Pro zdraví každého člověka je rozhodující pevná psychika. Infekce pak nemají žádnou šanci.

Spousta lidí si představuje svůj imunitní systém jako takovou vnitřní policii bránící původcům nemocí proniknout do těla. Tahle hlídka zároveň vytváří protilátky, které s viry a bakteriemi bojují a odstraňují je z buněk tak dlouho, dokud infekce nebo zánět úplně nezmizí.

Proč se ale potom u někoho objeví žaludeční křeče nebo kožní ekzém jen proto, že je ve stresu? A proč má obyčejná rýma často tak velký vliv na naši náladu, že bychom si nejraději někam na celý den zalezli? 

Důvodem je tajný druhý spoluhráč naší obranyschopnosti, jehož velký vliv dokázala medicína doložit teprve před nedávnem – je to lidská duše.

Příčinou bolestí zad často bývá i psychické napětí

Lékaři a odborníci na syndrom vyhoření zjistili, že duše je neoddělitelně propojena s imunitním systémem. Duševní zátěž jako stres nebo strach tedy dokáže obranyschopnost silně oslabit. Z výzkumů vyplynulo, že vznik až dvou třetin všech onemocnění je podpořen psychickými problémy.

Tipy pro dobrou náladu a imunitu

Při relaxaci načerpejte novou sílu 

Relaxační techniky, jako je například jóga, zaplaví tělo hormony dobré nálady. Cvičení okamžitě zvýší počet protilátek a celkově posílí imunitní systém. 

Prozpěvujte si oblíbenou píseň 

Ať už je to něco od Beatles, nebo Lady Gaga – už dvě minuty poslechu oblíbené hudby posílí obranyschopnost organismu a pozvednou náladu. Ještě větší účinek to má, když si budete hlasitě prozpěvovat taky. 

Podpořte tělo správnými živinami 

Optimální zásobování organismu minerálními látkami, stopovými prvky a vitaminy je nejlepší podporou imunitního systému. Speciální doplňky stravy z lékárny mají nejen preventivní účinek, ale pomůžou i v dobách krize.

Zatancujte si pro zdraví 

Půlhodinová procházka bez ohledu na to, jaké je počasí, okamžitě vyčistí hlavu a kromě toho posílí obranyschopnost. Ještě lepší účinek má tanec! Taneční kroky zmírňují stres a zlepšují náladu. Budete tak odolnější vůči infekcím. 

Do téhle skupiny patří hlavně žaludeční a střevní obtíže, poruchy oběhového systému, svalové napětí a křeče. Psychické problémy je možné dohledat až za 70 procenty všech problémů se zády.

Stres může podpořit vznik revmatu a alergií

Proč se to děje? Duše a tělo spolu komunikují prostřednictvím mozku. Ten při stresu vylučuje hormon kortizol, který stimuluje obranné síly k činnosti. Z evolučního hlediska to mělo smysl, protože stres dříve znamenal nebezpečí nákazy, například při lovu. 

Problematické je to ale při dlouhodobém stresu. Pokud zůstává hladina kortizolu delší dobu zvýšená, má tenhle hormon brzdicí účinek na imunitní systém a obranné síly reagují jen velmi slabě. Tím se člověk stává náchylnějším k infekcím, hrozí mu dokonce chronické bolesti a srdeční infarkt.

Ale ne vždycky jsou obranné síly psychickou zátěží potlačeny. V některých případech vyvolává tlak na psychiku přehnanou reakci. Trvalý stres nebo potlačovaný vztek tak můžou zhoršit už existující autoimunitní onemocnění, jako je revmatismus nebo alergické reakce.

V číslech

6 hodin po pětiminutovém silném pocitu vzteku je naše obranyschopnost vyřazena ze hry. Příčinou je brzda v podobě stresového hormonu kortizolu. 

3x déle trvá hojení ran, jestliže jsme ve stresu. Kromě toho existuje třikrát vyšší riziko, že se do poranění dostane infekce. 

400 druhů nemocí může být vyvoláno psychickými problémy, jako jsou deprese. Depresivní stav může naopak vyvolat třeba nedostatek železa. 

Dobrá zpráva je, že se tenhle efekt dá využít, pokud svůj imunitní systém posílíte pozitivním myšlením a uvolněním.

Jak v těle vznikají deprese

Úzké propojení mezi duší a tělem se projevuje i jinak. Vysoké nasazení imunitního systému má masivní účinek na vaši duši, tvrdí odborníci na somatopsychologii. Ta se zabývá somatickými (tělesnými) spouštěči psychických poruch. Úzkostné stavy nebo deprese můžou být příčinou mnoha onemocnění organismu, od nedostatku esenciálních živin přes střevní obtíže až k poruchám funkce štítné žlázy.

Odpovědné jsou za to určité obranné transmitery, které vylučuje tělo a které ovlivňují úplně stejná řídící centra v mozku, jaká hrají roli při vzniku depresí. Je to také důvod toho, že se při obyčejném nachlazení cítíte tak sklesle.