Celý život potřebujeme chránit sami sebe před bakteriemi, viry a plísněmi, které tělu škodí, důležitá je i obrana proti vlastním buňkám, když se „zblázní“, místo aby organismu prospívaly. Nikdy neustane ani boj s toxiny.
Správně fungující imunitní systém nám zjednodušeně řečeno pomáhá přežít. Tradičně se jako recept na dobrou imunitu zdůrazňuje zdravý životní styl, jehož součástí je dostatečný příjem vitaminů a minerálů.
Kromě nich však existuje mnoho dalších látek, které dovedou podporovat naši obranyschopnost a snižovat tak riziko vzniku mnoha závažných zdravotních potíží.
1.Nenasycené mastné kyseliny
Nejdůležitějšími omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami jsou DHA a EPA, právě ony zásadně ovlivňují správnou činnost mozku, srdce a cév nebo také zraku. Rovněž omezují vznik déletrvajících zánětů, tlumí alergické reakce či eliminují riziko žilní trombózy.
Kde je najdete: Pochutnejte si na mořských rybách, pokud možno i několikrát týdně. A denně můžete zobat třeba lněná nebo chia semínka či si dát hrst vlašských ořechů.
2.Bezvadné betaglukany
Určitě už jste o nich slyšeli. Betaglukany jsou polysacharidy, které působí protivirově a antibakteriálně. Rovněž mírní projevy alergií nebo například snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Řada studií se zabývá také jejich pozitivním vlivem na nádorové choroby.
Posilujte imunitu v každém věku, pomůže vám příroda |
Kde je najdete: Přirozeně se vyskytují v takzvaných medicinálních houbách (hlíva, houževnatec jedlý, lesklokorka lesklá), také se izolují z potravinářských kvasinek a skvělým zdrojem jsou i obiloviny, zejména oves či ječmen.
3.Fajn flavonoidy
Tyto látky jsou rostlinného původu a existuje jich na několik tisíc. Mezi nejznámější flavonoidy patří rutin, hesperidin a quercetin. Výzkumy potvrdily, že působí proti alergiím, zánětům a mikrobům. Flavonoidy také podporují vstřebávání vitaminu C. Když jich je nedostatek, mimo jiné se zvyšuje riziko aterosklerózy, srdečních a degenerativních chorob.
Kde je najdete: Zejména v ovoci, zelenině a čaji. Ale vyskytují se třeba i v pivu.
4.Mocné mlezivo
Kolostrum neboli mlezivo je vskutku jedinečné, jde o první stravu děťátka několik dnů po narození, pokud ho matka kojí. Obsahuje unikátní koktejl prospěšných látek, které svědčí nejen novorozeňatům, ale i dětem a dospělým. Používat ho lze jak na akutní potíže, například infekce dýchacích cest, tak preventivně u často nemocných lidí. Podporuje rychlejší hojení po operacích i úrazech, ulevuje od projevů autoimunitních chorob (včetně zánětlivých střevních jako třeba Crohnova choroba) či osteoporózy, pomáhá při vyčerpanosti.
Kde je najdete: Obecně se mlezivo tvoří u savců. Volně prodejné produkty se nejčastěji vyrábějí z kravského a kozího mléka.
5.Přátelská probiotika
Jednou ze zásadních funkcí střev je vytváření mikroflóry, která ovlivňuje celkovou obranyschopnost organizmu. Velká část buněk imunitního systému se totiž nachází ve střevní sliznici. Když dojde k narušení mikroflóry, například v důsledku nemoci nebo i její léčby (tradičním příkladem je užívání antibiotik), je třeba povolat na pomoc tělu přátelské bakterie – probiotika. Aby však mohla svou práci dělat opravdu dobře, potřebují také přítomnost prebiotik, z nichž nejznámější je vláknina.
Kde je najdete: Zejména v kvašené zelenině a kysaných mléčných výrobcích, oboje si snadno připravíte také doma.
6.Andělské antioxidanty
V našem těle se pořád něco děje a produktem těchto procesů jsou i volné radikály (dále vznikají jako důsledek kouření, znečištěného životního prostředí, stresu). V rozumné míře pomáhají, ale když je jich moc, začnou škodit – buňky a tkáně se rychleji opotřebují.
TipPodpořit imunitu pomáhají také mnohé alternativní terapie, včetně homeopatie, reflexologie, akupunktury nebo apiterapie, což je léčba pomocí včel a jejich produktů. |
Neutralizovat negativní působení škodlivých volných radikálů slibují antioxidanty a těch je opravdu mnoho: zejména vitamini A, B6, C a E, dále minerály jako zinek a selen, také koenzym Q10, zmiňované flavonoidy, karotenoidy a mnohé další. Část antioxidantů si tělo dokáže vyrobit, část získává z potravy.
Kde je najdete: Nejlepší je konzumovat plody výrazných barev (borůvky, brusinky, rakytník, arónii), také sladkovodní řasu, byliny a koření (oregano, majoránku, skořici, rozmarýn či hřebíček), rostlinné oleje, rovněž celozrnné produkty, medicinální houby nebo třeba luštěniny.
7.Hlavně humáty
Pomoci detoxikovat organizmus dokážou i humáty neboli humiové látky. Také vám budou nápomocny například při zánětlivých onemocněních trávicí soustavy, kardiovaskulárních nemocech i kožních potížích, též se podílí na regeneraci jater.
Používat je lze vnitřně i zevně, ideálním zdrojem se jeví rašelina, tu ovšem nelze baštit, takže humáty tělu dodejte nejlépe v doplňcích stravy.