Do vyzdobené Jihlavy se začali sjíždět první návštěvníci a hosté 23....

Do vyzdobené Jihlavy se začali sjíždět první návštěvníci a hosté 23. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlav. Akce potrvá do 29. září. K promítnutí je připraveno 277 filmů, ovšem na programu jsou i diskuse či akce pro děti. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Festival dokumentů začal, zájemce zve na 277 filmů i do virtuální reality

  • 1
Úvodní festivalový den má za sebou 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Diváci v kinech viděli první snímky, zúčastnili se prvních diskusí v rámci Inspiračního fóra a na večerním slavnostním zahájení festivalu se udílela také první ocenění.

Dokumentárních snímků bude letos v Ji.hlavě uvedeno 277. Z toho 91 ve světové premiéře, 47 v premiéře mezinárodní a 17 premiér bude evropských. Přitom o účast na festivalu usilovalo 3 700 filmů.

Diváci tentokrát uvidí o něco méně snímků než v předchozích letech.

„Rozhodli jsme se zmenšit jejich počet, abychom vytvořili prostor pro reprízy. Snažili jsme se vyjít vstříc divákům, kteří se nedostali do kina, aby je mohli vidět. Sekci Česká radost jsme v reprízách přeřadili do Dělnického domu, kde je sál s největší kapacitou hned po hlavním sále DKO,“ uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Právě soutěžní sekce Česká radost bývá u diváků tou nejočekávanější. V letošním roce má soutěž o titul nejlepší český dokumentární film historicky největší počet snímků, a to 21.

„Změnili jsme podmínky pro přijímání dokumentů do této sekce. Otevřeli jsme ji i filmařům, kteří nejsou Češi, ale jejichž snímky vznikaly například v české produkci,“ vysvětluje Hovorka.

Soutěží snímky o kapele, nemocném klavíristovi i trans gender

Podle něj je letošní sestava jednadvaceti soutěžících filmů úchvatná. „Od dokumentu Sólo, který vypráví o argentinském klavíristovi bojujícím se svou duševní nemocí prostřednictvím hry na klavír, až po českou dokumentaristku Báru Jíchovou Tyson žijící v Americe, která představí snímek Hovory o nevěře,“ poznamenal ředitel festivalu.

Ceny získaly filmy o hledání přítelkyně i ubytování handicapovaných

Cenu za nejlepší krátký dokument v sekci Krátká radost převzala argentinská režisérka Ingrid Pokropeková za snímek s názvem Shendy Wu: deník. Cenu Respektu získal Jan Novák za reportáž sledující spor o ubytování lidí s handicapem.

V osobně laděném dokumentu se argentinská filmařka věnuje hledání přítelkyně z dětství. O vítězi Krátké radosti rozhodli diváci prostřednictvím filmového portálu DAFilms.cz. Vybírali ze 17 snímků.

Cena časopisu Respekt je určená investigativním novinářům za nejlepší televizní video či online investigativní reportáž s politickým či společenským tématem. Novák ve dvoudílné reportáži Svitávka zachytil situaci v obci rozdělené sporem o ubytování lidí s handicapem.

Většinu cen, které vytvořil čínský umělec, předají organizátoři festivalu při slavnostním večeru 28. října. Umělec Aj Wej-wej jim dal podobu výmluvného gesta vztyčeného prostředníčku, které se objevuje na některých jeho fotografiích vyjadřujících nesouhlas s režimem. Cena je vyvedená z kostiček stavebnice Lego, s nimiž umělec pracoval už několikrát. Vytvořil z nich portréty čínských disidentů i unesených mexických studentů.

Když festival čínského umělce žijícího nyní v Berlíně o návrh ceny požádal, měl jen málo podmínek. Cena měla zosobňovat odvahu, kreativitu a kritické myšlení, řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Aj Wej-wej je i filmař. Jihlavské publikum mohlo jeho tvorbu vidět v roce 2012, kdy ho čínský režim držel v domácím vězení. "Aj Wej-wej ve svých projektech propojuje obyčejné lidi s uměním a umění s politikou, do které skrze své umělecké realizace vrací sociální a lidskoprávní témata," řekl Hovorka. (čtk)

Legendární kapele Dunaj a jejím členům, kteří se setkávají po 20 letech je věnován snímek Dunaj vědomí. Skupině The Tap Tap složené z klientů Jedličkova ústavu patří zase dokument Postiženi muzikou. K vidění bude například i film Frem, točený na Antarktidě, nebo snímek Proč se cítím jako kluk, který vypráví o Benovi z Vysočiny, jenž v sobě objevil svou trans identitu.

Vybrat si z množství festivalových filmů ten, který stojí za to vidět, může být pro některé zájemce, kteří přijíždějí na festival poprvé, opravdu těžké. Ředitel Hovorka upozorňuje například na snímek Jeskyně. V něm se autoři vrací do Sýrie a ukazují podzemní nemocnici, kterou vede místní pediatrička, jež dává svým pacientům novou naději. „Ačkoli je film tísnivý, ukazuje sílu jedince. V Torontu, kde byl poprvé uveden, vzbudil velmi silné reakce diváků,“ poznamenal Marek Hovorka.

Festival také letos pozve návštěvníky i do virtuální reality

Za návštěvu kinosálu stojí třeba i snímek Země medu. Tvůrci sledovali po tři roky život ženy, která je jednou z posledních včelařek v makedonských horách a pokouší se udržet tradici poctivého, k přírodě ohleduplného včelařství.

„Ve filmu sledujeme krásu divoké přírody. Ten snímek je výsostně překrásně natočený,“ poznamenal ředitel Ji.hlavy.

Také letos pozve festival své návštěvníky do světa virtuální reality. Návštěvníkům nabídne ve VR zóně největší přehlídku zdejších VR děl a nabídne jak VR kino ve čtyřech komponovaných programech, tak jednotlivé VR instalace.

„K VR dokumentům, které zde budou představeny, patří například snímek Dcery Chiboku, který pojednává o únosu téměř tří stovek dospívajících dívek teroristickou skupinou Boko Haram v roce 2014, či americký snímek Flotila duchů, jehož tématem je moderní otroctví na indonéských rybářských lodích,“ řekla vedoucí dramaturgyně VR filmů Andrea Slováková.

VR zóna bude letos zpoplatněná. Denní vstupenka s akreditací vyjde na 80 korun. Bez akreditace bude denní vstupné do VR zóny za 160 korun.

Naopak zcela zdarma je pro návštěvníky program věnovaný dětem v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí. Připraveny jsou tvořivé dílny, pohádky, divadla, filmy i diskuse. Pro seniory nad 65 let věku budou zcela zdarma také poslední dva festivalové dny.

Příspěvek k ekologii: vznikne ovocný sad

Ve spolupráci s jihlavským magistrátem dnes založí organizátoři festivalu dokumentárních filmů ovocný sad. Vznikne na zelené ploše na Rantířovské ulici, naproti parku nad tunelem. Tvořit jej bude 23 mladých ovocných stromků. Tedy přesně tolik, kolik let má festival za sebou.

„Organizátoři festivalu chtěli vysázet 23 stromů, což je už samo o sobě poměrně hodně v městském prostředí, které je protkané sítěmi. Vybírali jsme tedy místo, které by bylo důstojným prostorem a mělo dlouhodobou perspektivu,“ říká vedoucí odboru životního prostředí jihlavské radnice Katarína Ruschková.

V hledáčku bylo původně více lokalit. „Nakonec jsme ale vybrali tuto. Zde budou mít stromy prostor pro dlouhodobý růst. Už nyní je tato oblast navštěvovaná lidmi na procházkách. I z dlouhodobé perspektivy by měla zůstat nezastavěná a mít i nadále tento charakter,“ dodala Ruschková s tím, že o stromky se bude poté starat Správa městských lesů.

Sad bude složený z jabloní, hrušní, slivoní a ořešáků. „Každým rokem by se měl rozšiřovat. Ale uvidíme, zda budeme sázet do stejné lokality či jinam,“ poznamenal ředitel festivalu Marek Hovorka.

Ovoce si pak lidé budou mít možnost sami utrhnout. „Vyrůstá generace lidí, kteří bohužel nezažili, že by si utrhli jablko nebo švestku přímo ze stromu,“ dodal ředitel.

Založení sadu je podle Hovorky jedním z festivalových příspěvků k ekologickému smýšlení. Festival má být letos mnohem víc šetrný k životnímu prostředí, a to hlavně svým provozem. Ekologie však bude akcentována i v diskusích věnovaných třeba klimatickým změnám.

Sázení stromků je naplánováno na dnešní 10. hodinu.