Některé věci, které se nám stávají a souvisí s naším zdravím, prožíváme někdy jako pořádný trapas. Můžeme ale proti nim podniknout určité kroky a bude zase dobře.

Možná se potýkáte s nepříjemnými problémy, jako jsou bradavice, plíseň na nohou nebo opar. Stydíte se za to, proto o tom nechcete mluvit ani se svými nejbližšími. Jenže vy v tom ani náhodou nejste sama!

Řada těchhle nepěkných problémů je ve skutečnosti široce rozšířená. Například dvě třetiny světové populace v sobě nosí herpes virus. Jak ho jednou „chytíte“, dřímá ve vašem těle a jen čeká na to, až se bude moct zase projevit.

K tomu, abyste se zbavila kuřího oka a podobných „neplech“, nepotřebujete vždycky chemické přípravky z lékárny. Prozradíme vám, jak můžete bojovat s takovými problémy silou přírody – a to celkem rychle.

Nadýmání zmírní ocet

Nesnášenlivost určité potraviny, jídla nadýmavá, s vysokým obsahem cukru nebo vlákniny často způsobují hlasité kručení v břiše. 

Zažívání zklidní jablečný ocet: 2 lžíce octa smíchejte s 2 lžičkami fenyklového medu a pijte po malých doušcích před jídlem.

Myrha zažene plíseň

Pokud máte na nohou plíseň, nohy se vám nikde ukazovat asi moc nechce. Nepříjemné svědění mezi prsty nebo místa s odlupující se kůží jsou častými symptomy mykózy, která je infekčním onemocněním. 

S plísněmi účinně bojuje myrha: 1 lžičku gelu z aloe vera smíchejte s 3 kapkami éterického myrhového oleje. Až do vyléčení ho nanášejte 4krát denně.

Citron si poradí s kuřím okem

Citron

Clavus, jak se také říká kuřímu oku, vzniká, když je kůže vystavovaná tlaku laku a tření. 

Citron vás ho zbaví: Týden si na „oko“ dávejte kousek citronové kůry bílou (vnitřní) stranou dolů,, zafixujte náplastí a nechte působit přes noc. Kůže se postupně oddrolí.

Páchnoucí nohy osvěží cedr

Pot jako takový nepáchne. Jakmile ho ale začnou rozkládat bakterie, vzniká kyselina máslová, která vydává nepříjemný zápach. 

Noste bavlněné ponožky a kožené boty, umožňují nohám dýchat. Nebo zkuste vložky do bot z cedrového dřeva, jsou antibakteriální a zmírňují nepěkný odér.

Zázvor potlačí zápach z úst

Ilustrační fotografie

Až z 90 procent vzniká nepříjemný odér přímo v ústech, může za to například nedostatečná hygiena nebo aromatické jídlo, které jste snědla. 

Naštěstí i na tohle existuje řešení – zápach účinně redukuje zázvor. Stimuluje enzym ve slinách, který sirné sloučeniny odbourává. Přidejte si ho do jídla, žvýkejte ho samotný nebo ho popíjejte jako odvar (zhruba 2–3 cm oddenku na 1 šálek).

Vilín zatočí s hemoroidy

Každý je má! Hemoroidy jsou totiž žilní pletence v oblasti konečníku. Když jsou rozšířené, můžete pociťovat v téhle partii těla svědění, pálení nebo vlhkost. 

Ten, kdo hodně pije a zdravě jí (ovoce, lněná semínka, zeleninu) tomu předejde, nebo symptomy zmírní. Při akutních potížích také pomáhá vilínový extrakt (zeptejte se v lékárně).

Med vyléčí opar

O nepěkně oteklé rty asi nikdo nestojí. Pokud ale žijete ve stresu, něčeho se leknete, máte oslabený imunitní systém nebo se vystavíte silnému UV záření, může se herpes virus, který mnozí nosíme ve svém těle, projevit celkem snadno. 

Manukový med opar léčí, díky obsahu antivirotického methylglyoxalu je účinným prostředkem v boji proti původci tohohle onemocnění. Naneste ho několikrát denně na puchýřky a jemně ho vklepejte.

Solanka zabere na bradavice

Papilomaviry způsobují, že se bradavice můžou tvořit (a velmi snadno šířit) po celém těle. Pomůže solanka (26%). 

Do sklenice se šroubovacím uzávěrem nasypte 300 g soli a přilejte k ní 1l vody. Hodinu počkejte (usazenina na dně je normální) a potom několikrát denně bradavice roztokem poťukávejte.