Doporučujeme

Semínkový pramen zdraví. Prospějí organismu, přidají na kráse

  • 0
Mají různé tvary, velikosti i barvy, ale všechna jsou plná prospěšných látek. Pojďte si trochu zazobat…
Semínka z Millenium Seed Bank

Zdraví z přírody

Semínka ukrývají tajemství života, vždyť je v nich vlastně obsažena celá rostlinka. Možná, že je občas „potkáte“ na housce nebo celozrnném rohlíku, snad je někdy zahlédnete v ranních müsli či cereálních tyčinkách. Taky dobře. Ale co takhle začít si je vychutnávat častěji?

Jak a proč vlastně? Žádný spěch, vše se dozvíte na naší malé exkurzi, která vám pro začátek představí ty nejzákladnější druhy. Sehnat je můžete nejenom v prodejnách zdravé výživy, ale i v docela běžných potravinách.

Tak už žádné výmluvy a jde se na to, pytlíček semínek se vejde do každé kapsy či kabelky. Teď už si jen vybrat svého favorita.

Slunečnice

Slunečnice pro krásu a vitalitu

Krásné květy slunečnic jsou díky semínkům, která ukrývají, studnicemi vitaminu E. To je nejlepší a nejúčinnější přírodní antioxidant, chrání totiž buňky našeho těla před poškozením a předčasným stárnutím. Díky jeho působení je kůže pružnější a celkově zdravější (semínka pomáhají při léčbě ekzému či lupénky), vlasy a nehty zase pevnější a lesklejší.

Obsažené esenciální mastné kyseliny snižují hladinu cholesterolu a prospívají také srdci a cévám. Slunečnicová semínka skýtají i vápník a železo či vitaminy řady B a díky vysokému obsahu hořčíku dokážou pomoct při migrénách a únavě.

Jak si je vychutnat? Přírodně či lehce opražená, například v ranním müsli. Hodí se také do domácího pečiva, ale nepřidávejte je raději do receptů s kypřicím práškem, moučníky by pak získaly nezávadnou, nicméně nevábnou našedlou barvu.

Tip navíc: Pokud chcete mít z konzumace slunečnicových semínek opravdový užitek, zapomeňte na jejich solenou variantu, sůl totiž ničí některé výživové látky. Tak semínka zkuste raději nasladko, třeba v jogurtu či hořké čokoládě, chutnají báječně a zachovávají si všechny živiny. Denně si dopřejte jen pověstnou hrst, slunečnice totiž obsahuje velké množství tuku.

Co je nového? Plošný výzkum konaný před několika lety prokázal vysokou účinnost slunečnicových semínek v boji proti rakovině prsu, pravidelná denní dávka navíc přispívá k bezproblémovému průběhu těhotenství.

ilustrační snímek

Dýně pro energii a lepší náladu

Pepitky, jak se dýňovým semínkům také říká, obsahují vitaminy A, B, D i E a z minerálů draslík, měď, zinek, železo, vápník a mangan. Takto vybavená působí příznivě na stav pokožky, vlasů i nehtů, účinně podporují imunitu, snižují hladinu cholesterolu i krevní tlak a fungují jako účinná prevence zánětů močového měchýře (případně podporují jeho léčbu). Ocení je i cukrovkáři, protože stabilizují hladinu krevního cukru. A prospějí i pánům, neboť blahodárně působí na činnost prostaty.

Zázrak jménem dýňová semínka. Zobání do kabelky, které vám prospěje

Jak si je vychutnat? Pořiďte si balení přírodních semínek, která můžete dochutit podle vlastní fantazie. Dají se také opražit nasucho na pánvi, labužníci můžou do takto připravených semínek kápnout pár kapek javorového sirupu a zkusit dýni nasladko. Jako všechna semínka se hodí i do pečiva a ještě lépe do salátů či pomazánek.

Tip navíc: Pokud vám tykvová semínka zachutnají, vyzkoušejte také dýňový olej, který se vyrábí z kvalitních pražených semen lisovaných zastudena. Má výraznou ořechovou chuť, a skvěle tak doplní salát s kozím sýrem či další speciality. Pár kapek můžete přidat i do sladkých pokrmů, třeba k lívancům, palačinkám nebo kynutým ovocným knedlíkům. Pokud si denně dáváte tabletku B komplexu, zkuste ji nahradit hrstí nesolených semínek, prokážou organismu stejnou službu, ovšem v čistě přírodní podobě. Tykvová semínka navíc umí zvednout náladu, dopřejte si je jako doping, když na vás jdou chmury.

Co je nového? Nedávné výzkumy prokázaly, že pravidelná konzumace dýňových semen snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a kromě toho zmírňuje i řadu potíží, které trápí ženy v přechodu.

Semínkové krekry s parmazánem

Suroviny:

50 g mandlí
140 g sezamu
200 g dýňových semínek
40 g slunečnicových semínek
lžíce mletých lněných semínek
lžíce mletého koření (fenykl, římský kmín, koriandr, pepř)
stroužek česneku
polovina lžičky soli
vejce

Semínkové krekry

1. Mandle nastrouhejte najemno. Smíchejte je se sezamem, dýňovými semínky, slunečnicí, lněným semínkem a mletým kořením.

2. Česnek utřete se solí, přidejte ke směsi společně s vejci. Vypracujte vláčné mírně lepivé těsto.

3. Těsto rozdělte na poloviny. Mezi dvěma papíry rozválejte na tenký plát o velikosti plechu. Přendejte i s papírem na plechy a pečte v předehřáté troubě na 160 °C asi 20 minut. Po upečení nechte na papíře vychladnout. Pak papír opatrně odtrhněte a hotový plát nakrájejte na krekry asi 5 x 5 cm.

Lněné semínko

Len pro zažívání v pohodě

Už Hippokrates dobře znal blahodárné účinky lněných semínek na trávicí trakt. Tak si je pojďme připomenout: uleví při žaludečních problémech, mírní bolest při zánětech či vředech, zbavují pálení žáhy, křečí a nevolností, bojují i proti zácpě.

Při kontaktu s tekutinou lněná semínka vytvoří sliz, který na pár hodin vytvoří na stěnách trávicího traktu ochranný film. Ten přispívá k lepší funkci a zároveň danou oblast regeneruje. Díky svému vysokému obsahu vitaminů (B, C a E) i minerálů (hořčík, vápník, draslík, železo) prospějí i kloubům a šlachám, snižují krevní tlak a obsah cholesterolu v krvi.

Jak si je vychutnat? Jednoznačně mletá (stačí v kávovém mlýnku), jedině tak z nich totiž dostanete všechny prospěšné živiny. Pokud nemáte k dispozici mlýnek, alespoň dobře kousejte, semínka polknutá v celku vámi projdou v nezměněné podobě – a co pak z toho? Mletá semínka si přidejte do jogurtu či oblíbeného koktejlu, díky jejich příjemné oříškové chuti se hodí i pro ozvláštnění omáček nebo dresinků.

Tip navíc: Chcete péct zdravěji? Při domácí přípravě chleba můžete nahradit šestinu předpokládaného množství mouky mletými lněnými semínky. Díky vysokému obsahu vlákniny budete z krajíčku takového chleba déle sytí, příště už si naložíte menší porci a třeba i trochu zhubnete. Lněná semínka také při pečení výborně nahradí vajíčka (dvě polévkové lžíce mletých semen smíchejte s třemi lžícemi vody a máte materiál za jedno vajíčko). Upečte si zdravé bezvaječné palačinky, chutnají skvěle naslano i nasladko.

Co je nového? Dle posledního amerického výzkumu působí lněná semínka proti rakovině prostaty i prsu. Pravidelná denní dávka semínek podávaná po dobu šesti měsíců snižuje krevní tlak a stabilizuje hladinu hormonů, což je nezanedbatelný bonus pro všechny ženy. 


  • Vybrali jsme pro Vás