Doporučujeme

Na bradě hormony, na tváři telefon. Co všechno způsobuje akné na těle

  • 0
Jakmile vyraší jeden, obvykle se někde objeví také druhý, třetí a v některých případech i celá kolonie pupínků. Sledujte místo, kde se akné na vašem těle vyskytuje nejčastěji, a zjistěte, co je jeho příčinou.

Když se řekne akné nebo pupínky, většina lidí si vybaví puberťáky s uhrovatou tváří. Pravdou ale je, že tato nechvalně známá „ozdoba“ tváře trápí i starší ročníky. A ty z ní také nejsou dvakrát nadšené.

Vznik akné ve zralejším věku většinou souvisí s hormonálními změnami. U žen to může být těhotenství, menstruace, nebo naopak menopauza. „Přesně tak to je! Ještě než se mi stačí rozběhnout menstruace, už mám na bradě a nose novou várku beďarů. Snažím se je zamaskovat korektorem, ale efekt je nulový. Pupínky zkrátka nejdou jen tak překrýt. A tak se je snažím vymáčknout. Bohužel si tím jen zadělám na další problémy. Rána se podráždí, zanítí a tím se vytvoří podhoubí pro další pupínek,“ popisuje svůj měsíční koloběh čtyřicetiletá účetní Blanka.

Což o to, pupínky byly, jsou a budou. Ale daleko zajímavější je místo, kde „zapustí kořínek“. Díky tomu zjistíte příčinu jejich vzniku a můžete se vhodně bránit.

V zimě se i doposud zdravá pleť bez akné může začít zhoršovat. Předcházejte...

Pupínky kolem pusy

Jsou otravné, ale popravdě s nimi nic nenaděláte. Musíte je (alespoň chvíli) přežít! A proč je máte zrovna vy? Zřejmě se často dotýkáte obličeje. A pokud zrovna nemáte čisté ruce, můžete si do pórů zanést nějakou infekci.

Stejné je to i při používání mobilního telefonu. Mobil totiž patří mezi jednu z nejznečištěnějších věcí, které máte. Podle vědců je na něm až 1479 kolonií bakterií, plísní a kvasinek! S pupínky kolem pusy se ale potýkají i cyklisté, kteří používají cyklistickou helmu. Toto místo je typické také pro hudebníky, jejichž nástroj se dotýká obličeje.

Co dělat jinak: Snažte se pravidelně čistit mobil dezinfekčním ubrouskem. Totéž platí i při používání cyklistické helmy nebo hudebního nástroje. Podobný režim naordinujte své pleti a pravidelně si ji čistěte nejen večer, ale také ráno. Pleť je po dlouhém spánku zpocená, a protože se přes noc regeneruje, vylučují se z ní odpadní látky. Důležité je používání vhodné kosmetiky – pokud holdujete make-upu, sáhněte po takovém, který je nekomedogenní, tedy neucpává póry.

Pokuste se vyhnout častému nešvaru, který problematické pleti škodí, a to jest...

Bílá „věc“ na nose

Na co pozor ve stravě

Některé potraviny mohou způsobovat alergie a tím pádem i vznik pupínků. O co se konkrétně jedná?

  • Klasický bílý řepný cukr ze supermarketu. Je sice sladký a příjemný na chuť, ale pro vaši pleť není ideální, obzvlášť, pokud trpíte na akné. Nadbytek cukru ve stravě způsobuje vyšší tvorbu kožního mazu. Navíc podporuje záněty v těle, což v případě kožních onemocnění způsobuje ještě větší problémy s hojením. Zkuste cukr omezit a nahradit jinými sladidly, třeba ovocem.
  • Kravské mléko - čerstvé nebo v krabici. Mléko bohužel zvyšuje hladinu cukru v krvi, což znamená větší maštění pokožky. Nápoj navíc obsahuje hormony, které způsobují přemožení kožních buněk, tím pádem i riziko ucpávání pórů.
  • Průmyslově zpracované potraviny. Jsou ideální, když máte naspěch, ale bohužel i v tomhle případě je „něco za něco“. Různé sušenky, uzeniny, konzervované výrobky, všechno je to plné cukru, chemických barviv, éček, toxinů. Zkuste vyhlásit dočasné embargo na průmyslově zpracované potraviny. Uvidíte, že se stav vaší pleti zlepší.
  • Bílá rýže, koláče a sušenky. Tato trojčlenka má vysoký glykemický index a tím pádem funguje stejně jako všechny sladkosti. Místo bílé rýže a pečiva si dopřejte raději celozrnnou variantu.

Nos je středem obličeje a pupínky se tam rády množí. Jak to? Kolem nosu je totiž pleť mastnější a póry paradoxně nejširší, navíc se sklony k ucpávání. Není proto divu, že právě toto místo je na akné nebo pupínky nejnáchylnější. Zanícený nos je často důkazem špatné péče o pleť, proto se zkuste polepšit!

Co dělat jinak: Po čištění potírejte okolí nosu tea tree olejem, který je očistný a zároveň funguje jako skvělá přírodní dezinfekce. Na „černé tečky“ (tedy ucpané kožní póry) můžete využít takzvané nosní proužky, které koupíte v běžné drogerii.

Rozpálené celé čelo

Čelo také bývá terčem invaze pupínků. Podle odborníků se jedná o akné ze stresu nebo hormonálních změn. Některým ženám dokonce pupínky zabloudí i mezi vlasy, což může být dost nepříjemné.

Co dělat jinak: Pokud jste těhotná, menstruujete nebo prožíváte náročné klimakterium, dejte si pozor na péči o vlasy. Pokožka hlavy má v tomto období tendenci se víc mastit a tím pádem se póry ucpávají snadněji. Omezte také používání stylingových přípravků, jako jsou vlasové pomády, vosky a gely. Obsahují kakaové máslo nebo kokosový olej a zanechávají mastné nejen vlasy, ale i pokožku pod nimi.

Zanícená brada a krk

Akné na těchto místech také souvisí s hormonální nerovnováhou. Může se objevit například při nepravidelném menstruačním cyklu. Způsobuje ho také užívání některých léků, například hormonální antikoncepce.

Co dělat jinak: Používejte nekomedogenní prostředky na čištění pleti, které podporují léčbu akné. Výborné jsou i přípravky s obsahem retinoidů. Obsahují velké množství vitaminu A, který čistí ucpané póry a rozpouští mastnotu.

Poďobané tváře

Ilustrační snímek

Akné na tomto místě může být důsledkem „splašených“ hormonů, ale také častého používání špinavého mobilu nebo zapoceného ložního prádla.

Co dělat jinak: Jak už jsme psali, mobilní telefon je semeništěm bakterií, a proto je dobré ho pravidelně čistit. Nepodceňujte ale také výměnu ručníků, které byste měli prát každé dva dny. Důležitá je i čistota ložního prádla (hlavně polštáře). Podle vědců za jedinou noc vypotíte až dva litry bakterií a odpadních látek, které se vsáknou do podušek. Proto by se měly povlaky prát každý týden, maximálně každých čtrnáct dní.

Akné na zádech

Toto místo je nejzákeřnější, protože si na něj pořádně nevidíte. Z toho důvodu vás může překvapit doslova kolonie pupínků, o kterých jste neměli ani tušení. Zádové akné může souviset s alergií na sluneční přípravky, tělová mléka nebo balzámy. Někteří lidé si tuhle nepříjemnost uženou návštěvami masáží, kdy se olejové přípravky smísí se špínou, potem a na problémy je pak zaděláno.

Co dělat jinak: Snažte se po cvičení ve fitku nebo po masáži ihned osprchovat. Ze svého šatníku vyškrtněte všechno těsné nebo neprodyšné oblečení, které neumožňuje kůži dýchat a ta se zbytečně zapařuje.

Červánky ve výstřihu

Hruď je další oblastí, kde se pupínky rády vyskytují. Důvodem je většinou alergická reakce, která se může objevit například po použití agresivního pracího prášku, tělových mlék nebo olejů.

Co dělat jinak: Používejte hypoalergenní prací prostředky bez sulfátů a parfemace. K ošetření těla používejte nekomedogenní kosmetiku. Také hodně pomůže, když budete nosit oblečení volných střihů z prodyšných materiálů, jako je bavlna nebo len.

, Tina
  • Vybrali jsme pro Vás