Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Budova bazénu nevydrží déle než pět let, varuje statik brodskou radnici

  11:58
Konstrukce budovy krytého bazénu v Havlíčkově Brodě je ve velmi špatném stavu. Celý komplex bude muset být co nejdřív opraven. Tak zní závěry statického posudku, který si radnice nechala zpracovat před zvažovaným rozšířením bazénu. Místo přístavby bude nyní přemýšlet, jak zaplatí přestavbu budovy.

Krytý plavecký bazén v Havlíčkově Brodě. Od roku 2003 se zde používá slaná voda. Právě ta má podle mnohých špatný vliv na kovovou konstrukci stavby. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vedení Havlíčkova Brodu už od loňska přemýšlelo, jak bazén více zatraktivnit pro veřejnost. Nechala si dokonce vyhotovit studie, které to řešily. Modernizovat se mělo zejména saunové centrum, v nové přístavbě měl přibýt jeden dětský bazén s celou řadou atrakcí i s tobogánem.

Fotogalerie

„V souvislosti s přístavbou jsme si nechali udělat statický posudek, zda je možné ke stávající konstrukci nové objekty přidat. A jednoznačně vyšlo, že to možné není, že stávající konstrukce je ve velmi špatném stavu. Je značně opotřebovaná a s vysokým stupněm koroze,“ uvedl místostarosta Zbyněk Stejskal.

„Není to ještě úplně havarijní stav, ale skutečně bude muset v nejbližší době dojít ke generální rekonstrukci krytého bazénu,“ potvrzuje i další z místostarostů Libor Honzárek.

Vedení města si proto nyní nechalo vypracovat ještě jeden revizní posudek. Čeká, zda výsledky potvrdí, nebo řekne něco jiného. „Je to zásadní věc, kterou je třeba ověřit. Nechceme být závislí na jediném posouzení,“ vysvětlil Stejskal.

Zdůraznil, že krytý bazén je zatím zcela bezpečný. Jeho provoz nebude v tuto chvíli nikterak omezen. Urychleně je ale potřeba přemýšlet o opravě. „Jinak hrozí, že ho budeme muset do čtyř až pěti let uzavřít,“ dodal.

Vedení města si uvědomuje, že rekonstrukce nebude nikterak levnou záležitostí. „V podstatě půjde o to postavit bazén znovu. Náklady se dají zatím jen odhadovat podle zkušeností z okolních měst s budováním bazénů. Střízlivý odhad se pohybuje mezi sedmdesáti a sto miliony korun,“ vyčíslil Zbyněk Stejskal.

Kde takovou sumu město vezme, není jisté. Na účtech má sice peněz ještě víc, loňský rok byl ale pro mnohé zastupitele velkým varováním. Hospodaření města totiž loni skončilo deficitem ve výši 118 milionů korun.

„Je takto výjimečný kvůli zásadním investičním akcím,“ vysvětloval starosta města Jan Tecl. Že by se měl znovu vyšplhat tak vysoko, bude pro leckoho nepřípustné.

Bazén může dostat přednost před budováním sportovní haly

„V Brodě je tlak na další investice. Je potřeba opravit mnoho ulic, řešit dopravu, školy, chtěli jsme stavět novou sportovní halu. Je ale jisté, že nás bazén dříve či později dožene. A čím déle budeme čekat, tím více se oprava prodraží,“ uvědomuje si Stejskal.

On sám by proto nejraději odložil roky připravovanou výstavbu nové sportovní haly a dal bazénu přednost. „Hala, i když nevyhovující, ve městě je. Pokud zavřeme bazén, nebude tu náhrada. Okresní město bez krytého bazénu je dnes už těžko představitelné,“ tvrdí.

Podle Honzárka se bude v letošním roce vedení města snažit záležitost prodiskutovat a domluvit se, jak velkou rekonstrukci si vlastně bude moci dovolit. Zda jen opravu stávající budovy, její rozšíření a doplnění o původně zamýšlené atrakce i třeba tobogán, nebo třeba přestavbu s využitím nejmodernějších technologií na čištění a ohřev vody.

„V příštím roce bychom pak na tom základě mohli nechat vyhotovit projekt,“ zamýšlí se Honzárek.

Problémy se střechou měla stavba už před třinácti lety

Krytý bazén vyrostl v Kotlině v parku Budoucnost na konci devadesátých let minulého století. V té době byl Havlíčkův Brod posledním městem v celé republice bez krytého bazénu. Otevřen byl 1. dubna 1998.

O pět let později se naopak stal prvním v Česku, který využívá mírně slanou vodu. Je napojen na zimní stadion a společně s ním a s tělocvičnou, kurty na squash i několika sály na posilování a cvičení tvoří ucelený sportovní komplex.

Problémy s konstrukcí střechy havlíčkobrodského bazénu se objevily už v lednu roku 2006, kdy byla na střeše vrstva sněhu. Tehdy si jeden z plavců všiml praskliny v příčném dřevěném nosníku pod stropem. Bazén musel být okamžitě uzavřen, vypuštěn a z lešení postaveném v prázdné vaně byl během dvou týdnů problém opraven.

„Dřevěný nosník se pouze rozlepil. Specializovaná firma provedla vyztužení celkem tří nosníků. Rozhodně nehrozilo zřícení stavby,“ mírnil v té době situaci tehdejší místostarosta Tomáš Hermann. 

  • Nejčtenější

Těžký pád ukončil maraton v Jihlavě. Chuť závodit se vytratila

Skoro jako by jubilejní 10. ročník tradičního vytrvalostního závodu horských kol Jihlavská 24 MTB někdo zaklel. Nejprve...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Sousedem Zemana za 13 milionů korun. Prodává se mlýn u „jezevce z Vysočiny“

V Novém Veselí na Žďársku je na prodej bývalý mlýn v sousedství někdejší tvrze, v níž má byt prezident Miloš Zeman....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Festival dokumentů uvede Švankmajera, zvláštní sekcí bude válka na Ukrajině

Oslavou tvořivého přístupu ke světu má být letošní 26. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava,...

Do Telče se vrátila malířka velkých očí, obrazy vystavuje v Hasičském domě

Její obrazy visí v USA, Mexiku či Tel Avivu. Teď se mohou pokochat tvorbou výjimečné malířky Míly Doleželové i lidé na...

Zdražily i kempy. I přes to hlásí rekordní zájem, některé už jsou plné

Rostoucí míra inflace i zvyšující se náklady za energie či potraviny donutily ke zvednutí cen i kempy na Vysočině....

Soud zbavil obvinění dozorce ze světelské věznice, odsouzenou nemučili

Okresní soud v Havlíčkově Brodě zprostil sedm dozorců ze světelské ženské věznice obžaloby z mučení a jiného nelidského...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...