Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Humpolec zvažuje založení městské policie, měla by krotit opilé bezdomovce

  7:05
Problém s často opilými bezdomovci v Humpolci znovu nastartoval diskusi o vzniku městské policie. Stejně tak se začalo opět mluvit také o vyhlášce zakazující popíjení alkoholu na veřejnosti.

Park Stromovka je na pohled po své rekonstrukci lákavým místem k trávení volného času nejen pro rodiče s dětmi. Jenže v okolí hřiště a kavárny se v poslední době zabydlují bezdomovci, kteří nedodržují zásady slušného chování. | foto: Radek Laudin, MF DNES

Je to jenom pár let, co humpolecký park Stromovka absolvoval nákladnou rekonstrukci za celkem 37 milionů korun. Sloužit má jako místo setkávání obyvatel. Jeho středobodem je dětské hřiště, zahradní altán s kavárnou, toaletami i venkovním sezením pod stromy. Konají se zde kulturní akce.

Teď ale k odpočinku a k setkávání podle veřejnosti příliš neláká. Problémem jsou nejen opilí bezdomovci, kterým se ve Stromovce zalíbilo. Potíže dělají i některé party dětí nedodržující pravidla. „V parku Stromovka jsem byla již několikrát v létě na koncertu a vždy naprostá spokojenost. Ale teď...“ podivuje se na sociální síti Irena Žáčková.

„Nejdříve se mi do cesty přimotala paní s nateklým obličejem, malým pánem a černým psem. V krvi měli tak 4 promile alkoholu. U zadní strany kavárny byla skupina dětí vystupujících tak, že park je jejich. Na lavičce jsem vyfotila podělaného pána a vrchol všeho byl další pán vykonávající velkou potřebu opřený o jízdní kolo přímo v parku. Sečteno a podtrženo, nezapomenutelný zážitek, který se mnou sdílely maminky s kočárky a pobíhající malé děti,“ popsala zážitek z nedávného sobotního odpoledne. Vše podpořila i fotografiemi.

Přesunují se podle ročního období

O problému ví i vedení radnice. Podle starostky Aleny Štěrbové (ANO) je problematika lidí bez přístřeší v Humpolci podobná jako v jiných městech srovnatelné velikosti. Jak připomíná, v Humpolci se na situaci podílí jedna malá skupinka čtyř až pěti lidí, většinou závislých na alkoholu či jiných návykových látkách.

„Přesunují se ve městě podle ročního období: z autobusových zastávek u polikliniky, z parkoviště u Billy do parku Stromovka či jinam. Obvodní oddělení policie na upozornění občanů řeší průběžně vzniklou situaci, pokud se jedná o přestupek. Bohužel není možné vymoci na těchto lidech jakoukoliv pokutu. Ale hlavně nelze tyto lidi vyvézt násilím daleko za město do lesa, jak píší někteří občané na sociálních sítích,“ vysvětluje starostka.

A připomíná, že ve městě funguje celá řada sociálních služeb pro lidi, kteří se ocitnou v nouzi, jako je například azylový dům, nízkoprahové zařízení pro mládež až do 26 let, veřejný šatník, potravinová banka. „Bohužel, tato sociální skupina lidí bez přístřeší dává přednost zcela ‚svobodnému‘ pobývání ve městech a bez jakýkoliv závazků vůči většinové společnosti,“ dodává.

Vedoucí odboru sociálních věcí Josef Fiala také zdůrazňuje, že sociální práce s takovými osobami je založená na dobrovolnosti a spolupráci ze strany klienta. „Kromě snahy sociálního pracovníka zde musí být také součinnost, vlastní aktivita a chuť svou situaci změnit ze strany klienta. Obvykle spolupráce končí po prvních pokusech,“ poznal ve své praxi.

V Humpolci problémy s nepřizpůsobivými lidmi znovu nastartovaly diskusi o zavedení městské policie. Vše řešili i radní města. Pověřili tajemníka radnice, aby nechal mimo jiné vypracovat analýzu finanční náročnosti vzniku místní městské policie. Dodat má také informace o případném personálním uspořádání i potřebném vybavení. Otázce se budou radní znovu věnovat.

Kontrola dodržování předpisů

Podle starostky Aleny Štěrbové by mohla městská policie zajišťovat také úsekové měření rychlosti v kritických lokalitách, kontrolovat parkování na frekventovaných místech v centru a řešit problematické události, během nichž dochází k porušování předpisů či městských vyhlášek.

Zároveň vedení města připravuje vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti. Ta by platila kromě ohlášených humpoleckých společenských akcí. „Je však zřejmé, že ani městská policie nemůže vyřešit problém s bezdomovci. Viz například centrum Jihlavy a dalších měst nejen v České republice, ale i v ostatních evropských zemích,“ připomenula starostka.

Podporu by měla koalice ohledně zřízení městské policie zřejmě i v opoziční ČSSD. „Tento krok hodnotíme kladně,“ informovali zástupci místní buňky sociálních demokratů. V případě, že se současné vedení radnice rozhodne pro zavedení městské policie v Humpolci, bude ho ČSSD s největší pravděpodobností podporovat i v zastupitelstvu.

Telč si nové strážníky chválí

Městští policisté pomáhají udržovat pořádek ve větších i menších městech na Vysočině. Podle Stanislava Maštery, zástupce ředitele strážníků v Jihlavě, funguje na Vysočině jedenáct městských policií. Ke konci roku 2021 v nich sloužilo 197 strážníků (údaje za rok 2022 ještě nejsou zpracované – pozn. red.).

Strážníky mají kromě Jihlavy, Třebíče, Havlíčkova Brodu či Žďáru nad Sázavou například také Moravské Budějovice, Chotěboř či Světlá nad Sázavou.

Teprve nedávno městskou policii obnovili v pětitisícové Telči. Na dodržování vyhlášek a pořádku městě dbají dva strážníci. Jejich počet z jednoho na dva navýšila radnice loni. Jejich působení v rámci města si starosta Vladimír Brtník pochvaluje.

„Je to jediný prostředek, jak starosta může požádat o součinnost těchto orgánů například při organizování různých akcí. Jsme spokojeni a nehodláme nic měnit,“ konstatoval.

Na starosti mají strážníci v Telči pochůzkovou činnost, dohlížejí na správné parkování, dodržování pořádku, ale sledují i kamerový systém a spolupracují se státní policií. Služby nepravidelně střídají.

„Jsou tu přes den, o víkendech i ve večerních hodinách. Nikdy nevíte, kdy je potkáte. A je to tak dobře,“ dodal starosta Vladimír Brtník. (ilm)

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním relaxačním bazénu jihlavského Vodního ráje. Díky rychlému zásahu jednoho z návštěvníků, který si tonutí...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

Premium

Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní sezonu. Teplo shromáždí ve zdech a podlahách. Přes zimu se bude energie uvolňovat, což umožní celoroční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19 mezi obcemi Kámen a Obrataň na Pelhřimovsku. Po čelním střetu začala obě vozidla hořet.

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o dopravních a ekologických projektech na Vysočině a v Pardubickém kraji, řešili i přípravu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nakloněná podlaha i facka Krampolovi. Herci vzpomínali na režiséra Lipského

Filmový kaskadér skákající do papírových krabic ze střechy Komerční banky na pelhřimovském náměstí, vyprávění herců Nadi Konvalinkové a Jiřího Lábuse či odhalení triků z komedií Šest medvědů s...

Logo s Havlíčkovým knírkem budí emoce. Politici jsou v klidu, kritiku čekali

Před měsícem zveřejnila havlíčkobrodská radnice novou vizuální identitu města včetně loga. Obyvatelé se s ním setkávají stále častěji. Ale také o něm stále diskutují. Na svém posledním jednání ho...

Kvůli havárii potrubí byla v pondělí odpoledne a večer část Jihlavy bez vody

Jihlavu v pondělí odpoledne postihla velká havárie na vodovodním přivaděči. Bez pitné vody v tu chvíli bylo zhruba 2 500 lidí. „Havárii opravili před osmou hodinou večer, do půlnoci všem lidem voda...

V Brodě dobře vědí, že bez nadhozu to v softbalu zkrátka nejde

Ta bilance je na první pohled přímo strašidelná. Ve čtyřech víkendových venkovních zápasech proti Spectru Praha a Břeclavi utrpěli extraligoví softbalisté Havlíčkova Brodu čtyři vysoké porážky, při...

Zanedbaná pacovská synagoga získá další část fasády i kopie původních oken

Spolek Tikkun v Pacově pokračuje v cestě za záchranou židovské památky. Letos budou aktivisté opravovat třetí a nejponičenější část fasády. Chystají se i na osazení kopií původních oken. Na obnově...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...