česká radost jsme v reprízách přeřadili do Dělnického domu, kde je sál s největší kapacitou hned po hlavním sále DKO,“ uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Právě soutěžní sekce Česká radost bývá u diváků tou nejočekávanější. V letošním roce má soutěž o titul nejlepší český dokumentární film historicky největší počet snímků, a to 21.

„Změnili jsme podmínky pro přijímání dokumentů do této sekce. Otevřeli jsme ji i filmařům, kteří nejsou Češi, ale jejichž snímky vznikaly například v české produkci,“ vysvětluje Hovorka.

Soutěží snímky o kapele, nemocném klavíristovi i trans gender

Podle něj je letošní sestava jednadvaceti soutěžících filmů úchvatná. „Od dokumentu Sólo, který vypráví o argentinském klavíristovi bojujícím se svou duševní nemocí prostřednictvím hry na klavír, až po českou dokumentaristku Báru Jíchovou Tyson žijící v Americe, která představí snímek Hovory o nevěře,“ poznamenal ředitel festivalu.

Ceny získaly filmy o hledání přítelkyně i ubytování handicapovaných

Cenu za nejlepší krátký dokument v sekci Krátká radost převzala argentinská režisérka Ingrid Pokropeková za snímek s názvem Shendy Wu: deník. Cenu Respektu získal Jan Novák za reportáž sledující spor o ubytování lidí s handicapem.

V osobně laděném dokumentu se argentinská filmařka věnuje hledání přítelkyně z dětství. O vítězi Krátké radosti rozhodli diváci prostřednictvím filmového portálu DAFilms.cz. Vybírali ze 17 snímků.

Cena časopisu Respekt je určená investigativním novinářům za nejlepší televizní video či online investigativní reportáž s politickým či společenským tématem. Novák ve dvoudílné reportáži Svitávka zachytil situaci v obci rozdělené sporem o ubytování lidí s handicapem.

Většinu cen, které vytvořil čínský umělec, předají organizátoři festivalu při slavnostním večeru 28. října. Umělec Aj Wej-wej jim dal podobu výmluvného gesta vztyčeného prostředníčku, které se objevuje na některých jeho fotografiích vyjadřujících nesouhlas s režimem. Cena je vyvedená z kostiček stavebnice Lego, s nimiž umělec pracoval už několikrát. Vytvořil z nich portréty čínských disidentů i unesených mexických studentů.

Když festival čínského umělce žijícího nyní v Berlíně o návrh ceny požádal, měl jen málo podmínek. Cena měla zosobňovat odvahu, kreativitu a kritické myšlení, řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Aj Wej-wej je i filmař. Jihlavské publikum mohlo jeho tvorbu vidět v roce 2012, kdy ho čínský režim držel v domácím vězení. "Aj Wej-wej ve svých projektech propojuje obyčejné lidi s uměním a umění s politikou, do které skrze své umělecké realizace vrací sociální a lidskoprávní témata," řekl Hovorka. (čtk)

Legendární kapele Dunaj a jejím členům, kteří se setkávají po 20 letech je věnován snímek Dunaj vědomí. Skupině The Tap Tap složené z klientů Jedličkova ústavu patří zase dokument Postiženi muzikou. K vidění bude například i film Frem, točený na Antarktidě, nebo snímek Proč se cítím jako kluk, který vypráví o Benovi z Vysočiny, jenž v sobě objevil svou trans identitu.

Vybrat si z množství festivalových filmů ten, který stojí za to vidět, může být pro některé zájemce, kteří přijíždějí na festival poprvé, opravdu těžké. Ředitel Hovorka upozorňuje například na snímek Jeskyně. V něm se autoři vrací do Sýrie a ukazují podzemní nemocnici, kterou vede místní pediatrička, jež dává svým pacientům novou naději. „Ačkoli je film tísnivý, ukazuje sílu jedince. V Torontu, kde byl poprvé uveden, vzbudil velmi silné reakce diváků,“ poznamenal Marek Hovorka.

Festival také letos pozve návštěvníky i do virtuální reality

Za návštěvu kinosálu stojí třeba i snímek Země medu. Tvůrci sledovali po tři roky život ženy, která je jednou z posledních včelařek v makedonských horách a pokouší se udržet tradici poctivého, k přírodě ohleduplného včelařství.

„Ve filmu sledujeme krásu divoké přírody. Ten snímek je výsostně překrásně natočený,“ poznamenal ředitel Ji.hlavy.

Také letos pozve festival své návštěvníky do světa virtuální reality. Návštěvníkům nabídne ve VR zóně největší přehlídku zdejších VR děl a nabídne jak VR kino ve čtyřech komponovaných programech, tak jednotlivé VR instalace.

„K VR dokumentům, které zde budou představeny, patří například snímek Dcery Chiboku, který pojednává o únosu téměř tří stovek dospívajících dívek teroristickou skupinou Boko Haram v roce 2014, či americký snímek Flotila duchů, jehož tématem je moderní otroctví na indonéských rybářských lodích,“ řekla vedoucí dramaturgyně VR filmů Andrea Slováková.

VR zóna bude letos zpoplatněná. Denní vstupenka s akreditací vyjde na 80 korun. Bez akreditace bude denní vstupné do VR zóny za 160 korun.

Naopak zcela zdarma je pro návštěvníky program věnovaný dětem v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí. Připraveny jsou tvořivé dílny, pohádky, divadla, filmy i diskuse. Pro seniory nad 65 let věku budou zcela zdarma také poslední dva festivalové dny.

Příspěvek k ekologii: vznikne ovocný sad

Ve spolupráci s jihlavským magistrátem dnes založí organizátoři festivalu dokumentárních filmů ovocný sad. Vznikne na zelené ploše na Rantířovské ulici, naproti parku nad tunelem. Tvořit jej bude 23 mladých ovocných stromků. Tedy přesně tolik, kolik let má festival za sebou.

„Organizátoři festivalu chtěli vysázet 23 stromů, což je už samo o sobě poměrně hodně v městském prostředí, které je protkané sítěmi. Vybírali jsme tedy místo, které by bylo důstojným prostorem a mělo dlouhodobou perspektivu,“ říká vedoucí odboru životního prostředí jihlavské radnice Katarína Ruschková.

V hledáčku bylo původně více lokalit. „Nakonec jsme ale vybrali tuto. Zde budou mít stromy prostor pro dlouhodobý růst. Už nyní je tato oblast navštěvovaná lidmi na procházkách. I z dlouhodobé perspektivy by měla zůstat nezastavěná a mít i nadále tento charakter,“ dodala Ruschková s tím, že o stromky se bude poté starat Správa městských lesů.

Sad bude složený z jabloní, hrušní, slivoní a ořešáků. „Každým rokem by se měl rozšiřovat. Ale uvidíme, zda budeme sázet do stejné lokality či jinam,“ poznamenal ředitel festivalu Marek Hovorka.

Ovoce si pak lidé budou mít možnost sami utrhnout. „Vyrůstá generace lidí, kteří bohužel nezažili, že by si utrhli jablko nebo švestku přímo ze stromu,“ dodal ředitel.

Založení sadu je podle Hovorky jedním z festivalových příspěvků k ekologickému smýšlení. Festival má být letos mnohem víc šetrný k životnímu prostředí, a to hlavně svým provozem. Ekologie však bude akcentována i v diskusích věnovaných třeba klimatickým změnám.

Sázení stromků je naplánováno na dnešní 10. hodinu.

  • Nejčtenější

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Jsi frajer, slyšel fotbalista. Kvůli zranění soupeře zastavil gólovou akci

Nedělní zápas 22. kola I. A třídy skupiny B mezi Budišovem-Náramčí a béčkem FC Žďár přinesl kromě divokého výsledku 2:7...

Na jediném místě v Česku se „těží“ zlato a stříbro, z elektroniky a šperků

Zlato ani stříbro už se nikde v České republice netěží. Přesto existuje místo, kde lze tyto ryzí kovy získat. Nachází...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Změny v pohřebnictví ve Žďáře vyústily v podání trestního oznámení

Správu tří městských hřbitovů ve Žďáře nad Sázavou převzala firma Satt. V obřadní síni na Zelené hoře navíc od května...

Kraj Vysočina chce pomoci obcím odmítajícím úložiště radioaktivního odpadu

Radní na Vysočině schválili memorandum se sedmnácti obcemi o společném postupu při jednání se státními institucemi o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horácké divadlo vsadí na české premiéry, bude hledat novou identitu

Klaunská férie s prvky nového cirkusu, muzikál o fenoménu trampingu, humoristický satirický příběh, drama podle Ingmara...

Na jediném místě v Česku se „těží“ zlato a stříbro, z elektroniky a šperků

Zlato ani stříbro už se nikde v České republice netěží. Přesto existuje místo, kde lze tyto ryzí kovy získat. Nachází...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...