Doporučujeme

Zůstaňte fit díky lymfatické masáži. Návod, jak na to

  • 0
Lymfatický systém je klíčovým bodem lidské imunity. Správně ho rozproudit je možné cíleně zaměřenými hmaty.

Náš imunitní systém vykonává nelehkou práci. A to obzvláště na jaře, kdy na nás dosedá únava i vyčerpání a hrozí nám nachlazení. A právě proto, pro naši ochranu, tu je náš lymfatický systém. Hraje totiž rozhodující roli v tom, aby mohly obranné síly našeho organismu dobře fungovat.

Například lymfatické uzliny produkují imunitní buňky a jsou první zásahovou jednotkou při rozeznání choroboplodných zárodků v těle a obraně proti nim. Bakterie, viry a všechny škodlivé nepotřebné látky, které produkuje náš metabolismus, jsou vylučovány z organismu prostřednictvím lymfatického systému. Dalo by se tedy říct, že je to takový „odvoz odpadků“ pryč z našeho těla.

Jestliže lymfatický systém nefunguje, zůstávají jedovaté škodliviny v těle. Zatímco krevní systém je oběhový, lymfatický systém funguje jako jednosměrka. Všechno teče jenom jedním směrem, z mezibuněčných prostorů mízními cévami do krve.

Když se ale na některé křižovatce vytvoří zácpa, začne se tekutina uvnitř – lymfa, což je nažloutlá tekutina s podobným složením jako krevní plazma – hromadit. Z toho pak můžou vznikat otoky (edémy), co je ale důležitější, při „ucpání“ se škodliviny usazují v těle.

Dobrou zprávou je, že fungování lymfatického systému můžeme podpořit sami, a to domácí lymfomasáží. Ukážeme vám její rychlou variantu.

Ovšem pozor, tento domácí postup není vhodný při trombóze, srdečních onemocněních, nádorech a zánětech.

Šetrná lymfodrenáž ve třech krocích

Tahle léčebná metoda vám pomůže podpořit vyplavování odpadních látek z těla. Největší účinek má, když se provádí každý den, nebo alespoň třikrát týdně. Ale nedělejte si těžkou hlavu, když ani to nestihnete. I jednou týdně je lepší než vůbec. Při technice hmatů dbejte na to, aby tlak byl jemný a pomalý, protože lymfatické cévy jsou malé a citlivé.

1. Zahřátí

ilustrační snímek

Než začnete s vlastní masáží, je důležité tělo rozehřát a povzbudit tok lymfy. Jak na to?

  • Kroužení rameny

Kružte vestoje rameny a vytahujte je tak daleko nahoru, dozadu a dolů, jak jen to jde. Ruce nechte volně prověšené. Opakujte 12×.

  • Hluboký dřep

Jděte do hlubokého dřepu. Celá chodidla přitom spočívají na zemi. Vydržte v pozici po dobu osmi hlubokých nádechů. Toto cvičení způsobí, že lymfa bude snáze proudit pánví.

  • Otáčení trupem

Povzbuzuje zažívací a lymfatický systém v břiše. Posaďte se na podlahu. Levou nohu přeložte přes v koleni ohnutou pravou nohu. Tělem se otočte doleva. Vydržte v pozici po dobu osmi hlubokých nádechů. Pak cvičení opakujte stranově obráceně.

  • Předklon

Postavte se zpříma a předkloňte se tak daleko vpřed, jak to pro vás bude ještě možné. Záda mějte rovná. Ruce spojte za zády, paže vytáhněte vzhůru. Vydržte v pozici šest hlubokých nádechů.

2. Masáž

ilustrační snímek

Nyní jste připraveni začít mobilizovat lymfatický systém rukama. S drenáží začněte tam, kde lymfatický systém končí a ústí do krevního řečiště – v prohlubni pod klíční kostí. Tato oblast je velice citlivá. Ztížit odvod lymfatické tekutiny tak může i napětí v šíji.

  • Krok 1

Posaďte se na zem nebo na židli. Páteř vzpřimte a ramena propněte uvolněně dozadu a dolů. Můžete nechat hlavu poklesnout trochu vpřed a otočit s ní mírně vlevo, což uvolní šíji.

  • Krok 2

Jemně nahmatejte prsty levé ruky pravou klíční kost a sáhněte za ni do hloubky. Bříšky prstů udržujte kontakt s tkání. Nyní opište prsty kruh – od ramene směrem ke krku a s vyvinutím trochy tlaku dolů a směrem ke středu hrudního koše. Potom už bez tlaku opište kruh směrem zpět.

  • Krok 3

Opakujte tento pohyb 12× a potom vyměňte strany. Nezapomeňte zároveň pravidelně a zhluboka dýchat.

3. Drenáž břicha

ilustrační snímek

  • Uzliny v tříslech

Ruce s pokrčenými prsty přiložte na pravou stranu podbřišku, nehty se vzájemně dotýkají. Prsty vtiskněte lehce dovnitř a pokračujte nahoru směrem k pupku. Pak se už bez tlaku vraťte nazpět. Opakujte 12×, poté vyměňte strany.

  • Játra

Pokrčené ruce přiložte na pravý žeberní oblouk. Pomocí prstů a vnější hrany ruky pokračujte pomalu směrem nahoru a zároveň ke středu těla. Lymfodrenáž opakujte 12×.

  • Slezina

Tento masážní hmat se provádí na levé horní části břicha. Prsty se dotýkají. Při nádechu přiložte ruce zlehka na břicho. Při výdechu je vtiskněte hluboko do břicha a tlačte dovnitř a směrem nahoru. Opakujte 12×.

  • Bránice

Ruce přiložte na břicho do tvaru trojúhelníku. Nadechněte se do břicha a ruce nechte uvolněné. Při výdechu břicho stiskněte a posuňte trochu dovnitř a nahoru. Opakujte 10×. Pokud se vám zatočí hlava, přestaňte.


  • Vybrali jsme pro Vás