Lymfatický systém je klíčovým bodem lidské imunity. Správně ho rozproudit je možné cíleně zaměřenými hmaty.

Náš imunitní systém vykonává nelehkou práci. A to obzvláště na jaře, kdy na nás dosedá únava i vyčerpání a hrozí nám nachlazení. A právě proto, pro naši ochranu, tu je náš lymfatický systém. Hraje totiž rozhodující roli v tom, aby mohly obranné síly našeho organismu dobře fungovat.

Například lymfatické uzliny produkují imunitní buňky a jsou první zásahovou jednotkou při rozeznání choroboplodných zárodků v těle a obraně proti nim. Bakterie, viry a všechny škodlivé nepotřebné látky, které produkuje náš metabolismus, jsou vylučovány z organismu prostřednictvím lymfatického systému. Dalo by se tedy říct, že je to takový „odvoz odpadků“ pryč z našeho těla.

Jestliže lymfatický systém nefunguje, zůstávají jedovaté škodliviny v těle. Zatímco krevní systém je oběhový, lymfatický systém funguje jako jednosměrka. Všechno teče jenom jedním směrem, z mezibuněčných prostorů mízními cévami do krve.

Když se ale na některé křižovatce vytvoří zácpa, začne se tekutina uvnitř – lymfa, což je nažloutlá tekutina s podobným složením jako krevní plazma – hromadit. Z toho pak můžou vznikat otoky (edémy), co je ale důležitější, při „ucpání“ se škodliviny usazují v těle.

Dobrou zprávou je, že fungování lymfatického systému můžeme podpořit sami, a to domácí lymfomasáží. Ukážeme vám její rychlou variantu.

Ovšem pozor, tento domácí postup není vhodný při trombóze, srdečních onemocněních, nádorech a zánětech.