Mlezivo, probiotika a betaglukany. Sedm tipů, jak posílit imunitu

  0:22aktualizováno  0:22
Nachlazení a chřipky nejsou jediné důvody, proč bychom se měli snažit zlepšit svou obranyschopnost. Správně fungující imunita je důležitá neustále. Poradíme vám, jak na to.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Celý život potřebujeme chránit sami sebe před bakteriemi, viry a plísněmi, které tělu škodí, důležitá je i obrana proti vlastním buňkám, když se „zblázní“, místo aby organismu prospívaly. Nikdy neustane ani boj s toxiny.

Správně fungující imunitní systém nám zjednodušeně řečeno pomáhá přežít. Tradičně se jako recept na dobrou imunitu zdůrazňuje zdravý životní styl, jehož součástí je dostatečný příjem vitaminů a minerálů.

Kromě nich však existuje mnoho dalších látek, které dovedou podporovat naši obranyschopnost a snižovat tak riziko vzniku mnoha závažných zdravotních potíží.

1.Nenasycené mastné kyseliny

Nejdůležitějšími omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami jsou DHA a EPA, právě ony zásadně ovlivňují správnou činnost mozku, srdce a cév nebo také zraku. Rovněž omezují vznik déletrvajících zánětů, tlumí alergické reakce či eliminují riziko žilní trombózy.

Kde je najdete: Pochutnejte si na mořských rybách, pokud možno i několikrát týdně. A denně můžete zobat třeba lněná nebo chia semínka či si dát hrst vlašských ořechů.

2.Bezvadné betaglukany

Určitě už jste o nich slyšeli. Betaglukany jsou polysacharidy, které působí protivirově a antibakteriálně. Rovněž mírní projevy alergií nebo například snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Řada studií se zabývá také jejich pozitivním vlivem na nádorové choroby.

Posilujte imunitu v každém věku, pomůže vám příroda

Kde je najdete: Přirozeně se vyskytují v takzvaných medicinálních houbách (hlíva, houževnatec jedlý, lesklokorka lesklá), také se izolují z potravinářských kvasinek a skvělým zdrojem jsou i obiloviny, zejména oves či ječmen.

3.Fajn flavonoidy

Tyto látky jsou rostlinného původu a existuje jich na několik tisíc. Mezi nejznámější flavonoidy patří rutin, hesperidin a quercetin. Výzkumy potvrdily, že působí proti alergiím, zánětům a mikrobům. Flavonoidy také podporují vstřebávání vitaminu C. Když jich je nedostatek, mimo jiné se zvyšuje riziko aterosklerózy, srdečních a degenerativních chorob.

Kde je najdete: Zejména v ovoci, zelenině a čaji. Ale vyskytují se třeba i v pivu.

4.Mocné mlezivo

Kolostrum neboli mlezivo je vskutku jedinečné, jde o první stravu děťátka několik dnů po narození, pokud ho matka kojí. Obsahuje unikátní koktejl prospěšných látek, které svědčí nejen novorozeňatům, ale i dětem a dospělým. Používat ho lze jak na akutní potíže, například infekce dýchacích cest, tak preventivně u často nemocných lidí. Podporuje rychlejší hojení po operacích i úrazech, ulevuje od projevů autoimunitních chorob (včetně zánětlivých střevních jako třeba Crohnova choroba) či osteoporózy, pomáhá při vyčerpanosti.

Kde je najdete: Obecně se mlezivo tvoří u savců. Volně prodejné produkty se nejčastěji vyrábějí z kravského a kozího mléka.

5.Přátelská probiotika

Jednou ze zásadních funkcí střev je vytváření mikroflóry, která ovlivňuje celkovou obranyschopnost organizmu. Velká část buněk imunitního systému se totiž nachází ve střevní sliznici. Když dojde k narušení mikroflóry, například v důsledku nemoci nebo i její léčby (tradičním příkladem je užívání antibiotik), je třeba povolat na pomoc tělu přátelské bakterie – probiotika. Aby však mohla svou práci dělat opravdu dobře, potřebují také přítomnost prebiotik, z nichž nejznámější je vláknina.

Kde je najdete: Zejména v kvašené zelenině a kysaných mléčných výrobcích, oboje si snadno připravíte také doma.

6.Andělské antioxidanty

V našem těle se pořád něco děje a produktem těchto procesů jsou i volné radikály (dále vznikají jako důsledek kouření, znečištěného životního prostředí, stresu). V rozumné míře pomáhají, ale když je jich moc, začnou škodit – buňky a tkáně se rychleji opotřebují.

Tip

Podpořit imunitu pomáhají také mnohé alternativní terapie, včetně homeopatie, reflexologie, akupunktury nebo apiterapie, což je léčba pomocí včel a jejich produktů. 

Neutralizovat negativní působení škodlivých volných radikálů slibují antioxidanty a těch je opravdu mnoho: zejména vitamini A, B6, C a E, dále minerály jako zinek a selen, také koenzym Q10, zmiňované flavonoidy, karotenoidy a mnohé další. Část antioxidantů si tělo dokáže vyrobit, část získává z potravy.

Kde je najdete: Nejlepší je konzumovat plody výrazných barev (borůvky, brusinky, rakytník, arónii), také sladkovodní řasu, byliny a koření (oregano, majoránku, skořici, rozmarýn či hřebíček), rostlinné oleje, rovněž celozrnné produkty, medicinální houby nebo třeba luštěniny.

7.Hlavně humáty

Pomoci detoxikovat organizmus dokážou i humáty neboli humiové látky. Také vám budou nápomocny například při zánětlivých onemocněních trávicí soustavy, kardiovaskulárních nemocech i kožních potížích, též se podílí na regeneraci jater. 

Používat je lze vnitřně i zevně, ideálním zdrojem se jeví rašelina, tu ovšem nelze baštit, takže humáty tělu dodejte nejlépe v doplňcích stravy.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sbohem, deprese. Zaručené rady, jak nepropadnout podzimnímu splínu

Podzimní období je plné nádherných barev, dechberoucích západů slunce a oblíbené vůně páleného listí. Ovšem má i...

OBRAZEM: Slavné ženy, které vyhrály boj nad rakovinou prsu

Svět slaví mezinárodní den boje proti rakovině prsu, který připomíná důležitost samovyšetření a pravidelných kontrol na...

Premium

Chřipka už brzy zaútočí. Nemoc v Česku vede k úmrtí dvou tisíců lidí ročně

Často se zlehčuje. Chřipka přitom může pěkně zkomplikovat život. Účinnou ochranou podle odborníků je jedině očkování a...

Podzim je zkouška imunity. Jak ji zlepšit, radí bylinkář Valdemar Grešík

Nestálé podzimní počasí je každoroční zatěžkávací zkouškou pro lidskou imunitu. „Jako prevence proti podzimnímu...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz