Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

S home office riskujete syndrom vyhoření. Předejít mu lze drobnostmi

Práce z domova může být fajn. Pro workoholiky se v ní ale ukrývá potenciální nebezpečí. Říká se mu syndrom vyhoření a jistě o něm neslyšíte poprvé. Ve spojitosti se zvýšenou mírou práce z domova přinášíme několik preventivních opatření, které můžete zavést. Vyhnete se tak nepříjemné přepracovanosti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Ještě dříve než se po světě rozšířila koronavirová epidemie a s ní nezbytný home office, svět ve velkém poznal jiného strašáka - syndrom vyhoření. Zdaleka se s ním nepotkávají jen lidé z profesí jako jsou lékaři, učitelky nebo sociální pracovnice. Potkat může kohokoli a důvodem jeho vzniku není jen hodně práce. Jde spíše o to, že si tu práci neumíme správně uspořádat.

Co vlastně syndrom vyhoření je?

Světová zdravotnická organizace už v květnu roku 2019 přidala syndrom vyhoření na seznam oficiálních lékařských diagnóz. Projevuje se jako obrovské vyčerpání, nespavost, bolesti hlavy, nechuť vůči vlastní práci a pracovní neproduktivita. 

V lepším případě pociťuje nemocný averzi vůči zaměstnání a není schopen ho vykonávat, v horším případě končí na psychiatrickém oddělení s absolutní apatií, domnělou ztrátou smyslu existence, depresemi, úzkostmi, agresivitou i poruchy paměti či pocity bezmoci a smutku. 

Jak vzniká a proč je home office riziko?

Aspektů, které přiživují půdu pro syndrom vyhoření, napočítáme více. Začít můžeme u techniky, která nám umožňuje být na příjmu a v podstatě v kanceláři 24 hodin denně. Podstatným je dnešní životní styl, který jsme si vypracovali. V něm je obdivuhodný ten, kdo dělá přesčas, zvládne víc a je nonstop na příjmu. 

Ilustrační snímek

Syndrom vyhoření se může zhoršovat během práce z domova. Zejména proto, že zatímco v kanceláři strávíme zhruba oněch osm hodin denně, doma se postupně vytrácejí hranice začátku a konce pracovní doby. Lidé nedopřejí tělu přestávky, změnu prostředí a přirozené rozptýlení. A zadělávají si na problém. 

Situaci blíže vysvětluje psychoterapeutka Alison Stone: „I když zažíváte v kanceláři rušný den, občas strávíte pár minut nad popovídáním s kolegy, zasmějete se a to je velmi důležité pro podpoření naší nálady a uvolnění stresu. Právě tato socializace je pro předcházení syndromu vyhoření velmi důležitá a práce z domova nám ji neumožňuje.“

Abyste se syndromu vyhoření bránili, zapracujte na těchto maličkostech:

1. Plánování

Pokud jste milovníci diářů elektronických nebo papírových, zařaďte si do nich také prostor pro pauzu na oběd, procházku či krátké protažení. Můžete si nastavit upozornění na konec pracovní doby. Pak už jen zbývá ho poslechnout!

2. Sociální kontakt

Stýkejte se s lidmi - tak snadná by byla rada, kdyby právě po celém světě více jak jedna miliarda z nás nebyla pod přísnou karanténou. Pokud to jde, promluvte si se členy své domácnosti, uspořádejte večírek přes videohovor nebo si každý den naplánujte, že zavoláte některému svému známému či příteli. 

Lidé se potřebují socializovat a tak velká izolace, která v dnešní době nastala, rozhodně není ničím, s čím bychom se měli smířit. Jen si budeme muset vystačit s telefony, počítačem a internetem. 

3. Žádné rozptylování

Snažte se eliminovat možné rozptýlení. Ano, nikdo vás nevidí, ale to neznamená, že odběhnete k oblíbenému seriálu nebo poklízení sklepa po pár minutách od zapnutí počítače. Když si vyhradíte čas na práci a budete se ji opravdu věnovat, můžete potom s dobrým pocitem vstát a jít se věnovat volnočasovým aktivitám. 

4. Hra na kancelář

Děti si rády hrají na školu, na obchod i na poštu, vy si během karantény můžete zahrát na kancelář. Pomůže to všem, kteří mají problém stanovit si hranice pro práci a odpočinek, když se oboje koná na stejném místě. Ráno se oblékněte podobně, jako kdybyste šla do práce, uvařte si kávu nebo čaj a prostě odejděte do místnosti, ve které máte pracovat. V náročných situacích psychologové doporučují zachovat si rutinní úkoly, které vás budou držet nad vodou. 

Svůj nový přístup k práci z domu můžete přivítat už zítra. Odměnou vám bude efektivně využitý čas a také to nejdůležitější - prevence vzniku syndromu vyhoření a všech jeho nepříjemných průvodních znaků. 

Autor:
  • Nejčtenější

Jarní botník potřebuje jediné: tenisky. Frčí květy nebo retro nádech

Kozačky a válenky už dávno leží na dně botníku, ale na chůzi téměř bosou nohou to ještě není. Co si pořídit pro toto...

Horoskop pro každé znamení na 19. týden roku 2024

Jaké budou první květnové dny podle hvězd? Čeká nás radost, nebo stres? Panny, neplánovaně si musíte uklidit ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukliďte si domov a uspořádejte si život. Pár tipů, jak začít

Uklidit si kolem sebe pomáhá uklidit si mysl, tvrdí buddhističtí mniši. Důkladné gruntování totiž někdy může být...

Pořiďte si nový denim. Je věčný, vděčný a vždycky trendy

Džíny se začaly vyrábět počátkem 19. století jako pracovní oděv, za komunismu se u nás daly sehnat jenom v Tuzexu, nebo...

Horoskop pro každé znamení na 20. týden roku 2024

Jak se nám bude dařit v následujícím týdnu? Berani, váš čeká týden bohatý na vše. Na emoce, energii, pohyb, utrácení,...

PARTY roku v pražských Letňanech představila vesmír plný zážitků

Nezapomenutelná IQOS PARTY připravila návštěvníkům v pražských Letňanech večer plný unikátních zážitků, jejichž...

Usedněte na kolo. Dojedete si pro zdraví, fyzičku i lepší náladu

Rekreační cyklistika patří mezi oblíbené sporty. Mnozí lidé vyrážejí na kole na výlety, někteří na něm jezdí do práce...

Psycholožka: Sny má každý. Někdo si je nepamatuje a málokdo jim rozumí

Není to jen o tom, že se vám něco zdá. Sny odrážejí vaši duši i životní období, v němž se nacházíte. Dokážou pomoci i...

Žijte udržitelně. Máme pár tipů, jak snadno chránit naši planetu

Když se řekne domov, většina z nás si vybaví místo, kam se rádi vracíme, kde se cítíme v bezpečí a o něž bychom...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...