Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V brodském bazénu začnou dílčí opravy, na pořádnou rekonstrukci si počká

  8:42
Krytý bazén v Havlíčkově Brodě se během února dočká nutné opravy. Tedy alespoň částečné a provizorní. Jen tak bude možné ho dál udržet v provozu. Na nutnost rekonstrukce před dvěma roky upozornil statik, podle něhož je konstrukce střechy a prosklených stěn ve velmi špatném stavu.

Když si nechala havlíčkobrodská radnice na jaře 2019 vypracovat posouzení stavu opláštění oblíbeného sportovního a relaxačního zařízení, nestačila se divit. Odborník našel řadu provoz ohrožujících nedostatků. Budově dával životnost maximálně pět let, tedy do roku 2024.

Zjistil, že ve špatném stavu jsou zejména střešní nosníky a celá konstrukce prosklené jižní a západní stěny, v níž jsou zasazeny skleněné tabule. Stěžejní stavební prvky jsou vlivem vlhkého prostředí na obou místech prorezlé a některé z nich se dokonce mírně posouvají.

Problematická je u brodského bazénu především jižní a západní prosklená stěna.

Po necelých dvou letech od nelichotivého vysvědčení se vedení města rozhodlo největší problémy alespoň částečně řešit. Střechu i boční stěny nechá provizorně zajistit proti posunu či dokonce v krajním případě pádu.

„Chtěli jsme to udělat o něco dřív, ale nakonec to vyšlo až na únor. Ničemu to ale nevadí, protože bazén je stejně kvůli protikoronavirovým opatřením zavřený, a jak se zdá, kvůli prodloužení nouzového stavu ještě nějakou dobu zavřený zůstane,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

Pod stropem stavebníci natáhnou ocelová lana

Stavebníci budou na střeše a opláštění budovy pracovat zhruba tři týdny. Během té doby trámy v konstrukci zastřešení zajistí ocelovými lany. A zpevňovacím rámem lépe zafixují i okna na prosklené části budovy.

„Až se bazén znovu otevře, návštěvníci výsledky jejich práce uvidí. Pod stropem budou natažena ocelová táhla. Zajištěn bude rovněž spodní rám oken,“ upřesnil Beneš.

Oprava přijde celkem na 1,7 milionu korun. „Hlavní pro nás je, že se touto investicí o něco prodlouží životnost celé stavby,“ konstatoval místostarosta Zbyněk Stejskal.

Radnici tolik nebude tlačit čas, ovšem kompletní opravě krytého bazénu se Brod nevyhne. Vedení města už připravuje studie, co všechno bude třeba obnovit, jak relaxační areál napojený na zimní stadion doplnit a co v něm vylepšit.

„Představy máme, ale nejvíc bude záležet na penězích. Uvidíme, zda uspějeme třeba v nějakém dotačním programu, co našetříme a co si budeme moci dovolit,“ poznamenal Stejskal.

Technické služby, které bazén provozují, už založily fond, do něhož dávají uspořené peníze a jenž na rekonstrukci budovy využijí.

Saunové centrum ve dvou patrech a velký tobogán

Již hotové studie se zaměřují především na saunovou část. Ta by se měla podstatně rozrůst, mělo by se z ní stát velké dvoupatrové saunové centrum s místnostmi pro masáže i odpočinek. S největší pravděpodobností mu bude muset ustoupit nynější posilovna.

Vedení města uvažuje také o vybudování tobogánu, který by vedl částečně mimo zastřešenou část bazénu a procházel by jižní stěnou budovy. Kvůli němu by úpravu doznala i bazénová vana, k níž by musel být přistavěn záliv, do kterého by tobogán ústil. Původní studie naznačovala vybudování přístavby na jihozápadním rohu stávající budovy. 

„Samotný hlavní bazén by ale zůstal ve stejném půdorysu a jeho rozložení by bylo obdobné, jako je tomu dnes. Určitě bychom zachovali plavecké dráhy. Chceme totiž i nadále být plaveckým bazénem sloužícím zejména pro výuku dětí, nikoliv akvacentrem,“ zdůraznil místostarosta.

Přesto by se bazén mohl dočkat i dalších úprav, které by ho zatraktivnily zejména mezi omladinou. V plánu jsou další a modernější atrakce i zřízení dětského bazénu. Samozřejmostí při nákladné rekonstrukci bude i nové zastřešení.

Výdaje, jako by se celý krytý bazén stavěl znovu

„V podstatě půjde o to, postavit bazén znovu. Náklady se dají zatím jen odhadovat podle zkušeností z okolních měst. Střízlivý odhad se pohybuje mezi sedmdesáti a sto miliony korun,“ vyčíslil už před dvěma roky Stejskal.

Krytý bazén vyrostl v Kotlině v parku Budoucnost na konci devadesátých let minulého století. V té době byl Havlíčkův Brod posledním okresním městem v celém Česku, které takovým zařízením nedisponovalo. Otevřen byl 1. dubna 1998.

O pět let později se naopak stal prvním v Česku, který využívá mírně slanou vodu. Je napojen na zimní stadion a společně s ním a s tělocvičnou, kurty na squash i několika sály na posilování a cvičení tvoří ucelený sportovní komplex.

Problémy s konstrukcí střechy havlíčkobrodského bazénu se objevily už v lednu roku 2006, kdy byla na střeše vrstva sněhu. Tehdy si jeden z plavců všiml praskliny v příčném dřevěném nosníku pod stropem. Bazén musel být okamžitě uzavřen, vypuštěn a z lešení postaveném v prázdné vaně byl během dvou týdnů problém opraven.

  • Nejčtenější

Pokutují ho za stání před garáží, která mu patří. Strasti s parkováním v Jihlavě

11. června 2024

Premium Nový systém parkování v Jihlavě přináší podle hlášení z radnice řád a pořádek. Nicméně běžným lidem...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci, mloci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

První hospic na Vysočině zahájí zkušební provoz, pacienty přijme na podzim

10. června 2024  8:27

Přidělat poličky, dřevěné obložení, umístit postele - a nový krajský lůžkový hospic v Havlíčkově...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Své hokejové mistry světa oslaví na Vysočině jen Havlíčkův Brod a Žďár

10. června 2024  14:37

Hokejová euforie, která v Česku vypukla 21. května, poté co národní tým porazil ve finále světového...

Archeologický výzkum pod brodským obchvatem měnil historii a naplnil muzeum

16. června 2024  9:08

Doklad o osídlení Posázaví v pravěku. Existence středověkých hutí netušeného významu. Unikátní...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Nadšený fanoušek Nečas se po letech sám vrátil jako hokejová hvězda

15. června 2024  10:06

Žďár nad Sázavou v pátek odpoledne vítal na Farských humnech hokejového útočníka Martina Nečase,...

Vítej mistře! Nečas přivezl do Žďáru pohár. Hlavně pro děti, říká jeho otec

15. června 2024  9:49

Pokud by existoval stroj času, s nímž by se člověk mohl přenést do roku 2010, mohl by vidět...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...