Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Nemocnice vytvořily červené zóny, připravují se na nápor infikovaných

  11:19aktualizováno  11:19
Lékaři a zdravotní sestry v nemocnicích na Vysočině se připravují na případné pacienty s koronavirem. Mají vyčleněná lůžka pro nemocné, personál i jeho vybavení. Pro infikované pacienty mají vyčleněné takzvané červené zóny. Zároveň lékaři věří, že opatření nebudou potřeba a vše se vrátí do normálu.

Vstup do nemocnice v Jihlavě. Podobně to vypadá i u dalších krajských nemocnic na Vysočině. Do areálů zdravotnických zařízení teď mají chodit pouze lidé, kteří tam opravdu musí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Na Vysočině v neděli přibylo osm potvrzených případů nemoci COVID-19, už je jich celkem třiadvacet. „Z pěti okresů kraje je bez potvrzené nemoci, kterou způsobuje nový typ koronaviru, jen Pelhřimovsko,“ řekla Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Fotogalerie

Dva nově potvrzené případy jsou z Třebíčska, jeden z Jihlavska a pět z Havlíčkobrodska, kde už dříve onemocnělo jedenáct lidí. Kvůli nemoci je na Havlíčkobrodsku uzavřená od 16. března obec Kynice s 85 obyvateli. Oslava MDŽ, která se tam konala 7. března, se stala ohniskem nákazy. Na Vysočině jsou také tři potvrzené případy nemoci na Žďársku.

Nemocnice na Vysočině se na potenciální příliv nakažených už připravují. Vyčleněna mají lůžka, vybavení i personál, který se bude o nemocné starat. S reorganizací péče začaly nemocnice dříve, než je k tomu zavázalo čtvrteční rozhodnutí vlády. Postupně snižují počty hospitalizovaných, aby uvolnily kapacity pro případné nakažené.

V pavilonech jsou vyčleněny takzvané červené zóny pro lidi s koronavirem. „Je tam i personál v ochranných oblecích připravený přijmout pacienta,“ uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Nakažení pacienti se zatím léčí pouze v Havlíčkově Brodě

Červené zóny jsou nejen na infekčním oddělení, ale i v gynekologicko-porodnickém pavilonu, na plicním, onkologickém, neurologickém či chirurgickém oddělení.

„Pokud by kapacita nedostačovala, bude možné vyčlenit jí v další fázi i více,“ řekla Zachrlová.

Jihlavská nemocnice zatím žádného pacienta s nemocí COVID-19 nemá. Zato nemocnice v Havlíčkově Brodě již o dva nakažené pečuje. „Jsou separovaní na infekčním oddělení, které má kapacitu 26 lůžek,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Černo.

I brodská nemocnice už svůj chod přeorganizovala tak, aby měla kapacity pro pacienty s koronavirem. „Eliminujeme hospitalizované pacienty - které můžeme, ty propouštíme,“ popsala Černo.

Tři nakažení ze Žďárska, kde kraj zřizuje nemocnici v Novém Městě na Moravě, se léčí doma. A ač novoměstská nemocnice nemá samostatné infekční oddělení, na příjem případných infikovaných pacientů se chystá rovněž.

„Na akutních lůžkách tam nyní leží 209 pacientů, obvykle jich bývá okolo 320,“ řekla mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

V Novém Městě mohou změnit v infekční oddělení celé ARO

Pro pacienty s COVID-19 je připravené společné interní lůžkové oddělení s dvaceti lůžky. „V případě, že by se situace zhoršila, jsme schopni překlopit celé ARO do infekčního režimu,“ přiblížila Pecková. Stejně tak může posloužit i chirurgická jednotka intenzivní péče. Neinfekční ARO by vzniklo z jednotky následné intenzivní péče.

Od pátku se v nemocnici změnil i režim urgentního příjmu. Na tomto oddělení, označovaném jako Emergency, jsou nyní vyšetřováni jen pacienti s příznaky respiračního onemocnění - s horečkou, kašlem, dušností a únavou. Ostatní jsou zdravotníkem, který je přítomný od půl sedmé ráno do sedmi hodin večer u hlavního vchodu, odesláni podle typu potíží buď do chirurgické ambulance, do níž se vstupuje vedlejším vchodem chirurgického pavilonu, či na interní oddělení nemocnice.

„Lékařská služba první pomoci je od pátečního odpoledne přestěhována do prostor infekční ambulance číslo 1. V případě nejistoty lze volat na 566 801 850 nebo zazvonit na zvonek u vstupních dveří Emergency,“ upřesnila Pecková.

Kraj Vysočina disponuje osmdesáti lůžky infekčních oddělení, má k dispozici víc než 100 plicních ventilací, přičemž dvacet z nich je v Jihlavě, jež má objednané ještě další.

  • Nejčtenější

Měl bych se víc hýbat, ale už chybí vůle, tvrdí legendární jihlavský bek

Koronavirus je sice strašákem i pro něj, ovšem daleko větší problémy má v současné době bývalý obránce hokejové Dukly...

Bosch, největší zaměstnavatel na Vysočině, omezil kvůli koronaviru výrobu

Po několika velkých firmách zaměřených na subdodávky pro automobilový průmysl omezil výrobu také jihlavský Bosch...

Rouškovníkem se v Jihlavě stalo i zábradlí, lidé ho očesávají střídmě

Tak jako ve slavné pohádce Tři veteráni rostl kouzelný strom Frňákovník, objevil se předevčírem na zábradlí schodiště v...

Oblíbený pramen na vrchu Křemešníku s vodou, která se nekazí, opět teče

Studánka, která vyvěrá na vrchu Křemešník u Nového Rychnova na Pelhřimovsku, má opět dostatek vody. Pramen ji produkuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Lidé prchající před koronavirem do přírody plaší mláďata, varují myslivci

Omezení kvůli koronaviru přivádí do lesů i výletníky, kteří je běžně nenavštěvují. Myslivci a lesníci ale upozorňují,...

Veřejná doprava na Vysočině dál redukuje spoje, jezdí jako o víkendech

Redukce veřejné linkové dopravy na Vysočině pokračuje. Děje se tak v reakci na stále platný nouzový stav a zákaz...

Desítky řidičů parkují na trávě i v blátě, teď se ulice v Brodě změní

V Ledečské ulici v Havlíčkově Brodě stojí auta pod stromy na trávnících a kdo chce zaparkovat nebo naopak odjet, mívá...

Na živnostníky dopadá nouzový stav, od podnikání utíkají na úřad práce

Nouzový stav, vyhlášený 12. března vládou kvůli pandemii COVID-19, tvrdě dopadá na živnostníky a drobné podnikatele. Ti...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na iDNES.cz