Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pašije a Zahrada už jsou zrušené, v ohrožení jsou pouť i světový pohár

  8:47
Pandemie koronaviru a nařízení spojená s bojem proti jeho šíření dala stopku i mnoha zavedeným jarním akcím na Vysočině. Někteří organizátoři věří pouze v posunutí termínu jejich konání, většina samospráv a dalších pořádajících ale rozhodla rovnou o úplném zrušení.
V ohrožení je i Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě. Také o něm se bude rozhodovat v příštích týdnech.

V ohrožení je i Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě. Také o něm se bude rozhodovat v příštích týdnech. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mezi města, kde už teď mají jasno, patří například Jihlava. Tam plošně zrušili všechny akce, které se měly uskutečnit od března až do konce června letošního roku.

Konat se tak nebude například květnové stavění, zaplétání a kácení májky doprovázené jarmarky, červnový Eurojack nebo Piknik v parku.

„Nechceme nechat nic náhodě. Nemyslím si, že ani po uplynutí třiceti dnů, na které byl nouzový stav v České republice vyhlášen, budeme moci ihned skočit do normálního života. Současná pandemie je celosvětovou záležitostí a podle odborníků bude trvat až čtyři měsíce. Je nám to líto, ale děje se tak pro dobro a zdraví všech Jihlavanů,“ vyjádřila se primátorka města Karolína Koubová.

Ve Žďáře nad Sázavou se lidé letos nedočkají tradičních žďárských pašijí - představení o životě, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Každoročně jej pod širým nebem v přírodním amfiteátru na Libušíně zhlédne několik tisíc lidí.

„Z důvodu vyhlášení nouzového stavu a pandemie koronaviru se letošní ročník pašijí nekoná,“ oznámil režisér hry Miroslav Keller.

O žďárské pouti se rozhodne do poloviny dubna

Amatérští herci z farnosti ani nemohou aktuálně zkoušet a samotný plánovaný termín představení 7. dubna také ještě spadá do nouzového stavu. Tradice pašijové hry trvá ve Žďáře od roku 1998, dosud jen čtyřikrát se hra nemohla uskutečnit kvůli nepřízni počasí.

Zahrádkáři budou bez obvyklé brodské výstavy

Bývala to tradiční oslava jara, zahrádkaření i kutilů. Na třídenní výstavu Zahrada do Havlíčkova Brodu už 26 let každoročně zavítalo až patnáct tisíc lidí. Letos se do města trmácet nemusí. Pořadatel výstavy oznámil zrušení letošního ročníku.

Výstava pro zahrádkáře a kutily se letos měla konat poslední dubnový víkend. Řádění koronaviru však letošní ročník definitivně zrušil.

„Bohužel, nedalo se nic dělat. Letošní ročník výstavy musíme zcela zrušit,“ oznámila Jana Koubková z pořádající společnosti Geonova.

„Všechny veřejné akce jsou zrušené zatím do 13. dubna. Osobně si nemyslím, že by od toho dne byly opět bez omezení povolené. Spíš se obávám, aby se to neprodloužilo až do léta,“ konstatovala Koubková.

Zrušit oblíbenou výstavu déle než měsíc před jejím zahájením podle ní není nikterak brzy. „Minulý týden byl pro nás nejzazší termín. Už bychom museli spoustu věcí závazně potvrzovat,“ vysvětluje.

Město také přijde o obvyklý ohňostroj, který býval nedílnou součástí programu výstavy a který ke břehu Sázavy vždy přilákal několik tisíc lidí.

Otazníky zatím visí nad konáním dalších vyhlášených žďárských akcí - především pak Svatojánské pouti. Ta patří k největším událostem tohoto druhu v České republice a v době jejího konání, jež tento rok připadá na polovinu května, se Žďár stává cílem desítek tisíc lidí, na něž čekává stovka atrakcí a kolem dvou set prodejních stánků. Vedení města se zatím nevyjádřilo, zda dá pouťovému veselí zelenou.

„V současnosti nebylo o rušení velkých městských akcí rozhodnuto. Je velice pravděpodobné, že například Den Žďáru bude přesunut na podzim, ale to jsou zatím jen spekulace. Projednávat se vše bude, až se uklidní situace,“ sdělil mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček. Podle komunálního odboru by stanovisko ke konání pouti mělo být známo nejpozději do 15. dubna.

Nařízená omezení se nevyhýbají ani sportovním akcím. Mnozí organizátoři ještě čekají, jak se vyvine situace. To ale nejde donekonečna. Ve fázi vyčkávání jsou například pořadatelé Světového poháru (SP) horských kol, který se má od 22. do 24. května odehrát v Novém Městě na Moravě.

Světový pohár horských kol zatím zrušen nebyl. Co na to vláda?

„Poslední zprávy z Mezinárodní cyklistické unie UCI hovoří o tom, že při organizaci závodů se máme řídit nařízením místních samospráv, což je logické. Stejné zdroje hovoří i o tom, že dosud byly oficiálně zrušeny nebo přesunuty na jiný termín pouze cyklistické akce s plánovaným konáním v březnu či dubnu. Květnové eventy, mezi něž patří i náš novoměstský - zahajující celý seriál Světového poháru horských kol - jsou stále registrovány jako ty, které se uskuteční v původním termínu,“ uvedl mluvčí SP v Novém Městě na Moravě Jan Němec.

Podle něj se však mezi organizátory „svěťáků“ objevují už i opačné hlasy - závod odřekli třeba pořadatelé akce v chorvatském Lošijnu, kde se mělo jet 9. až 10. května.

Organizátoři novoměstské části seriálu sledují nejen tuzemský vývoj situace, ale i situaci ve světě, jelikož se jedná o akci mezinárodního charakteru a cílem je, aby se jí zúčastnilo co nejvíce obvyklých závodníků. Zatím stále doufají v uklidnění situace a věří, že se akce uskuteční dle plánu.

„Pravděpodobnost, že se tak skutečně stane, se ovšem každým dnem snižuje. Proto jsme si stanovili rozhodné datum na 20. dubna 2020. Pokud budeme mít do tohoto data jasné vyjádření české vlády i UCI, že se akce může v původním termínu uskutečnit, půjdeme do toho,“ uzavřel Jan Němec.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Pokutují ho za stání před garáží, která mu patří. Strasti s parkováním v Jihlavě

11. června 2024

Premium Nový systém parkování v Jihlavě přináší podle hlášení z radnice řád a pořádek. Nicméně běžným lidem...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci, mloci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

První hospic na Vysočině zahájí zkušební provoz, pacienty přijme na podzim

10. června 2024  8:27

Přidělat poličky, dřevěné obložení, umístit postele - a nový krajský lůžkový hospic v Havlíčkově...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Své hokejové mistry světa oslaví na Vysočině jen Havlíčkův Brod a Žďár

10. června 2024  14:37

Hokejová euforie, která v Česku vypukla 21. května, poté co národní tým porazil ve finále světového...

Archeologický výzkum pod brodským obchvatem měnil historii a naplnil muzeum

16. června 2024  9:08

Doklad o osídlení Posázaví v pravěku. Existence středověkých hutí netušeného významu. Unikátní...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Nadšený fanoušek Nečas se po letech sám vrátil jako hokejová hvězda

15. června 2024  10:06

Žďár nad Sázavou v pátek odpoledne vítal na Farských humnech hokejového útočníka Martina Nečase,...

Vítej mistře! Nečas přivezl do Žďáru pohár. Hlavně pro děti, říká jeho otec

15. června 2024  9:49

Pokud by existoval stroj času, s nímž by se člověk mohl přenést do roku 2010, mohl by vidět...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...