Vysočina si kulaté výročí „sametu“ připomene Zdí svobody i Woodstockem

  8:39aktualizováno  8:39
I když do 17. listopadu zbývá ještě měsíc a půl, na Vysočině už jsou přípravy oslav 30. výročí sametové revoluce v plném proudu. Události z roku 1989 připomene celá řada akcí. Prostor při nich dostanou i hudebníci z tehdejšího undergroundu a exilu.

Písničkář Jaroslav Hutka vystoupí během oslav 30. výročí sametové revoluce v Jihlavě a Novém Městě na Moravě. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V některých městech organizátoři akce, které toto jubileum doprovázejí, už dokonce s předstihem spustili. V Jihlavě zastřešili „sametové“ upomínky názvem Svobodná třicítka. Přidat se mohli i organizátoři z nejrůznějších organizací a spolků.

„Klíčová bude městská akce Zeď svobody. Performance a happening se uskuteční v týdnu před 17. listopadem na Masarykově náměstí a v okolních ulicích,“ informovala Aneta Hrdličková z kanceláře primátorky.

Zeď svobody připomene rozdíl mezi svobodou a nesvobodou, samotný program však bude do jisté míry překvapením do poslední chvíle.

„Svobodnou třicítku i Zeď svobody považujeme za zásadní připomenutí důležitého výročí s akcentem na fakt, že svoboda není jednou provždy a že je o ni potřeba neustále pečovat,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Mezi nejbližší akce patří například beseda s publicistou Luďkem Navarou (21. října v DKO), který píše o zločinech železné opony nebo babickém procesu, nebo také vzpomínkový koncert na vynikajícího skladatele a textaře Petra Skoumala (31. října v DKO).

Hned ve dvou městech Vysočiny vystoupí Jaroslav Hutka

K oslavám se 14. listopadu přidají také studenti a Vysoká škola polytechnická. Po státním svátku v Jihlavě také duo Dáša Vokatá a Oldřich Kaiser (22. listopadu) a po nich 26. listopadu také jeden ze symbolů listopadu 1989 Jaroslav Hutka.

Tento písničkář, který po akci Asanace odešel v říjnu 1978 do Nizozemí, vystoupí také v Novém Městě na Moravě. Přesně v den, kdy se před třiceti lety odehrála generální stávka, tedy 27. listopadu.

Novoměstské oslavy potrvají déle než měsíc. „Je to mix kulturních vystoupení umělců, kteří mají se 17. listopadem něco společného, různých filmových produkcí, divadel a vzpomínkových setkání a besed,“ shrnuje novoměstský starosta Michal Šmarda.

Celou „sérii“ začne 10. října vystoupení Vladimíra Merty, Jana Hrubého a Ondřeje Fencla. Vzpomínkou na kultovní americký festival bude 31. října akce s názvem Dej si Woodstock. Zahrají na něm britští Hundred Seventy Split a česká formace Livin Free.

Horácké muzeum se připojí výstavou fotografií a dokumentů, které získalo také od občanů.

Samotný 17. listopad chce radnice uspořádat bez „dlouhých proslovů a patosu“. Zpestří jej například vystoupení undergroundové kapely Atomová Mihule nebo divadelní představení Putin lyžuje.

Věrnost vyřazenému stroji či lampionový průvod

V sousedním Žďáře nad Sázavou už minulý týden začala výstava Víta Bohumila Homolky a Vladimíra Trojánka s názvem Věrnost vyřazenému stroji. Koná se hned na třech místech: v regionálním muzeu, knihovně a kině. Týkají se samizdatu a undergroundu včetně příběhu místní kapely Atomová Mihule.

„Regionální muzeum připraví další dvě výstavy - Listopad 1989 ve Žďáře nad Sázavou a výstavu Vánoc ze 70. a 80. let,“ avizoval pracovník muzea Miloslav Lopaur.

V Třebíčí oslaví výročí lampionovým průvodem. „Rodiče s dětmi si v den státního svátku na různých místech vyrobí lampiony a pak půjdou průvodem na Karlovo náměstí, kde bude kulturní program a také videomapping na téma sametové revoluce,“ prozradila mluvčí radnice Irini Martakidisová.

Do Sametové třicítky patří například i beseda s autory knihy Mlynáři od Babic Miroslavem Kasáčkem a Luďkem Navarou (11. října v třebíčském divadle Pasáž). Ve stejný den začne vernisáží výstava fotografií Lukáše Žentela s názvem Setkání. Vystavené portréty vznikly pro projekt Paměť národa.

Autor:
  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Žďár zavede příští rok chytré semafory, zrychlí městskou dopravu

Rychlejší průjezd autobusů MHD, plynulejší provoz i snazší řešení kolizních situací na silnicích. Taková proměna...

Archiváři vystavují poklady rodu, jehož historie sahá do 10. století

Brněnští archiváři a památkáři vydali na světlo několik pokladů z depozitářů věnovaných slavnému severoitalskému rodu...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Najdete na iDNES.cz