Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Home office do odvolání! Po pár dnech ho však nezvládne každý

Opatření kvůli koronaviru zahnala tisíce zaměstnanců k domácí práci. Ne každý home office dobře snáší. Jak si nastavit správný režim, aby člověk příliš nelenošil, nebo naopak nepracoval od rána do večera?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pevná vůle, to je to, oč tu běží. Home office, tedy práce z domova, není pro každého. Jsou lidé, kteří na volnost, kterou jim poskytuje, nedají dopustit. Den mají rozložený na pracovní a nepracovní čas a dokážou v tomhle módu pracovat celé týdny bez setkávání s kolegy, společných porad či obědů.

„Moje produktivita doma neupadá. Pokud pracujete, tak pracujete. Pokud se bavíte, tak se bavíte. Pro častější práci z domova je potřeba dostatek vlastní disciplíny. Pokud ji člověk nemá, na výsledcích práce se to projeví,“ míní Přemysl Lukeš ze společnosti Der Kurier.

A právě z těchto důvodů je pro mnoho jiných home office za trest. Nedokážou se z domácí pohody dostat do pracovního tempa – špatně se soustředí, neustále je od práce pro firmu něco odtahuje. „Osobně mi práce z domova nevyhovuje. Nemám vyhrazenou pracovnu, proto na mě stále ‚vyskakuje‘ několik rušivých elementů – neumyté nádobí, nepřimontovaná polička…“ vysvětluje David Buchta ze společnosti Primulus.

Pracovní doba se tak nenápadně protahuje na celý den, a když se k tomu navíc přidají namátkové kontroly nadřízených, není moc o co stát.

„Podmínkou home office je, že nadřízený si musí být jistý poctivostí zaměstnance, aby jej nemusel neustále kontrolovat. Část manažerů má ale problém vzdát se kontroly nad svými zaměstnanci, zvlášť pokud určité části chybí sebedisciplína,“ říká Marcela Vyskoková z personální agentury ACjobs.

Čtěte také

Kvůli těmto zkušenostem mnoho firem váhá a prvně si nováčka raději otestují, než mu práci svěří domů. „Home office řešíme se zaměstnanci individuálně, jako firma hodně dbáme na produktivitu a efektivitu, a od toho se vše odvíjí,“ říká Jan Skovajsa ze startupu myTimi. 

Jenomže hrozící pandemie koronaviru vše urychlila. Doma zůstaly ze dne na den stovky lidí v karanténě a stejně rychle k nim nově přibyly tisíce pracujících rodičů s dětmi, kterým zavřeli školy. Kdo může pracovat na počítači či telefonu, zůstává doma. A nikdo neví, na na jak dlouho.

Vyjasněte si pravidla

Pro část zaměstnanců, kteří dojíždějí za prací, to může být vítaná změna, nemusí vstávat na brzký spoj a ušetří čas i peníze za cestování. Ale uběhne jeden den, druhý, třetí… a stane se, že se člověk, který není zvyklý plánovat si pracovní čas, v povinnostech ztratí.

Epidemie koronaviru

Co udělat nejdřív, a co naopak počká? Kdy začínat a kdy končit práci? Může šéf volat i po pracovní době? Kolik času si vymezit na uvaření oběda pro rodinu a je možné jít v pracovní době s dětmi na hřiště? Žádná pevná pravidla pro práci z domova nejsou, zákoník práce je nastiňuje spíše obecně. Záleží tedy pouze na domluvě mezi vámi a firmou. Proto nejdříve, ideálně před odchodem na home office, si projděte s nadřízeným, jak bude váš denní režim vypadat. Kdy musíte být k dispozici na telefonu nebo do kterého termínu úkoly odevzdat. „Ve firmě pracuje hodně z nás na home office, naše zásada je, aby byl člověk v pracovní době vždy k zastižení,“ říká Marcela Vyskoková z ACjobs.

I když budete pracovat doma, vezměte na vědomí, že nemáte dovolenou. A za měsíc – o kterém se nyní spekuluje například u zavřených škol – bude firma chtít vidět i výsledky vaší práce.

„Určitě je výhodné mít dobře nastavený režim a dodržovat ho. Pomáhá opakovat ty samé denní rituály, jako když do práce jdete. To znamená ráno vstát v obvyklý čas a nepřispávat si, dát si sprchu, snídani, převléct se. Klidně jen do domácího, ale určitě nezůstávat v pyžamu. Pomáhá i stanovit si přesný plán úkolů, činností, které musíte během dne vyřídit, tak se budete držet dané osnovy a v mezičase nehledat, čím byste mohli prokrastinovat,“ nabádá Věra Burešová ze společnosti Naturhouse.

Pokud víte, že se budete starat i o děti, domluvte se dopředu s nadřízeným na konkrétní pracovní době, kdy budete k zastižení na mailu a telefonu a kdy naopak můžete být offline.

„Mám s firmou domluvu, že pracuji až od oběda. Dopoledne jsem s dětmi, po obědě k nám přijde babička a po páté přijíždí manžel,“ popisuje svůj homeofficový režim sedmatřicetiletá účetní Daniela. Dle libovůle vám zaměstnavatel také může uvolnit, či naopak zpřísnit pracovní náplň. Můžete například jen dělat na úkolu, lhostejno kdy, ale mít jej do termínu hotový. Nebo naopak od vás může šéf chtít podrobný rozpis, na čem a jak dlouho jste pracovali.

„Domluvených pravidel může být celá řada, například v případě, že nejde o karanténu, vás může nadřízený odvolat z home office na důležitou poradu nebo po vás chtít evidenci odpracovaných hodin, případně timesheet, tedy něco jako výkaz práce,“ vysvětluje Marcela Vyskoková z ACjobs.

Uspořádejte si práci z domova podle sebe

 • Pracovní místo
  Má smysl vytvořit si místo, kde se jenom pracuje a nedělá se zde nic jiného. I když vás láká lehnout si s notebookem do postele nebo sednout ke kuchyňskému stolu, nepodlehněte, jsou to místa, která vás od práce spíše odvádějí. Doporučuje se také nepracovat v pyžamu, svádí to k pocitu, že vlastně nic nemusíte. „Pokud není možná pracovna, je vhodné den předem alespoň odstranit všechny rušivé momenty. Ukliďte si kolem sebe,“ nabádá David Buchta ze společnosti Primulus.
  Pokud se špatně soustředíte v hlučném prostředí, raději pracujte v ložnici než v kuchyni, kde chrčí lednice, myčka či kávovar. 
 • Čas na práci
  Určete si, kdy budete pracovat, a zařiďte si, že nebudete rušeni. Domluvte se například se sousedkou, že vám v daný čas pohlídá dítě a zase na oplátku jindy vy jí. „Požádejte rodinu, že nikdo nebude v určitém čase vstupovat do místnosti, kde pracujete,“ nabízí řešení lektorka a autorka e-booků Olga Medlíková. Důležitý je začátek pracovního dne. „Nevyspávejte s tím, že to odpoledne doženete. Stanovte si pevně režim dne a mějte cíl, kterého chcete dosáhnout, například přeložit 10 stran textu,“ poznamenává Michal Hotmar z RIM.cz.
 • Vše potřebné k ruce
  Vezměte si z práce všechny potřebné materiály, zkontrolujte, zda je funkční síťové připojení, připravte si pomůcky, nápoje nebo svačinu, abyste se nezdržovali jejich sháněním při práci.
 • Pracovní režim
  Pokud vám to zaměstnavatel a náplň práce dovolí, zvolte si na práci čas, kdy jste podle svého biorytmu nejvýkonnější, a tam si dejte největší blok práce. „A naopak, když vím, že například mezi polednem a druhou hodinou mi to příliš nemyslí, jdu třeba s dítětem procházku,“ pomáhá naladit pracovní režim Olga Medlíková. Práci si dobře zorganizuje, vše si zapište do kalendáře či diáře, pokud ten pracovní zůstal v kanceláři na stole, udělejte si provizorní na doma, hlídejte si deadliny a mějte zkrátka ve všem pořádek, abyste pracovní život nemuseli míchat s tím osobním.
  Stanovte si denní plán pracovních činností a dodržujte jej. Komunikujte i s ostatními lidmi v týmu, aspoň telefonicky. Mail nevyřeší všechno.
 • Nejčtenější

Spořicí účty už zhodnotí vklady i o více než 5 procent. Kde úročí nejvíc?

Inflace meziročně stoupla na 17,5 procenta a nejspíš dál poroste. Základní úroková sazba, kterou se ČNB snaží krotit...

Zápach z grilu, hluk sekačky i večírků. Právník radí, jak na sousedské problémy

Sousedy si nevybíráme, ale musíme vedle nich žít. Co když nás však obtěžují jejich letní grilovačky nebo bujaré...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Přichází doba stěhování, paneláky jsou časovaná bomba

Premium Bydlení v Česku prochází prudkým vývojem. Díky nízkým sazbám hypoték si i méně majetní Češi mohli dopřát vlastní...

Povinně platit DPH už nebudou muset tisíce živnostníků, říká odborník

Zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH pomůže podnikatelům volněji dýchat. Od příštího roku vzroste z jednoho na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očekávám těžký rok, rok a půl, říká ekonom Bezděk. Zdražování se mu zdá přehnané

Premium Vladimír Bezděk je uznávaný ekonom a investor. Má zkušenosti z České národní banky i korporátu a byl expert na...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

 • Další z rubriky

Domácnosti i firmy musí začít šetřit, bude to hodně bolet, říká ekonom

To, co přijde v následujících dvanácti měsících, bude mít podle šéfa skupiny Partners Petra Borkovce brutální dopady do...

Česká rafinerie mění elektroodpad a staré šperky v cenné zlaté slitky

Elektronické výrobky, které už dosloužily, obvykle končí ve sběrných dvorech. TrustWorthy Investment z nich ale ve své...

Nedonášejí. Oznamují nekalosti. Jak v Česku funguje whistleblowing

Mají ji Zásilkovna, Zentiva, Sportisimo i Úřad městské části Brno-střed. Jejich zaměstnanci mohou bez obav, že je někdo...

Studentská brigáda v zahraničí. Jak je to s pojištěním a daněmi

Za studenty platí ve většině případů pojištění stát. Léto a prázdniny jsou ale také obdobím brigád. Kdy je nutné...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...